ELEKTROTECHNIKAElektrotechnika

Jednofázové připojení zásuvek v systémech TN-C a TN-S

Jak připojit zásuvku ? Vše a zásuvky. Schéma zapojení zásuvek. Zapojení zásuvky pro všechny. Co byste měli vědět o zapojení do zásuvky . Proč připojovat zásuvku v systému TN-S .

Jednofázové připojení zásuvek v systémech TN-C a TN-S

Jednofázové zásuvky jsou zapojeny v systému TN-C tak, že ochranný kolík je nahoře a kombinovaný (ochranný PE a nulový N) vodič PEN je při pohledu zepředu připojen nejprve ke kolíku a pak k pravé dutině. Nikdy ne naopak, protože pokud by byl přerušen vodič mezi pravou dutinkou a ochranným kolíkem, zásuvka by sice fungovala, ale v případě poruchy by nás nechránila. Připojte nejlevější vodič L do levé dutiny při pohledu zepředu.Zapojení zásuvky

Jednofázové zásuvky jsou v systému TN-S zapojeny tak, že ochranný kolík je nahoře a je k němu připojen ochranný vodič PE. Při pohledu zepředu se krajní vodič L připojuje k levé dutině a nulový vodič N k pravé dutině.

jednofázová zásuvka tn c tn s zapojení zásuvky

Zásuvkové obvody

Zásuvkové obvody jsou určeny především pro připojení elektrických spotřebičů k zásuvkám. K tomuto obvodu je možné připojit také spotřebiče do celkového maximálního příkonu 2 kW, např. lampy, ventilátory, infračervené zářiče… . Zásuvky musí být navrženy v souladu s napěťovou a proudovou soustavou. Při použití dvou napěťových systémů musí být zásuvky nezaměnitelné, každý napěťový systém musí mít stejný typ zásuvek. Jistič (vypínač, pojistka) v zásuvkovém obvodu obvykle jistí pouze vedení, nikoli spotřebič.

Podívejte se také na : Zapojení třífázového systému do hvězdy (Y) a trojúhelníku (D)

Zapojení zásuvky

K jednomu zásuvkovému obvodu lze připojit maximálně 10 zásuvek (dvojitá zásuvka se považuje za jednu zásuvku) a jejich instalovaný příkon nesmí překročit 3680 W při jištění pojistkou 16 A a 2300 W při jištění pojistkou 10 A. Dvojzásuvka musí být připojena k jednomu obvodu, nesmí být připojena k více obvodům. Pokud je v kuchyni elektrický sporák, lze zásuvku vedle sporáku připojit k obvodu sporáku. V zásuvkovém obvodu mohou být odbočky zapojeny do zásuvek, krabic nebo rozvodné skříně.Příčiny vypadávání vlasů u mužů: hlavní viníci

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button