Slovenský jazykSLOVENSKÝ JAZYK A LITERATURA

Fraňo Kráľ – čtenářský deník Jano

Fraňo Král – čtenářský deník Jano. Vše, co potřebujete pro čtenářský deník. O farní třešni obsah, postavy ve čtenářském deníku.Fraňo Král – Jano čtenářský deník. Ve farním třešňovém čtenářském deníku. Fraňo Kráľ – Jano Dej, obsah,postavy,vše co potřebujete do školy.

 

Fraňo Král – Jano

  • spisovatel: Fraňo Kráľ
  • ilustrátor:Štefan Cpin
  • nakladatelství: Mladé letá, Bratislava

 

Fraňo Kráľ - čtenářský deník Jano

 

Fraňo Kral

Narodil se v roce 1903 v Bartonu, Ohio (USA), a zemřel v roce 1955 v Bratislavě. Knihy Janovy a Čenkovy děti se staly nedílnou součástí odkazu slovenské literatury.

 

Charakteristika postav

Hlavní postava:  Jano-vesnický hoch, bylo mu teprve osm let, vlasy měl rozcuchané, nohy bosé a špinavé, v kalhotách díru. Byl hodný, spravedlivý, pracovitý, rád se učil. Měl čisté srdce a velkou představivost. Miloval svou rodinu.

Vedlejší postavy: rodiče, přátelé, Iigor, pastýř, Jožo

 

Na farní třešni ( Fraňo Kráľ – Jano )

 

Na farních třešních

 

Jano byl smutný, protože ho husy opustily. Vzpomíná, jak chodil za svými vojáky. Jano měl rád své husy a husy měly rády Jana. Často jim hrál na píšťalku.Jano vylezl na strom a pozoroval je. V dálce viděl krásné třešně. Čí jsou to třešně? No, chlapče, to jsou farní třešně. Farnost a už jak? Ti, kdo chodí do kostela, těm patří tato zahrada. Patří to také mně? Ano i pro vás.

Když strýc odešel, Janko se vydal k třešním. Šel dát trochu mamince a tatínkovi, aby se na něj už nezlobili. Slzí, slzí a najednou vidí muže.Byl to kaplan, který na Jano křičel, aby slezl dolů. Jano se vyděsil a po odchodu kaplana slezl dolů.Když byl Jano v kostele, farář mluvil o zlobivých dětech. Jano věděl, že farář bude rodičům vyprávět, jak byl na třešních a sbíral třešně. Vyděsil se a utekl.

10 nejsilnějších psích plemen na světě

Podívejte se na nejsilnější plemena psů na světě, všechna silná plemena psů zde. 

6 receptů na výrobu domácích kondicionérů pro každý typ vlasů

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button