O ZEMÍCHZajímavosti

Zajímavá fakta o Thajsku 25 faktů o Thajsku

Zajímavá fakta o Thajsku 25 faktů o Thajsku.Myslíte si, že jste Thajsko prokoukli? Možná vás překvapí tento seznam nejzajímavějších faktů o Thajsku.

 

Zajímavá fakta o Thajsku 25 faktů o Thajsku

 

Zajímavá fakta o Thajsku 25 faktů o Thajsku

 

Thajsko je země plná překvapení (a nádherných plážových resortů)!

 

1. Thajsko je jedinou zemí v jihovýchodní Asii, která nikdy nebyla kolonizována žádnou evropskou zemí. V thajském jazyce se země jmenuje Prathet Thai, což znamená „země svobodných“. Velmi výstižné!

2. Thajsko je místem, kde najdete ty nejmenší i největší tvory. Nejmenší savec na světě, netopýr čmelák, je domovem v Thajsku. V thajských vodách se vyskytuje také největší ryba, žralok velrybí.

3. Všichni muži byli po určitou dobu buddhistickými mnichy. Kdysi se všichni mladí muži v Thajsku (včetně členů královské rodiny) museli stát buddhistickými mnichy – i když jen na krátkou dobu – před dosažením 20 let. Tato praxe se však v současné době nedodržuje tak, jak tomu bylo dříve.

 

Fakta o Thajsku

 

Fakta o Thajsku

 

4. Máte štěstí, že Bangkok znáte jako „Bangkok“. Jeho skutečný název je jedním z nejdelších místopisných názvů na světě, skládá se z pálijských a sanskrtských kořenových slov Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit. Co tento název znamená? Znamená to „Město andělů, Velké město nesmrtelných, Velkolepé město devíti klenotů, Sídlo krále, Město královských paláců, Domov vtělených bohů, Postavené Višvakarmanem na Indrův příkaz“.

5. Lidé často obdivují lesy a džungle v Thajsku, ale dříve jich bylo více. Většina lidí si neuvědomuje, že před více než sto lety bylo téměř celé severní Thajsko pokryto tvrdým lesem. Dnes z tohoto lesa zbývá asi čtvrtina. Více stromů ztratil pouze Singapur. Z tohoto důvodu je v Thajsku těžba dřeva zcela zakázána.

6. V Bangkoku žije desetina všech Thajců. Je to hlavní a samozřejmě největší město tohoto velkého státu.

 

Zajímavá fakta o thajské kultuře

 

Zajímavá fakta o Thajsku, která jste dosud nevěděli

7. Thajsko miluje svého krále a projevuje monarchii velkou úctu. Známý hollywoodský film „Král a já“ se v thajských kinech nikdy nepromítal, protože byl považován za urážlivý vůči králi. Jak vážně to myslí se svým králem? V Thajsku platí pravidlo lese majeste, což znamená, že pokud nerespektujete krále, můžete být uvězněni za velezradu.

8. Jeho Veličenstvo král Bhumibol Adulyadej se narodil v Cambridge ve státě Massachusetts ve Spojených státech. Je vnukem krále Čulalongkorna neboli Rámy V. Král je vysoce vzdělaný, má inženýrský titul ze Švýcarska. Jeho dědeček se zasloužil o zavedení modernismu do Thajska.

9. V Thajsku se nachází přibližně 35 000 chrámů. Thajsko je skutečně zemí chrámů. Jejich návštěva vyžaduje skromné oblečení, což znamená žádné šortky ani trička bez rukávů.

 

Muai Thai Thajsko

 

Muai Thai Thajsko

 

10. V Thajsku je nezbytné respektovat hlavu druhého člověka. Zajímavosti o Thajsku. Hlava je považována za nejdůležitější část těla, a proto thajská kultura zakazuje dotýkat se kohokoli na hlavě (dokonce i dítěte). Pokud se setkáte s někým, kdo je starší nebo významnější než vy, je nejlepší na znamení úcty sklonit hlavu a projevit mu patřičnou úctu.

11. Thajsko je domovem mnoha a mnoha zvířat. Thajsko je domovem přibližně desetiny všech živočišných druhů na planetě a desetiny všech ptačích druhů. Pro představu, v Thajsku žije více ptáků než v Evropě a Americe dohromady!

12. Národní květinou Thajska je orchidej. Pokud máte rádi exotické květiny, jistě vás potěší, že v thajských lesích volně roste 1 500 druhů orchidejí. Ne nadarmo je jedním z největších vývozců orchidejí na světě.

 

Fakta o Bangkoku

 

Fakta o Bangkoku

 

13. Lidé si slony spojují s Thajskem. Je jich více než 5 000 (i když více než polovina je domestikovaná). Před více než sto lety jich však bylo asi 100 000, z toho asi pětina divokých.
14. Thajsko má mnoho vlajek. Pokud jste pozorní, všimněte si, že státní vlajka Thajska se vyvěšuje každé ráno v 8:00 a spouští se v 18:00. Vedle státní vlajky se na počest monarchie vyvěšuje také mnoho dalších vlajek, tzv. královských vlajek. Královské vlajky uvidíte pouze v Thajsku, ale jsou zde běžně k vidění.

15. Máte rádi teplo? Thajský Bangkok byl vyhlášen nejžhavějším městem na světě! Při návštěvě se nezapomeňte připravit a zůstat hydratovaní.

 

Příroda v Thajsku

 

Příroda v Thajsku

 

16. V Thajsku žije několik velkých hadů. V thajské džungli se vyskytuje krajta síťovaná, největší had na světě. Největší nalezený exemplář byl dlouhý přes 33 metrů. Ale tím to nekončí. Nejdelší jedovatý had na světě, kobra královská? Jo. Ty lze nalézt také v Thajsku.

17. Thajsko každoročně navštíví přibližně 6 000 000 turistů. Tento počet stále roste, protože svět objevuje, jak úžasné místo to je. Bangkok každoročně navštíví 11 000 000 nerezidentů.

18. Úsměv dokáže zaujmout a v Thajsku ho najdete více než kdekoli jinde. Někdy se mu říká „země úsměvů“, protože lidé v Thajsku jsou vždy připraveni se usmívat. Je to kultura, která miluje mír a touží po harmonii namísto konfliktů.

 

Zajímavá fakta o Thajsku, která jste dosud nevěděli

 

Zajímavá fakta o thajské kultuře

 

19. Nejdůležitější minerál, který můžete v Thajsku najít? Možná vás překvapí všechny ty krásné zlaté šperky a sochy v chrámech, ale ve skutečnosti je to cín. A nejvíce vyvážená plodina? Samozřejmě, rýže! Vzpomeňte si na všechny lahodné thajské pokrmy, které máte rádi. Rýže je základem thajské kuchyně.

20. Thajsko se kdysi nazývalo Siam a je to země, odkud siamské kočky pocházejí. Ačkoli původně existovalo 23 druhů siamských koček, v současnosti jich je pouze šest. Zajímavosti o Thajsku. Darování páru siamských koček nevěstě v její svatební den je považováno za štěstí.

21. Red Bull, světoznámý energetický nápoj, má své kořeny v Thajsku. Jeho základem je Krating Daeng, nápoj, který je v Thajsku (a posléze v celé Asii) populární od roku 1976. Red Bull byl upraven tak, aby „vyhovoval západnímu vkusu“.

 

Ekonomika Thajska

 

Ekonomika Thajska

 

22. Ta ulice, po které jezdíte? V minulosti to mohla být skutečně voda. Bangkoku se kdysi říkalo „Benátky Východu“, protože mnoho budov bylo postaveno na kůlech nad řekou. Zajímavosti o Thajsku. Postupně byla většina kanálů zasypána a vznikly ulice, které vidíte dnes. 19 nejzajímavějších faktů o Španělsku.
 

23. Thajsko tvoří přibližně 1 430 ostrovů. Mnohé z ostrovů se proslavily díky účinkování v hollywoodských filmech. Oblíbeným zvykem vracejících se návštěvníků je „vyzkoušet“ nové ostrovy a najít si svůj oblíbený. Jak změkčit vlasy: 5 přírodních způsobů.

24. Slyšeli jste někdy o „Mostu přes řeku Kwai“? Tento most se nachází poblíž města Kanchanburi. Most je součástí barmsko-siamské železnice a při jeho stavbě zahynulo odhadem 80 000 lidí.

25. Už jste někdy byli na opičím festivalu? Před chrámem Pra Prang Sam Yot v provincii Lopburi se každoročně koná opičí festival. Místní obyvatelé to považují za poděkování opicím za to, že do vesnice přivádějí tisíce turistů, aby viděli opice, které zde žijí. Už jste někdy byli na opičím festivalu? Nejde o žádný malý bufet: dvě tuny masa, ovoce, zmrzliny a dalších pochoutek tvoří tuto hostinu. Už jste někdy byli na opičím festivalu?

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button