Regulovaný systém
Regulovaná distribuční soustava .Regulátor je zařízení, které automaticky provádí regulaci s cílem zajistit… Regulovaná distribuční soustava
Obsah článku:
Regulovaný systém
je objekt (zařízení), na který regulátor působí tak, aby výstupní veličiny řízené soustavy měly požadované hodnoty. Regulovaný systém je jakékoli zařízení, na kterém provádíme regulaci. Může se jednat o jednoduchá zařízení až po celé výrobní linky. Například. regulovanou soustavou je budova, ve které zajišťujeme vytápění, letadlo s automatickým pilotem, vodní turbína, linka na válcování plechu atd.
Regulátor – je zařízení, které automaticky provádí regulaci pomocí s cílem zajistit udržování fyzikálních veličin na předem stanovených hodnotách. Distribuce ovladačů:
1. podle typu energie, se kterou pracují :
a) mechanické – obsahují pouze mechanické části (páky, převody, …); jsou pomalé, objemné, ale jednoduché a snadno opravitelné.
b) pneumatické – vyskytují se v zařízeních s rozvodem tlakového vzduchu ; používají ventil typu , membránu, clonu, vzduchový válec, turbíny; jsou nenáročné, poměrně přesné, poněkud pomalé, snadno zjistitelné poruchy.
c) hydraulické – k napájení používají olej ; používají členy typu ventil, hydromotor, válec; mohou vyvíjet velkou sílu (lisy), jsou spolehlivé, snadno opravitelné, používají se v těžkých provozech; hmotnost kapaliny a pohyblivých částí zhoršuje jejich dynamické vlastnosti (jsou pomalé a mají menší přesnost regulace).
(d) elektrické – používá k napájení elektrickou energií; dnes nejběžnější elektronické regulátory jsou založeny na polovodičové technologii; pohony jsou elektromechanické (elektromagnety, elektromagnetické ventily, servomotory); mezi jejich výhody patří vysoká kvalita regulace (přesnost i rychlost), malé rozměry, malá hmotnost, vysoká energetická účinnost, čistý bezhlučný provoz, minimální údržba, dostupnost dílů, nízké náklady, spolehlivost; mezi nedostatky patří složitost, závislost na napájení, vysoká citlivost na poruchy, citlivost na elektromagnetické rušení.
2. podle způsobu napájení:
a) přímé – energii pro svou činnost odebírají z regulované soustavy; jsou jednoduché nejčastěji mechanické s malou kontrolou kvality.
b) nepřímé – odebírají energii pro svůj provoz ze zvláštního zdroje, vyznačují se větší složitostí, ale vyšší kvalitou regulace.
3. podle průběhu vysílaného signálu:
a) spojité – pracují se spojitým signálem, hlavními stavebními prvky jsou operační zesilovače kvalita řízení je vysoká, konstrukce je poměrně lehká, nevýhodou je menší energetická účinnost.
b) nespojité – pracují s nespojitým signálem – nespojitým v času (pulzní) nebo nespojitým v amplitudě (dvou, tří a vícepolohové), díky způsobu spínání aktivních prvků dosahují velmi vysoké účinnosti, dosahují velké spolehlivosti, jejich nevýhodou je výskyt rušení v důsledku širokého frekvenčního spektra způsobeného vyššími harmonickými signály vznikajícími při spínání.
Mastné vlasy : 5 domácích prostředků