ZdravíZDRAVÍ A VÝŽIVA

Zub moudrosti – proč je dobré ho odstranit

Zub moudrosti. Odstranění zubů moudrosti (neboli třetích stoliček) je jedním z nejčastějších chirurgických zákroků prováděných na Slovensku. Zuby moudrosti rostou v zadní části dásní a jsou posledními zuby, které se prořezávají. Většina lidí má 4 zuby moudrosti (1 v každém rohu).

 

Zub moudrosti

 

Zub moudrosti

 

Zuby moudrosti se obvykle prořezávají skrz dásně na konci dospívání nebo na začátku dvacátých let. V této době je již obvykle na svém místě ostatních 28 dospělých zubů, takže v ústech není vždy dostatek místa pro správný růst zubů moudrosti.

 

 
 
Zub moudrosti příznaky

 

Zubní moudrost příznaky

 

Kvůli nedostatku místa mohou zuby moudrosti někdy vyrůst pod úhlem nebo se zaseknout a prořezat se jen částečně. Zuby moudrosti, které takto přerostou, se nazývají impaktované. Proč si musím čistit zuby – 10 důvodů

 

Kdy navštívit zubaře

 

Kdy navštívit zubaře

Pokud vám zuby moudrosti způsobují silné bolesti, měli byste se objednat k zubaři. Zkontroluje vaše zuby a poradí vám, zda je třeba je odstranit.

Pokud váš zubní lékař usoudí, že byste si mohli nechat odstranit zuby moudrosti, obvykle pořídí rentgenový snímek vašich úst. Získáte tak jasnější představu o poloze zubů.

Stejně jako u jiných zubních problémů je důležité navštívit zubaře co nejdříve a nečekat na pravidelnou zubní prohlídku. Trhání zubů moudrosti.

 

Proč se odstraňují zuby moudrosti?

 

Proč se odstraňují zuby moudrosti

Zuby moudrosti se obvykle nemusí odstraňovat, pokud jsou impaktované, ale nezpůsobují žádné problémy. Je to proto, že není prokázán žádný přínos tohoto postupu a hrozí riziko komplikací.

Někdy mohou zuby moudrosti, které se prořezaly nebo zcela nepřekonaly povrch dásně, způsobit problémy se zuby. Kolem okraje zubů moudrosti se může zachytávat jídlo a bakterie, což způsobuje hromadění plaku, který může vést k:

  • zubní kaz (kazivost zubů).
  • onemocnění dásní (nazývané také gingivitida nebo parodontitida).
  • perikoronitida – když plak způsobí infekci měkkých tkání, které obklopují zub.
  • celulitida – bakteriální infekce v oblasti obličeje, jazyka nebo krku.
  • absces – nahromadění hnisu v zubech moudrosti nebo v okolních tkáních v důsledku bakteriální infekce.
  • cysty a nezhoubné výrůstky – velmi vzácně se na zubu moudrosti, který neprořezal dáseň, vytvoří cysta (otok naplněný tekutinou).
  • Mnoho z těchto problémů lze léčit antibiotiky a antiseptickými ústními vodami.

 

Jak se odstraňují zuby moudrosti

 

Jak se odstraňují zuby moudrosti

Odstranění zubů moudrosti se obvykle doporučuje v případě, že jiná léčba nefunguje. Váš zubní lékař vám může zuby moudrosti odstranit nebo vás může odeslat ke specializovanému ošetření k chirurgovi do nemocnice.

Před zákrokem vám obvykle vysvětlí postup a může vás požádat o podepsání souhlasu.

Obvykle vám bude aplikována injekce s lokálním anestetikem, která znecitliví oblast kolem zubu. Těsně před odstraněním zubu pocítíte určitý tlak, protože zubař nebo ústní chirurg musí rozšířit zubní jamku kýváním zubu dopředu a dozadu. Chlapecké zimní boty – Jak správně vybrat

Někdy je nutný malý řez v dásni a zub lze před odstraněním rozřezat na menší kousky.

Odstranění zubu moudrosti trvá od několika minut do 20 minut, někdy i déle.

 

Po odstranění zubů moudrosti můžete mít otoky a nepříjemné pocity uvnitř i vně úst. Občas jsou viditelné mírné modřiny. Obvykle se zhoršuje během prvních 3 dnů, ale může trvat až 2 týdny.

 

 

Možné komplikace

Stejně jako každý chirurgický zákrok i odstranění zubu moudrosti s sebou nese určitá rizika. Patří mezi ně infekce nebo opožděné hojení, které jsou pravděpodobnější, pokud během rekonvalescence kouříte.

Další možnou komplikací je tzv. suché zubní pouzdro, což je tupý, bolestivý pocit v dásni nebo čelisti a někdy i nepříjemný zápach nebo chuť vycházející z prázdného zubního pouzdra. Suché místo je pravděpodobnější, pokud nedodržujete pokyny pro následnou péči, které vám dal váš zubní lékař.

 

Existuje také malé riziko poškození nervů, které může způsobit brnění nebo necitlivost jazyka, dolního rtu, brady, zubů a dásní. Obvykle je to dočasné, ale ve vzácných případech může být i trvalé.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button