Filmy a volný časSEZNAMY FILMŮ

Nejlepší horory 50 nejlepších hororů, které znám

Slyšíte to Nejlepší horory? Noci se blíží, blíží se hodina čarodějnic a nastává téměř nejstrašidelnější noc v roce. Pokud hledáte halloweenská strašidla. Jste na správném místě – Nejlepší horory, ale když si přečtete dlouho připravovaný seznam nejděsivějších filmů podle časopisu Empire. Nejzvrácenější a nejsenzačnější horory natočené za posledních 21 let. Pozor: budete si moci vybírat. Je to proto, že století strašidelných filmů bylo doposud proudem krvavých dobrot. Po letech nudných remaků a rebootů jsme se dočkali skutečného švédského stolu plného gore. Strašidla a odvaha, která vznikla v dílnách nejzajímavějších filmařů naší doby.

 

Obsah článku:

Nejlepší horory

 

nejlepší horory

 

Od žaludek zvedajících filmů o mučení z devadesátých let až po mrazivé filmy. U kterého se zvedají páteře, ke zrodu Blumhouse, nové procítěné adaptace románů Stephena Kinga. Nejlepší horory nezadržitelný vzestup hnutí artového hororu. Naprosto děsivé blockbustery a velké crossoverové hity mezinárodních tvůrců – žánr je v plné síle. Tím máme na mysli, že všude je krev a části těl. Přečtěte si tedy seznam filmů o zombie, které vám dají pořádně zabrat. Smutné a děsivé duchařské příběhy, opravdu dobré remaky, zabijácké debuty. Vracející se mistři a nejrůznější nové noční můry. A nezapomeňte: všechny je třeba prohlížet při zhasnutém světle. Sladké sny.

 

50. Freaky (2020)

 

Freaky (2020)

Christopher Landon, miláček společnosti Blumhouse, dokázal ve filmu Šťastný den smrti mistrně překonat hranici mezi komedií. Sentiment a násilí v žánrových mash-upech – a pokud slasher s vyměňujícím se Freakym. Pod geniálním názvem Freaky Friday The 13th se skrývá stejná kombinace bujarého smíchu a kresleného násilí.

 

Stejně jako gore. Vaughn je (alespoň v úvodních scénách) řezník z Blissfieldu podobný Jasonu Voorheesovi – ale poté, co krvavě získá podezřele vypadající dýku se schopností měnit těla, se řezník převtělí do introvertní dospívající dívky. Millie (Kathryn Newton z Blockers) a pustí se do vtipného zabíjení těch nejodpornějších dětí ze střední školy. Newtonová je rozkošná jako psychopatka a . Vaughan si plně uvědomuje, že je teenagerem se všemi jeho těžkostmi a zranitelnostmi (nemluvě o tajném podání ruky). Freaky se však může pochlubit i jedněmi z nejnápaditějších vražd poslední doby. Opuštění stolních pil. V těch nejlepších hororech se dějí nevýslovné věci s lahví od vína a dokonce se někdo zbaví člověka tenisovou raketou. Je to eso. – BW

 

49. V moci ďábla (2005)

 

  V moci ďábla (2005)

Scott Derrickson ví, jak se vám dostat pod kůži. Každý, kdo viděl film Vymítání Emily Roseové a pak se ocitl vzhůru – nebo, což je nejhorší, probudil se – ve tři hodiny ráno, ví proč. Protože Derrickson se v této znepokojivé směsici soudního dramatu a exorcistického hororu vyřádil. Vydává se na cestu, aby zjistil, že třetí hodina ranní je hodinou ďábla.

 

Je to čas, kdy rád běhá. Nejlepší horor si hraje s čerstvými dušemi a vymaže vás ze Sky box setu rekordní série Bake Off. Takové věci. Je těžké, aby nějaký režisér vstoupil na stejné pískoviště jako Vymítač ďábla a vyšel z něj s nedotčenou důstojností. Derricksonovi (který je sám věřící) se však podařilo natočit mimořádně intenzivní film. Který klade otázky o povaze víry. Přitom může mít svůj zmačkaný koláč a ještě ho sníst, a to díky mimořádně promyšlenému výkonu Jennifer Carpenterové v roli titulní Emily Roseové – jejíž tragická smrt během vymítání je předmětem největších otázek a nejšokující scény filmu. Skutečné chvíle strachu si však nechává pro kněze Toma Wilkinsona. Který má ve zvyku vstávat ve tři hodiny ráno. Po zhlédnutí tohoto filmu si možná tento zvyk osvojíte i vy.

 

48. Trilogie Fear Street (2021)

 

  Trilogie Fear Street (2021)

Filmová trilogie Leigha Janiaka, adaptace další série hororových románů R. L. Stinea (určená starším čtenářům podobně jako Goosebumps), která byla natočena společně a během tří týdnů uvedena na Netflixu, mohla být vyloženě nostalgickým festivalem, protože každý film pojednává o známém období hororové historie. První část: 1994 připomíná Vřískot a jemu podobné.

 

Druhý díl: 1978 připomíná slashery jako Pátek třináctého, zatímco třetí díl: 1666 evokuje vše od Čarodějnic po Nový svět. Janiakovy filmy však nejsou jen poctou kultovním strašidelným filmům a obdobím americké historie, ale také současnou kritikou privilegií a mocenských struktur, sahající až k počátkům národa, a to vše ve strhujícím podání. Krví nasáklý děj, v němž se v zapadlém městečku Shadyside opakovaně vzbouří skupina sériových vrahů. Spáchat krvavou vraždu. Která část funguje nejlépe. Bude záležet na osobních preferencích, každý z nich může vyprávět svůj vlastní příběh v rámci širšího vyprávění. Nakonec však vyvrcholí v nesmírně uspokojivém finále ve třetí větě. Když se vyjasní celkový obraz a vytyčí se bojové linie. Je to velký úspěch – Janiak přišel s odvážným, brilantním vypravěčským experimentem. Který je skvěle koukatelný, šokujícím způsobem krvavý a vyprávěný s opravdovým záměrem.

 

47. Ti druzí (2001)

 

Ti druzí (2001)

Napodobování je někdy opravdu nejupřímnější formou lichocení. Anglicky mluvený debut Alejandra Amenábara je láskyplným pastišem jisté éry mrazivého filmu, který sám o sobě evokuje rozkvět klasických duchařských příběhů z viktoriánské éry.

 

Konkrétně se jedná o příběh upjaté matriarchy (Nicole Kidman), která se svými dvěma neobvyklými dětmi a vyčerpaným, vrzajícím domácím personálem obchází rozlehlé venkovské sídlo v Jersey, ačkoli se odehrává o půl století později. Nemůže nepřipomenout knihu Jacka Claytona Nevinní. Ale Amenábarův film se sám o sobě stal děsivě účinným a jeho scénář izolace od sebe sama v poslední době zvláštním způsobem znovu rezonuje (dokonce se chystá moderní remake; naštěstí). Neobvykle gotický kasovní trhák, právem oceněný cenami. Film je nádherně nasnímán Javierem Aguirresarobe a je podmanivě zhudebněn samotným Amenábarem. Což je potěšující, pokud si Shyamalanova zvratu nevšimnete. Při druhém zhlédnutí je to úplně jiný film.

 

46. Sinister (2012)

 

Sinister (2012)

Navzdory nedávné dovolené v marvelovském vesmíru je pravým domovem Scotta Derricksona horor a Sinister z roku 2012 je pravděpodobně filmem, který to v jeho hrůzostrašném životopise nejlépe potvrzuje. Film má skutečně tísnivou atmosféru strachu, když spisovatel Ethan Hawke přestěhuje svou rodinu na místo, kde se celá rodina stala, a pak na půdě najde skrýš děsivých (a děsivě realizovaných) snuff filmů Super 8. Úmrtí, která vyšetřuje, nejsou zdaleka ojedinělá a ve všech případech se dítě nikdy nenašlo… Sinister je možná nedoceněný film z kánonu Blumhouse, s temnou. Pochmurně strašidelný – a čistý podtext o věcech zachycených na film.

 

Které se promítají zpět do života. Pouze závěrečné „bú!“ okamžik na samém konci. Zřejmě se honí za franšízou vražedného pohanského božstva Bughuula (neboli „pana Boogieho“) a na temné straně selhává. Pozor si dejte také na padoucha Vincenta D’Onofria, který hraje neokázalou roli odhaleného Basila Expositiona.

 

45. Doktor Spánek (2019) – Nejlepší hororové filmy

 

Doktor Spánek (2019) - Nejlepší hororové filmy

Mluvíme o velkém výkyvu. Po hvězdné sérii Haunting Of Hill House adaptoval režisér Mike Flanagan pokračování románu Stephena Kinga Osvícení – a natočil film. Kterému se nějakým způsobem podařilo překlenout propast mezi Kingovými povídkami a příběhově odlišnou adaptací Stanleyho Kubricka. Ten, který se autorovi nelíbil. Přes veškerou kubrickovskou ikonografii a kingovské vyprávění je však Doktor Spánek skrz naskrz Flanaganův film – film.

 

Prostřednictvím hlavního hrdiny zkoumá alkoholismus a dědictví rodinné tragédie. Vyrůstal s nadpřirozeným darem. Ewan McGregor je dospělý Danny (nyní „Dan“) Torrance, jehož „zářivé“ schopnosti probudí mocná mladá Abra (Kyliegh Curran). Stane se terčem útoku vůdkyně kultu Rose The Hat (Rebeca Ferguson) a její nesmrtelné skupiny psychických upírů. Není to typické Osvícení: část 2 – ale je to hluboké, temné, fantastické a emocionální dílo samo o sobě, s hvězdným výkonem Fergusona a strhujícím závěrem. S úctou vzkřísí staré duchy Overlooku.

 

44. Zvukové studio Berberian (2012)

 

  Zvukové studio Berberian (2012)

Před vznikem společnosti Censor existovalo zvukové studio Berberian. Psychologický thriller Petera Stricklanda sleduje zvukaře v podání Tobyho Jonese, který se místo obtěžovaného zaměstnance BBFC vydává do italského filmového studia pracovat na giallu s názvem „Equestrian Vortex“.

 

Brzy má pocit, že mu mozkem cválá smečka divokých koní. Protože hrůzy, které sleduje na plátně, začínají pronikat do skutečného života. Kromě toho. Při závěrečné zkoušce jeho pošramocené psychiky mu nikdo neodepisuje jeho výdaje. Není to snadné. Aby byl příběh o zaměstnanci obchodu se základními potřebami napínavý – natož pak příběh o dopravě. Strickland nás však uvrhne do umně navržené noční můry. A ze všedních zvláštností filmové praxe dělá zázraky. Herci a herečky opakovaně křičí ve zvukových kabinách. Umělci na fóliích se snaží vytvořit dokonalý zvuk – vše začíná připomínat spíše nějaký tajemný temný rituál než postprodukční proces. A zvuková kulisa, kterou Strickland vykouzlil. vás bude pronásledovat několik dní.

 

43. Creep (2014)

 

Creep (2014)

Nedostatečně viděný horor Creep od studia Blumhouse je lo-fi horor o společenských nešvarech – film, který neustále posouvá hranice toho, co lze považovat za podivné, ale nakonec neškodné chování, a nechává diváka s ošemetnou otázkou:

 

V jakém okamžiku byste utekli a riskovali, že budete vypadat nezdvořile? Dvojice hvězd a spoluscenáristů Patrick Brice (který je zároveň režisérem) a Mark Duplass sleduje Aarona (Brice), kameramana ve finanční tísni, který přijme 1000 dolarů, aby během jednoho dne natočil Josepha (Duplass). Josef tvrdí, že má nádor na mozku, a chce videokazetu pro své nenarozené dítě – ale je to také, což je velmi důležité, úchyl a podivín, což Aarona nutí ptát se: „Co tady sakra dělám?“, jak se jejich společný čas vyvíjí. Creep s kousavým smyslem pro humor a řadou účinných šoků vytěžil maximum ze své minimální výpravy, s dokonalým výkonem Duplasse a nezapomenutelnou závěrečnou scénou.

 

42. Nevěsta na zabití (2019)

 

  Nevěsta na zabití (2019)

Ukazuje se, že dětské hry jsou skvělým hororovým konceptem. V bujarém filmu Tylera Gilleta a Matta Betinelliho-Olpina Ready Or Not si novomanželka Grace (Samara Weaving) musí vybrat jednu z nich, které se zúčastní se svými příbuznými o svatební noci.

 

Je to rituál, o kterém si zpočátku myslí, že je docela zábavný, ale ukáže se, že je to skutečná verze hry na schovávanou – kde ona je kořist a velmi bohatá, velmi příšerná rodina, do které se přivdala (včetně Marka O’Briena jako manžela Alexe, Adama Brodyho jako bratra Daniela, Andie MacDowellové jako matriarchy Becky a Henryho Czernyho jako otce Tonyho), jsou dravci. Grace se svými krajkovými bílými šaty, vysokými botami Converse a puškou v podpaží skvěle doplňuje kánon finálových dívek, které jsou vystaveny tlaku, když hra s vysokými sázkami vyždímá kinetické, raimiovské momenty – a těchto několik dementních závěrečných scén upevňuje Ready Or Not jako oblíbený moderní horor.

 

41. Kruh (2002)

 

Kruh (2002)

Původní japonský film Kruh je naprostou klasikou – ale protože byl uveden v roce 1998, nemůže být do tohoto seznamu zařazen. Do hry vstupuje americká adaptace Gora Verbinského, tentokrát s Naomi Wattsovou v roli Rachel, matky a investigativní reportérky, která při sledování této videokazety vyšetřuje smrt čtyř teenagerů a snaží se uniknout osudu, který ji čeká.

 

Přestože vyrovnat se filmu Hidea Nakaty je obtížný cíl, Verbinskimu se podařilo zachovat veškerou atmosféru a děsivost, díky nimž byl Kruh tak působivý, a zároveň příběhu vtisknout svůj vlastní dokonalý vizuální styl – jeho typická uhlazená, stylová estetika (kterou jsme viděli i v šíleném, ale zmateném Léku na wellness) se zde projevuje naplno a vytváří velký mezinárodní mainstreamový hit, který zázračně neubírá na děsivosti originálu. Pokud vám melancholická paleta šedé a modré nepřivodí dostatečné mrazení v zádech, abyste se skutečně třásli, děsivé vizuály Samařiných obětí – a její ikonické plazení po televizní obrazovce, z něhož se vám dodnes zdají noční můry – to jistě dokážou.

 

40. Moje sestra je vlkodlak (2000) – Nejlepší horory

 

Moje sestra je vlkodlak (2000) - Nejlepší horory

Filmy o vlkodlacích jsou těžké. Stejně jako zombie filmy slouží jako trojský kůň pro podtext, vážné pointy a velká témata. Nutí vás přemýšlet. Ale možná právě proto. Americký vlkodlak v Londýně a Kvílení je kombinace, kterou nelze vylepšit. Nebo možná proto, že bez něj je těžké udělat dobrou konverzní sekvenci. Aby to nepřešlo do nechtěného veselí, je jich poměrně málo.

 

Ginger Snaps, kanadský horor Johna Fawcetta z roku 2001. Spolu s výbušnou hororovou komedií Psí vojáci Neila Marshalla jde o dosud nejlepší film století. Feministické pojetí osvědčeného příběhu o tom, jak „někoho kousne vlk“. Proměňuje se ve vlka“ je poměrně zřejmá, ale přesto přesvědčivá souvislost mezi pomalým sestupem do vlčí říše a různými problémy. Ty, se kterými se potýkají ženy. Základem je skutečně ohnivý výkon Katherine Isabelle. Měl z ní udělat velkou hvězdu a ústřední vztah mezi její Ginger a sklíčenou Brigitte Emily Perkins je relativní a nakonec srdcervoucí. Vlčí film s vtipem a drápy. Filmy o vlkodlacích : 10 nejlepších filmů o vlkodlacích

 

39. Úsvit mrtvých (2004)

 

Úsvit mrtvých (2004)

Remake celovečerního zombie filmu George A. Romera měl být hororovým kacířstvím. Režisér Zack Snyder však ve svém celovečerním debutu – podle scénáře mladého Jamese Gunna – nabídl novou verzi příběhu o zombících, kteří jdou do obchoďáku, s vlastní příchutí. Částečně proto, že zdědil rychle běžící mrtvoly z filmu 28 dní poté. Nejlepší horory, přičemž Romerovu plíživou hrůzu vyměnil za scény zběsilého, zběsilého požírání masa.

 

Což ještě zvýšilo masakr pro otrlejší diváky z počátku 90. let. let. Film však získal i nový tematický rozměr, když zobrazil krveprolití a katastrofu v Americe po 11. září. září . Stačí se podívat na úvodní titulkovou sekvenci (Snyderova hudební montáž, zde na píseň Johnnyho Cashe „When The Man Comes Around“), která vyvolává představu války proti teroru, jak se šíří zombie nákaza. Gunnův scénář je útlý. Průměrný a působivě ponurý (zombie novorozenec, anyone?). Zatímco Snyderova filmová tvorba se vyznačuje stylem, kterým se později proslavil. S větším rozsahem než jeho blockbustery.

 

38. Wolf Creek (2005)

 

Wolf Creek (2005)

Není mnoho dobrých filmů, které by byly tak fantasticky odporné jako Wolf Creek, monstrózní brutalita Grega McLeana z roku 2005. Jeho úspěch je zpečetěn hned od začátku – začíná hédonisticky, s dvojicí britských turistů (Cassandra Magrath, Kestie Morassi) a jejich australským přítelem (Nathan Phillips), kteří si zařizují život pod zemí, a je natočen na video s jemným nádechem domácího filmu. Autenticita se projeví a vy jste s nimi okamžitě na jedné lodi – takže když jde do tuhého. Cítíte to.

 

Netrvá dlouho a poté, co se jim porouchá auto, se objeví muž středního věku jménem Mick (velmi děsivý John Jarratt), aby jim pomohl. A nějakou dobu to tak bude. Než je omámil a začal mučit. Ukáže se, že jde o sériového vraha z vnitrozemí – psychotického Krokodýla Dundeeho s více noži. A zbraně. Nejde o nic nadpřirozeného, jen o čisté využití našeho strachu z neznámého. Z izolace a od velmi děsivých cizích lidí. Nowheresville v Austrálii je v nejlepších časech nemilosrdné místo a McLean toho v tomto velmi děsivém a velmi hrůzném díle maximálně využívá. Nejlepší horory.

 

37. Tajemství smrti slečny neznámé (2016)

 

Tajemství smrti slečny neznámé (2016)

Fanoušci seriálu Nástupnictví možná těžko uvěří, že by Brian „Logan Roy“ Cox mohl být někdy věrohodně ohrožen – jakoukoli čarodějnici, zombii nebo dravého ghúla by jistě snadno odehnali výkřikem „FUCK OFF!“. Ale Rozpitvávání neznámého je tak dobré, že se začnete bát i o tohoto chrčícího krále vzteku. Premisa thrilleru je až děsivě jednoduchá.

 

Jedné bouřlivé noci se tým koronerů, otec a syn (Cox a Emile Hirsch), ocitne před závěrečnou pitvou mrtvoly. Ale když se pustí do krájení a porcování. Ukáže se, že mrtvola – záhadná mladá žena – je plná tajemství. Tajemství, která vedou ke křiku a krvi na podlaze. Je to strašidelná nálada. Při tom hřmí a začínají rachotit bedny plné lidských ostatků. Norský režisér André Øvredal však děsivé scény okořenil humorem a z filmu udělal černou komedii ve stylu Stáhni mě do pekla. Zvláštní zmínku si zaslouží Olwen Kellyová. Sa jako titulní postava dokázala nějakým způsobem ukrást show, když nehybně ležela.

 

36. [REC] (2007)

 

[REC] (2007)

 

Španělský zombie horor Jaumeho Balagueróa a Paca Plazy pozvedl laťku žánru found-footage svou jednoduchou premisou a ostrými, přesně načasovanými šoky. REC očima místního zpravodajského štábu, který sleduje noční směnu hasičské posádky. Natáčelo se téměř výhradně v karanténním bytovém domě, kde se zdánlivě obyčejný telefonát o problémovém starším obyvateli změní v klaustrofobický boj o přežití. Film vás chytne za všechny nervy. Nejlepší horory, kdy vás roztřesený objektiv vrhne do epicentra masakru, v němž se obyvatelé, záchranné složky a zpravodajské štáby snaží a vždy selhávají při orientaci v budově zpustošené nakaženými.

 

Balagueró a Plaza využívají omezený prostor filmu až děsivě kreativně, včetně záběru na schodiště, který vás pokaždé donutí sáhnout po vypínači. Když si jdete dolů pro půlnoční svačinu. Pokračování filmu se snažila využít jeho překvapivého úspěchu – a ve druhém filmu rozvinula zombie lore zajímavým směrem. Žádný z nich se nevyrovná závratnému vzrušení tohoto prvního dílu.

 

35. To (2017) – Nejlepší horory

 

To (2017) - Nejlepší horory

Ještě nikdy nevypadal jediný červený balónek tak děsivě. Po populární, ale nedokonalé televizní adaptaci z roku 1990 přivedl Andy Muschietti film IT Pennywise k nové generaci v triumfálním převyprávění klasického díla Stephena Kinga, v němž se mísí teenagerovská vřelost s klasickými hororovými lekačkami. První polovina filmu, která odděluje dvě časové linie, se soustředí výhradně na Klub mladých smolařů – představte si Stand By Me s pořádnými hrůzami.

 

Mladí herci – včetně Jaedena Martella, Finna Wolfharda ze Stranger Things, Sophie Lillis a Jacka Dylana Grazera – odvádějí hvězdnou práci. Na postavách vám záleží natolik, že se o ně bojíte a zároveň se bojíte o jejich bezpečí. A je to tak správně: Bill Skarsgård. který s plným nasazením ztělesňuje samotného tančícího klauna. Ve spojení s vynikajícím kostýmním a maskérským designem je to opravdu jako z nočních můr. Úspěch tohoto filmu dal Muschiettimu příležitost vyprávět druhou časovou linii Kingova románu v druhé kapitole, s vlastním bezvadným obsazením a obdivuhodně velkým plátnem – ale tato první část je čistší, sladší a děsivější. Zvířata s písmenem f – 13 zvířat s písmenem f.

 

34. Ať vejde ten pravý (2008)

 

Ať vejde ten pravý (2008)

Tento švédský upírský film o dospívání se odehrává spíše jako gotická pohádka než jako bestiální horor, ale to neznamená, že v jeho útrobách není spousta vnitřností a krve. První horor Tinker Tailor Soldier Spy režiséra Tomase Alfredsona Let the Right One In líčí vzkvétající románek mezi Oscarem – šikanovaným, étericky vyhlížejícím chlapcem – a nepolapitelným Elim.

 

Spolu se svým poručníkem se přestěhovala na jeho panství. Nejistou laskavost, kterou ti dva sdílejí, narušuje spousta zlověstných událostí, například způsob, jakým Eliin opatrovník odčerpá peníze místnímu chlapci. Podporovat mladou dívku, s níž udržuje pochybný vztah. Jejich pouto však přetrvává navzdory nešťastným okolnostem, které se odehrávají v noci v krutých mrazech Stockholmu. Kromě toho, že film přinesl nové pojetí upírského filmu (ve stejném roce, kdy jsme viděli i Pravou krev a Stmívání), nabídl tento krví potřísněný film hororovým nadšencům i vzácný dárek: šťastný konec. Jak změkčit vlasy: 5 přírodních způsobů.

 

33. Sirotčinec (2007)

 

Sirotčinec (2007)

Součástí série „Guillermo del Toro uvádí…“, která jako by v posledních letech ustoupila do pozadí, je i tento příběh o opuštěném španělském sirotčinci a jeho dětech. Která ho nikdy neopustila. To neznamená, že bychom chtěli znehodnotit práci J. A. Bayona, který samozřejmě od té doby dosáhl velkých úspěchů.

 

I když se objevují drobné přešlapy – bezdůvodný šokující záběr dopravní nehody (který je v rozporu s tónem zbytku filmu) a nadužívání metafory Petra Pana a Wendy (pravděpodobně jste ji už pochopili, ale film si chce být jistý, že ji pochopíte) – jsou to jen drobné nedostatky ve filmu, který jinak nikdy nešlápne vedle. Podivně dojemný a sentimentální film, při kterém vás mrazí až do morku kostí.

 

32. Cenzor (2021)

 

Cenzor (2021)

Navzdory svému názvu se debutující režisér Prano Bailey Bond ve filmu Cenzor nedrží zpátky – hraje se jako vířivá vize, která se valí přímo z režisérovy hlavy, zrozená z jasné lásky k otlučeným VHS kazetám. Příběh se odehrává v Británii v 80. letech. v době, kdy vrcholila morální panika kolem videofilmů, a sleduje Enid (pozoruhodná Niamh Algar), která je nucena kvůli své práci filmové cenzorky sledovat hodiny a hodiny gore-festů. Když uvidí jedno z nich, které přímo souvisí s nevyřešeným traumatem ze zmizení její sestry, propadne chaosu – stane se posedlou právě těmi díly, která má kritizovat.

 

Bailey-Bondová používá děsivé neonové osvětlení, dezorientující detailní záběry a giallo vizuální efekty, aby vzdala hold historii hororu a zároveň vás zavedla do Enidiny hlavy. Nejlepší horory, které se změnou poměru stran a ošuntělými televizními obrazovkami mění její uvolňující se sevření reality v metapohled na samotné strašidelné filmy.

 

31. Pozvání (2015)

 

Pozvání (2015)

Zatímco nedoceněná teenagerská hororová komedie Karyn Kusama Jennifer’s Body je právem znovu oceňována, tento výlet do hlubokého nepohodlí je drsnější a emotivnější příběh. Nepříjemná večeře je věčný vypravěčský prostředek pro vytvoření dramatu, který však Kusama využívá velmi obratně. Rozvedený Will (Logan Marshall-Green) přijme pozvání na setkání v domě své bývalé ženy, se kterou se rozešel, když nešťastnou náhodou zemřel jejich malý syn, a nakonec dostane mnohem víc, než čekal. V průběhu večera se Willův zármutek znovu vynoří.

 

Ty nejlepší hororové příběhy jsou ještě horší díky tématům konverzace, která brzy přesáhnou typické otázky typu „jak to jde v práci?“. a dotknout se znepokojivých odhalení, která přivedou účastníky večeře do rozpaků. Kusama udává tón a atmosféru se silnou přesností, kroutí emocionálními noži, které vymačkávají skutečnou bolest, veškerou hrůzu viditelnou ve tváři Marshalla Greena. Ve Velké Británii málo vídaný film je noční můrou, na kterou po skončení titulků pozvete své hororově naladěné blízké.

 

30. Svatá Maud (2020) – Nejlepší hororové filmy

 

 

 

Ne nadarmo se v pozdějším traileru k filmu Svatá Maud objevuje citát Jamese Dyera z Impéria, který zní: „Seru na to!“ Temně lahodný režijní debut Rose Glassové je divokou jízdou, která je během krátké doby stále intenzivnější, až skončí v záři slávy a vyplivne diváky na druhé straně.

 

Morfydd Clarková podává průlomový výkon v roli hluboce věřící, žijící zdravotní sestry. Nejlepší horory, jehož posedlost svatostí se zvrtne, když se začne starat o rakovinou postiženou bývalou tanečnici Amandu (Jennifer Ehle) a pocítí božské poslání zachránit její duši. Glassova vize Maudina zhroucení je stejně nádherná jako trýznivá, od surrealistických momentů fyzické posedlosti až po vřískající akty hrůzy z těla a sebepoškozování. Strohé, ale ponuré prostředí britského přímořského městečka, které uvízlo v čase, umocňuje Maudin pocit izolace a závěrečný záběr je jedním z těch, které Glasse utvrzují v pozici budoucí filmařské hvězdy. Chvála Maud.

 

29. Oculus (2014)

 

Oculus (2014)

Kdyby Christopher Nolan natočil horor na začátku své kariéry, mohl by natočit něco jako Oculus Mikea Flanagana – film, který si neustále pohrává s vnímáním reality a vypráví příběh ve dvou časových liniích, které se prolínají. V současnosti hraje Karen Gillanová Kaylie – ženu přesvědčenou, že smrt jejích rodičů souvisí se strašidelným zrcadlem v jejich domě z dětství.

 

Nejlepší horory a svolává svého bratra Tima (Brenton Thwaites), nedávno propuštěného z psychiatrické léčebny, aby se mu jednou provždy postavil. Zatímco se jejich noc odehrává pod vlivem „Lasserova skla“, vracíme se také k událostem z jejich dětství, které vedly k tomu, že se dvojice stala sirotky – každé vyprávění se opakuje, protože se zdá, že se historie opakuje.

Snímek Oculus, který je adaptací Flanaganova vlastního raného krátkého filmu, je skvěle vymyšlený a ostře provedený – jeho nejhorší momenty (Kaylie prskající do žárovky) doplňují neviděné hrůzy, které v divácích vyvolávají stejně živé obrazy. Stejně jako Flanaganova nejlepší díla i tento rodinný příběh zasahuje na emocionální úrovni – a zatímco jeho pozdější příběhy nabízejí katarzní rozuzlení, zde si dopřává zdrcující vyvrcholení, které diváky jistě zanechá ve stavu rozjímání.

 

28. V zajetí démonů (2013)

 

V zajetí démonů (2013)

Zatímco ve filmu Insidious vydělal James Wan s malým rozpočtem spoustu peněz, ve filmu The Conjuring, který je filmovým zpracováním skutečné dvojice vyšetřovatelů paranormálních jevů Eda a Lorraine Warrenových, se režisér vydal na cestu. Stejně jako byl Super 8 J. J. Abramse poctou a zároveň oživením minulé éry amblinovských blockbusterů, je Wanův The Conjuring plnokrevnou evokací kultovního hororu 70. let. let – od Vymítače ďábla po Omen – moderní optikou.

 

Warrenovi, které skvěle ztvárnili Patrick Wilson a Vera Farmiga, zde vyšetřují posedlost v roce 1971 na Rhode Islandu a zoufale pomáhají rodině sužované nadpřirozenou silou. Wan režíruje s vervou staré školy, pohybuje kamerou v nádherných sledovacích záběrech, které sledují geografii domu rodiny Perronových, aranžuje mrazivé scény s dokonale načasovanými otřesy – a v úvodní sekvenci Annabelle přináší hvězdný, samostatný minihoror. Skutečným tajemstvím úspěchu filmu The Conjuring jsou však samotní Warrenovi – je velmi vzácné vidět milující se manželský pár jako hlavní postavu hororu a jejich hmatatelné pouto dodává děsu skutečnou sílu.

 

27. Relikvie (2020)

 

Relikvie (2020)

Zapomeňte na duchy a strašidla – někdy je nejděsivější věcí v životě myšlenka na jeho konec. Film Natalie Eriky James Relicové čerpá z nejlidštějšího strachu – stárnutí – a z propadu demence jedné postavy vytváří děsivé, dezorientující a srdcervoucí žánrové filmové dílo. V hlavních rolích se objeví Emily Mortimer a Bella Heathcote jako matka a dcera Kay a Sam, které se vydají hledat babičku Ednu (Robyn Nevin), když se ztratí – a přestože ji rychle najdou, je cítit, že už není tou osobou, kterou bývala.

 

Edna je strašidelná a snaží se udržet zbytky sebe sama; Kay a Sam se snaží přijít na to, jak se o ni co nejlépe postarat a zároveň se vyrovnat se zdmi jejich rodinného domu, které se kolem nich doslova uzavírají. Dojemný a strašidelný, ale zpočátku povědomý film Relikvie se skutečně rozjede ve třetím dějství, kdy dojde ke skvěle překvapivé změně tónu a ohromně emotivnímu závěru, který se může pochlubit zoufale smutnými obrazy, jež působí děsivě pravdivě.

 

26. Saw (2004)

 

Saw (2004)

Chcete si zahrát hru? Jestli se to podobá hrůzným situacím ve filmech Saw, tak asi ne. Výsledkem bylo osm pokračování (zatím), která zvýšila laťku inovativních metod vražd a nakonec udělala hvězdu z toho strašidelného klauna s buclatým obličejem na tříkolce – původní Saw Jamese Wana a Leigha Whannella je zdaleka nejchudší ze všech a méně nehorázně groteskní než filmy, které přišly po něm.

 

V jeho zjednodušeném příběhu se dva cizinci (Cary Elwes a sám Whannell) probudí připoutaní k trubce ve špinavé koupelně s mrtvým tělem uprostřed místnosti – a pokud se jim nepodaří utéct před vypršením času, zemřou. Spolu s nimi je tu i stará pilka na železo a brzy se ukáže, že není určena k řezání jejich řetězů….. Snímek Saw, který je zodpovědný za jedny z nejikoničtějších hororových obrazů posledních desetiletí a dal podnět ke glorifikaci kýče, jež od té doby inspirovala mnoho filmů, se rychle stal určujícím hororem se zvratovým koncem, který se zaslouženě zapsal do historie jako kobercový nářez všech dob.

 

25. Seznam smrti (2011) – Nejlepší horory

 

Seznam smrti (2011) - Nejlepší horory

Důvodů, proč je Kill List tak účinný, je tolik, že by se jich dalo vyjmenovat dost. Především je to samotná nesnášenlivost. Režisér a spoluscenárista Ben Wheatley a spoluscenáristka Amy Jumpová vyprávějí poutavý příběh. V roztříštěném příběhu si však nikdy neuděláte úplný obrázek o tom, jak voják, který se stal nájemným vrahem, Jay (Neil Maskell) přijímá poslední nabídku na nájemnou vraždu od starého kamaráda Galea (Michael Smiley) a padá do hluboké, temné králičí nory.

 

Za druhé, vše je realistické. Je tu přístup jako z kuchyňského dřezu, improvizované sekvence s postavami, které se odehrávají s takovou všedností, že když se to konečně zvrtne, všechno se zdá být hmatatelně možné. Zatřetí je tu již zmíněný úder do vějíře – psychologický neklid a krkolomné násilí nakonec ustoupí kultovnímu hororu, který je děsivý. A za čtvrté tu máme závěr, který z realistického filmu udělá mýtickou záležitost – alegorie se střetává s realitou způsobem, který vás naprosto vyvede z rovnováhy. Vyškrtněte všechny tyto prvky ze seznamu a máte britskou hororovou klasiku.

 

24. Ďáblova páteř (2001)

 

Ďáblova páteř (2001)

Po nelichotivé první hollywoodské zkušenosti s filmem Mimikry byl tento film triumfálním návratem Guillerma del Tora ke španělsky mluvené kinematografii. Je to starší bratr Panova labyrintu a do značné míry doprovodný film k pozdějšímu filmu: explicitně politický i strašidelný, doplňující pohled na španělskou občanskou válku, odehrávající se pět let před setkáním Ofélie s El Faunem.

 

Filmem se táhne zvláštní metaforická nit, která přirovnává neklidné duchy k nevybuchlým bombám, a v sirotčinci, kam je kvůli probíhajícímu násilí umístěn mladý Fernando Tielve (podává působivý výkon, přestože se zúčastnil pouze konkurzu jako komparzista), jsou skuteční duchové. Ale del Torova teze, stejně jako v Mistrovi, je, že nadpřirozeno je sotva horší než hrůzy skutečného světa. Strašidelný Santi (Junio Valverde) je mnohem menší hrozbou než správce sirotčince z masa a kostí.

 

23. Mučedníci (2008)

 

Mučedníci (2008)

Každý, kdo doporučuje návštěvu Mučedníků, to vždy dělá s důrazným varováním. Protože byste se na Mučedníky měli vždy dívat zodpovědně, zde je vaše oficiální varování před Impériem: Mučedníci jsou tak drsní, jak jen horor může být. Obsahuje nevýslovné záběry, které nelze nevidět, a zachází do tak znepokojivých míst, že by se na ně opravdu nemělo dívat s lehkým srdcem. Jste ještě tady?

 

Pak se připoutejte a těšte se na otřesný příběh o traumatech, mučení a překonávání, v němž se oběť zneužívání v dětství snaží pomstít zdánlivě obyčejné rodině, o níž se domnívá, že ji před patnácti lety uvěznila na jatkách, aby přitom objevila nečekané hrůzy. Film Pascala Laugiera mění podobu – začíná v oblasti tarantinovského OTT splatteru a v polovině mění směr, když se noří do zvrácenosti.

Jeho brutální excesy však nakonec slouží příběhu a jeho tématu – a díky přesvědčivým postavám je to víc než jen utrpení typu „ještě se díváte?“. Jeho nekompromisní vize vás buď přivedou do stavu zvýšeného vědomí, nebo vás nechají krčit se v koutě a litovat posledních 100 minut svého života. Vyberte si.

 

22. Jeho dům (2020)

 

Jeho dům (2020)

Po příznivém začátku kariéry Remiho Weekese v oblasti krátkých filmů – podívejte se na jeho srdcervoucí snímek Tickle Monster, abyste si udělali obrázek o jeho talentu – objevuje režisér ve svém celovečerním debutu skutečnou hrůzu v zoufalé situaci uprchlického páru Rial (Wunmi Mosaku) a Bol (Ṣọpẹ Dìrísù). Po strastiplné cestě v rodném Jižním Súdánu je dvojice nucena uprchnout do Velké Británie, kde se v ošuntělém obecním domě odehrávají jejich nejhorší vnitřní obavy, zatímco bojují s diskriminací zvenčí. Weekes konfrontuje několik vážně děsivých monster se surrealistickými projevy diaspory Rial a Bola.

Nic však nevyvolá takový strach jako jednoduchá scéna, v níž Rial ztratí orientaci na sídlišti – na její tváři se objeví vzrůstající panika, protože v okolí číhají nejrůznější potenciální hrozby. Ďurišová a Mosaku se k sobě skvěle hodí, podávají silné, fundované výkony, které ožívají v příběhu s tragickými kořeny.

 

21. Neutíkej (2014)

 

Neutíkej (2014)

Více než o strašení a krveprolití se film Davida Roberta Mitchella It Follows zabývá znepokojením a strachem. Nedoceněný talent Maika Monroe hraje Jay, mladou ženu, která má sex s chlapcem, aby zjistila, že na ni tento akt přenesl jakési nadpřirozené prokletí – kamkoli se pohne, pronásleduje ji vražedná síla. Může vypadat jako někdo známý, jako cizí člověk v davu, jako cokoli.

Nejlepší horor se k ní musí dostat. Jediný způsob, jak se ho (dočasně) zbavit? Vyspi se s někým jiným a předej kletbu dál. Historické oblečení v kombinaci se syntetickou hudbou 80. let. let a zdánlivě nestárnoucí technologie znesnadňují přesné určení prostředí, což přispívá k podprůměrné atmosféře – a děsivost se stupňuje, když se Jay a její přátelé snaží přijít na to, jak se osvobodit, a nikdy se nemohou uvolnit, aby nespatřili zlověstnou postavu, která si to namíří přímo k nim. Je to jedinečně zlověstné provedení geniálního nápadu – ale varujeme vás, že po zhlédnutí budete chvíli skákat po náhodných lidech v periferním vidění…

 

20. Jezero Mungo (2009) – Nejlepší hororové filmy

 

Jezero Mungo (2009)

Australský mock-doc Joela Andersona z větší části neobsahuje žádné vyloženě lekačky. Je však důsledně přesvědčivý – po vzoru Twin Peaks vypráví příběh šestnáctileté Alice Palmerové (Talia Zuckerová), která se utopí v jezeře, a pravděpodobně strašidelných událostí, které její rodina zažije v následujících týdnech a měsících, kdy se dozví, že před nimi skrývala významná tajemství.

 

Zbytek rodiny Palmerových je naprosto přesvědčivý, když se vyrovnává se svým smutkem a rostoucím pochopením. Je to ta nejlepší hrůza, která se v Alicině životě stala, a když se konečně odhalí temné jádro toho, čemu Alice čelila, je to naprosto zdrcující. Vše se zhroutí v závěrečných minutách filmu, kdy se kombinují řádně mrazivé záběry s duněním zvuku, které se vám zaryje pod kůži a odmítá zmizet. Jak se na duchařský film sluší, u jezera Mungo straší ještě dlouho po skončení titulků.

 

19. Cizinec (2016)

 

Cizinec (2016)

V rámci jihokorejského hororového boomu vyniká 150minutový epos Na Hong-jina jako nervy drásající vrchol – skvěle natočený, neuvěřitelně atmosférický a se závěrečným aktem. Nejlepší horory, které vyvolávají hrůzu na primární úrovni. Kwak Do-won je Jong-goo – neohrabaný policista.

 

Nejlepší horor, který vyšetřuje sérii masakrů, jež zřejmě souvisejí s neobvyklou epidemií, protože pověry vedou k nedůvěře k japonskému cizinci žijícímu v lesích. V první hodině se Howl projevuje jako bonmot – vzpomínky na vraždu a překvapivé komediální záblesky se mihnou v policejní zápletce. Ale jak film pokračuje a proniká do hlubších a temnějších oblastí, nabývá na intenzitě, protože možné posedlosti a záhadné infekce vyžadují plamenné šamanské vymítání. Když přijde srdcervoucí finále, budete naprosto okouzleni.

 

18. Slunovrat (2019)

 

  Nejlepší hororové filmy Slunovrat (2019)

Pro většinu hororových režisérů je tma místem, kde se skrývá skutečná hrůza – bytosti zahalené ve stínech a přízraky napůl pohlcené, připravené zaútočit. Když padne noc. O to děsivější je film Midsommar režiséra Ariho Astera: jeho noční můra se odehrává za bílého dne, kdy se sluncem zalitý skandinávský folkový festival stává špinavějším než typické bahenní lázně na festivalu Glasto.

 

Stejně jako v Dědictví Aster vrhá diváky tváří v tvář do závratných hlubin smutku – zde prostřednictvím Dani Florence Pugh. Nedávno přišla za strašlivých okolností o celou rodinu a jediné záchranné lano nachází ve svém nevlastním příteli Christianovi (Jack Reynor), který byl na pokraji rozchodu. Když došlo k tragédii. Když je neochotně pozvána, aby se připojila ke Christianovi a jeho přátelům na festivalu Hårga – věčně zalitém sluncem. Netrvá dlouho a halucinogeny otřesou Daniinou skřípající psychikou. Zrady a tělesné mrzačení vedoucí k ohnivému finále s květinovými věnci. Již se stal kultem. Aster zde vytváří živé obrazy – brutální i krásné -, díky nimž se známé folklorní území stává novým. Nejlepší horory a Pugh je v roli zničené Dani úchvatně syrová. Její projevy bolesti, zoufalství a extáze jsou skutečně nezapomenutelné.

 

17. Terapie vraždou (2001)

 

Nejlepší hororové filmy Terapie vraždou

 

Session 9, nejzamotanější film, který můžete vidět a ve kterém hraje David Caruso a který není Hudson Hawk, je žalostně nedoceněný hororový klenot. Zápletka je jednoduchá: skupina uklízečů azbestu (mimo jiné Caruso, Peter Mullan a Josh Lucas) se vydává do opuštěného psychiatrického ústavu v Massachusetts, aby tam udělala pořádek.

 

Jak si asi dokážete představit. Nejlepší horory nedopadají dobře. Nejde však o laciný thriller. Což vás každých deset minut vyděsí k smrti. Místo toho je Session 9 filmem, který se snaží navodit atmosféru a jeho kousavá, ponurá nálada se vám vypálí do mozku. Tato atmosféra prý byla přímo na místě natáčení: Caruso vzpomíná, že skutečná stará nemocnice, kde se natáčelo (místo, které prý inspirovalo HP Lovecrafta), byla „vždycky strašidelná…“. děsivé umístění“. Ten pocit je hmatatelný. A hluboce znepokojivé věci, které se postavám v tomto filmu stanou, vás rozhodně donutí dvakrát se zamyslet, než budete souhlasit s úklidem opuštěného ústavu pro choromyslné.

 

16. konkurz (2000)

 

Nejlepší horory Konkurz (2000)

 

Někdy jsou nejděsivější horory ty, které se za horor ani nepovažují. Podívejte se na prvních deset minut Vřískotu nebo Vymítače ďábla a nebudete pochybovat o tom, že to, co zažíváte, je zatraceně silné a chce vám to vyrazit dech. Konkurz naopak začíná v duchu romantického dramatu. Vdovec ve středním věku Aoyama (Ryo Ishibashi) je svým synem vyzván, aby si našel novou partnerku, a neochotně se rozhodne uspořádat falešný konkurz, aby zjistil, zda se dostaví láska.

 

Je to všechno velmi milé, srdečné a lidské a nutí vás to přemýšlet, jestli Tom Hanks a Meg Ryanová někdy zkoumali práva na remake. Asi po hodině se film zblázní. Asami (Eihi Shiinia), mladá žena, která okouzlila Aoyamu, sedí v bytě, který je až na tašku a telefon zcela prázdný. Obsah této tašky bude odhalen. Bude vám z nich špatně. A v pořadí. Nejlepší horor, na který nikdo, kdo ho viděl, nikdy nezapomene, Asami používá drátěnou pilu k opravdu drsným účelům. Audition vyžaduje silný žaludek – stejně jako většina děl Takashi Miikeho – ale je to mistrovská, mrazivá jízda, o to znepokojivější, že pomalu spěje ke svému bugfuck finále.

 

15. The Invisible (2020) – Nejlepší horory

 

  Invisible (2020)

Leigh Whannell vzal starou hororovou ikonu a ve svém nápaditém filmu Neviditelný muž ji bez námahy přenesl do 21. století. století, přičemž strach z neviditelného je úžasně výstižnou metaforou pro paranoiu, která vzniká při prožívání vztahu založeného na zneužívání, nátlaku a kontrole. Elisabeth Mossová exceluje v roli Cecilie, které se podaří utéct před násilnickým manželem a odborníkem na optiku Adrianem (Oliver Jackson-Cohen) – ale přestože je Adrian krátce poté prohlášen za mrtvého, ona ho podezřívá.

 

Nejlepší horory, které využívá k tomu, aby ji pronásledoval, zatímco všichni ostatní se domnívají, že. Že je prostě traumatizovaná. Whannell používá řadu prostředků, aby Cecilii (a diváky) upozornil na Adrianův otisk zapařené ruky ve sprše. Dech v chladném vzduchu, barva rozmazaná po jeho postavě – a od úvodní scény narůstající nesnesitelné napětí. Když se Cecilie tiše a zoufale snaží dostat z domu. Je to odvážný a silný pohled na postavu starou více než 100 let. Plný skvěle zinscenovaných hororů. Jednoduše řečeno. Kdo se někdy nezbláznil při scéně v restauraci?

 

14. The Grudge (2002)

 

Nejlepší horory Nenávist (Ju-On The Grudge) (2002)

Na tomto seznamu jsou strašidelné filmy. To je v podstatě samozřejmé, když máte článek s názvem 50 nejlepších hororů 21. století. století. Existuje však skutečný důvod, proč je tento film Takashiho Shimizua z roku 2002 možná nejděsivějším filmem na tomto seznamu. Je to příběh o prokletí, před kterým není úniku – a o pomstychtivých duchách, kteří by Sadako přiměli vrátit se do obchodu se strašidelnou kazetou VHS. Tyhle přízračné smrtící chrastítka vás budou pronásledovat. Americký remake, který rovněž režíroval Šimizu, je také něco jako nenápadný odvážlivec.

 

13. The Babadook (2014) – Nejlepší hororové filmy

 

 

The Babadook (2014) - Nejlepší hororové filmy

V posledním desetiletí bylo jen málo překvapivějších hororových zvratů, než když Babadook – titulní ghúl v klobouku v australském hororu Jennifer Kentové. Nějakým způsobem se stala ikonou LGBTQ+. Pokud se vám však líbí smysl pro dramatičnost tohoto monstra (oblečeného do netradičního oblečení a komunikujícího prostřednictvím vyskakovacích obrázkových knih). Získala si nepravděpodobnou základnu fanoušků. Kentův film je nakonec drsný. Vážně monstrózní film, ve kterém se ovdovělá Amelie Essie Davisová ocitá na pokraji sil se svým synem Samuelem (Noah Wiseman). Když nastane noc, pohádková postava Babadook vás vyděsí svým chrastítkem a chrastítkem. Občas křečovité efekty monster dodaly roku 2010 svěží nádech hororové ikonografie.  Kent důrazně a pečlivě upozorňuje na Ameliinu duševní poruchu. To vede ke krásnému katarznímu vyvrcholení.

 

12. Hostitel (2020) – Nejlepší horory

 

  Host (2020)

Uprostřed všech skutečných hrůz, které se odehrály v roce 2020, poskytl Hostitel tolik potřebné uvolnění. Režisér Rob Savage – spolu se scenáristy Jedem Shepherdem a Gemmou Hurleyovou – natáčel na dálku na laptopech v době největší uzávěrky a pro svůj celovečerní debut použil geniální nápad: zinscenovat Zoom call, v němž šestice bezúhonných účastníků uspořádá seanci a brzy dostane, co si zaslouží, a to vše ve stylu „Screenlife“, který poprvé představil (nedoceněný.

 

Nejlepší horory, ale lepší zde) Unfriended od Blumhouse. Film je vynikající z mnoha důvodů – mimo jiné proto, že.  Neuctivé interakce mezi herci v úvodních minutách jsou tak vtipné a reálné. Protože film je přesně tak dlouhý, jak potřebuje. Film má velmi napínavých 55 minut a částečně je to proto, že je pekelně děsivý. Je také úchvatně vynalézavý. Prezentace hovorů Zoom je nejen dokonale ztvárněna, ale je i živnou půdou pro vtipy, které by mohly fungovat pouze v digitálním světě videohovorů. Je to šíleně dobrá zábava – a zaslouží si být zařazena vedle The Blair Witch Project a Paranormal Activity. Využívají co nejvíce lo-fi vynalézavosti. Konec jednání.

 

11. Raw (2016) – Nejlepší horory

 

  Raw (2016) - Nejlepší horory

Nikdo nedělá body horor tak jako vizionářská francouzská režisérka Julia Ducournau. Garance Marillierová hraje ve svém úžasném celovečerním debutu Raw vegetariánku Justine. Který po extrémní iniciaci na veterinární škole dostane chuť na maso. Výjimečně ženské pojetí žánru vám od začátku nahání husí kůži díky viscerální fyzikálnosti záběrů – kůň funící na běžícím pásu, kůže zalitá hektolitry krve a barvy, nehty škrábající se na vystouplé červené vyrážce. Příběh sesterství a divokého výkladu ženské touhy je protkán kanibalismem; pohledem na muže, který je tak krásný. Z nosu se vám spustí krev. Nebo doslova zatnout zuby v okamžiku vyvrcholení. Jeho druhý celovečerní film Titáni.  Chystá se diváky ohromit. Je Ducournau jedním z nejzajímavějších hlasů v kinematografii tohoto století.

 

10. Prokleté dědictví (2018) – Nejlepší hororové filmy

 

Prokleté dědictví (2018) - Nejlepší hororové filmy

Přestože je Hereditary prvním celovečerním filmem režiséra Ariho Astera, postaral se o několik nezapomenutelných momentů v hororové kinematografii posledních desetiletí. Uříznutá hlava, zapálený muž, obzvlášť odporná sebevražda – ať se snažíte sebevíc, nemůžete tyto věci nevidět. Kéž bychom žili ve světě, kde si porotci cení hororu stejně jako ostatních.

 

V „hodnotnějších“ žánrech by se role umělkyně Annie ujala Toni Collette. která navrhuje miniaturní figurky a domečky, se jistě umístila na prvním místě. Film začíná pohřbem jeho matky, chladné a odtažité ženy. Ta, která na ni přenesla víc než jen obvyklé maminkovské problémy. Smutek trhá strukturu její rodiny, včetně manžela Steva (Gabriel Byrne), syna Petera (Alex Wolff) a dcery Charlie (Milly Shapiro), zvláštní dívky. Zdá se, že je neobvykle spojena se svou mrtvou babičkou. Zobrazení generačního traumatu zcela prosáklého zoufalstvím a temnotou bylo od režiséra zatraceně dobrým úvodem. Který se jistě stane budoucí hororovou legendou. Horory Top 10 hororů.

 

9. Čarodějnice (2015) – Nejlepší hororové filmy

 

Čarodějnice (2015) - Nejlepší hororové filmy

Pokud chcete lidi vyděsit na elementární úrovni, vytvořit atmosféru, která se vám skutečně dostane pod kůži – a zůstane tam -, musíte být co nejreálnější. Robert Eggers se v případě Čarodějnice vyhnul kouři a zrcadlům. Chtěl strach z čarodějnic, který byl v 17. století bylo až příliš skutečné – a zničující – bylo hmatatelné, a také je: celé to působí jako smrt. Eggers fotografoval pouze přirozeným světlem.

 

Nejlepší horory používaly dialogy z puritánských modlitebních příruček a oblékaly postavy do oděvů ze starých látek; skladatel Mark Korven dokonce použil dobové hudební nástroje. To vedlo k autenticitě, která Eggersovi pomohla vytvořit věčně úzkostnou atmosféru. Když se rodina vysídlených osadníků (včetně hypnotické Anyi Taylor-Joy v její debutové roli) dostane do kontaktu s ďábelskými silami v lesích – počínaje ukradeným a zabitým dítětem -, zlo je všechny ovládne a otráví. Ale přes všechnu záhadnost a paranoiu, když dojde na věc, nejednoznačnost jde stranou – tahle čarodějnice je čarodějnice. Budete věřit. To vše a démonický kozel Černý Filip: opravdový parchant, pokud vůbec nějaký existuje.

 

8. Stáhni mě do pekla (2009)

 

Nejlepší horory Stáhni mě do pekla (2009)

Pokud nepočítáme Dárek – a ten by neměl nikdo počítat -, Sam Raimi se od trilogie Evil Dead nepřiblížil hororu. Natočil western, baseballový film, thriller Snowpiercer a tři filmy o Spider-Manovi. Zjevně však toužil slyšet, jak diváci křičí strachy. Proto se v roce 2009 vrátil s filmem Drag Me To Hell a rozhodl se ukázat.

Nejlepší horory, které doba mohla pokročit, ale on mohl ukázat novou vlnu hororu, co-také. Raimi využil téměř všechny triky, které se za ta léta naučil, aby příběh bankovní úřednice (Alison Lohmanová), která se nechtěně stane příjemkyní prastaré kletby, oživil v tomto nehorázně ujetém hororu. Dokonalé načasování šoku, černý smysl pro humor, který se prolíná celým příběhem (poslední záběr je jeden z nejlepších), a mistrovské ovládání divákových emocí. Není to všechno sturm und drang – podívejte se na děsivé ticho ve chvíli, kdy se Lohmanová dívá na plovoucí kapesník. Ale je to taková bláznivá jízda, jakou umí vykouzlit jen Raimi. Pro jistotu přidáme i posedlá zvířata. Koza z kozy? Nemůže ji nechat vykrvácet.

 

7. Paranormal Activity (2007) – Nejlepší hororové filmy

 

Paranormální aktivita

Horory nejsou o moc znepokojivější než hluboce znepokojivý found-footage strašidelný film Orina Peliho. Množství strachu, které vyvolává jediné opakované nastavení fotoaparátu. Je to ohromující – statický, ledově modrý noční záběr ložnice, kde každý pohyb přechází v otřes noční můry. Manželé Katie (Katie Featherstonová) a Micah (Micah Sloat) jsou přesvědčeni, že se v noci něco děje, a tak nainstalují kameru. Aby je natočili ve spánku – a během několika týdnů se přízračné události začnou stupňovat.

 

Jestliže se série později proslavila více OTT kulisami (pozn.: Paranormal Activity 2 obsahuje skutečné lekačky se vším všudy) a rozsáhlými dějovými liniemi, v originále je nejúčinnější jednoduchost: lehce zastrčený roh prostěradla, sada démonických stop, které se objevují v dětském pudru. Hluboce spící Katie, která se v noci vznáší nad Míšou. Stejně jako ty nejlepší horory je i tento chvílemi bez dechu děsivý. Ale skutečně ožije, až když jste bezpečně uloženi ve své posteli. (Nebo snad ano?) Není divu, že se Blumhouse stal velmocí.

 

6. Pád do tmy (2005)

 

Nejlepší horory Pád do tmy (2005)

Některé strašidelné filmy se odehrávají jako noční můra. Všechna čest britskému režisérovi Neilu Marshallovi, protože The Descent se odehrává jako hromada špatných snů, které na sebe narážejí. Zatímco divák je připoután. Vše začíná poněkud hrozivě, když se život outdoorové Sarah (Shauna Macdonaldová) v jediném okamžiku zhroutí – její manžel a dcera zahynou při autonehodě.

 

Ale zůstává naživu. O rok později ji kamarádi pozvou na špionážní výlet – ale neřeknou jí, že ve skutečnosti zkoumají neznámou oblast. Nejlepší horory, a když se z nich stanou závaly, neexistuje žádná jasná úniková cesta. Pokud je klaustrofobie těchto podzemních jeskyní téměř nesnesitelná. Marshall ještě zvýší sázky, když se ukáže, že ženy nejsou v neprobádaných jeskyních samy – a boj o přežití bude probíhat zuby nehty. Částečně psychický záchvat paniky. Částečně jde o film o podzemních monstrech a jeho název je výstižný – sestup ve více ohledech.

 

5. Vlak do Pusanu (2016) – Nejlepší horory

 

Vlak do Pusanu (2016) - Nejlepší horory

Co se týče špičkových konceptů, čtyřslovný námět filmu Vlak do Pusanu je opravdu povedený: zombie ve vlaku. Zjednodušeně řečeno. Yeon Sang-ho ve své adrenalinové jízdě nemrtvých sleduje otce a dceru, kteří uvíznou ve vysokorychlostním vlaku. Zatímco se epidemie šíří v mnoha vagonech. A stanou se součástí skupiny přeživších, kteří se snaží dostat do cíle. Yeon používá rychlé zombie, které zpopularizoval film 28 dní poté a remake Úsvitu mrtvých.

 

A jeho nemrtvé legie se při šíření viru dostávají do křečí – animální doplněk legendy o zombie. Což zvyšuje hrůzu. Díky Gong Yooovi vám na Seok-wooovi skutečně záleží a láska, kterou sdílí se svou dcerou Su-an (Kim Su-an), je hmatatelná – ale zlomovým bodem je statný Sang-hwa (hraje ho Ma Dong-seok, který nyní hraje ve filmu Eternals a v západní kinematografii je známý jako Don Lee), který věrohodně bojuje s nakaženými. A nejlepší horory, když film spěje ke svému konci. Stísněné vagony umocňují klaustrofobii – ale Yeon si toto napětí a strach udržuje i v sekvencích mimo vlak. Celkově se jedná o opravdu špičkový zážitek ze zombie vlaku.

 

4. Tiché místo (2018)

 

Nejlepší horory Tiché místo (2018)

Je naprosto logické, že Tiché místo neudělá žádnou chybu – protože pokud některá z postav nějakou udělá, jde všechno do háje. Scénář napsali Scott Beck a Bryan Woods a jde o sevřený koncept – tajemná monstra s extrémně citlivým sluchem donutí svět (nebo to, co z něj zbylo) mlčet – který pak přepracoval režisér a hvězda John Krasinski, který ještě více zdůraznil metaforu rodičovství.

 

Tady je ochrana dětí ještě větší otázkou života a smrti než obvykle a Krasinski vytváří mistrovskou třídu napětí, úspornosti vyprávění, strašlivého mrazení a nervy drásajících lekaček s jednoduchou, ale geniální příběhovou linií, do níž je zapojena opatova hluchá dcera Regan (skvělá Millicent Simmonds). Příjemné, ale méně převratné pokračování jen potvrdilo, že Tiché místo je blesk z čistého nebe: úsporné, napínavé cvičení v hororu, které funguje dokonale ve všech ohledech, jako vynikající lidské drama i jako napínavý monster movie. Poslouchejte, poslouchejte.

 

3. Mlha (2007) – Nejlepší hororové filmy

 

  Mlha (2007) - Nejlepší hororové filmy

Mlze se nic nevyrovná. Frank Darabont, který předtím adaptoval filmy Stephena Kinga Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle, se v tomto díle mění k horšímu. Nejlepší horory se náležitě vyznamenaly autorovým úsměvným a pohádkově batshitovým pojetím strašidelné noční můry. Obyvatelé malého městečka v Maine se ocitnou v předtuše mlhy. Schovají se v obchodě se smíšeným zbožím a připraví si půdu pro nekompromisní zkoumání lidské hlouposti.

Když se Darabont v supermarketu pustí do Pána much. Darabont je v tomhle tak dobrý – je to mikrokosmos rozdělení, politiky a perspektivy, který řeznické hlavy, když se obyvatelé města začnou zabíjet navzájem bez pomoci interdimenzionálních bestií. Které se snaží proniknout dovnitř. Zbožná náboženská fanatička paní Carmodyová (Marcia Gay Hardenová) je přinejmenším stejně děsivá jako obří hmyzoidi. Ale pak. Ale pak! Když přežili. Mlha se postaví na poslední chvíli a začíná operně. V úžasu nad svými monstry a s vyvrcholením v závěru, který je tak naprosto deprimující. Tak nesmírně sadistický, že King řekl. Přál by si, aby ho vymyslel sám. Pokud jste ho viděli, pravděpodobně jste stále poznamenáni.

 

2. Za 28 dní… (2002)

 

Nejlepší horory o 28 dní... (2002)

Dannymu Boylovi a Alexi Garlandovi se musí nechat, že před téměř dvaceti lety identifikovali Británii jako ostrov připravený vybuchnout vzteky. Film této dvojice. Který se nedá nazvat zombie filmem (pozn.: pro všechny záměry a účely to zombie film je). Nejlepší horory měly na horor stejně seismický vliv jako Trainspotting na britský film – byly filmově syrové, vypravěčsky nekompromisní, tematicky pronikavé a plné obrazů, které od té doby přetrvávají v kulturním povědomí.

Když Londýn při zavírací hodině děsivě ztichl. Sociální sítě zaplavily snímky z úvodní sekvence filmu 28 dní poté – Cillian Murphy v nemocničním úboru se potuluje po opuštěném hlavním městě. Ačkoli puristé se mohou posmívat jeho statusu Z, protože si představuje chodící mrtvé jako běhající nakažené. Film adrenalinovým způsobem umocňuje Romerovu vizi virového teroru: nákaza je rychlá. Nakažení přicházejí závratnou rychlostí a někteří přeživší představují ještě větší hrozbu. Vliv tohoto filmu je cítit téměř ve všech postapokalyptických zombie příbězích – od Snyderova Úsvitu mrtvých přes Vlak do Busanu až po Walking Dead. O 19 let později je silný jako nikdy předtím.

 

1. Útěk (2017) – Nejlepší hororové filmy

 

Útěk (2017) - Nejlepší hororové filmy

Pokud chcete natočit skutečně kultovní horor – takový, který se stane součástí širšího kulturního povědomí a který si oblíbí i fanoušci žánru. Spoustu věcí musíte udělat správně. Potřebujete vražedný koncept, něco chytlavého, inteligentního, ale jednoduchého, něco, co okamžitě upoutá pozornost.

Třeba snový bojový prostor z Noční můry v Elm Street nebo nápad „podíváš se na kazetu a pak zemřeš“ z Kruhu. Potřebujete obraz, který se vryje do povědomí veřejnosti a překoná svůj původ – jako dvojice dvojčat duchů stojících na chodbě nebo duch s nožem v masce Williama Shatnera. Potřebujete pořádně skvělého hlavního hrdinu. Takovému, kterému budete fandit – který vám zůstane v paměti stejně dlouho jako síly zla. Proti komu bojuje. Nejlepší horory jako Ash nebo Laurie Strode. A nakonec potřebujete zbrusu nového padoucha. Kdo dokáže nahnat skutečný strach a proměnit skutečné hrůzy v něco vyhroceného a filmového – Ghostface, Xenomorph nebo Pennywise. 10 nejlepších hororů podle skutečných událostí.

Get Out má všechno. Jordan Peele svým režijním debutem něco vytvořil. Okamžitě zapůsobil jako Moment i jako film. Jeho vražedný koncept – černošský Američan na návštěvě u rodičů své bílé přítelkyně odhaluje zcela nové úrovně přivlastňování.

 

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button