Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Plemeno Aidi: Charakteristika

Aidi, známý také jako atlaský pastevecký pes, je vzácné plemeno psa, které pochází z Maroka. Je členem skupiny pasteveckých psů uznaných FCI s číslem 247. Plemeno má svalnatou postavu a hustou srst, která ho chrání před nepřízní počasí a predátory. Plemeno aidi je vynikajícím hlídačem a ochráncem, a proto je v Maroku oblíbeným psem pro rodiny a farmáře.

 

Aidi

 

Aidi

 

Aidi je robustní a mrštné plemeno se silnou a širokou hlavou, která je úměrná jeho tělu. Má živý a pozorný výraz, středně velké oči, které jsou mírně šikmé. Srst tohoto plemene je hustá a dosahuje délky až 6 cm, což mu poskytuje ochranu před nepříznivým horským počasím a kousnutím od menších predátorů. Psi Aidi mají kolem krku hřívu, která jim dodává majestátní vzhled.

Přestože je aidi v Evropě vzácným plemenem, je v Maroku oblíbeným psem, který se často používá k lovu a hlídání dobytka. Díky své věrnosti a ochranitelské povaze je vynikajícím společníkem pro rodiny a díky své obratnosti a síle je cenným přínosem pro zemědělce. V posledních letech si Aidi získal oblibu i v jiných částech světa díky svému jedinečnému vzhledu a vynikajícímu temperamentu.

 

Historie plemene Aidi

 

Historie plemene Aidi

 

Aidi, známý také jako atlaský horský pes, je plemeno psa pocházející z Maroka. Jeho předkové pravděpodobně pocházeli ze Sahary, ale dnes žije mnoho těchto psů v pohoří Atlas. Aidi se používá k ochraně stád a majetku svého majitele.

Toto plemeno je poměrně staré a jeho historie sahá až do starověkého Egypta, kde bylo používáno jako strážce a společník faraonů. Později se rozšířila do dalších zemí, jako je Libye, Tunisko a Maroko.

Aidi byl v minulosti používán kočovnými beduínskými kmeny jako strážce jejich majetku, ale také stád ovcí před zvěří. Jeho silná a robustní stavba těla a huňatá srst mu umožňují přizpůsobit se horským klimatickým podmínkám a chránit se před kousnutím menších šelem.

V současné době je aidi v Evropě stále populárnější, i když je to jedno z mála plemen. V roce 1963 byl uznán FCI ve své skupině 2, skupině horských psů. Aidi je věrný a oddaný společník, který dobře vychází s dětmi a ostatními domácími zvířaty.

 

Charakteristika Aidi

 

Charakteristika Aidi

 

Aidi, známý také jako atlaský horský pes, je robustní plemeno psa s nápadnou silou a obratností. Jeho hlava je silná a široká, úměrná celému tělu. Oči jsou středně velké a poněkud šikmé. Jeho srst je dlouhá až 6 cm a chrání ho před horskými povětrnostními podmínkami a také před kousnutím menších šelem.

Aidi je inteligentní, energický a odvážný pes, který se používá jako výborný hlídací pes a také k lovu. Jeho povaha je vyrovnaná a přátelská, ale v případě nebezpečí může být velmi ochranářský a agresivní. Jeho výcvik by měl být důsledný a důraz je kladen na socializaci od útlého věku.

Aidi je plemeno, které miluje svou rodinu a je velmi oddané svému majiteli. Díky svému vynikajícímu sluchu a čichu je skvělým společníkem pro nejrůznější venkovní aktivity. Jeho výška se pohybuje od 53 do 61 cm a hmotnost od 23 do 25 kg.

 

V následující tabulce jsou uvedeny některé základní charakteristiky plemene Aidi:

Charakteristika Popis
Velikost Velký pes
Země původu Maroko
Nátěry Dlouhé, až 6 cm rostoucí
Barevné varianty Černá, bílá, červená
Charakterové vlastnosti Inteligentní, energický, odvážný
Výška 53 – 61 cm
Hmotnost 23 – 25 kg

Celkově je Aidi skvělým společníkem pro aktivní majitele, kteří hledají spolehlivého a oddaného psa.

 

Fyzikální vlastnosti

Aidi je silný a robustní pes s huňatou srstí, která ho chrání před horskými povětrnostními podmínkami a také před kousnutím menších dravců. Samci mají na krku hřívu. Barva srsti se pohybuje od plavé po bíločernou, nezřídka je trojbarevná se vzorem.

Toto plemeno má velkou hlavu s mohutnými čelistmi a krátkým krkem. Jeho oči jsou tmavé a kulaté. Uši jsou středně velké a vzpřímené. Aidi má svalnaté tělo s hlubokým hrudníkem a silnými nohami. Jeho ocas je dlouhý a silný a může být zahnutý.

Aidi je středně velký pes, který dosahuje výšky až 60 cm a hmotnosti až 30 kg. Jeho životnost je 10 až 12 let.

Toto plemeno je vhodné pro lidi, kteří mají rádi aktivní životní styl a rádi se věnují různým venkovním aktivitám. Aidi je skvělým společníkem při turistice, běhu, jízdě na kole a dalších aktivitách. Tento pes je také velmi oddaný a ochotný pracovat, což z něj dělá skvělého hlídače a pasáka. Šampon na vlasy: nejlepší rady a účinky

 

Zdravotní problémy

Aidy jsou obecně zdravé plemeno, ale jako u každého psa se mohou vyskytnout určité zdravotní problémy. V této části se podíváme na některé z nejčastějších zdravotních problémů, které Aidi postihují.

 

Dysplazie kyčelního kloubu

Dysplazie kyčelních kloubů je u psů častým problémem a Aids není výjimkou. Jedná se o stav, kdy se kloubní spojení mezi kyčelní kostí a pánví nevyvíjí správně, což vede k různým problémům pohybového aparátu. Mezi příznaky patří bolest, která se obvykle zhoršuje po cvičení nebo po delším odpočinku, zhoršená pohyblivost a klouzání po zadních končetinách. Léčba zahrnuje změnu stravy, cvičení a případně chirurgický zákrok. Jak často očkovat psa proti vzteklině

 

Alergie

Aids jsou náchylní k různým typům alergií, které se mohou projevovat různými způsoby, například svěděním, vyrážkami a záněty kůže. Alergie mohou být způsobeny různými faktory, jako jsou potraviny, pyly, prach, plísně a další. Léčba zahrnuje omezení kontaktu se spouštěči alergie a podávání antihistaminik a kortikosteroidů.

 

Glaukom

Glaukom je oční onemocnění, které může způsobit ztrátu zraku. Jedná se o stav, kdy se tlak v oku zvyšuje a poškozuje oční tkáně. Mezi příznaky patří zvýšené slzení, změny barvy očí, změny chování a zhoršené vidění. Léčba zahrnuje podávání léků a v některých případech i chirurgický zákrok. Pes pro kuny – 10 plemen psů pro kuny

 

Zácpa

Zácpa je u psů častým problémem, který může být způsoben různými faktory, jako je strava, dehydratace a nedostatek pohybu. Mezi příznaky patří neschopnost vyprázdnit střeva, bolest a nevolnost. Léčba zahrnuje změnu stravy, přidání vlákniny a podávání léků na zmírnění příznaků.

 

Péče o Aidi

 

Péče o Aidi

 

Výživa

Aidi potřebuje kvalitní stravu, která mu poskytne všechny potřebné živiny. Jeho strava by měla obsahovat vyvážený poměr bílkovin, tuků, sacharidů a vlákniny. Doporučuje se podávat kvalitní suché krmivo pro střední a velká plemena. Pokud se majitel rozhodne krmit ho sýrovou stravou, měl by do ní přidávat také zeleninové a ovocné složky. Aidi by měla mít k dispozici dostatek čisté pitné vody.

 

Cvičení

Aidi je aktivní pes a potřebuje dostatek pohybu. Měl by mít zajištěny procházky a pohyb alespoň 2krát denně. Aidi má silně vyvinutý obranný instinkt, proto je důležité ho socializovat a trénovat poslušnost od útlého věku. Jeho majitel by měl být při cvičení trpělivý a důsledný, aby pes pochopil, co se od něj očekává. Pes pro krysy – 10 nejlepších plemen psů pro krysy

 

Hygiena

Aidi má hustou srst, která ho chrání před povětrnostními podmínkami i před kousnutím menších šelem. Srst by se měla pravidelně upravovat a kartáčovat, aby se zabránilo tvorbě uzlíků a zlepšil se krevní oběh. Aidi nevyžaduje časté koupání, stačí ho umýt jen v případě, že je velmi špinavý. Uši by se měly pravidelně čistit a kontrolovat, zda se v nich nevyskytují známky infekce. Pes Aidi by měl mít také pravidelnou veterinární péči, včetně očkování a odčervení.

 

Aidi jako domácí mazlíček

Aidi je vynikající hlídací pes, ale také skvělý domácí mazlíček. Jeho nebojácnost a ostražitost jsou vynikajícími vlastnostmi pro hlídání domu a rodiny. Je však také velmi oddaný svému majiteli a jeho rodině.

Aidi je plemeno, které potřebuje dostatek pohybu a aktivity. Jeho majitel by se měl snažit poskytnout mu dostatek fyzické aktivity i duševní stimulace. Aids si velmi rádi hrají a užívají si různé aktivity, například chytání míče nebo hraní s frisbee.

Je důležité, aby byl Aidi správně vychován a socializován. Výchova musí být důsledná, ale zároveň pozitivní. Aidi potřebuje jasné hranice a pravidla, ale také lásku a pozornost. Jeho majitel by měl být připraven věnovat jeho výchově a výcviku dostatek času a trpělivosti.

Aidi je plemeno vhodné pro zkušené chovatele. Jeho robustní vzhled a silné špičaté zuby vyžadují od majitele určitou míru zodpovědnosti a odborných znalostí. Ve správných rukou je však Aidi skvělým společníkem a věrným přítelem.

 

Výška plemene Hmotnost plemene
52 – 62 cm 23 – 25 kg

Mezi výhody, které Aidi jako domácí mazlíček nabízí, patří:

  • Vynikající hlídací pes
  • Velmi oddaný majiteli a jeho rodině
  • Potřebuje dostatek pohybu a aktivity
  • Velmi hravý a veselý pes
  • Potřebuje důslednou, ale pozitivní výchovu
  • Skvělý společník pro zkušené chovatele psů

Aidi je skvělou volbou pro majitele, kteří hledají věrného a oddaného psa, který dokáže dobře hlídat dům i rodinu. Jeho potřeba pohybu a aktivity však vyžaduje od majitele určitou míru zodpovědnosti a nasazení.

 

Aidi ve výcviku

 

Aidi ve výcviku

 

Aidi je plemeno psa, které je vhodné pro výcvik. Díky své odolnosti a síle se Aidi dá použít k různým účelům, například k obraně nebo lovu.

Při výcviku Aidiho je důležité mít na paměti jeho samostatnost a ostražitost. Aidi je přirozeně nezávislý pes, který má vlastní hlavu a jedná podle svého uvážení. Proto je důležité, aby výcvik probíhal podle jasných a důsledných pravidel, aby se předešlo nežádoucímu chování.

Aidiho lze cvičit v různých dovednostech, včetně poslušnosti, obrany a dokonce i agility. Při výcviku poslušnosti je důležité začít s jednoduchými povely a postupně na ně navazovat složitějšími úkoly. Při výcviku obrany je důležité mít na paměti, že Aidi má přirozeně ochranitelskou povahu, takže je důležité vycvičit ho tak, aby dokázal rozpoznat nebezpečí a chránit svého majitele.

 

Trénink agility je skvělý způsob, jak udržet Aidiho v dobré fyzické kondici a zlepšit jeho koordinaci. Při tomto typu tréninku se používají různé překážky, jako jsou tunely, skoky a slalomové kolíky.

Díky své odolnosti a pevnosti lze Aidi používat i pro lovecké účely. Aidi je přirozeně schopen stopovat a chytat zvířata, jako jsou divoká prasata a srny. Lze ho proto vycvičit k loveckým účelům, jako je stopování a chytání zvířat.

Všechny tyto tréninkové aktivity by měly probíhat podle jasných a důsledných pravidel a s velkou dávkou trpělivosti a lásky. Aidi je velmi oddaný pes, který bude tvrdě pracovat, aby potěšil svého majitele.

 

Závěr

Aidi je bezpochyby silné, odvážné a odolné plemeno psa. Jeho drsný vzhled, silná stavba těla a ostré špičáky vzbuzují respekt a úctu. Aidi je také velmi věrný a oddaný svému majiteli a rodině. Je to pes, který je schopen pracovat i v extrémních podmínkách, kdy musí chránit stáda před šelmami a chránit své majitele před nebezpečím.

Aidi má hustou srst, která ho chrání před povětrnostními podmínkami a kousnutím menších šelem. Jeho srst je třeba pravidelně upravovat a kartáčovat, aby byla zdravá a lesklá. Aidi je také aktivní pes, který potřebuje dostatek pohybu a pohybu. Jeho majitelé by měli být připraveni věnovat mu dostatek času a energie, aby se cítil šťastný a zdravý.

 

Aidi je vhodná pro majitele, kteří mají zkušenosti s výcvikem a vedením psů. Jeho silná osobnost a nezávislost může být pro některé majitele výzvou. Aidi je také plemeno, které se hodí do rodin s dětmi, protože je velmi ochranářské a věrné svým majitelům.

Aidi je celkově skvělé plemeno pro majitele, kteří mají rádi silná a odvážná plemena. Jeho osobnost a schopnosti z něj dělají ideálního společníka pro majitele, kteří hledají psa vhodného pro práci i rodinný život.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button