účinky zázvoru 11 zdravotních přínosů zázvoru
účinky zázvoru 11 prokázaných zdravotních účinků zázvoru. Zázvor je kvetoucí rostlina pocházející z jihovýchodní Asie. Je to jedno z nejzdravějších (a nejchutnějších) koření na světě.
Obsah článku:
účinky zázvoru
Patří do čeledi zázvorovitých (Zingiberaceae) a je blízce příbuzná kurkumě, kardamomu a galangalu. Oddenek (podzemní část stonku) je část, která se běžně používá jako koření. Často se mu říká zázvorový kořen nebo prostě zázvor.
Zázvor lze použít čerstvý, sušený, v prášku nebo ve formě oleje či šťávy. Je to velmi častá přísada v receptech. Někdy se přidává do zpracovaných potravin a kosmetiky. Zde je 11 zdravotních účinků zázvoru, které jsou podloženy vědeckým výzkumem.
1. Obsahuje gingerol, který má silné léčivé účinky.
Zázvor má velmi dlouhou historii používání v různých formách tradiční a alternativní medicíny. Používá se například na podporu trávení, zmírnění nevolnosti a proti chřipce a nachlazení.
Jedinečné aroma a chuť zázvoru pochází z jeho přírodních silic, z nichž nejdůležitější je gingerol. Gingerol je hlavní bioaktivní složkou zázvoru. Je zodpovědný za většinu léčivých vlastností zázvoru.
Podle výzkumu má gingerol silné protizánětlivé a antioxidační účinky. Například může pomoci snížit oxidační stres, který je důsledkem příliš velkého množství volných radikálů v těle.
SHRNUTÍ Zázvor má vysoký obsah gingerolu, látky se silnými protizánětlivými a antioxidačními účinky.
2. Může léčit mnoho forem nevolnosti, zejména ranní nevolnost.
Zázvor se zdá být velmi účinný proti nevolnosti. Může pomoci zmírnit nevolnost a zvracení u lidí, kteří podstupují určité typy operací. Zázvor může také pomáhat při nevolnosti související s chemoterapií, ale je třeba provést rozsáhlejší studie na lidech.
Nejúčinnější však může být v případě nevolnosti související s těhotenstvím, například při ranní nevolnosti. Podle přehledu 12 studií, kterých se zúčastnilo celkem 1278 těhotných žen, může 1,1-1,5 gramu zázvoru výrazně snížit příznaky nevolnosti. Tento přehled však dospěl k závěru, že zázvor nemá žádný vliv na epizody zvracení.
Ačkoli je zázvor považován za bezpečný, před užíváním většího množství se poraďte s lékařem, pokud jste těhotná. Doporučuje se, aby se zázvoru vyhýbaly těhotné ženy, které se blíží porodu nebo které potratily. Zázvor je rovněž kontraindikován při vaginálním krvácení a poruchách krvácení v anamnéze.
SHRNUTÍ
Již 1-1,5 gramu zázvoru může pomoci předcházet různým typům nevolnosti, včetně nevolnosti související s chemoterapií, nevolnosti po operaci a ranní nevolnosti.
3. Může pomoci při hubnutí – účinky zázvoru
Podle studií provedených na lidech a zvířatech může zázvor hrát roli při hubnutí.
V přehledu literatury z roku 2019 bylo zjištěno, že suplementace zázvorem významně snižuje tělesnou hmotnost, poměr pasu k bokům a poměr boků u lidí s nadváhou nebo obezitou.
Studie provedená v roce 2016 na 80 ženách s obezitou zjistila, že zázvor může také pomoci snížit index tělesné hmotnosti (BMI) a hladinu inzulinu v krvi. Vysoká hladina inzulinu v krvi je spojena s obezitou. Účastníci studie dostávali poměrně vysoké denní dávky – 2 gramy – zázvorového prášku po dobu 12 týdnů.
Z přehledu literatury o funkčních potravinách z roku 2019 rovněž vyplývá, že zázvor má velmi pozitivní vliv na obezitu a hubnutí. Je však třeba provést další studie. Důkazy ve prospěch úlohy zázvoru v prevenci obezity jsou silnější ve studiích na zvířatech.
U potkanů a myší, které konzumovaly zázvorovou vodu nebo zázvorový extrakt, se trvale snižovala tělesná hmotnost, a to i v případě, že jim byla podávána strava s vysokým obsahem tuku.
Schopnost zázvoru ovlivňovat hubnutí může souviset s určitými mechanismy, například s jeho schopností pomáhat zvyšovat počet spálených kalorií nebo snižovat zánět.
SHRNUTÍ
Podle studií na zvířatech a lidech může zázvor pomoci zlepšit měření související s hmotností. Patří mezi ně tělesná hmotnost a poměr pasu k bokům.
4. Může pomoci při osteoartróze
Osteoartróza (OA) je běžný zdravotní problém. Jedná se o degeneraci kloubů v těle, která vede k příznakům, jako je bolest a ztuhlost kloubů. Jeden z přehledů literatury zjistil, že u lidí, kteří užívali zázvor k léčbě OA, došlo k významnému snížení bolesti a postižení.
Byly pozorovány pouze mírné nežádoucí účinky, jako je nespokojenost s chutí zázvoru. Chuť zázvoru spolu s žaludečními potížemi však přesto donutila téměř 22 % účastníků studie ze studie odstoupit. Účastníci studie dostávali 500 miligramů (mg) až 1 gram zázvoru každý den po dobu 3 až 12 týdnů. U většiny z nich byla diagnostikována OA kolene.
Další studie z roku 2011 zjistila, že kombinace lokálního zázvoru, masti, skořice a sezamového oleje může pomoci snížit bolest a ztuhlost u lidí s OA kolen.
SHRNUTÍ
Existují studie, které ukazují, že zázvor účinně zmírňuje příznaky osteoartrózy, zejména osteoartrózy kolene.
5. Může výrazně snížit hladinu cukru v krvi a zlepšit rizikové faktory srdečních onemocnění – účinky zázvoru
Tato oblast výzkumu je relativně nová, ale zázvor může mít silné antidiabetické účinky. Ve studii z roku 2015, které se zúčastnilo 41 osob s cukrovkou 2. Typ 2, 2 gramy zázvorového prášku denně snížily hladinu cukru v krvi nalačno o 12 %.
Významně zlepšil také hladinu hemoglobinu A1c (HbA1c), což je ukazatel dlouhodobé hladiny cukru v krvi. HbA1c se během 12 týdnů snížil o 10 %. Došlo také k 28% snížení poměru apolipoproteinu B k apolipoproteinu A-I a 23% snížení malondialdehydu (MDA), vedlejšího produktu oxidačního stresu. Vysoký poměr ApoB/ApoA-I a vysoká hladina MDA jsou hlavními rizikovými faktory srdečních onemocnění.
Nezapomeňte však, že se jednalo pouze o jednu malou studii. Výsledky jsou neuvěřitelně působivé, ale je třeba je potvrdit ve větších studiích, aby bylo možné vydat jakákoli doporučení.
Poněkud povzbudivou zprávou je přehled literatury z roku 2019, který dospěl k závěru, že zázvor významně snižuje HbA1c u lidí s diabetem 2. typ. Bylo však také zjištěno, že zázvor nemá žádný vliv na hladinu cukru v krvi nalačno.
SHRNUTÍ
Bylo prokázáno, že zázvor snižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje různé rizikové faktory srdečních onemocnění u lidí s cukrovkou 2. typ.
6. Může pomoci při léčbě chronických zažívacích potíží
Chronické zažívací potíže se vyznačují opakující se bolestí a nepříjemnými pocity v horní části žaludku. Předpokládá se, že hlavní příčinou zažívacích potíží je opožděné vyprazdňování žaludku. Zajímavé je, že zázvor prokazatelně urychluje vyprazdňování žaludku.
V malé studii z roku 2011 dostávali lidé s funkční dyspepsií, což jsou zažívací potíže bez známé příčiny, zázvorové kapsle nebo placebo. O hodinu později všichni dostali polévku. U osob, které dostávaly zázvor, trvalo vyprázdnění žaludku 12,3 minuty. Těm, kteří dostali placebo, to trvalo 16,1 minuty.
Tyto účinky byly pozorovány i u osob bez zažívacích potíží. Ve studii z roku 2008, kterou provedli někteří členové stejného výzkumného týmu, dostávalo 24 zdravých osob zázvorové kapsle nebo placebo. O hodinu později všichni dostali polévku. Konzumace zázvoru významně urychlila vyprazdňování žaludku ve srovnání s placebem. Lidem, kteří dostali zázvor, to trvalo 13,1 minuty a lidem, kteří dostali placebo, 26,7 minuty.
SHRNUTÍ
Zdá se, že zázvor urychluje vyprazdňování žaludku, což může být prospěšné pro lidi s poruchami trávení a souvisejícími žaludečními potížemi.
7. Může výrazně snížit menstruační bolesti
Dysmenorea označuje bolest pociťovanou během menstruačního cyklu. Jedním z tradičních způsobů použití zázvoru je úleva od bolesti, včetně menstruační bolesti.
Ve studii z roku 2009 bylo 150 žen poučeno, aby během prvních tří dnů menstruace užívaly buď zázvor, nebo nesteroidní protizánětlivý lék (NSAID).
Tři skupiny dostávaly čtyři denní dávky zázvorového prášku (250 mg), kyseliny mefenamové (250 mg) nebo ibuprofenu (400 mg). Zázvor dokázal tlumit bolest stejně účinně jako obě NSAID. Také novější studie dospěly k závěru, že zázvor je účinnější než placebo a stejně účinný jako léky, jako je kyselina mefenamová a paracetamol/kofein/ibuprofen (Novafen).
Ačkoli jsou tato zjištění slibná, je stále zapotřebí kvalitnějších studií s větším počtem účastníků studie.
SHRNUTÍ
Zázvor se zdá být velmi účinný proti menstruačním bolestem, pokud se užívá na začátku menstruace.
8. Může pomoci snížit hladinu cholesterolu – účinky zázvoru
Vysoká hladina LDL (špatného) cholesterolu je spojena se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění. Potraviny, které jíte, mohou mít velký vliv na hladinu LDL. Účinky česneku 11 prokázaných zdravotních přínosů.
Ve studii z roku 2018, které se zúčastnilo 60 osob s hyperlipidémií, došlo u 30 osob, které dostávaly každý den 5 gramů zázvorového prášku, ke snížení LDL (špatného) cholesterolu o 17,4 % během 3 měsíců. Ačkoli je pokles LDL impozantní, je třeba vzít v úvahu, že účastníci studie dostávali velmi vysoké dávky zázvoru.
Mnozí z nich uváděli jako důvod odstoupení od studie OA, v níž dostávali dávky 500 mg – 1 gram zázvoru, špatnou chuť v ústech. Dávky užívané během studie hyperlipidemie jsou 5 až 10krát vyšší. Je pravděpodobné, že většina lidí bude mít problém užívat 5gramovou dávku dostatečně dlouho, aby se výsledky projevily.
V dřívější studii z roku 2008 došlo u lidí, kteří dostávali každý den 3 gramy zázvorového prášku (ve formě kapslí), také k významnému snížení většiny ukazatelů cholesterolu. Hladina LDL (špatného) cholesterolu se u nich během 45 dnů snížila o 10 %.
Tato zjištění potvrzuje studie na potkanech s hypotyreózou nebo cukrovkou. Zázvorový extrakt snižoval hladinu LDL (špatného) cholesterolu v podobné míře jako lék na snížení cholesterolu atorvastatin. U účastníků všech tří studií došlo také ke snížení celkového cholesterolu. U účastníků studie z roku 2008, stejně jako u laboratorních potkanů, došlo ke snížení hladiny triglyceridů v krvi.
SHRNUTÍ
Existují důkazy u lidí i zvířat, že zázvor může vést k významnému snížení LDL (špatného) cholesterolu, celkového cholesterolu a triglyceridů v krvi.
9. Obsahuje látku, která může pomáhat předcházet rakovině
Zázvor byl zkoumán jako alternativní lék na několik forem rakoviny. Protinádorové účinky jsou přisuzovány gingerolu, který se v syrovém zázvoru nachází ve velkém množství. Za zvláště účinnou se považuje forma známá jako -gingerol.
V 28denní studii na lidech s normálním rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku 2 gramy zázvorového extraktu denně významně snížily množství prozánětlivých signálních molekul v tlustém střevě.
Následná studie u osob s vysokým rizikem kolorektálního karcinomu však nepřinesla stejné výsledky. Existují určité důkazy, i když jen omezené, že zázvor může být účinný i proti jiným druhům rakoviny trávicího traktu, jako je rakovina slinivky břišní a jater.
Může být účinný i proti rakovině prsu a vaječníků. Obecně je zapotřebí dalšího výzkumu (37Důvěryhodný zdroj, 38Důvěryhodný zdroj).
SHRNUTÍ
Zázvor obsahuje látku zvanou gingerol, která má zřejmě ochranné účinky proti rakovině. Je však třeba provést další studie.
10. Může zlepšit funkci mozku a chránit před Alzheimerovou chorobou – účinky zázvoru
Oxidační stres a chronický zánět mohou urychlit proces stárnutí. Jsou považovány za jeden z klíčových faktorů Alzheimerovy choroby a úbytku kognitivních funkcí souvisejících s věkem.
Některé studie na zvířatech naznačují, že antioxidanty a bioaktivní látky obsažené v zázvoru mohou potlačovat zánětlivé reakce, které se vyskytují v mozku.
Existují také určité důkazy, že zázvor může přímo pomáhat zlepšovat funkci mozku. Ve studii provedené v roce 2012 na zdravých ženách středního věku bylo prokázáno, že denní dávky zázvorového extraktu zlepšují reakční dobu a pracovní paměť. Četné studie na zvířatech navíc ukazují, že zázvor může pomáhat chránit před zhoršováním mozkových funkcí v souvislosti s věkem. Vypadávání vlasů? Jezte těchto 9 potravin, které zabraňují vypadávání vlasů.
SHRNUTÍ
Studie na zvířatech naznačují, že zázvor může chránit před poškozením mozku souvisejícím s věkem. Může také pomoci zlepšit funkci mozku u žen středního věku.
11. Může pomoci v boji proti infekcím
Gingerol může pomoci snížit riziko infekcí. Zázvorový extrakt dokáže potlačit růst mnoha různých typů bakterií.
Podle studie z roku 2008 je velmi účinný proti ústním bakteriím spojeným se zánětem dásní a parodontitidou. V obou případech se jedná o zánětlivé onemocnění dásní. Čerstvý zázvor může být účinný také proti respiračnímu syncytiálnímu viru (RSV), který je častou příčinou infekcí dýchacích cest.
SHRNUTÍ
Zázvor pomáhá bojovat proti škodlivým bakteriím a virům, což může snížit riziko infekcí.
Přidání zázvoru do stravy
Pokud chcete do svého jídelníčku přidat zázvor, můžete tak učinit prostřednictvím toho, co jíte a pijete. Zde je několik receptů na kuřecí maso a nápoje, které můžete vyzkoušet:
- kuře se zázvorem
- kuře na česneku a zázvoru s koriandrem a mátou
- pikantní kuře s pomerančem a zázvorem
- kuře s citronem a zázvorem
- čerstvý zázvorový čaj
- čaj z kořene zázvoru
- Malijská zázvorová šťáva
Závěr
- Zázvor je plný živin a bioaktivních látek, které mají silný přínos pro vaše tělo a mozek.
- Je to jedna z mála superpotravin, které si toto označení skutečně zaslouží.
- Je zázvorové pivo prospěšné? Výhody, typy a možné vedlejší účinky
Zázvorové pivo je oblíbený druh limonády ze zázvoru. Mnoho lidí pije zázvorové pivo na zmírnění nevolnosti, ale můžete si ho dopřát i jako každodenní nápoj.
Protože je zázvorové pivo známé již dlouho, možná vás zajímá, zda je pro vás dobré a zda má nějaké výhody.
Tento článek vysvětluje výhody a nevýhody pití zázvorového piva a přehled různých dostupných stylů.
Co je to zázvorové pivo? – účinky zázvoru
Zázvorové pivo je sycený nápoj s příchutí zázvoru. Lidé ji obvykle konzumují samostatně, ale někdy ji používají i v receptech na míchané nápoje.
Výrobci většinu komerčních zázvorových piv klasifikují jako sodovku. Zázvorové pivo se vyrábí smícháním sycené vody s cukrem nebo kukuřičným sirupem s vysokým obsahem fruktózy a přírodním nebo umělým zázvorovým aroma. Zázvorové pivo často obsahuje konzervační látky, jako je kyselina citronová a benzoan sodný, a také karamelové barvivo.
Některé značky přidávají další složky jako součást „přírodní chuti“. Tyto kombinace složek jsou patentované směsi, což znamená, že si je společnosti nechávají pro sebe. V některých obchodech a na internetu je však k dostání tradičnější zázvorové pivo. Tento styl se vyrábí buď s kvasnicemi, nebo se zázvorovým broukem jako mikrobiální startovací kulturou.
Zázvorový brouk je podobný SCOBY neboli zárodečné kultuře, která se používá k výrobě kváskového chleba nebo kombuchy. Získává se buď z rostliny zázvorového piva, nebo z čerstvého kořene zázvoru. Během kvašení se v něm množí prospěšné bakterie a kvasinky, které vytvářejí přirozené sycení. Toto tradičně vařené zázvorové pivo také obvykle obsahuje více přírodních složek, jako je třtinový cukr, čerstvý kořen zázvoru a voda, a neobsahuje umělá barviva.
Zázvorové pivo je sycený nápoj z kořene zázvoru a sladidla. Zatímco většina komerčních zázvorových piv používá kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy a umělá barviva, tradiční zázvorové pivo je fermentované a obvykle obsahuje více přírodních složek.
Druhy zázvorového piva
Zázvorové pivo se vyrábí v několika variantách.
Mezi nejoblíbenější druhy zázvorového piva patří:
Společné. Do této kategorie patří limonády a tradiční zázvorové pivo popsané výše. Obsahují zázvor, cukr nebo kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy a oxid uhličitý. V závislosti na značce mohou obsahovat i další složky.
V suchu. „Dry“ je zřejmě marketingový termín, který značky používají pro zázvorová piva, která mají pikantnější, „sušší“ zázvorovou chuť díky specifickému způsobu, jakým výrobci extrahují a zpracovávají zázvorový kořen.
Strava. Tento typ zázvorového piva obsahuje místo cukru umělá nebo nekalorická sladidla.
Nejlepší typ zázvorového piva pro vás závisí především na vaší osobní chuti a preferencích ingrediencí.
SHRNUTÍ
Kromě běžného zázvorového piva můžete najít také dietní zázvorové pivo, které obsahuje sladidla bez kalorií, a suché zázvorové pivo. „Suchý“ je marketingový výraz pro ostřejší zázvorovou chuť.
Příznivé účinky zázvoru
- Ačkoli zázvorové pivo samo o sobě není zdravou potravinou, může mít několik výhod, pokud obsahuje pravý zázvorový kořen.
- Kořen zázvoru je podzemní stonek rostliny zázvoru. Má dlouhou historii léčebného a zdravotního využití, zejména ve vztahu k trávicí soustavě.
- Práškový kořen zázvoru se prodává jako sušené koření na vaření. Je však také hlavním ochucovadlem zázvorového nápoje.
- Studie prokázaly, že zázvor může mít následující zdravotní účinky – tyto účinky se však týkají zázvoru jako takového, nikoli konkrétně zázvorového piva.
- Může pomoci snížit nevolnost
- Konzumace zázvoru může pomoci zmírnit žaludeční nevolnost a nevolnost související se střevní chřipkou, silnou migrénou, chemoterapií nebo ranní nevolností v těhotenství.
- Částečně to může být způsobeno přírodními sloučeninami obsaženými v zázvoru, včetně gingerolů a shogaolů.
- Většina studií zkoumajících účinky zázvoru na nevolnost však používala vysoké dávky zázvorového extraktu, nikoli zázvorový nápoj.
Může mít antioxidační účinky
Zázvorový olej je přirozeným zdrojem antioxidantů, látek, které chrání buňky před poškozením, jež může vést k onemocnění. Obsah antioxidantů se však zpracováním snižuje (6Důvěryhodný zdroj, 7Důvěryhodný zdroj, 8Důvěryhodný zdroj).
Může pomoci při léčbě migrény
Jedna studie zjistila, že dávka 250 mg zázvorového prášku je při zmírňování příznaků migrény stejně účinná jako lék na předpis. Jiná studie zjistila, že účinný je také zázvor umístěný pod jazykem.
Může pomoci snížit zánět
Zázvor obsahuje látky, které mohou mít protizánětlivé účinky na mozek a klouby.
Může podporovat zdraví srdce
Zázvor pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, který je rizikovým faktorem srdečních onemocnění a mrtvice.
Přirozeně bez kofeinu
Zázvorové pivo přirozeně neobsahuje kofein, což z něj může činit vhodnou alternativu koly nebo jiných nápojů s kofeinem.
Zázvor vs. zázvorové pivo
Většina uvedených zdravotních účinků se týká zázvoru, nikoli konkrétně zázvorového piva.
Navzdory zdraví prospěšným účinkům zázvoru patří zázvorové pivo stále do kategorie nealkoholických nápojů nebo limonád, takže není zdravou potravinou.
Pokud se rozhodnete konzumovat zázvorové pivo, je lepší to dělat s mírou jako součást celkové zdravé stravy. Mnoho komerčních zázvorových nápojů používá umělé zázvorové aroma. Některé z nich také obsahují velmi málo zázvoru a hodně přidaného cukru.
SHRNUTÍ – účinky zázvoru
Zázvor může mít protizánětlivé a antioxidační účinky. Může také pomáhat při bolestech hlavy a nevolnosti a prospívat zdraví srdce. Mnoho komerčních zázvorových nápojů však obsahuje málo zázvoru a hodně cukru.