ElektrotechnikaELEKTROTECHNIKA

Pojistky – jak fungují , z čeho se skládají , druhy pojistek

Z čeho se skládají pojistky . Závitové , zástrčkové (nožové, výkonové) pojistky , poučení o pojistkách , princip činnosti , jak fungují , vše o pojistkách . pojistky jsou ochranná zařízení, která chrání elektrické vedení a spotřebiče při zkratu nebo přetížení. Zabraňují úplnému zničení zařízení tím, že by se příliš zahřálo nebo přeneslo poruchu na jiné části instalace a na další spotřebiče. Představují nejslabší místo v příslušném elektrickém obvodu, kde se projeví účinek poruchy. Základní funkční částí pojistky je tavný kovový vodič, který se v případě poruchy vlivem vzniklého tepla roztaví (odpaří).

Pojistky se závitem

 se skládá z:

Pojistková patice

– slouží k upevnění pojistky k podkladu a k připojení pojistky k elektrickému obvodu.

Pojistková vložka

– obsahuje tavný drát ve tvaru drátu nebo pásku, jehož roztavení je signalizováno uvolněným terčíkem. Po přetavení drátu je třeba tavnou pojistku vyměnit. Nesmí se opravovat.

Pojistková hlavice

– zašroubováním do pojistkové patice se uzavře elektrický obvod. Skleněným okénkem je vidět terč pro vložení pojistky.

Jednofázové připojení zásuvek v systémech TN-C a TN-S

Demarkační kroužek

– zabraňuje vložení pojistkových vložek s vyšším jmenovitým proudem do pojistkového spodku.

Schéma šroubových pojistek

Zásuvné pojistky (nožové, výkonové) pojistky

Kontakty s povrchem pro připojení vodičů jsou upevněny na pojistkové patici. Pojistková vložka se skládá z keramického dutého hranolu (válce), jehož stěny jsou uzavřeny kovovými krytkami, které přecházejí do nožů patice. V dutině hranolu (válce) se nachází tavná síť v křemičitém písku, která se při přetečení roztaví a způsobí přerušení obvodu.

Jak to funguje 

Je založena na přerušení chráněného obvodu roztavením tavného drátu v něm. V případě velkého nadproudu nebo zkratu se tavný vodič roztaví po celé své délce. Elektrický oblouk, který hoří mezi konci roztaveného vodiče, zhasne působením prudkého nárůstu odporu, který vytváří odpařený kov. Působením elektrodynamických sil vznikají z roztaveného kovu kuličky, které odštěpují oblouk. Současně se zvyšováním teploty   hořícího oblouku se zvyšuje i tlak   par v relativně malém prostoru. Páry kovu se dále rozpínají mezi zrnky křemičitého písku, která jsou v rozněcovači kolem tavného drátu. Páry v písku začnou kondenzovat, čímž se teplota oblouku rychle snižuje a množství ionizovaných částic schopných vést elektrický proud klesá. Celý tento proces proběhne velmi rychle. Proto jsou schopny přerušit obvod dříve, než zkratový proud dosáhne kritické velikosti poškozující chráněný obvod.

Příčiny vypadávání vlasů u mužů : hlavní viníci

Z bezpečnostních důvodů se pojistka nesmí opravovat, musí se vyměnit. Nejúčinnější jsou pro velké přetečení, resp. zkraty, které velmi rychle přehřejí tavný drát. Při malých nadproudech jsou poměrně nespolehlivé, takže se používají hlavně k jištění vedení proti zkratu. Nejsou vhodné pro jištění elektromotorů, které jsou citlivé na přetížení. V současné době jsou pojistky nahrazovány jističi na .

Rychlost odezvy je dána především její konstrukcí. Rychlá pojistka obvykle obsahuje pouze volný tavný drát, u pomalých pojistek je pojistková vložka naplněna jemným křemičitým pískem, který částečně odvádí teplo z tavného drátu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button