PLOCHY PRO UŽITKOVÉ ÚPRAVYUžitečné rostliny

Jak sázet česnek na podzim – rady a pomoc

 Jak sázet česnek na podzim? Podzimní česnekové cibulky Sázejte stroužky česneku od října do ledna a česnek budete moci sklízet od května do července následujícího roku. Chcete-li z podzimní výsadby česneku vytěžit co nejvíce, sázejte tak, aby špičky cibulí byly těsně nad zemí, stroužky byly od sebe vzdálené 10 cm a řádky 15-20 cm.

 

Jak sázet česnek na podzim

 

Jak sázet česnek na podzim

 

Česnek pro podzimní výsadbu se snadno pěstuje na slunném místě s dobře propustnou půdou. Česnek zalévejte a přikrmujte a udržujte okolí bez plevele. V období sucha nezapomínejte česnek zalévat, ale v posledních týdnech před sklizní se zaléváním úplně přestaňte. V únoru přihnojte česnek hnojivem s vysokým obsahem potaše, abyste mu dodali všechny živiny potřebné k dobrému růstu.

 

Podzimní výsadba česneku

 

Podzimní výsadba česneku

 

Podzimní výsadba česneku vám napoví, kdy je čas na jeho sklizeň. Odrůdy s tvrdým krkem sklízejte, když listy začnou měnit barvu, a odrůdy s měkkým krkem, když se listy stočí a leží na zemi. Za pěkného počasí nechte česnek schnout na zemi, ale pokud hrozí déšť, přeneste ho do skleníku nebo do kůlny, aby se vysušil.

Další informace o pěstování česneku pro podzimní výsadbu naleznete v našem článku.
průvodce pěstováním česneku.

 

Jak sázet česnek

 

Jak sázet česnek

 

Česnek je nezbytnou součástí každého zeleninového záhonu. Po usušení a upletení je také atraktivním doplňkem vaší kuchyně. Najdete zde návod na výsadbu a pěstování vlastních chutných cibulí česneku a rady, které odrůdy s tvrdým a měkkým krkem jsou nejvhodnější. Jak sázet česnek na podzim.

 

Jaký je rozdíl mezi česnekem s tvrdým a měkkým krkem?

 

Jaký je rozdíl mezi česnekem s tvrdým a měkkým krkem?

 

Existují 2 druhy česneku – odrůdy s tvrdým a měkkým krkem. Hlavní rozdíl je v jejich trvanlivosti. Česnek s tvrdým krkem je velmi odolný, zatímco odrůdy s měkkým krkem jsou méně odolné, ale lze je skladovat déle.

 

Odrůdy s tvrdým krkem mají nejblíže k divokému česneku. Rostliny vytvářejí kvetoucí stonky, tzv. lodyhy, které je třeba odstranit. Stonky jsou jedlé a lze je použít do smažených pokrmů, salátů a omáček. Extrémně odolný česnek s tvrdým krkem vytváří velké stroužky, ale nelze jej dlouhodobě skladovat. Přesto je často vybírána pro svou vynikající chuť. Česnek „Edenrose“ je označován za jednu z nejchutnějších odrůd, které můžete pěstovat, zatímco „Flavor“ je italský růžový česnek, který byl vyšlechtěn pro spolehlivé skladování.

 

Odrůdy česneku s měkkým krkem jsou méně odolné a v nejchladnějších a nejexponovanějších oblastech vyžadují krytí. Jejich chuť je obecně o něco jemnější než u česneku s tvrdým krkem a vytvářejí větší množství, ale menších stroužků. Kromě toho se velmi dobře skladují. Česnek „Germidour“ vytváří jemné, fialově zbarvené stroužky, zatímco česnek „Messidrome“ vyniká odolností vůči chorobám.

 

Kdy mám česnek vysadit?

 

Kdy mám zasadit česnek

 

Existují odrůdy česneku pro jarní a podzimní výsadbu, takže si můžete vybrat, kdy budete mít místo k výsadbě. Většina česneku se sází na podzim a daří se mu v chladném zimním období, ale několik speciálních odrůd lze sázet i na jaře. Česnek vysazujte nejpozději v březnu.

 

Jak sázet česnek

 

Jak sázet česnek

 

Pěstování česneku je snadné, vyžaduje pouze slunné místo a dobře propustnou půdu. Než začnete, připravte půdu a přimíchejte do ní dostatek kvalitního kompostu. Cibulky byste měli nechat do poslední chvíle vcelku, jinak by vyschly. Až budete připraveni k výsadbě, cibuli rozlomte a každý stroužek umístěte 3-4 cm pod povrch půdy kořenem dolů a špičkou nahoru. Stonky by měly být od sebe vzdáleny 15 cm a mezi jednotlivými řadami by mělo být přibližně 15-20 cm.

 

Jak pečovat o česnek

 

Jak pečovat o česnek

Pro dosažení nejlepších výsledků a nejvyšších výnosů je třeba česnek zalévat, přikrmovat a udržovat rostliny bez plevele. Během vegetačního období byste měli česnek zalévat v období sucha, ale v posledních týdnech růstu přestat zalévat úplně. Na začátku jara použijte hnojivo s vysokým obsahem draslíku, abyste rostliny podpořili, až se začne oteplovat. Jak sázet česnek na podzim.

 

Kdy mohu česnek sklízet?

 

Kdy mohu sklízet česnek

 

Odrůdy s tvrdým krkem jsou připraveny ke sklizni, když listy začnou měnit barvu, a odrůdy s měkkým krkem jsou připraveny, když se listy stočí a leží na zemi. Česnek vám sám řekne, kdy je čas sklízet. Příliš brzy a promeškáte závěrečný růstový spurt. Příliš pozdě a cibulky shnijí v zemi. Obecně platí, že česnek vysazený na podzim je přibližně připraven ke sklizni od začátku do konce léta. Česnek vysazený brzy na jaře je připraven ke sklizni koncem léta. Chlapecké zimní boty – Jak správně vybrat

 

Jak skladovat česnek

 

Jak skladovat česnek

 

Pokud svítí slunce, nechte česnek po vytažení uschnout na zemi. Pokud prší nebo je příliš suché počasí, umístěte česnek do skleníku nebo do přístřešku, kde se pod střechou vysuší.

 

Po úplném uschnutí lze česnek splést dohromady a vytvořit z něj atraktivní závěsný stojan v kuchyni. Suché česnekové cibulky můžete také skladovat na chladném a suchém místě při teplotě 5 až 10 ℃ a použít je během zimy. Účinky česneku 11 prokázaných zdravotních přínosů

 

Mohu pěstovat česnek v květináčích?

 

Mohu pěstovat česnek v květináčích

 

Česnek lze velmi úspěšně pěstovat v květináčích a nádobách na terase. Do květináče o průměru 15 cm (6″) zasaďte tři hřebíčky, do květináče o průměru 20 cm (8″) šest hřebíčků a do květináče o průměru 25 cm (10″) devět hřebíčků. Nádoby dobře zalévejte a během vegetačního období je umístěte venku na slunném místě. Ujistěte se, že pěstební substrát obsahuje dostatek organické hmoty a zahradnického štěrku, aby se podpořila dobrá drenáž a zabránilo se přemokření květináčů. Můžete také zkusit pěstovat česnek na vyvýšeném záhonu. Jak sázet česnek na podzim.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button