Životní styl

Jak pomoci člověku s depresí – 10 způsobů

Jak pomoci člověku s depresí? 10 způsobů. Deprese může postihnout každého. Přesto je to nemoc, které mnoho lidí nerozumí. Lidé o duševních nemocech mluví mnohem více než dříve. Přesto je duševní zdraví stále stigmatizováno.

 

Jak pomoci člověku s depresí

 

Jak pomoci člověku s depresí
Jak pomoci člověku s depresí

 

 Stigma, které mnoha lidem brání otevřeně mluvit o depresi. Pokud máte přítele s depresí, může být obtížné zjistit, jak mu můžete pomoci. Zde je deset způsobů, jak můžete pomoci příteli, který trpí depresí.

 

1. Vzdělávejte se

 

Vzdělávejte se

 

Pokud chcete pomoci člověku s depresí, musíte se nejprve o této nemoci dozvědět více. Pokud jste depresí nikdy netrpěli, může být velmi obtížné vcítit se do někoho, kdo jí trpí. Na internetu je mnoho velmi dobrých zdrojů, na které se můžete obrátit. Udělejte si tedy nějaký průzkum a pak budete mnohem lépe připraveni nabídnout svému příteli pomoc a podporu.

 

2. Berte to vážně

 

Berte to vážně

 

Deprese se nikdo nezbaví. Problém nevyřešíte například jednou dobrou nocí. Když mluvíte s někým, kdo trpí depresí, nesnažte se tento stav zlehčovat. Deprese je závažné onemocnění. Člověku s depresí nepomůžete tím, že mu řeknete, aby se rozveselil nebo aby se zotavil a překonal ji.

 

3. Staňte se dobrým posluchačem – Jak pomoci člověku s depresí

 

Staňte se dobrým posluchačem - Jak pomoci člověku s depresí

 

Lidé trpící depresí se často cítí velmi izolovaní. Mohou mít pocit, že si o svých problémech nemají s kým promluvit. Můžete komukoli říct, že jste nachlazení, a získáte soucit. Pro člověka v depresi je však těžké mluvit o tom, jak se cítí. Buďte tu pro svého přítele a nechte ho mluvit. Povzbuzujte ho, aby o své nemoci mluvil, ale nesnažte se mu nabízet okamžitá řešení. Vaše podpora je to nejdůležitější, co můžete nabídnout.

 

4. Povzbuzujte je, aby vyhledali pomoc

 

Povzbuzujte je, aby vyhledali pomoc

 

Pokud je člověk ve velké depresi, je důležité vyhledat odbornou pomoc. Existují podpůrné skupiny a poradci, kteří vám mohou pomoci. Osoba s těžkou depresí může také potřebovat léky na zmírnění svého stavu. Povzbuďte svého přítele, aby se poradil se svým lékařem. Snažte se příteli vysvětlit, že deprese je nemoc, kterou lze léčit. Váš přítel s tím nemusí bojovat sám. Dámské zimní boty – 8 tipů, jak si vybrat

 

5. Nabídněte praktickou pomoc – Jak pomoci člověku s depresí

 

Nabídněte praktickou pomoc - Jak pomoci člověku s depresí

 

Lidé v depresi někdy zanedbávají každodenní úkoly. Možná zjistíte, že doma nemají dostatek jídla nebo nestíhají domácí práce. Depresivní člověk může mít také problémy s otevíráním pošty a placením účtů. Depresi přítele nevyléčíte, ale můžete mu nabídnout praktickou pomoc. Pokud jdete nakupovat, zeptejte se kamaráda, zda něco nepotřebuje. Pokud víte, že nejí, nabídněte mu, že mu uvaříte jídlo. Takové maličkosti mohou být pro člověka s depresí velkou útěchou.

 

6. Udržujte je v obraze

 

Udržujte je v obraze

 

Člověk s depresí se pravděpodobně stáhne ze svého sociálního prostředí. Možná se vůbec nebude chtít stýkat s lidmi. Udržujte je však v obraze. Pozvěte je na společenské akce, ale příliš na ně netlačte. Pozvání přítele na akce ho ujistí, že na něj nezapomene. Připomene jim, že jejich přátelé tu pro ně budou, i když budou připraveni se znovu zapojit.

 

7. Nesnažte se být odborníkem – Jak pomoci člověku s depresí

 

Nesnažte se být odborníkem - Jak pomoci člověku s depresí

 

U lidí v depresi převládá pocit, že jim nikdo nerozumí. Nesnažte se proto svému příteli radit, jak má svou nemoc vyléčit. Některým lidem s depresí může pomoci například zdravá strava a cvičení. Dokonce i léky u někoho fungují a u někoho ne. Léčbu onemocnění přenechte odborníkům. Nejdůležitější věc, kterou můžete pro přítele s depresí udělat, je být tu pro něj.

 

8. Nezlehčujte svůj stav – Jak pomoci člověku s depresí

 

Nezlehčujte svůj stav - Jak pomoci člověku s depresí

 

Pokud vám váš přítel řekne, jak se cítí, berte jeho slova vážně. Deprese není totéž jako špatný den nebo smutek. Jedná se o vyčerpávající stav, který může ovlivnit všechny aspekty života člověka. Nepomáhá říkat věci jako „vím, jak se cítíš“ nebo „všichni jsme to zažili“. Váš přítel si bude myslet, že jeho nemoc neberete vážně. Pokud jste depresi nikdy nezažili, nevíte vůbec nic o tom, jaké to je. Proto je mnohem lepší přiznat, že nerozumíte tomu, co váš přítel prožívá, než se přetvařovat.

 

9. Buďte připraveni jednat v případě nouze

 

Buďte připraveni jednat v případě nouze

 

Pokud máte obavy, že by si váš přítel mohl ublížit, musíte jednat. Pokud se domníváte, že hrozí nebezpečí, že by se váš přítel mohl pokusit o sebevraždu, zavolejte záchrannou službu. Pokud váš přítel trvá na tom, že o pomoc nestojí, může to být těžké rozhodnutí. Za krátkou dobu vás možná bude nenávidět za to, že jste zasáhli. Časem, až se bude cítit lépe, vám bude vděčný za rychlý zásah.

 

10. Buďte trpěliví – Jak pomoci člověku s depresí

 

Buďte trpěliví - Jak pomoci člověku s depresí

 

Jednání s přítelem, který má deprese, může být velmi frustrující. V některých chvílích byste nejraději odešli a žili si svůj vlastní život. Neztrácejte však trpělivost. Neopouštějte přítele, když vaši pomoc nejvíce potřebuje. Deprese může postihnout každého. Další osobou, která může potřebovat pomoc s depresí, můžete být vy.

 

Závěr

 

S depresí je těžké se vypořádat. Jak pomoci člověku s depresí? Jak pro nemocného, tak pro jeho přátele a rodinu. Nejdůležitější věc, kterou můžete pro přítele s depresí udělat, je být tu pro něj. Povzbuzujte svého přítele, aby vyhledal pomoc, a poskytněte mu svou vlastní pomoc, když ji potřebuje. Koneckonců, nejsou snad přátelé právě od toho?

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button