ElektrotechnikaELEKTROTECHNIKA

Kompaktní zářivka

Kompaktní zářivka  Je  Elektrický   zdroj světla pracující na stejném principu jako klasická (lineární) zářivka. Byla navržena tak, aby nahradila běžnou žárovku . Kompaktní zářivky mají delší životnost (6 000 až 15 000 hodin) a nižší spotřebu energie ve srovnání s klasickými žárovkami při stejném světelném toku (až 60-80 %).

Specifický výkon kompaktních zářivek se pohybuje kolem 50 lm/W. Barevná teplota kompaktních zářivek je nejčastěji 2700 K, což odpovídá klasické žárovce, ale vyrábějí se i kompaktní zářivky s barevnou teplotou 3000 K až 5000 K.

Kompaktní zářivky se skládají ze zářivkové trubice a elektronického předřadníku umístěného v plastové patici. Trubky, kterých je obvykle několik, mají tvar písmene U nebo jsou spirálovité. Stejně jako u lineárních zářivek je vnitřní stěna trubice pokryta luminoforem, trubice je naplněna malým množstvím rtuti a inertním plynem. Kompaktní zářivka je stejně jako žárovka vybavena paticí s Edisonovým závitem. horor

Dříve kompaktní zářivky nebylo možné stmívat, ale v současné době lze speciální kompaktní zářivky stmívat pomocí stmívače určeného pro klasické žárovky. Starší typy se vyznačovaly určitou dobou mezi zapnutím a spuštěním, která činila až několik sekund. U moderních kompaktních zářivek je start téměř okamžitý, ale chvíli trvá, než se dosáhne plného světelného výkonu.

Díky elektronickým předřadníkům pracují na frekvenci desítek kHz, čímž se eliminuje stroboskopický efekt (blikání za chodu). Vzhledem k jejich rozměrům je instalace do některých typů starších svítidel problematická. Proto se dnes vyrábějí svítidla určená přímo pro použití kompaktních zářivek.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button