ElektrotechnikaELEKTROTECHNIKA

Termistor, varistor a Hallův článek

Termistor, varistor a Hallův článek vše, co potřebujete vědět: 

Termistor

termistor

Termistor je elektronická součástka , jejíž odpor závisí na teplotě. Používá se při měření teploty.Termistory se konstrukčně liší od odporových snímačů teploty   . Zatímco odporové senzory jsou vyrobeny z čistého kovu, termistory jsou vyrobeny z keramických nebo polymerních polovodičových materiálů na bázi .

Termistor, varistor a Hallův článek

Jsou použitelné v užším teplotním rozsahu než odporové snímače, ale v tomto rozsahu se vyznačují řádově vyšší citlivostí na změnu teploty, což umožňuje jejich použití ve specifických typech obvodů, kde nemají přímou náhradu.

schéma termistoru

 

 

Termistor se dělí na dva typy:

PTC (posistor) – je termistor, jehož odpor se při zahřátí zvyšuje.

tyristor ptc posistor

NTC (negastor) – je termistor, jehož odpor při zahřátí klesá.

NTC negastor tyristor Termistor, varistor a Hall Článek

Varistor

Varistor je symetrická nelineární polovodičová součástka z polykrystalického materiálu.Používá se jako stabilizace napětí “ přepěťová ochrana „.

varistor Termistor,Varistor a Hallův článek

S rostoucím napětím mezi jeho vývody roste proud pomalu a zpočátku téměř lineárně.
Odpor součástky je velký a téměř konstantní. Jakmile však napětí dosáhne určité hodnoty Un, což je podle varistoru několik desítek V, jeho dynamický vnitřní odpor prudce klesne.Varistory se používají ke stabilizaci stejnosměrného napětí, jako přepěťová ochrana apod.

5 věcí, které byste měli vědět o mužské plešatosti

schéma varistoru Termistor,Varistor a Hall článek

Hallův článek

Jedná se o součástku, která se používá k měření magnetického pole. Skládá se z úzké polovodičové destičky, kterou prochází proud. Když je destička (článek) umístěna do magnetického pole, prochází jí indukční tok a přeskupuje náboje v destičce na jednu stranu. Na Hallově článku tak vzniká napětí. Hallovo napětí lze vypočítat podle vzorce [Uh = k*I*B ], kde k je konstanta (zahrnuje typ materiálu a tloušťku destičky), I je stejnosměrný proud a B je magnetická indukce způsobená magnetickým polem.

Stejnosměrný a střídavý proud

Termistor, varistor a Hallův článek

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button