ElektrotechnikaELEKTROTECHNIKA

Osvětlení motorových vozidel – výuka

Osvětlení motorových vozidel , Osvětlení automobilů , Rozvod světla , Osvětlovací zařízení . Osvětlení motorových vozidel , Světla na vozidle .

Světla motorových vozidel jsou světla vyzařovaná osvětlovacími zařízeními namontovanými na motorovém vozidle, která se používají při provozu motorového vozidla.

Distribuce světel motorových vozidel

1. podle oblasti působení:

(a) vnější světla – osvětlují vnější část vozidla a dávají světelné signály ostatním účastníkům silničního provozu,

(b) vnitřní světla – osvětlují interiér vozidla a dávají řidiči světelné signály.

2. podle účelu:

(b) osvětlovací svítilny – svítilny, které vyzařují světelné zařízení k osvětlení jízdní dráhy motorového vozidla na vzdálenost vhodnou pro řízení motorového vozidla. Svítící světla zahrnují dálková světla, potkávací světla a mlhová světla (přední) .

(c) signální světla – světelná zařízení vyzařující světlo k zajištění viditelnosti vozidla, k upozornění na zpomalení při brzdění, na změnu směru jízdy při otáčení a couvání… Signální světla zahrnují obrysová, koncová, brzdová, směrová, mlhová (zadní) a couvací.

Pojistky – jak fungují , z čeho se skládají , druhy pojistek

Osvětlení motorových vozidel

Rozdělení světelného vybavení motorového vozidla:

Osvětlovací zařízení motorového vozidla je zařízení, které pomocí zdroje světla a optického systému generuje a vyzařuje světlo do určitého prostoru nebo pomocí optického systému odráží světlo do určitého prostoru. Jako zdroje světla pro motorová vozidla se používají žárovky, halogenové žárovky, xenonové výbojky, zářivky a LED diody. Osvětlovací zařízení motorových vozidel se dělí na:

(a) světlomety – jsou osvětlovací zařízení se silným zdrojem světla spojeným s optickým systémem tak, aby vyzařoval směrované světlo do určitého prostoru,

(b) svítidla – jsou osvětlovací zařízení, zpravidla menšího světelného výkonu, která vyzařují směrované i nesměrované světlo,

(c) odrazová skla – jsou světelná zařízení opticky vybavená tak, aby za předepsaných podmínek odrážela světlo vyzařované cizím zdrojem.

Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

Osvětlení motorových vozidel

Řidič nesmí použít dálková světla, pokud je vozovka dostatečně a souvisle osvětlena nebo pokud by mohl být oslněn řidič protijedoucího vozidla, řidič vozidla jedoucího před ním nebo jiný účastník silničního provozu, řidič vlaku nebo jiného drážního vozidla nebo řidič plavidla. Při zastavování před železničním přejezdem nesmí řidič použít potkávací světlomety, pokud by mohly oslnit řidiče vozidla v protisměru.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button