HMYZPÉČE A UŽITEK PŘI VÝSADBĚUžitečné rostliny

Užitečný hmyz na zahradě – Druhy hmyzu, které pomáhají

Užitečný hmyz na zahradě. Přilákejte hmyz, který prospívá rostlinám! Které druhy užitečného hmyzu jsou nejužitečnější? Mluvíme o broucích, kteří rostlinám na zahradě prospívají a požírají škůdce, kteří by jinak vaše rostliny sežrali. Zjistěte, které rostliny a květiny přitahují užitečný hmyz, a začněte o tom přemýšlet!

 

Co je to užitečný hmyz?

Průměrná zahrada je domovem tisíců druhů hmyzu, ale možná vás překvapí, že jen desetina z nich je ničivá. Ve skutečnosti je většina z nich buď prospěšná, nebo neškodná. Užitečný hmyz se dělí do tří hlavních kategorií:

  • Opylovači: tento hmyz – včetně včel, motýlů, much a můr – je závislý na opylování květin v naší zahradě.
  • Predátoři: tento hmyz ničí škůdce tím, že je konzumuje. Do této kategorie patří například berušky a kudlanky nábožné.
  • Parazitoidi: Stejně jako predátoři loví parazitoidi jiný hmyz, ale trochu jiným způsobem. Kladou vajíčka na škůdce nebo do něj a po vylíhnutí vajíček se larvy živí hostitelským hmyzem. Do této kategorie patří především parazitické vosy.
  • Největší pavouci na světě

 

Seznamte se s užitečnými brouky na vaší zahradě

Všichni znají včely a motýly, ale co mnoho dalších užitečných brouků? Je pravděpodobné, že jste tyto dobroty na své zahradě už někdy viděli, ale možná vám nebyly oficiálně představeny. Zde je několik z nich, se kterými byste se měli seznámit:

 

Berušky – užitečný hmyz na zahradě

 

Berušky - užitečný hmyz na zahradě

 

Navzdory svému roztomilému jménu a vzhledu jsou berušky dravci! Než získají své jasně červené barvy, začínají svůj život jako larvy (na obrázku níže), které se plazí po rostlinách a hodují na mšicích. Věděli jste, že larva berušky může za hodinu sežrat až 40 mšic? Jak se zbavit mšic na rostlinách – postup

 

Goldilocks

 

Goldilocks

Dospělí zlatohlávci se živí pylem a nektarem, ale jejich larvy, které vypadají jako směs hlemýždě a aligátora, se živí měkkotělesnými zahradními škůdci, včetně housenek a mšic.

Modré mušle

 

Modré mušle

Kudlanka nábožná si poradí s kobylkami, které vás trápí; tito dravci loví i mnoho dalších hmyzích škůdců, kteří terorizují zahrady, včetně molů, brouků a much. Všimněte si však, že kudlanky jsou nemilosrdné a požírají jiné užitečné živočichy, jako jsou motýli, včely a kolibříci – a dokonce i samy sebe!

 

Pavouci

 

Pavouci

Pavouci – ačkoli jsou to spíše pavoukovci než hmyz – jsou často přehlíženi jako užiteční, ale jsou velmi účinnými hubiteli škůdců. Protože je jejich pohyb láká ke kořisti, konzumují mnoho živého hmyzu. Skokani a strehunové jsou obzvláště dobří v udržování škůdců pod kontrolou.

 

Berušky – užitečný hmyz na zahradě

 

Berušky - užitečný hmyz na zahradě

 

„Pozemní brouci“ je název velké skupiny dravých brouků, kteří jsou užiteční jako dospělci i jako larvy. Živí se nejrůznějším hmyzem včetně hlístic, housenek, hrabošů, slimáků a štírů.

 

Brouci Sněžní brouci

 

Brouci Sněžní brouci

Brouci jsou významnými predátory mexických brouků, bramborových brouků, housenek a mšic. Stejně jako mnoho jiných užitečných druhů je přitahují rostliny se složenými květy, jako je krajka královny Anny a řebříček.

Zygomatičtí brouci

 

Zygomatičtí brouci

Zabijáčtí brouci vypadají jako podivná směs kudlanek a ploštic. Svými ostrými tlamkami loví různé druhy hmyzích škůdců na zahradě. V dospělosti si je lze splést s platýsem, proto se pozorně dívejte, než něco rozmáčknete!

 

Muchárkovce – Užitečný hmyz na zahradě

 

Muchárkovce - Užitečný hmyz na zahradě

Díky svým mimořádně dlouhým nohám jsou mouchy loupežnice hmyzožravé stroje, které jsme vděční za to, že je máme na své straně. Mohou vypadat hrozivě, ale na rozdíl od mořských koníků na člověka neútočí (i když v případě ohrožení jsou schopni kousnout). Místo toho se zaměřují na běžnější zahradní škůdce. Zkuste tuto mouchu neodpálit!

 

  
Bodlák pruhovaný

 

Bodlák pruhovaný

Další dobrá muška na zahradě, škůdce pruhovaný, vypadá jako malá žlutá muška bez žihadla. Živí se pylem a nektarem a jsou velmi důležitými opylovači. Jejich larvy jsou nenasytní predátoři, kteří zabíjejí mšice, housenky, brouky a třásněnky tím, že ze svých obětí vysávají šťávy.

 

Parazitoidní vosa – užitečný hmyz na zahradě

 

Parazitoidní vosa - užitečný hmyz na zahradě

Parazitické vosy jsou velmi malé, takže je při práci pravděpodobně neuvidíte. Jsou však velmi účinným prostředkem ochrany proti škůdcům.

  • Tyto vosičky kladou vajíčka na záda housenek rajčat a jiných housenek a vytvářejí bílé kokony, které vidíte na zádech housenky. Pokud uvidíte parazitovanou housenku, nezabíjejte ji. Místo toho ji přemístěte na jiné místo v zahradě. Vosí larvy se o ně postarají za vás a promění se v další vosy, které budou pokračovat ve své dobré práci na vašem rajčatovém záhonu.
  • Trichogrammy jsou miniaturní vosičky (několik se jich vejde na hlavičku špendlíku), které kladou vajíčka do vaječníků více než 200 různých hmyzích škůdců a zabraňují tak jejich vylíhnutí.
  • Moucha tachinida vypadá jako malá moucha domácí, ale aktivně parazituje na kukuřičných klasech, housenkách můry cikánské, kobylkách, japonských broucích, mexických fazolových broucích, dýňových broucích a zelených smraďochách.

 

Přilákání užitečného hmyzu

Stejně jako všichni živí tvorové má i užitečný hmyz základní potřebu vody, potravy a úkrytu. Pokud jim tyto věci poskytnete, stane se pro ně vaše zahrada lákavým domovem. Kokosový olej , zbraň proti vypadávání vlasů

Rozmanitost rostlin přitahuje širokou škálu hmyzu. Mnoho užitečných živočichů se na zahradě objevuje jako škůdci a pro své přežití potřebují alternativní zdroje potravy, jako je pyl a nektar.

Časně kvetoucí rostliny, zejména ty s drobnými květy, jako je například alysie, nebo dvouleté rostliny, jako je mrkev nebo petržel, které se nechají vykvést, pomohou na jaře přilákat na zahradu užitečný hmyz.
Později je budou přitahovat zejména rostliny se složenými květy, jako je řebříček, zlatobýl a krajka královny Anny, a kvetoucí byliny, jako jelevandule, máta, šalvěj, kopr, fenykl a meduňka.

Nezapomeňte, že pokud se v boji proti hmyzu uchýlíte k používání chemických pesticidů, často zabijete jak dobrý, tak špatný hmyz. Dokonce i takzvané „přírodní“ pesticidy, jako je pyrethrum a rotenon, zabíjejí mnoho užitečného hmyzu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button