O PŘÍRODĚZajímavosti

Nejdelší řeka světa : 10 nejdelších řek světa

Řeka je přirozeně tekoucí vodní útvar, obvykle sladkovodní, směřující do oceánu, moře, jezera nebo jiné řeky. Nejdelší řeka na světě. V tomto článku jsme pro vás připravili seznam 10 nejdelších řek na světě s uvedením jejich délky a země původu.Seznam 10 nejdelších řek s uvedením jejich polohy, délky a dalších důležitých údajů:

 

Při hledání nejdelší řeky světa je třeba vzít v úvahu :

  •  Pramen (kde začíná řeka)
  • Poloha ústí (kde se řeka vlévá do moře, kde končí a začíná moře/oceán/ústí).

 

10. Řeka Amur

 

Řeka Amur

 

  • Poloha:Rusko, Čína, Mongolsko
  • Délka: 4444 km

 

Amur je řeka ve východní Asii. Je nejdelší řekou ruského Dálného východu a mezi nejdelšími čínskými řekami se řadí hned za Jang-c‘-ťiang a Žlutou řeku Chuang-cho. Nejdelší řeka na světě.  Pramení v Rusku, Mongolsku a čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko v horách severozápadně a jihovýchodně od místa, kde se stýkají jejich hranice.

Hlavní řeka teče převážně na východ a jihovýchod a tvoří velkou část hranice mezi čínskou provincií Heilongjiang a jihovýchodní Sibiří. U ruského města Chabarovsk se stáčí na severovýchod a vede přes ruské území do Tatarského průlivu.

Čínský název Amuru Heilong Jiang znamená „Černá dračí řeka“ a jeho mongolský název Kharamuren znamená „černá řeka“. Její přítoky odvodňují povodí o rozloze přibližně 1 855 000 km2. Samotný Amur začíná na soutoku řek Šilka a Argun (Ergun), 2824 km od ústí. Povodí Amuru bylo původně osídleno kočovnými lovci a chovateli dobytka.

 

 

9. Řeka Kongo

 

řeka Kongo

 

  • Poloha: střední Afrika
  • Délka: 4700 km

 

Řeka Kongo v Africe je se svými 4 700 km devátou nejdelší řekou světa. Zajímavé je, že je také nejhlubší řekou – naměřená hloubka přesahuje 220 m – a druhou největší řekou na světě, co se týče průtoku (po Amazonce).

Kongo pramení hluboko ve východní části Konžské demokratické republiky a je napájeno řekou Lualaba, která je největší konžskou řekou. Řeka teče na západ a tvoří velkou část hranice mezi Konžskou demokratickou republikou a jejím východním sousedem.

Řeka Kongo je pojmenována podle království Kongo, které se nacházelo na levém břehu ústí řeky. Království je zase pojmenováno podle bantuského obyvatelstva, kterého bylo v evropských záznamech 17. století popsán jako Esikongo.

 

8. Řeka La Plata

 

Nejdelší řeka na světě la plata river

 

  • Umístění: Jižní Amerika
  • Délka: 4880 km

 

Řeka La Plata je řeka ve východní části středního Portorika, pramenící na západním svahu hory Santa (903 m), vrcholu pohoří Sierra de Cayey. Část průtoku je zadržována jezerem Carite; odtok z nádrže odvádí vodu pro řadu vodních elektráren na řece Guamaní v oblasti Guayama na jihu. Samotná La Plata teče asi 75 kilometrů severozápadním směrem a klesá na sever z výšky 400 metrů na méně než 150 metrů za městem Comerío na severní pobřežní rovině. Nejdelší řeka na světě. Řeka dále protéká městy Toa Alta a Toa Baja a ústí do Atlantského oceánu severně od Dorada, malého průmyslového města západně od hlavního města San Juan.

 

7. Řeka Irtyš

 

Řeka Irtyš

 

  • Lokalita:Rusko, Kazachstán, Čína, Mongolsko
  • Délka: 5410 km

 

Irtyš je hlavní řekou západní části střední Asie. S délkou 5 410 km je jednou z nejdelších řek na kontinentu. Irtyš a Ob tvoří společně sedmý nejdelší říční systém na světě. Banánová maska na vlasy: získejte lesklé vlasy.

 

Irtyš pramení v ledovcích na jihozápadních svazích pohoří Altaj v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny. Teče na západ přes čínskou hranici přes jezero Zaysan a pak na severozápad přes Kazachstán. Severozápadně od města Semej se řeka vlévá do jižní části Západosibiřské roviny a vstupuje na Sibiř (Rusko) asi 160 km jihovýchodně od Omsku, kterým protéká. Po proudu od Omska vstupuje Irtyš do rozsáhlé bažinaté oblasti, ve velkém oblouku ve tvaru písmene U se stáčí na sever a na sever a pokračuje severozápadním směrem. Znovu se stáčí na sever, prochází západní částí Vasjuganských bažin a u Chanty-Mansijsku na západní Sibiři se vlévá do řeky Ob.

 

 

6. Žlutá řeka

 

  Nejdelší řeka světa Žlutá řeka

 

  • Umístění: Čína
  • Délka: 5464 km

 

Huang He, která je kvůli barvě svého bahna známá také jako Žlutá řeka, je třetí nejdelší řekou Asie a šestou nejdelší řekou světa. Tato 5 464 km dlouhá řeka pramení v čínském pohoří Bayan Har v provincii Qinghai na západě Číny. Poté protéká devíti provinciemi a ústí do Bohajského moře u města Dongying v provincii Shandong.

Žlutá řeka je také známá jako „kolébka čínské civilizace“, protože hrála zásadní roli ve vývoji čínské kultury. Nejdelší řeka na světě. Stejně jako na Jang-c‘-ťiang se zde lidská sídla objevují již od paleolitu a úrodné záplavové oblasti přispěly k rozkvětu zemědělských komunit, které se nakonec začlenily do méně rozvinutých osad podél jižní části Jang-c‘-ťiang.

 

 

Předtím, než se moderní přehrady staly dobrou volbou, byla Žlutá řeka velmi náchylná k záplavám. Zhruba 2 540 let před rokem 1946 n. l. L. Žlutá řeka se údajně rozvodnila 1593krát a mnohokrát změnila směr (někdy i prudce). Tyto záplavy patří k nejsmrtelnějším přírodním katastrofám, které kdy byly zaznamenány, a řeka si díky nim vysloužila přezdívky „Smutek Číny“ a „Bič synů Hanu“.

 

5. Řeka Selenga

 

řeka selenga

 

  • Místo: Rusko, Mongolsko
  • Délka: 5539 km

 

Selenga je významná asijská řeka, která vzniká soutokem řek Ider a Delger v severním Mongolsku. Protéká severovýchodně přes Mongolsko a Rusko a vytváří velkou deltu na jihovýchodním břehu Bajkalu, největšího a nejhlubšího sladkovodního jezera na světě. Přítoky jsou např. Řeka Džida, řeka Orchon, řeka Chanui, řeka Čikoj, řeka Chilok a řeka Uda. Selenga je hlavním přítokem vody do Bajkalu a její přítoky odvádějí asi 80 % vody z povodí jezera.

 

 

4. Řeka Mississippi – 4. Nejdelší řeka na světě

 

  Řeka Mississippi

 

  • Umístění.
  • Délka: 6275 km

 

Řeka Mississippi je se svými 6 275 kilometry čtvrtou nejdelší řekou na světě a nejdelší řekou ve Spojených státech. Ačkoli by každá řeka zvlášť nebyla v první pětce, jsou tyto tři řeky seskupeny do jedné, protože řeka Missouri se vlévá do Mississippi u St. Louis, zatímco Missouri se vlévá do řeky Jefferson v Montaně.

Hlavní tok Mississippi je však severojižní, pramení v severní Minnesotě a pomalu se stáčí na jih v délce 3730 km, než dosáhne delty řeky Mississippi v Mexickém zálivu.

Povodí Mississippi s mnoha přítoky odvodňuje celé 31 států USA a 2 kanadské provincie mezi Skalistými a Apalačskými horami nebo jejich část. Dále hraničí nebo prochází státy Minnesota, Wisconsin, Iowa, Illinois, Missouri, Kentucky, Tennessee, Arkansas, Mississippi a Louisiana.

Řeka Mississippi a její přítoky mají pro indiánské kultury dlouhou historii. Podél jejích řek žilo mnoho národů, většinou lovců a sběračů, kteří řeku využívali jako zdroj vody a k dopravě. Pro některé z nich – například pro stavitele Mogily – však byla řeka klíčová pro vznik plodných zemědělských společností.

 

 

3. Řeka Jang-c‘-ťiang (Yangtze River) – 3. Nejdelší řeka na světě

 

Nejdelší řeka světa Jang-c'-ťiang (Jang-c'-ťiang)

 

  • Umístění: Čína
  • Délka: 6300

 

Třetí nejdelší řekou na světě je Jang-c‘-ťiang – nebo jak ji známe v Číně, řeka Jang-c‘-ťiang. Jang-c‘-ťiang je dlouhý 6380 kilometrů a je tak nejdelší řekou Asie. Pramení na ledovcích Čching-chajsko-tibetské náhorní plošiny v provincii Čching-chaj, teče na východ přes jihozápadní, střední a východní Čínu a u Šanghaje se vlévá do Východočínského moře. Jak často krmit psa – krmení od štěněte po psího seniora.

Řeka Jang-c‘-ťiang hrála a dodnes hraje významnou roli v čínské historii, kultuře a hospodářství. Kromě toho, že procházel mnoha ekosystémy v Číně, měl také zásadní význam pro lidské osídlení, rozvoj zemědělství a rozkvět civilizace ve východní Asii.

V současné době vytváří prosperující delta řeky Jang-c‘-ťiang až 20 % hrubého domácího produktu (HDP) Číny a přehrada Tři soutěsky, která se nachází na řece Jang-c‘-ťiang poblíž města Sandouping, je největší vodní elektrárnou na světě. Kvůli vlivu lidské infrastruktury jsou nyní některé části řeky chráněny jako přírodní rezervace.

 

 

2. Řeka Amazonka – 2. Nejdelší řeka na světě

 

Nejdelší řeka světa Amazonka

 

  • Umístění: Jižní Amerika
  • Délka: 6 437 km

 

Amazonka je nejdelší řekou Jižní Ameriky. Tato řeka má řadu hlavních říčních systémů v Kolumbii, Ekvádoru a Peru. S délkou zhruba 6 437 km je také považována za druhou nejdelší řeku na světě.

Brazilští vědci však tvrdili, že našli nejvzdálenější zdroj Amazonie v Andách. Tento pramen je zřejmě ledovcový tok pramenící na vrcholu Nevado Mismi v peruánských Andách, zhruba 700 km jihovýchodně od Limy. Pokud je tento údaj správný, pak je Amazonka ve skutečnosti dlouhá 6 800 kilometrů, což z ní činí nejdelší řeku na světě.

 

 

1. Nil – nejdelší řeka světa

 

Nejdelší řeka světa Nil

 

  • Poloha: severovýchodní Afrika
  • Délka: 6 650 km

Řeka Nil, která se nachází v Africe, je dlouhá 6 650 kilometrů, a proto je běžně považována za nejdelší řeku na světě. Nejdelší řeka na světě. O tuto řeku a její vodní zdroje se dělí jedenáct zemí – Tanzanie, Uganda, Rwanda, Burundi, Kongo-Kinshasa, Keňa, Etiopie, Eritrea, Jižní Súdán, Súdán a Egypt.

 

Ve starověku byla jeho existence úzce spjata s rozvojem civilizace na Blízkém východě, neboť byl hlavním zdrojem zavlažování a sladké vody pro několik egyptských dynastií. Dnes je hlavním zdrojem vody pro Egypt i Súdán.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button