Co je dobré při průjmu a co průjem zhoršuje?
Jaké potraviny jíst při průjmu. Co je dobré při průjmu? Občasný průjem je běžný a většina lidí ho zažije alespoň jednou nebo dvakrát ročně. Ve většině případů příznaky během několika dnů vymizí.
Obsah článku:
Co je dobré při průjmu?
Příznaky průjmu lze zvládnout odpočinkem, hydratací a úpravou jídelníčku. Zatímco některé potraviny mohou podpořit zotavení, jiné mohou příznaky zhoršit. Ačkoli je obvykle možné zvládnout občasný průjem doma, každý, kdo má trvalý průjem, by měl navštívit lékaře, protože může časem dojít k dehydrataci.
Co je to průjem?
Průjem je stolice, která má řídkou strukturu nebo je více tekutá než pevná. Jedná se o běžný problém, který může člověka postihnout několikrát do roka. Průjem obvykle ustoupí do týdne nebo dříve.
Lidé s chronickými zažívacími problémy, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS) nebo Crohnova choroba, mohou mít průjem pravidelněji. Jak vyvolat stolici
Kromě řídké nebo řídké stolice je průjem spojen i s dalšími zažívacími příznaky, jako jsou:
- Křeče
- nadýmání a bolesti břicha
- pocit bublání ve střevech
- naléhavá potřeba vyprázdnit se
- Nevolnost
- Zvracení
- Horečka
- Jak kakat, když nemůžete
V případě průjmu je velmi důležitá strava. Některé potraviny mohou pomoci zmírnit příznaky průjmu, jiné je naopak mohou zhoršit.
Jaké potraviny jíst při průjmu?
Během zotavování z průjmu by měl člověk jíst nevýrazné, jednoduché potraviny, které jsou snadno stravitelné a pomohou absorbovat část vody ze stolice.
Nevýrazné jídlo
Lidé s průjmem by měli jíst nevýrazná jídla, protože kořeněná nebo složitá jídla mohou dráždit střeva. Lékaři často doporučují dietu BRAT, která zahrnuje:
- banány
- obyčejná bílá rýže
- jablečné pyré
- chléb nebo toast
Mezi další vhodné potraviny patří:
- vařené brambory
- neochucené sušenky
- teplé obiloviny, jako jsou ovesné vločky, pšeničná nebo rýžová kaše.
Tyto potraviny mohou být užitečné zejména první den léčby průjmu. Konzumace mnoha malých jídel během dne namísto několika velkých jídel může pomoci zabránit přetížení zažívacího traktu.
Probiotika – Co je dobré při průjmu
V některých případech mohou pomoci probiotické potraviny, jako je jogurt a kefír. Probiotika pomáhají trávení tím, že zlepšují rovnováhu dobrých a špatných bakterií ve střevech.
Mléčné výrobky však mohou dráždit trávicí systém, protože jsou obtížně stravitelné. Z tohoto důvodu můžete vyzkoušet nemléčné zdroje probiotik, jako je fermentované sójové mléko, ovoce a zelenina. Před užíváním probiotik by se měl člověk poradit s lékařem.
Co pít při průjmu – Co je dobré při průjmu
Při zotavování jsou zásadní také tekutiny. Lidé s průjmem musí během dne pít hodně vody a po každé slabé stolici by měli vypít šálek vody navíc. Co je dobré na průjem.
Pití velkého množství vody pomáhá předcházet dehydrataci a vyplavovat z těla všechny toxiny.
Kromě vody ztrácí tělo průjmem také minerály a elektrolyty. Lidé by se měli snažit pít tekutiny obsahující minerály a elektrolyty, aby doplnili ztracené látky. Zdrojem elektrolytů a minerálů jsou:
- polévka nebo vývar
- kokosová voda
- voda s elektrolyty
- sportovní nápoje
Potraviny, kterým se při průjmu vyhnout
Mnohé potraviny mohou zhoršovat trávicí systém a zhoršovat průjem. Patří mezi ně:
- Kořeněné potraviny
Kořeněné složky mohou působit dráždivě na trávicí systém. Lidé, kteří mají problémy s průjmy, by se měli držet nevýrazných potravin, protože ty představují nejmenší riziko narušení trávicího systému.
- Smažené potraviny
Při rekonvalescenci po průjmu se nedoporučuje konzumovat potraviny s vysokým obsahem tuku nebo oleje. Přidané tuky a oleje ze smažení mohou být pro citlivý trávicí systém obtížně zpracovatelné a mohou zhoršit příznaky. Místo toho můžete zkusit jíst vařenou nebo dušenou zeleninu a libové bílkoviny. Co je dobré na průjem.
- Sladké potraviny a umělá sladidla
Cukry, které se dostanou do tlustého střeva, mohou narušit již tak citlivé bakterie a zhoršit průjem. Tyto cukry jsou obsaženy v ovocných šťávách a ovoci s vysokým obsahem cukru, stejně jako ve sladkostech a sladkém pečivu. Lidé s průjmem by se také měli vyhýbat umělým sladidlům, z nichž některá mohou mít projímavý účinek.
Potraviny s vysokým obsahem vlákniny
Pomoci může také vyhýbání se nadměrnému množství vlákniny. Vláknina pomáhá udržovat trávicí systém aktivní. To je obvykle dobré, ale když se tělo snaží zotavit z průjmu, vláknina může příznaky zhoršit.
Nerozpustné vlákniny, které jsou hlavním viníkem, se nacházejí v různých potravinách, včetně:
- celozrnné obiloviny, jako je pšenice, rýže a ječmen.
- celozrnný chléb nebo pečivo
- obilné vločky
- ořechy a semena
- Žehlička na vlasy : Co si vybrat
Rozpustná vláknina, jako je pektin v jablkách a banánech, může skutečně pomoci člověku zotavit se z průjmu. Přesto bychom se měli snažit omezit jejich příjem, alespoň během prvního dne příznaků.Další potraviny, které bychom neměli jíst.
Mezi další potraviny, které mohou při průjmu dráždit střeva, patří:
- většina zpracovaných, balených potravin
- luštěniny, mezi které patří cizrna, fazole, hrách a čočka.
- potraviny, které způsobují plynatost střev, jako je zelí, brokolice a květák.
- tučné maso, včetně sardinek, vepřového a telecího masa.
- mléčné výrobky
- ořechy
- syrová zelenina
Co nepít při průjmu
- Nápoje s kofeinem, jako je káva, čaj a limonády, mohou nadměrně stimulovat trávicí systém a zhoršovat příznaky.
- Sycené nápoje mohou také dráždit nebo přispívat k dalším příznakům, jako je nadýmání a křeče. Lidé by se také měli vyhnout alkoholu při průjmu. Co je dobré na průjem.
- Přestože mnoho sportovních nápojů obsahuje elektrolyty, které mohou pomoci při dehydrataci, často obsahují přidané cukry nebo umělá sladidla. Vhodnou alternativou je kokosová voda a voda obohacená o elektrolyty.
Léčba průjmu – Co je dobré na průjem
Kromě dodržování diety, která pomůže zmírnit průjem, může člověk vyzkoušet několik dalších prostředků pro rychlé zotavení.
Domácí péče
Lidé s průjmem by také měli dbát na dostatečný odpočinek, protože zatěžování organismu během léčby průjmu může prodloužit rekonvalescenci.
V rámci toho by měli omezit fyzickou aktivitu, protože namáhavé cvičení může zvýšit riziko dehydratace.
Hydratace je také velmi důležitá při zvládání průjmu, proto by lidé měli pít hodně vody po celý den.
Kdy navštívit lékaře – Co je dobré při průjmu
V těžších případech průjmu, které mohou zahrnovat horečku, se může ve stolici objevit krev nebo hlen. Každý, kdo má tyto příznaky, by měl co nejdříve navštívit lékaře. Co je dobré na průjem.
Neléčený průjem může také vést k závažným komplikacím, včetně dehydratace. Osoba s těžkým průjmem může vyžadovat hospitalizaci a intravenózní podání elektrolytů.
Každý, kdo má horečku vyšší než 38 nebo silné bolesti břicha, by se měl poradit s lékařem.
Rodiče nebo pečovatelé by měli pečlivě sledovat všechny děti s průjmem. Pokud příznaky do 24 hodin nezmizí, měli by se obrátit na lékaře.
Pokud dítě vykazuje jakékoli známky dehydratace, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Mezi tyto příznaky patří:
- sucho v ústech
- Proč špatně spím ? 10 hlavních příčin špatného spánku
- suchá plenka po dobu 3 hodin nebo déle
- hubnutí
- pláč bez slz
- Je důležité upozornit lékaře na jakékoli další příznaky.