Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Ovčácký pes Castro Laboreiro: Charakteristika plemene

Castro Laboreiro ovčák je plemeno psa, které pochází z Portugalska. Tento pes byl původně vyšlechtěn k ochraně stád dobytka a k obraně před predátory. Jeho vzhled je mohutný a atraktivní, často má nápadnou srst a volné, svižné a energické pohyby. Jeho charakteristický hlasitý štěkot začíná hluboko a končí vysokými tóny přecházejícími do vytí.

 

Ovčácký pes od Castro Laboreiro

 

Ovčácký pes od Castro Laboreiro

 

Castro Laboreiro ovčák je známý i pod jinými jmény, například portugalský hlídací pes. Toto plemeno je velmi odolné a odvážné a má silný ochranitelský instinkt. Dnes se tento pes stává oblíbeným společníkem rodin a jednotlivců, kteří hledají věrného a oddaného psa na ochranu svého domova a rodiny.

Pokud hledáte psa s výjimečnou povahou a vzhledem, může být Castro Laborejský ovčák tou správnou volbou. V následujících odstavcích se dozvíte více o historii a vlastnostech tohoto plemene a také o tom, jak o něj pečovat.

 

Původ a historie

 

Původ a historie

 

Castrolaboreirský ovčák je plemeno pocházející z Portugalska z oblasti kolem města Castro Laboreiro. Jeho původ sahá až do starověku, ale konkrétní informace jsou k dispozici až od 16. století. století. Toto plemeno je považováno za jedno z nejstarších plemen na Pyrenejském poloostrově.

Castro Laboreirský pastevecký pes byl původně vyšlechtěn jako pastevecký pes na ochranu stád před vlky a jinými predátory. Tito psi se také používali k ochraně majetku před zloději. V dnešní době se však používají také jako společníci a rodinní psi. Portugalská plemena psů 8 plemen z Portugalska

V minulosti byl castrolaborejský pastevecký pes považován za plemeno, kterému hrozí vyhynutí, ale v současné době jsou vyvíjeny snahy o jeho zachování a popularizaci. Toto plemeno je cenově velmi dostupné a je velmi oblíbené nejen v Portugalsku, ale i v dalších zemích.

Celkově je Castrův laborejský ovčák známý svou silou, atraktivním vzhledem a výrazným štěkotem. Tento pes je ideální pro majitele, kteří hledají věrného a oddaného společníka, který dokáže ochránit jejich domov a rodinu.

 

Fyzické vlastnosti

 

Fyzické vlastnosti

 

Výška a hmotnost

 

Castro Laborejský ovčák je pes mastifového typu, téměř čtvercového tvaru. Její výška se pohybuje od 52 do 60 cm u samců a od 52 do 57 cm u samic. Hmotnost se pohybuje kolem 40 kg.

Při porovnání s ostatními plemeny lze toto plemeno považovat za větší než portugalského vodního psa, portugalského stavěcího psa, estrelského ovčáka, portugalského ovčáckého psa, briarda, portugalského podenka, afghánského chrta, amerického toy foxteriéra a anglického buldočka, Anglický kokršpaněl, Anglický špringršpaněl, Černý teriér, Čivava, Clumber španěl, Havanský psík, Hladkosrstý foxteriér, Hladkosrstý retrívr, Hygienický ohař, Jack Russell teriér, Jezevčík, Dlouhosrstá kolie, Krátkosrstá kolie, Curly Coated Retriever. Je však menší než vlk, bernardýn, bernský salašnický pes, boxer, brazilská fila, bulteriér, cane corso, dobrman, flat coated retrívr a beefhound. Šampon na vlasy

 

Omalovánky

Castrovský labradorský ovčák má různé barvy srsti, včetně černé, žluté, vlčí a šedé. Většina psů má na hrudi a nohách bílé znaky.

 

Porovnání s jinými plemeny Ovčácký pes from Castro Laboreiro

Castro Laborejský pastevecký pes je podobný jiným mastifům, například anatolskému pasteveckému psu. Obě plemena mají výrazný vzhled a jsou vhodná pro hlídání. V porovnání s jinými pasteveckými psy, jako je německý ovčák, má Castro Laboreiro kratší srst a menší výšku.

 

Povaha a chování Pastevecký pes z Castro Laboreiro

 

Povaha a chování Pastevecký pes z Castro Laboreiro

 

Castrolaborský ovčák je plemeno, které se vyznačuje energickou a houževnatou povahou. Jeho chování je přísné a vážné, což z něj dělá skvělého strážce a ochránce svého majetku. Jeho pohyby jsou uvolněné, rychlé a energické, což mu umožňuje rychle reagovat na jakékoli nebezpečí.

Toto plemeno se může chovat rozhodně nepřátelsky, pokud se cítí ohroženo nebo pokud má pocit, že je ohrožen jeho majetek. Jeho výraz je tvrdý a přísný, drsný jako u horalů. Ovčácký pes Castro Laboreiro je ideální hlídač, který spolehlivě chrání svěřené území.

Pastevečtí psi Castro Laboreiro mají velmi typický štěkot, který je zvučný a obvykle začíná hlubokým štěkotem a končí vysokým štěkotem, který připomíná skřípot. Tato kůra je pro plemeno charakteristická a lze ji použít k jeho identifikaci.

Vzhledem k povaze a chování tohoto plemene je důležité, aby jeho majitelé měli dostatečné zkušenosti s výcvikem a manipulací s ním. Správný výcvik a socializace pomohou zajistit, že pes bude poslušný a dobře vychovaný ve všech situacích, a to nejen vůči svému majiteli, ale i vůči ostatním lidem a zvířatům.

 

Péče a výcvik ovčáckého psa od Castro Laboreiro

 

Castro Laborejský ovčák je plemeno, které vyžaduje velkou péči a výcvik. Tito psi jsou výborní hlídači a mají vrozené ochranné instinkty. Aby se pes cítil dobře a byl zdravý, je třeba mu věnovat dostatek času a péče.

 

Péče o kabát

Tito psi mají hustou a hrubou srst, která vyžaduje pravidelné kartáčování a pečlivou úpravu. Speciální kartáče jsou vhodné pro kartáčování osrstěných psů. Kromě toho je důležité dbát na správnou stravu, která by měla být bohatá na bílkoviny a vitamíny. Toto plemeno má sklony k obezitě, proto by mělo mít dostatek pohybu a pohybu.

 

Školení

Castrolaborský ovčák je inteligentní a bystrý pes, který potřebuje výcvik a socializaci již od útlého věku. Výcvik by měl být pozitivní a motivující, aby se pes cítil dobře a chtěl se učit. Tito psi mají vrozenou potřebu chránit své území a majitele, proto je důležité naučit je, kdy je vhodné štěkat a kdy ne.

 

Štěňata ovčáckého psa z Castro Laboreiro

 

Štěňata ovčáckého psa z Castro Laboreiro

 

Štěňata tohoto plemene jsou hravá a zvědavá. Je důležité je socializovat a naučit je základní povely, jako je sedni, lehni a pojď. S výcvikem je vhodné začít co nejdříve, aby se pes naučil správně chovat v různých situacích. Kromě toho je důležité dopřát štěněti dostatek pohybu a podnětů, aby se z něj vyvinulo zdravé a šťastné plemeno.

Celkově lze říci, že Castro Laboreiro ovčák je vynikající plemeno pro majitele, kteří mají zkušenosti s hlídacími psy a jsou ochotni věnovat jim dostatek péče a výcviku. Při pravidelné péči a výcviku se z něj může stát vynikající hlídač a věrný společník.

 

Zdraví a výživa

 

Castro Laborejský ovčák je plemeno s vysokými nároky na výživu a zdraví. Jeho strava by měla být vyvážená a poskytovat mu dostatek potřebných živin. Výživa je klíčem k udržení zdraví a kondice psa.

Při výběru krmiva pro pasteveckého psa Castro Laboreiro je důležité zohlednit jeho velikost, věk a aktivitu. Obecně platí, že pes potřebuje kvalitní krmivo, které obsahuje dostatek bílkovin, tuků, vitaminů a minerálních látek. Proto je důležité vybrat krmivo, které je přizpůsobeno potřebám tohoto plemene.

Kromě kvalitního krmiva je důležité zajistit psovi dostatek vody. Psi by měli mít vždy k dispozici vodu, zejména během teplých letních dnů a po fyzické aktivitě.

Při výběru krmiva pro pasteveckého psa Castro Laboreiro je důležité zohlednit také jeho zdravotní stav. Pokud má pes nějaké zdravotní problémy, například zažívací potíže nebo alergie, je důležité vybrat krmivo, které těmto problémům odpovídá.

Obecně platí, že prevence je lepší než léčba. Proto je důležité věnovat pozornost zdraví a výživě pasteveckého psa Castro Laboreiro již od mládí. Pravidelné návštěvy veterináře a správná výživa pomohou udržet psa zdravého a v dobré kondici.

 

Nákup a prodej

Castro Laborejský ovčák je plemeno, které se v poslední době těší stále větší oblibě. Pokud hledáte štěně tohoto plemene na prodej, můžete si vybrat z několika možností.

Jednou z možností je vyhledat webové stránky, které nabízejí psy na prodej. Na těchto stránkách najdete inzeráty chovatelů, kteří nabízejí štěňata tohoto plemene. Je však důležité ověřit, zda je chovatel spolehlivý a zda jsou štěňata zdravá.

Další možností je kontaktovat přímo chovatelskou stanici, která chová Castrovy laborejské ovčáky. Můžete tak získat více informací o plemeni a zjistit, zda mají v současné době nějaká štěňata na prodej.

Při koupi štěněte je důležité věnovat pozornost jeho rodokmenu. Pokud chcete mít štěně s PP (rodokmenem), měli byste si ověřit, zda je chovatelská stanice registrována ve Slovenském kynologickém svazu.

Pokud si štěně nechcete koupit, můžete také zvážit adopci psa tohoto plemene z útulku. Tímto způsobem můžete pomoci psům, kteří potřebují nový domov, a zároveň získat věrného společníka.

V každém případě je důležité věnovat výběru štěněte pozornost a získat co nejvíce informací o plemeni a jeho vlastnostech.

 

Uznání a organizace

Castro Laborejský ovčák je plemeno uznané Mezinárodní kynologickou federací (FCI). FCI je největší světová organizace pro plemena psů a uznává více než 340 plemen psů.

FCI byla založena v roce 1911 a sídlí v Belgii. Cílem této organizace je podpora chovu psů a zlepšení kvality psích plemen. FCI také pořádá mezinárodní soutěže a akce pro plemena psů, která jsou touto organizací uznána.

Castrolaborský ovčák je zařazen do skupiny 2 – Pinčové, fousci, molosoidi a švýcarští salašničtí psi, podskupina 2.2 – Molosoidi typu horského psa.

Kromě FCI existují i další organizace, které toto plemeno uznávají. Například American Kennel Club (AKC) a United Kennel Club (UKC) uznávají Castrova laborejského ovčáka jako samostatné plemeno.

V Portugalsku, odkud plemeno pochází, existuje Portugalský klub ovčáckých psů Castro Laboreiro, který se věnuje propagaci a ochraně tohoto plemene. Tento klub pořádá výstavy a soutěže pro zájemce o toto plemeno.

Celkově je Castro Laborejský ovčák plemenem, které je uznáváno různými organizacemi a kluby po celém světě. Tyto organizace se snaží podporovat chov plemene a zlepšovat jeho kvalitu.

 

Závěrečné poznámky

 

Castrolaborský ovčák je plemeno s bohatou historií a silným původem. Tento pes byl původně používán k ochraně stád ovcí před vlky a jinými zvířaty v pohoří Serra da Estrela v Portugalsku. Dnes je oblíbeným domácím mazlíčkem a společníkem, který si zachoval svou odvahu a ochranné instinkty.

Tento pes má velmi silnou osobnost a vyžaduje majitele, který mu dokáže poskytnout dostatek fyzické i psychické stimulace. Jeho trénink by měl být důsledný a trpělivý a měl by mít dostatek příležitostí k tréninku a hře.

 

Castro Laborejský ovčák je obvykle v dobrém zdravotním stavu a není známo, že by měl nějaké vážné zdravotní problémy. Jako u každého plemene se však mohou vyskytnout některé běžné zdravotní problémy, například dysplazie kyčelních kloubů a oční problémy.

Pokud hledáte silného a věrného společníka, který má odvahu a ochranitelské instinkty, mohl by pro vás být Castro Laboreiro ovčák ideální. Nezapomeňte však, že tento pes vyžaduje velkou pozornost a péči, a než si ho vezmete domů, měli byste si být jisti, že jste na tuto zodpovědnost připraveni.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button