O ZEMÍCHZajímavosti

Zajímavá fakta o Turecku 20 fascinujících faktů o Turecku

Zajímavá fakta o Turecku. Věděli jste, že Turecko je součástí Asie i Evropy? Nebo že Noemova archa přistála na turecké sopce? To vše a ještě více se dozvíte níže, kde jsme pro vás shromáždili 20 fascinujících faktů o Turecku, které vás překvapí. 

Zajímavá fakta o Turecku 20 fascinujících faktů o Turecku

20 zajímavostí o Turecku

1. Istanbul leží na dvou kontinentech

Začněme klasikou: Istanbul žije na dvou kontinentech. Město je odděleno úžinou Bospor, a skládá se tak z evropské a asijské části. Celkem 95 % Turecka se nachází v Asii a 5 % v Evropě.

2. Hlavním městem Turecka není Istanbul, ale Ankara.

Mnoho lidí se domnívá, že hlavním městem Turecka je Istanbul, ale ve skutečnosti je jím Ankara. Istanbul je pouze největším městem Turecka. Ankara byla v historii Turecka důležitým obchodním centrem a stala se významným obchodním, uměleckým a kulturním střediskem.

3. Původní název Istanbulu je „Byzantium“ Zajímavá fakta o Turecku

Název „Byzantium“ je řeckého původu a odkazuje na Byzase, zakladatele města. V roce 324 byl přejmenován na Konstantinopol a v roce 1930 na Istanbul.

4. Příběh Santa Clause pochází z Turecka

Mikuláš se narodil bohatým rodičům, byl křesťanský světec a řecký biskup z Myry, který se narodil v Pataře. Když mu zemřeli rodiče, dostal velké jmění, které rozdal chudým a potřebným. Podle legendy házel do komínů domů pytle se zlatými mincemi a dětem dával ovoce. Jeho dobré skutky se rozšířily po celé Evropě a místní obyvatelé ho začali zahrnovat do svých mýtů a legend. Vesmírné zajímavosti, 12 faktů, které vám vyrazí dech
 

5. Turci milují čaj Zajímavá fakta o Turecku

 

Turci milují čaj Zajímavá fakta o Turecku

Ačkoli Turecko znáte především díky kávě, 96 % obyvatel pije alespoň jeden šálek čaje denně. Turecký čaj je silný a podává se v malých šálcích ve tvaru tulipánu. Během svých cest určitě vyzkoušejte všechny jejich výjimečné čajové příchutě.

6. Turecko má mladou demografickou populaci

Turecko má nejmladší populaci v EU. Průměrný věk v Turecku je přibližně 31 let a pouze 9 % obyvatel země je starších 60 let.

7. Istanbul (stará Konstantinopol) byl založen na sedmi kopcích.

Istanbul byl stejně jako Řím postaven na sedmi pahorcích. Nebyla to však náhoda, Byzantská říše takto postavila město, aby se prohlásila za nový Řím. Všech sedm kopců je historicky významných a je poseto impozantními mešitami a nádhernými paláci.

8. Název „tyrkysový“ pochází z Turecka.

Tyrkys znamená „turecký kámen“. Tento nádherný minerál se do Evropy dostal z Orientu přes Turecko a je jedním z nejstarších drahých kamenů v historii. Nejprve je používali turečtí vojáci jako amulety.

9. Národním sportem Turecka je zápas s olejem

Zápas s olejem, známý také jako zápas s tukem, je jedním z nejstarších sportů v Turecku. Při olejovém zápase se zápasníci předem polijí olejem a poté se postaví čelem k soupeři. Zajímavá fakta o Chorvatsku 10 faktů o Chorvatsku
 

10. V Turecku je 82 693 mešit Zajímavá fakta o Turecku

 

V Turecku je 82 693 mešit Zajímavá fakta o Turecku

V Turecku se nacházejí jedny z nejkrásnějších mešit na světě, protože přibližně 99 % všech Turků jsou muslimové. Jednou z nejúžasnějších mešit v Turecku je mešita Sultanahmet, známá jako „Modrá mešita“ v Istanbulu.

11. Turecko je největším producentem lískových oříšků.

Turecko dodává přibližně 75 % světové produkce lískových oříšků, a je tak jedním z pilířů tureckého vývozního trhu. Především díky příznivým klimatickým podmínkám pro pěstování lískových oříšků se turecká pole lískových oříšků rozkládají podél pobřeží Černého moře.

12. Turecko má působivé soběstačné zemědělství

Zemědělství je hlavním zaměstnáním většiny tureckého obyvatelstva, protože téměř polovinu země tvoří zemědělská půda. Historici se domnívají, že mnoho zemědělských systémů vzniklo v Turecku. Díky úrodné půdě, příznivému klimatu a hojným srážkám je Turecko jednou z mála soběstačných zemí na světě, pokud jde o produkci potravin.

13. Turci milují svůj chléb Zajímavá fakta o Turecku

V Turecku se čerstvý chléb (ekmek) podává téměř ke každému jídlu a nejlepší částí jídla je namáčení chleba do šťávy a oleje z ostatních pokrmů. Dávání ekmeku je v Turecku významné, protože podle islámské víry chléb udržuje život. Proto se chlebem nikdy neplýtvá. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

14. V Turecku existuje více než 30 etnických jazyků

Ačkoli je turečtina úředním jazykem země, běžně se mluví více než 30 dalšími jazyky, mimo jiné arabsky, kurmánsky a zazaky.

15. „Zlé oko“ je nejprodávanějším suvenýrem

 

zajímavosti o krůtě špatné oko

„Nazar boncuğu“ neboli „zlé oko“ je kámen z roztaveného skla, železa a mědi. Jedná se o 3000 let starou tradici, která má nositele chránit před zlými silami. Věří se, že modrá barva kamene má sílu chránit před negativní energií.

16. Turkům dlužíme kávu Zajímavá fakta o Turecku

Káva sice nepochází z Turecka, ale Turci ji do Evropy přivezli v 16. století. století. Když už budete v Turecku, vyzkoušejte jejich klasickou moka kávu, která se vaří v caesura, malé měděné konvičce.

17. Turecké ženy mohly opustit své muže kvůli kávě

Ano, čtete správně. Ještě před několika sty lety měly turecké ženy právní důvod k rozvodu, pokud jim manžel neposkytl tak důležitou věc, jako je káva.

18. Velký bazar má více než 3000 obchodů

„Kapalı Çarşı“ v Istanbulu pochází z roku 14. století a dnes je to labyrint 61 ulic s asi 3000 obchody – rozhodně stojí za návštěvu.

19. Istanbulské letiště je významným leteckým uzlem

Všechny letecké společnosti létají z Istanbulu do světových destinací. Jen společnost Turkish Airlines létá do více než 260 destinací.

20. Noemova archa údajně přistála na hoře Ararat.

Mnozí věří, že biblická Noemova archa dorazila na sopku Ararat. Hora je krásná na pohled a je domovem neuvěřitelné přírodní rozmanitosti. Je to jedna z hlavních atrakcí země, takže si ji při své návštěvě určitě prohlédněte.

Noemova archa dorazila k sopce Ararat.

Zajímavá fakta o Turecku Zde je další bonusový fakt:

Turecko je šestou nejnavštěvovanější destinací na světě. Každoročně navštíví tuto zemi přibližně 50 milionů návštěvníků, aby poznali její vzrušující kulturu, lahodné speciality a teplé počasí.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button