VZTAHYŽivotní styl

Jak začít konverzaci – 7 praktických tipů

Jak začít konverzaci – 7 praktických tipů, jak začít konverzaci. Pravděpodobně nejste tak dobří v navazování konverzace, jak si myslíte. A pokud si po přečtení tohoto prohlášení říkáte Nuh-uh! Umím skvěle začínat konverzace! je ještě větší šance, že se vám budou hodit rady uvedené v tomto článku.

 

Jak začít konverzaci

 

Jak začít konverzaci
Jak začít konverzaci

 

Včera večer jsem šla s kamarádkou na bluesový koncert. Po koncertě jsme narazili na dva jeho přátele. První z nich, Mindy, nás oslovila a pozdravila, ale pak pasivně stála a čekala, až něco řekne někdo jiný. Ta druhá, Lisa, se k nám přitočila jako list ve vichřici a dvacet minut o sobě neustále blábolila, dokud jsme se neomluvili a neodešli.

 

Ani jedna osoba v tomto scénáři nedokázala začít, natož udržet zajímavou konverzaci. Vsadím se, že máte podobné zkušenosti, od člověka, který stojí a čeká, až se ujmete vedení, až po člověka, který začne mluvit a nezmlkne.

 

Trik, jak se zapojit do zajímavé konverzace, je jednoduchý – přestaňte se snažit být zajímaví. Místo toho se zajímejte o druhou osobu. Zde je sedm způsobů, jak začít konverzaci, která nezatěžuje druhou stranu nutností převzít iniciativu nebo hledáním způsobu, jak jí uhnout z cesty.

 

1. Všimněte si, že jste „v tom společně“.

 

Všimněte si, že jste v tom společně

Když okolnosti nejsou ideální, může přiznání společné zkušenosti zmírnit hrany a nastartovat konverzaci. Je pravděpodobné, že tento přístup používáte neustále, aniž byste si to uvědomovali. V obchodě s potravinami řeknete člověku před vámi, že fronty jsou vždycky nejdelší, když máte pauzu na oběd. Krátká konverzace se pak přirozeně rozvine.

Stejná technika funguje i při vyšších sázkách – například při navazování kontaktů na večírku, kde se každý trochu obává udělat dobrý dojem.

 • „Tyhle večírky jsou vždycky tak trapné, že? Každý musí navázat kontakt – žádný nátlak!“
  Při použití této techniky buďte opatrní. Snažte se zůstat neutrální. Komentáře typu „Tyhle networkingové akce jsou tak nudné!“ může nakonec pracovat proti vám, pokud se ukáže, že osoba, se kterou mluvíte, událost naplánovala nebo se s ní přátelí.

 

2. Všimněte si něčeho hezkého – Jak začít konverzaci

 

Všimněte si něčeho hezkého - Jak začít konverzaci

 

Opakem konverzace „jsme v tom spolu“ je všímání si něčeho příjemného. Pozitivní přístup může rozhovor správně nastartovat. Máme rádi optimistické lidi, kteří nám připomínají dobré věci.. Jak sbalit dívku – Jak začít s oslovováním

 • „To byla produktivní schůzka! Mám pocit, že jsme vytvořili několik solidních nápadů.“
 • „Byli jste na semináři o sociálních médiích? Bylo to skvělé!“

 

3. Vyjádřit kompliment

 

Vyjádřit kompliment

Tato technika může být skvělým prolomením ledů. Kdo by nechtěl slyšet upřímný kompliment? Nemusíte se nad druhou stranou rozplývat, abyste na ni udělali dojem – stačí si všimnout něčeho, co se vám líbí, a zmínit se o tom.

 • „To je pěkná košile. Ta barva ti sluší!“
 • „S prezentací jste odvedli úžasnou práci. Líbilo se mi, jak jste vše vyložil tak, aby to bylo snadno pochopitelné.“
  Jedno upozornění – s možnou výjimkou účesů nekomentujte fyzické věci. Pochválit nový účes je jedna věc, ale říct: „Máš tak čistou pleť“ je těžká odbočka do oblasti děsivosti.
 • Pozdrav na dobrou noc

 

4. Zeptejte se na názor – Jak začít konverzaci

 

Zeptejte se na názor - Jak začít konverzaci
Jak začít konverzaci

Všichni chceme mít pocit, že na našich názorech záleží. Pokud se někoho zeptáte na jeho názor, dáváte tím najevo, že se o něj a jeho myšlenky zajímáte. Jak často si mám mýt vlasy?

 • „Co si myslíte o hlavní prezentaci?“
 • „Přemýšlel jsem, že bych se zúčastnil dalšího semináře. Doporučil byste ho?“
  Držte se témat, která se vás bezprostředně týkají. Je trochu zvláštní přijít za někým a zeptat se ho: „Tak co si myslíte o současné politické situaci?“. „Ano,“ odpověděl jsem. Nehledě na to, že se vám možná nebude chtít jít do této králičí nory s cizím člověkem.

 

5. Nabídněte pomoc

 

Nabídněte pomoc

Není lepšího způsobu, jak ukázat, že jste milý a přístupný člověk, než být nápomocný. Pokud se ocitnete v situaci, kdy můžete podat pomocnou ruku, jděte a udělejte to.

 • „Zdá se, že jste se trochu ztratil. Mohu vám pomoci něco najít?“
 • „Vypadá to, že máš spoustu věcí na nošení. Potřebujete pomoc?“

 

6. Hledání společné řeči – Jak začít rozhovor

 

Hledání společné řeči - Jak začít rozhovor

To je nejjednodušší, pokud víte, že jste na akci, kde budou mít všichni podobné zázemí. Když se zmíníte o tom, co máte společného, okamžitě navážete spojení, které vede k dalším věcem, o nichž můžete mluvit. 10 nejčastějších chyb při oslovování žen

 • „Kdy jsi tady chodil do školy?“
 • „Jak dlouho pracujete v marketingu?

 

7. Požádat o pomoc nebo informace

 

Požádat o pomoc nebo informace

Stejně jako žádost o názor může být i žádost o malou pomoc nebo radu skvělým způsobem, jak někomu dát pocit užitečnosti. Jen se ujistěte, že vše, o co žádáte, je něco, co bude druhá strana schopna nabídnout, aniž by se předváděla.

 • „Nevíte, kde bych si mohl vyzvednout rozvrh seminářů?“
 • „Nevíte, jestli tento hotel zajišťuje dopravu na letiště?“

Výborně! Když už jste konverzaci zahájili, dodržujte pravidla, abyste ji udrželi delší dobu. Nezapomeňte se o druhou osobu zajímat, hledat společnou řeč a klást doplňující otázky.

 

Ale nedělejte to, co udělala upovídaná Lisa, a nedělejte si domněnky. Včera večer, když se mému příteli podařilo dostat ke slovu, zmínil se, že zná Mindy z psychologie na místní univerzitě. Jediná doplňující otázka, kterou se Lisa rozhodla položit, zněla: „Aha, takže tvoje rehabilitace byla úspěšná?“ Absolvoval tam stáž.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button