ZdravíZDRAVÍ A VÝŽIVA

Jak zjistit cukrovku – metody a možnosti léčby

Jak zjistit cukrovku. Cukrovka, známá také jako diabetes mellitus, je chronické onemocnění, které ovlivňuje schopnost vašeho těla zpracovávat glukózu, hlavní zdroj energie pro vaše tělo. Existují dva hlavní typy diabetu: diabetes 1. typu a diabetes 2. typu. V tomto článku se budeme věnovat základním informacím o cukrovce a způsobům, jak ji odhalit pomocí příznaků, lékařského vyšetření a diagnostických testů.

 

Jak zjistit cukrovku

 

Jak zjistit cukrovku

 

Diabetes je chronické onemocnění, které může mít vážné zdravotní následky, pokud se neléčí. Pokud máte příznaky cukrovky, je důležité navštívit lékaře a podstoupit diagnostické testy. Včasná diagnóza a správná léčba mohou pomoci zmírnit příznaky cukrovky a snížit riziko komplikací, jako jsou srdeční choroby, problémy se zrakem, poškození ledvin a nervového systému.

 

Účinná léčba diabetu zahrnuje spolupráci s lékařem, dodržování předepsané léčby, zdravý životní styl a pravidelné sledování hladiny cukru v krvi. Při včasném odhalení a adekvátní léčbě můžete žít aktivní a plnohodnotný život i s cukrovkou.

 

1. Příznaky cukrovky

 

Příznaky cukrovky

 

Především je důležité vědět, jaké příznaky mohou znamenat cukrovku. Příznaky jsou u obou typů diabetu podobné a zahrnují:

  •  Nadměrná žízeň a potřeba pít hodně tekutin
  • Časté močení
  • Neobvyklá únava a slabost
  • Úbytek hmotnosti bez zjevného důvodu
  • Zhoršené hojení ran
  • Zvýšená hladina cukru v krvi
  • Suchá a svědivá pokožka

 

2. Lékařské vyšetření

 

Pokud máte některý z výše uvedených příznaků nebo jste ohroženi rizikovými faktory, jako je rodinná anamnéza, obezita nebo vysoký krevní tlak, měli byste navštívit lékaře. Lékař vás podrobně vyšetří a posoudí vaše rizika.

 

3. Diagnostické testy Jak zjistit cukrovku

 

Diagnostické testy Jak zjistit cukrovku

 

Pokud to váš lékař považuje za nutné, může vám doporučit některé z následujících diagnostických vyšetření ke zjištění cukrovky:

 

a) Test nalačno

 

Tento test měří hladinu cukru v krvi po 8 hodinách hladovění. Hladina cukru v krvi by měla být nižší než 100 mg/dl (5,6 mmol/l). Hladiny cukru v krvi mezi 100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l) ukazují na prediabetes a hladiny nad 126 mg/dl (7,0 mmol/l) na diabetes.

 

b) Perorální glukózový toleranční test (OGTT)

 

Při tomto testu dostanete sladký nápoj obsahující 75 gramů glukózy a po dvou hodinách se změří hladina cukru v krvi. Normální hladina cukru v krvi by měla být nižší než 140 mg/dl (7,8 mmol/l). Hladiny cukru v krvi mezi 140 a 199 mg/dl (7,8 – 11,0 mmol/l) ukazují na prediabetes a hladiny nad 200 mg/dl (11,1 mmol/l) na diabetes. Kolik vlasů ztrácíme denně

 

c) Hemoglobin A1c (HbA1c) – Jak zjistit diabetes

 

HbA1c je test, který měří průměrnou hladinu cukru v krvi za poslední 2 až 3 měsíce. Hodnota HbA1c nižší než 5,7 % se považuje za normální. Hodnota mezi 5,7 % a 6,4 % znamená prediabetes a hodnota 6,5 % nebo vyšší znamená diabetes.

 

4. Potvrzení diagnózy

 

Potvrzení diagnózy

 

Pokud výsledky testů ukazují na cukrovku, může lékař provést další testy k určení typu cukrovky. Testy na odhalení diabetu 1. typu zahrnují vyšetření protilátek a měření hladiny C-peptidu, které pomáhají určit, zda vaše tělo produkuje dostatek inzulínu. Testy pro odhalení diabetu 2. typu zahrnují vyšetření inzulínové rezistence a hladiny inzulínu v krvi.

 

5. Léčba a léčba cukrovky – Jak zjistit cukrovku

 

Léčba cukrovky závisí na typu onemocnění a zahrnuje změnu životního stylu a užívání léků. U diabetu 1. typu je k udržení normální hladiny cukru v krvi nezbytné užívat inzulin. U diabetu 2. typu se léčba zaměřuje na zlepšení inzulinové rezistence a snížení hladiny cukru v krvi pomocí léků, diety a fyzické aktivity. Lze cukrovku vyléčit?

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button