ELEKTROTECHNIKAElektrotechnika

Vnitřní vodivost polovodičů

Vnitřní vodivost polovodičů . Typ N a typ P , Vzorec , vysvětlení , graf , ilustrace , Vnitřní vodivost polovodičů jak funguje.

Vnitřní vodivost polovodičů

Typ N

Pokud v krystalové mřížce tetravalentního prvku (Ge nebo Si) nahradíme některé atomy atomy pětivalentního prvku (P – fosfor, As – astát, Sb – antimon), jsou použity pouze 4 z 5 valenčních elektronových příměsí. Pátý elektron není zapojen do vazby, je volně vázán na jádro. K jeho uvolnění stačí energie, např.: okolní teplota, různé druhy záření,… Uvolněné elektrony pentavalentních příměsí, nazývané donory nebo dárci, se pohybují v prostoru krystalové mřížky. Vytvářejí vodivost vyvolanou pohybem záporných, negativních nábojů, která se nazývá vnitřní vodivost.  N-typ a elektronová vodivost .

5 věcí, které byste měli vědět o mužské plešatosti

Typ vnitřní vodivosti N

Typ P

Pokud v krystalové mřížce čistého tetravalentního polovodiče nahradíme některé atomy základního materiálu atomy trojmocného prvku (B – bór; Al – hliník; Ga – gallium; In – indium ), chybí jeden elektron, který umožní vznik nasycené kovalentní vazby. Vakance ve vazbě je nyní díra, která se chová jako pohyblivý kladný náboj, jenž umožňuje vedení proudu materiálem, a nazýváme ji nevlastní vodivost  typu P a je to děrová vodivost. Atom trojmocného prvku se nazývá akceptor, protože přijímá (akceptuje) jeden elektron do své valenční sféry, když vyplňuje nenasycenou vazbu.

PŘECHODY PN – Schéma , vysvětlení , získané zkušenosti

Vnitřní vodivost typu P

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button