VYBARVOVÁNÍ A KRESLENÍZajímavosti

Nejslavnější malíři světa – top 10

Mnozí z tisíců milovníků umění, kteří se zúčastnili našich akcí nebo zažili streamovanou výuku ve svých domovech, se ptali nejznámějších malířů: „Kdo je váš oblíbený umělec?“. Na umění je krásné, že je subjektivní, takže někdo může milovat Monu Lisu a zároveň být zmatený Magrittovou dýmkou. Nebo ho může nudit křivý úsměv Mony Lisy, zatímco otázky, které Magritte klade, mohou být přesvědčivé. Kdo je podle vás nejslavnějším umělcem všech dob? Souhlasíte s naším seznamem?

 

Nejslavnější malíři světa 1. Leonardo da Vinci (1452 – 1519)

 

Nejslavnější malíři světa 1. Leonardo da Vinci (1452 - 1519)

 

Leonardo da Vinci, pravděpodobně nejvýznamnější renesanční umělec, je všeobecně uznáván jako nejslavnější umělec všech dob. Vždyť je to génius, který stojí za ikonickým obrazem Mona Lisa. Obraz byl namalován někdy mezi lety 1503 a 1519, kdy Leonardo žil ve Florencii, a nyní visí v pařížském muzeu Louvre, kde zůstává poutním místem i v 21. století. století. Záhadný úsměv a neprokázaná identita sedící osoby učinily z obrazu zdroj neustálého zkoumání a fascinace. Da Vinci vytvořil také pozadí s leteckými pohledy a nádhernými krajinami, které však tlumí zářivý jas obličeje a rukou zobrazovaného. Technika, kterou da Vinci při malbě použil, nezanechala žádné viditelné stopy po štětci, což prý každého mistra malíře zneklidní. Je to skutečně mistrovské dílo.

 

Mona Lisa je olejomalba, jejíž povrch je vyroben z bavlněné dřevěné desky. Je neobvyklý tím, že většina obrazů se maluje na zakázku jako olej na plátně, ale bavlněná lepenka je součástí toho, co obrazu dodává jeho slávu. Vzhledem k médiu, které bylo pro malbu použito, přežila Mona Lisa šest století, aniž by byla kdy restaurována, což je vzhledem k době vzniku díla velmi neobvyklé.

 

Mezi jeho slavná díla patří Poslední večeře a Dáma s erbem. Poslední večeře je nejčastěji reprodukovaným náboženským obrazem všech dob a jeho kresba Vitruviánského muže je rovněž považována za kulturní ikonu.

Ani dnes není jeho dílo zcela pochopeno a stále slouží jako inspirace pro mnoho a mnoho začínajících umělců.

 

Kromě malířství, ačkoli neměl žádné formální akademické vzdělání, byl da Vinci také vědcem a vynálezcem a vytvořil mnoho kreseb lidského těla a mnoha moderních technologií, které se dnes ve světě používají. Leonardovy obrazy a přípravné kresby spolu s jeho zápisníky, které obsahují náčrty, vědecká schémata a úvahy o podstatě malby, jsou přínosem pro pozdější generace umělců.

 

Nejslavnější malíři 2. Vincent Van Gogh (1853 – 1890)

 

Nejslavnější malíři 2. Vincent Van Gogh (1853 - 1890)

 

Vincent Willem van Gogh byl nizozemský postimpresionistický malíř, který patří k nejslavnějším a nejvlivnějším osobnostem v dějinách západního umění. Během deseti let vytvořil přibližně 2100 děl, z toho 860 olejomaleb, z nichž většina pochází z posledních dvou let jeho života. Zahrnují krajiny, zátiší, portréty a autoportréty a vyznačují se výraznými barvami a dramatickou, impulzivní a expresivní prací štětce, která přispěla k základům moderního umění. Mezi jeho obrazy patří Hvězdná noc, Terasa noční kavárny, Slunečnice, Autoportrét a mnoho dalších.

 

Hvězdnou noc namaloval v roce 1889 během svého pobytu v ústavu Saint-Paul-de-Mausole u Saint-Rémy-de-Provence. Obrazu dominuje modrá barva, která se snoubí s kopci na obloze. Na pozadí obrazu v hnědé, šedé a modré barvě leží malá vesnice. Přestože jsou jednotlivé budovy jasně vyznačeny černou barvou, žlutá a bílá barva hvězd a měsíce vystupují na obloze a přitahují pozornost. Na obraze jsou velkým poutníkem pozornosti.

 

Hvězdná noc je jedním z nejuznávanějších uměleckých děl na světě. Je také úplně všude. Lze jej vidět na kávě, hrncích, tričkách, ručnících, magnetkách atd. Upřímně řečeno, někdy se zdá, že sláva obrazu převýšila slávu jeho tvůrce. Je to nádherné umělecké dílo. To, že Hvězdná noc rezonuje s tolika lidmi, svědčí o její nadčasové a univerzální kráse.

 

Nebyl komerčně úspěšný a po letech duševní nemoci, depresí a chudoby spáchal ve svých 37 letech sebevraždu. Van Goghovo jméno bylo v době jeho sebevraždy prakticky neznámé: za jeho života o něm vyšel pouze jeden článek. Během jednoho století se však van Gogh stal pravděpodobně nejuznávanějším malířem všech dob. Nevídané ceny, za které se jeho díla prodávala v aukcích, a pozornost věnovaná skandálům s padělky jen zvýšily van Goghův status v představách veřejnosti.

 

3. Pablo Picasso (1881 – 1973) – nejslavnější malíř světa

 

Pablo Picasso (1881 - 1973) - nejslavnější malíř světa

 

Pablo Ruiz Picasso byl španělský malíř, sochař, grafik, keramik a divadelní výtvarník, který strávil většinu svého dospělého života ve Francii. Syn akademického malíře José Ruize Blanca začal kreslit již v raném věku. V roce 1895 se rodina přestěhovala do Barcelony a Picasso studoval na Akademii výtvarných umění La Lonja. Je považován za jednoho z nejvlivnějších umělců 20. století. století, je známý jako spoluzakladatel kubistického hnutí, vynálezce konstruovaného sochařství, spoluvynálezce koláže a pro širokou škálu stylů, které pomáhal rozvíjet a zkoumat.

 

Jeho styl se vyvíjel od modrého období přes růžové období až ke klíčovému dílu Les Demoiselles d’Avignon (1907) a následnému rozvoji kubismu. Picassova spolupráce na baletních a divadelních představeních začala v roce 1916. Krátce poté se jeho tvorba začala vyznačovat neoklasicismem a obnoveným zájmem o kresbu a figurální zobrazení. Během svého dlouhého života byl mimořádně plodný. Celkový počet jeho děl se odhaduje na 50 000, z toho 1 885 obrazů, 1 228 soch, 2 880 keramických děl, přibližně 12 000 kreseb, mnoho tisíc grafik a četné tapiserie a koberce.

 

Médiem, v němž Picasso vytvořil svůj nejvýznamnější příspěvek, byla malba. Picasso ve svých obrazech používal barvu jako výrazový prvek, ale při vytváření formy a prostoru se spoléhal spíše na kresbu než na jemnost barvy.

 

Mezi jeho nejznámější díla patří protokubistické Les Demoiselles d’Avignon (1907) a Guernica (1937), dramatický obraz bombardování Guerniky německým a italským letectvem během španělské občanské války.

 

Picasso dosáhl díky svým převratným uměleckým úspěchům široké slávy a nesmírného bohatství a stal se jednou z nejslavnějších osobností umění 20. století. století. Nejznámější malíři.

 

V roce 1961 se umělec oženil s Jacqueline Roqueovou a přestěhovali se do Mougins. Zde Picasso pokračoval ve své plodné tvorbě obrazů, kreseb, grafiky, keramiky a sochařství až do své smrti 8. července. Duben 1973.

 

4. Claude Monet (1840 – 1926)

 

Claude Monet (1840 - 1926)

Oscar-Claude Monet byl francouzský malíř a zakladatel francouzského impresionismu. Když bylo Claudovi, nejstaršímu synovi obchodníka s potravinami Adolfa Moneta, pět let, přestěhovala se rodina na normandské pobřeží poblíž Le Havru, kde jeho otec převzal vedení prosperující rodinné lodní a potravinářské firmy.

Tato událost má více než životopisný význam, protože právě Monetovo dětství strávené na plážích a jeho důvěrná znalost moře a rychle se měnícího počasí v Normandii se jednoho dne staly základem jeho nového vidění přírody. V 15 letech se Monet proslavil svými karikaturami různých obyvatel Le Havru, které vytvořil pomocí uhlíku. Díla, která prodával za 10 až 20 franků za kus, byla podepsána „O. Monet“ (jeho křestní jméno je Oscar, druhé jméno Claude).

 

V roce 1861, ve svých dvaceti letech, byl Monet odveden do prvního pluku africké lehké kavalerie. Jeho otec, přestože měl prostředky, odmítl koupit osvobození od poplatku ve výši 2 500 franků, když se Monet odmítl vzdát malování. Monet sloužil rok v Alžírsku, než se nakazil tyfem; jeho teta ho poté stáhla z armády pod podmínkou, že se bude učit umění. Ačkoli se z jeho pobytu v Alžírsku nedochovala žádná díla, Monet později uvedl, že „dojmy ze světla a barev, které jsem tam získal… obsahoval zárodek mého budoucího bádání“. Nejznámější malíři.

 

Byl nejdůslednějším a nejplodnějším představitelem impresionistické filozofie vyjadřování vjemů před přírodou, zejména pokud jde o plenérovou krajinomalbu (malbu v plenéru). Termín „impresionismus“ je odvozen od názvu obrazu Impression (Imprese, Východ slunce), který byl vystaven v roce 1874 na první z nezávislých výstav, jež Monet a jeho spolupracovníci uspořádali jako alternativu k pařížskému Salonu.

 

Monetova touha dokumentovat francouzský venkov ho vedla k tomu, že si osvojil metodu mnohokrát malovat stejný výjev, aby zachytil změny světla a střídání ročních období. O tento cíl usiloval po celou svou dlouhou malířskou kariéru.

 

Od roku 1883 žil Monet v Giverny, kde si koupil dům a pozemek a zahájil rozsáhlý krajinářský projekt, jehož součástí byla i leknínová jezírka, která se stala námětem jeho nejznámějších děl. Lekna začal malovat v roce 1899, nejprve vertikální pohledy s japonským mostem jako ústředním prvkem a později sérii velkoformátových obrazů, které ho zaměstnávaly nepřetržitě po dalších 20 let jeho života.

 

Monet zemřel na plicní chorobu 5. prosince 1926 ve věku 86 let. Podle jeho přání měl malý a prostý pohřeb.

 

5. Johannes Vermeer (1632 – 1675) Nejslavnější malíři světa

 

Johannes Vermeer (1632 - 1675) Nejslavnější malíři světa

 

Johannes Vermeer byl nizozemský malíř období baroka, který se specializoval na domácí interiérové scény ze života střední třídy. Nejznámější malíři. Mezi jeho nejznámější díla patří Dívka s perlovou náušnicí, Dojička a Pohled na Delft. Za svého života byl středně úspěšným provinčním žánrovým malířem, uznávaným v Delftu a Haagu. Přesto vytvořil poměrně dost obrazů a zřejmě nebyl bohatý, protože po smrti zanechal manželku a děti zadlužené.

 

Vermeer pracoval pomalu a velmi pečlivě a často používal velmi drahé pigmenty. Proslavil se zejména mistrovským zpracováním a využitím světla ve svých dílech.

 

„Téměř všechny jeho obrazy,“ napsal Hans Koningsberger, „jako by se odehrávaly ve dvou malých místnostech v jeho domě v Delftu; zobrazují stejný nábytek a dekorace v různém uspořádání a často zobrazují stejné osoby, většinou ženy.“

 

Od konce 50. let 20. století 16. století a během přibližně deseti let, což je vzhledem k jeho obrovské pověsti pozoruhodně krátká doba produktivity, vytvořil Vermeer mnoho svých nejlepších obrazů, většinou interiérových scén. Žádný jiný současný nizozemský umělec nevytvořil scény s takovou svěžestí a čistotou barev a žádné jiné malířovo dílo nebylo prodchnuto srovnatelným smyslem pro nadčasovost a lidskou důstojnost.

 

Jeho skromná sláva upadla po jeho smrti v zapomnění. V hlavní knize Arnolda Houbrakena o nizozemském malířství 17. století (Velké divadlo nizozemských malířek a umělkyň) není téměř vůbec zmiňována, a tak byla v dalších přehledech nizozemského umění téměř dvě století opomíjena. V 19. století byl Vermeer znovuobjeven Gustavem Friedrichem Waagenem a Théophilem Thoré-Bürgerem, kteří publikovali esej, v níž mu připsali 66 obrazů, ačkoli dnes je mu obecně připisováno pouze 34 obrazů. Od té doby Vermeerova pověst vzrostla a dnes je uznáván jako jeden z největších malířů nizozemského zlatého věku.

 

Stejně jako další významní umělci holandského zlatého věku, například Frans Hals a Rembrandt, ani Vermeer nikdy neodešel do zahraničí. Stejně jako Rembrandt byl vášnivým sběratelem a obchodníkem s uměním.

 

6. Edvard Munch (1863 – 1944)

 

Edvard Munch (1863 - 1944)

 

Edvard Munch byl norský malíř. Jeho nejslavnější dílo Výkřik je pravděpodobně jedním z nejuznávanějších obrazů všech dob, protože ikonicky evokuje pocity úzkosti a strachu. Někteří dokonce tento obraz označili za úzkostnou Monu Lisu.

 

Jeho dětství bylo poznamenáno nemocemi, smutkem a strachem, že zdědí duševní poruchu, která se v rodině vyskytovala. Munch studoval na Královské škole umění a designu v Kristianii (dnes Oslo) a začal žít bohémským životem pod vlivem nihilisty Hanse Jægera, který ho podporoval. Nejslavnější malíři malují své vlastní emocionální a psychické rozpoložení („malují duši“). Odtud pochází jeho osobitý styl.

 

Cestování přineslo nové vlivy a východiska. V Paříži se hodně naučil od Paula Gauguina, Vincenta van Gogha a Henriho de Toulouse-Lautreca, zejména od jejich způsobu používání barev. V Berlíně se seznámil se švédským dramatikem Augustem Strindbergem, kterého maloval, když se pustil do svého hlavního kánonu Vlys života, zobrazujícího řadu hluboce prožívaných témat, jako je láska, úzkost, žárlivost a zrada, prodchnutých atmosférou.

Volání se zrodilo v Christianii. Podle Muncha byl na procházce při západu slunce, když „uslyšel obrovský, nekonečný křik přírody“. Zmučená tvář na obraze je obecně ztotožňována s úzkostí moderního člověka. V letech 1893 až 1910 vytvořil dvě malované verze a dvě pastelové verze a také několik grafik. Jeden z pastelů nakonec dosáhl čtvrté nejvyšší nominální ceny zaplacené za obraz v aukci.

 

I když jeho sláva a bohatství rostly, jeho citový stav zůstával nejistý. Krátce uvažoval o sňatku, ale nedokázal se k němu odhodlat. Zlom v roce 1908 ho přiměl přestat s těžkým pitím a povzbudilo ho rostoucí uznání obyvatel Christianie a vystavování v městských muzeích. Nejznámější malíři. Poslední léta strávil v klidu a soukromí. Ačkoli byla jeho díla v nacistickém Německu zakázána, většina z nich přežila druhou světovou válku, což zajistilo jeho odkaz. Mnohé zdroje se shodují, že Munchovo dílo je počátkem expresionistického hnutí, které se rozšířilo po Německu a dále do dalších částí světa. Výkřik je velmi často vnímán jako ikona moderního umění, Mona Lisa naší doby.

 

 

7. Salvador Dalí (1904 – 1989)  – Nejslavnější malíři světa

 

Salvador Dalí (1904 - 1989)  - Nejslavnější malíři světa

Salvador Dalí byl španělský surrealistický umělec známý svou technickou zručností, pečlivou kreslířskou prací a pozoruhodnými a bizarními obrazy ve svých dílech.

 

Dalí se narodil v katalánském městě Figueres a výtvarné vzdělání získal v Madridu. Od mládí byl ovlivněn impresionismem a renesančními mistry, ale stále více ho přitahoval kubismus a avantgardní směry. Na konci 20. V roce 1929 se připojil k surrealistické skupině a brzy se stal jedním z jejích předních představitelů. V letech 1929-1937 vytvořil obrazy, které z něj učinily nejslavnějšího surrealistického umělce na světě.

Zobrazoval snový svět, v němž jsou běžné předměty konfrontovány, deformovány nebo jinak metamorfovány bizarním a iracionálním způsobem. Dalí tyto předměty zobrazoval s pečlivostí. Bolestivě realistické detaily a obvykle je umístil do ponuré. Sluncem zalitá krajina mu připomínala jeho katalánskou domovinu. Snad nejznámějším z těchto záhadných obrazů je Persistence paměti (1931), na němž hodinky bezmocně tají v děsivě nehybné krajině.

 

Během španělské občanské války (1936-1939) žil Dalí ve Francii a v roce 1940 odjel do Spojených států, kde dosáhl komerčního úspěchu. V roce 1948 se vrátil do Španělska, kde oznámil návrat ke katolické víře a rozvinul svůj styl „jaderné mystiky“, založený na zájmu o klasicismus, mystiku a nejnovější vědecké poznatky.

 

Dalího umělecký repertoár zahrnoval malbu, grafiku, film, sochařství, design a fotografii, někdy ve spolupráci s dalšími umělci. Psal také beletrii, poezii, autobiografie, eseje a kritiky. Mezi hlavní témata jeho tvorby patří sny, podvědomí, sexualita, náboženství, věda a nejbližší osobní vztahy.

 

Ke zděšení těch, kteří si jeho díla velmi vážili, a k rozčilení jeho kritiků jeho výstřední a okázalé chování na veřejnosti často přitahovalo více pozornosti než jeho umělecká díla. Nejznámější malíři. Kontroverzní byla také jeho veřejná podpora frankistického režimu, jeho komerční aktivity a kvalita a autenticita některých jeho pozdních děl. Jeho život a dílo významně ovlivnily další surrealisty, pop art a současné umělce. Jeho dílu jsou věnována dvě významná muzea: Dalího divadlo-muzeum ve španělském Figueres a Muzeum Salvadora Dalího na Floridě. Je po něm pojmenována poušť Salvadora Dalího v Bolívii a kráter Dalí na planetě Merkur.

 

8. Andy Warhol (1928 – 1987)

Andy Warhol (1928 - 1987)

 

Andy Warhol byl americký umělec, filmový režisér a producent, který byl vůdčí osobností uměleckého směru známého jako pop-art. Ve svých dílech zkoumá vztah mezi uměleckým vyjádřením. Kultura reklamy a celebrit, která vzkvétala v 60. letech. 20 let. století a zahrnují různá média včetně malby. Sítotisk, fotografie, film a sochařství. Mezi jeho nejznámější díla patří sítotisky Campbell’s Soup Cans (1962) a Marilyn Diptych (1962), experimentální film Chelsea Girls (1966) a multimediální akce známé jako Exploding Plastic Inevitable (1966-67).

 

Warhol se narodil jako Andrew Warhol ve čtvrti Oakland v Pittsburghu v Pensylvánii; Warholovi rodiče byli slovenští přistěhovalci. Warhol zpočátku úspěšně pracoval jako reklamní ilustrátor. Poté, co koncem 50. let vystavoval svá díla v několika galeriích. 20s. století začal být uznáván jako vlivný a kontroverzní umělec. Jeho newyorské studio The Factory se stalo známým místem setkávání. Setkávali se zde významní intelektuálové, drag queens, dramatici, bohémští lidé z ulice, hollywoodské celebrity a bohatí mecenáši.

 

Warhol byl průkopníkem ve vývoji tohoto procesu. Zvětšený fotografický obraz se přenese na hedvábnou síť, která se poté umístí na plátno a na zadní stranu se namaluje. Každá z Warholových sítotiskových prací používala tuto techniku, která mu umožnila vytvořit sérii masových obrazů. Opakuje se, ale s malými obměnami – s tím začal v roce 1962. Tyto ikonické grafiky Andyho Warhola. Obsahuje například plechovky od Campbellovy polévky, dolarové bankovky, lahve od Coca-Coly a tváře slavných osobností. Lze je chápat jako komentář k banalitě, drsnosti a nejednoznačnosti americké kultury.

 

Na 3. 6. června 1968 zastřelila Warhola a Maria Amayu, uměleckého kritika a kurátora, ve Warholově ateliéru radikální feministická spisovatelka Valerie Solanasová. Amaya utrpěla jen lehká zranění a ještě téhož dne byla z nemocnice propuštěna. Warhol byl při útoku vážně zraněn a sotva přežil. Nejznámější malíři. Po zbytek života si nesl fyzické následky, včetně nutnosti nosit chirurgický korzet. Střelba měla na Warholův život a umění zásadní vliv.

 

Žil otevřeně jako homosexuál ještě před hnutím za osvobození homosexuálů. Po operaci žlučníku zemřel Warhol v únoru 1987 ve věku 58 let na srdeční arytmii. Muzeum Andyho Warhola v jeho rodném městě Pittsburghu je největším muzeem ve Spojených státech věnovaným jednomu umělci.

 

9. René François Ghislain Magritte (1898 – 1967) – nejslavnější malíř světa

 

René François Ghislain Magritte (1898 - 1967) - nejslavnější malíř světa

 

René Magritte byl belgický malíř, který se proslavil svou surrealistickou tvorbou a myšlenkově podnětnými obrazy. Po absolvování umělecké školy v Bruselu pracoval v komerční reklamě, aby se uživil a zároveň experimentoval s malbou.

V 20. 20 let. století začal malovat v surrealistickém stylu a proslavil se svými vtipnými obrazy a používáním jednoduché grafiky a předmětů denní potřeby. Dával známým věcem nový význam. Díky popularitě, která postupem času rostla. Magritte se mohl naplno věnovat svému umění a byl oceněn na několika mezinárodních výstavách. Během svého života experimentoval s mnoha styly a formami a měl velký vliv na hnutí pop-artu. Bezplatné kreslící programy Top 11 nejlepších

 

Umístění známých předmětů každodenní potřeby, jako jsou buřinky. Trubky a kameny v neobvyklých souvislostech a juxtapozicích Magritte vyvolával témata tajemství a šílenství, aby zpochybnil předpoklady lidského vnímání. Díky svým raným dílům, jako jsou Ztracený žokej nebo Ohrožený vrah, se Magritte rychle stal jedním z nejvýznamnějších belgických umělců a ocitl se v centru rodícího se surrealistického hnutí. Když však jeho první samostatná výstava v roce 1927 v Galerii le Centaure nebyla přijata. Zklamaný Magritte opustil svou vlast a odešel do Francie.

 

Přestěhoval se do Paříže, aby byl blíže francouzské surrealistické skupině. Tři roky, které strávil v tomto městě, byly nejplodnější v jeho životě. Nejznámější malíři. Surrealismus, hnutí vedené André Bretonem, se snažil osvobodit mysl tím, že odmítl racionální myšlení a dal volný průchod nevědomí. Rozhodující událostí Magrittova pobytu v Paříži byly jeho slovní obrazy. V něm se pokusil prozkoumat vztah mezi textem a obrazem. Často přitom narušoval zavedené vazby mezi nimi. V tomto období se Magritte zabýval i dalšími médii. Natočil řadu krátkých filmů. V tomto filmu hrála jeho žena Georgette, a také experimentoval se sochařstvím.

 

Přestože mu byla v roce 1963 diagnostikována rakovina slinivky, mohl Magritte v roce 1965 odcestovat do New Yorku na retrospektivní výstavu svého díla v Muzeu moderního umění. Po dlouhé nemoci Magritte 15. V srpnu 1967 ve věku 68 let zemřel. Jeho dílo mělo velký vliv na popové umělce, jako byl Andy Warhol, a od té doby bylo oslavováno na nesčetných výstavách po celém světě. V roce 2009 bylo v Bruselu otevřeno Magrittovo muzeum.

 

10. Henri Matisse (1869 – 1954)

 

Henri Matisse (1869 - 1954)

 

Henri Émile Benoît Matisse byl francouzský malíř známý svým používáním barev a plynulými a originálními kresbami. Byl kreslířem, grafikem a sochařem, ale nejznámější je jako malíř. Matisse je spolu s Pablem Picassem obecně považován za jednoho z umělců, kteří nejlépe pomohli definovat revoluční vývoj ve výtvarném umění v prvních desetiletích dvacátého století a zasloužili se o významný rozvoj malířství a sochařství.

 

Poprvé začal malovat v roce 1889 poté, co mu matka přinesla výtvarné potřeby, když se zotavoval ze zánětu slepého střeva. Objevil „jakýsi ráj“, jak ho později popsal, a rozhodl se stát umělcem, čímž hluboce zklamal svého otce. V roce 1891 studoval umění v Paříži na Julianské akademii. Zpočátku maloval zátiší a krajiny v tradičním stylu, v němž dosáhl přiměřené zručnosti. Zimní pneumatiky – rady nad zlato při nákupu

 

Zlom v jeho umělecké tvorbě nastal v letních měsících roku 1904 a 1905. Když ho jasné sluneční světlo jižní Francie inspirovalo k vytvoření opticky dynamických děl s jasnými. Střetávání barev vedlo k tomu, že se mu a umělcům, jako byli André Derain a Maurice de Vlaminck, posmívali jako fauvistům (divokým zvířatům). Díla z tohoto období, známá jako fauvismus. Ty ho nasměrovaly na cestu, kterou sám popsal jako „stavbu barevných ploch“. Tento přístup zůstal ústředním bodem různých fází Matissovy tvorby. Ačkoli většina jeho prací – ať už jde o tušovou kresbu s plynulými arabeskovými liniemi nebo malbu plochou nemodulovanou barvou – vypadá, jako by se dala provést snadno, Matisse upozorňoval, že tento efekt je pouze „zdánlivou jednoduchostí“. Ve skutečnosti tvrdě bojoval, aby dosáhl „umění rovnováhy, čistoty a míru“, o kterém snil.

 

V posledních letech svého života žil spíše samotářsky, odděleně od své ženy a jeho dospělé děti byly rozptýlené. Po roce 1941, kdy podstoupil operaci střevní poruchy. Většinu času byl upoután na lůžko, po roce 1950 trpěl astmatem a srdečními problémy. Bydlel ve velkém ateliéru ve starém hotelu Regina v Cimiez s výhledem na Nice. Starala se o něj věrná ruská žena, které bylo kolem třiceti let. jeden z jeho modelů po celá léta.

Na svých nástěnných malbách musel často pracovat z postele v ateliéru pomocí pastelky připevněné na dlouhé tyči. Na jeho posledních výsledcích však nejsou patrné žádné známky ubývající tvůrčí energie nebo smutku. Naopak, tato díla patří k nejodvážnějším, nejdokonalejším a nejuspokojivěji optimistickým v celé jeho kariéře. Nejznámější malíři. Jeho mistrovství v expresivním jazyce barev a kresby, které se projevilo ve více než půlstoletí trvajícím díle, mu přineslo uznání jako přední osobnosti moderního umění.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button