FARMOVÉ KONĚKoně

7 největších plemen koní na světě : Největší koně

Po tisíce let byli koně selektivně šlechtěni pro různé druhy práce Dnes známe více než 350 plemen .7 největších plemen koní na světě .

Asi nejvýznamnějším důvodem, proč byla vyšlechtěna největší plemena koní, je pomoc na farmě při tahání pluhů, vozů a těžkých strojů. Nicméně pouze asi 19. století začala některá plemena tažných koní dosahovat velmi velkých rozměrů. Podívejme se, jaká jsou největší plemena koní na světě.

 

Největší koně v historii

 

Největší koně v historii

 

Největším koněm v historii byl shirský kůň jménem Sampson (později známý jako Mamut). Sampson, který se narodil v roce 1846 v hrabství Bedfordshire, měřil 2,20 m a vážil 1 524 kg. Tato obrovská váha z něj dělá nejtěžšího koně.

 

Dalším obrovským koněm z historie je percheronský valach jménem Dr. LeGear, který v roce 1913 dosahoval výšky 2,1 m a hmotnosti 1 358 kg.

V roce 2005 se stal Goliáš držitelem Guinnessova rekordu a vážil 1 133 kg, což byl v té době nejvyšší žijící kůň. Tento rekord od té doby překonal Big Jake, nejvyšší žijící kůň.

Nejvyšší žijící kůň na světě

 

Nejvyšší žijící kůň na světě

Podle Guinnessovy knihy rekordů je Big Jake nejvyšším žijícím koněm na světě. Big Jake měří 2,03 m a v současné době žije na farmě Smokey Hollow ve Wisconsinu. Přestože jeho impozantní velikost může nahánět strach, Big Jake je milý a laskavý kůň s velkým srdcem a zálibou ve žvýkání srsti.

V dospělosti sežere dvakrát více než kůň běžné velikosti a jeho majitelé si dávají pozor, aby nebyl příliš těžký, protože by to ještě více zatížilo jeho klouby, což je při tak velkém množství vždy riziko.7 největších plemen koní na světě .

 

7 největších plemen koní

7.  Australský tažný kůň

 

7. Australský tažný kůň

 

Australský tažný kůň je prakticky kombinací všech ostatních velkých plemen koní z tohoto seznamu. Australská plemenná kniha koní, která vznikla šlechtěním koní plemene clydesdale, percheron, shire a suffolk , se stala skutečností až v roce 1976. 7 největších plemen koní na světě …

Tito obrovští koně, vyšlechtění pro australské prostředí, v sobě spojují všechny přednosti svých předků a ještě něco navíc.

Australský tažný kůň, oblíbený na pluzích a v zápřahu po celé své vlasti, se rychle stal dominantním tažným plemenem. Přestože mnoho z nich není registrovaných, dodržují standardy plemene.
Toto obrovské plemeno koní se vyskytuje ve všech barevných provedeních a váží mezi 600 a 900 kg, i když registr připouští i větší koně.

Na světě existuje mnoho plemen tažných koní, a přestože ne všechna jsou tak velká jako zde uvedená, mnohá jsou stejně silná – i v menších velikostech.

6. Chladnokrevní Holanďané

 

6.Dutch cold blooded

 

Holandský teplokrevník je poměrně velké plemeno koně, které vzniklo po první světové válce křížením ardenského a belgického koně. Stejně jako ostatní plemena byl oblíbený pro práci na farmě a další těžké práce.

Druhá světová válka však způsobila prudký pokles počtu koní tohoto plemene, takže se z něj stalo poměrně vzácné plemeno.

Holandští chladnokrevníci, kteří jsou považováni za jedno z nejsilnějších plemen koní, jsou často k vidění na zemědělských výstavách, kde tahají obrovské klády nebo soutěží v orbě tažené koňmi.
Navzdory své síle je holandský teplokrevník menší než ostatní tažná plemena, a to od 1,50 m u klisen a 1,70 m u hřebců a valachů.

5. Kůň Suffolk

 

5. Suffolk kůň největší plemena koní na světě největší

Suffolk je jedno z nejstarších a nejvyšších plemen koní ve Velké Británii. Dnes jsou koně oblíbení v lesnictví, při zemědělských pracích a v reklamě, a to hlavně díky svému pozoruhodnému vzrůstu. Mají kaštanovou barvu, jsou vysoké 1,65 až 1,78 m a váží přibližně 900 až 1 000 kg.

Suffolkský kůň pochází z roku 1586 a od té doby se příliš nezměnil. Má blízko k plemenům poníků, jako je Fell pony, Dales pony a Haflinger, ale rozhodně to není poník.

Jeho starobylý původ je také jedním z důvodů, proč je toto plemeno velkých koní tak vzácné. V Británii jich zůstalo jen velmi málo , částečně kvůli genetickým bariérám a ztrátám během světových válek.

 

4.Belgický kůň

 

4.Belgický kůň největší plemena koní na světě největší

Belgický kůň , který byl původně zaměnitelný s brabantem, se po druhé světové válce stal samostatným plemenem koně. Belgický kůň je vyšší a lehčí než brabantský kůň, ale je to také velmi těžké plemeno koní.

Toto plemeno váží kolem 900 kg a je vysoké 1,68 až 1,73 m, takže má značnou sílu. Dva belgičtí tažní koně jako tým jednou dosáhli tahu přes 7 700 kg. Viz také

12 nejtěžších plemen koní na světě

Jsou oblíbené při těžkých zemědělských pracích a v lesnictví, používají se také k jízdě na koni. Na rozdíl od jiných tažných koní tomuto plemeni nehrozí vyhynutí – naštěstí.

Nejslavnější belgický tažný kůň Brooklyn Supreme byl lehčí než ostatní koně z tohoto seznamu, ale rozhodně to vynahrazoval svou velikostí a šířkou.

3. Percheron

 

3. Percheron z největších plemen koní na světě největší

Percheron je francouzské tažné plemeno z oblasti údolí Huisne, kdysi známé jako Perche, odtud jeho jméno.

Toto velké plemeno koní má poměrně širokou škálu velikostí, od 1,55 m do 1,93 m, v závislosti na zemi. Jeho původ je většinou neznámý, ale může být starý až 1 600 let.

 

V 19. Po staletí byl oblíbeným trenérským koněm a dnes se objevuje hlavně na koňských výstavách, i když je stále aktivní i v jiných oblastech, například v lesnictví a zemědělství. Pro své dobré vlastnosti jsou vhodné i pro jízdu na kole a při plavbě. Peršeroni jsou také dobří v přetahování a parkourovém skákání.

2. Kůň Clydesdale

 

2. Největší plemena koní na světě Největší plemena koní na světě

Clydesdaleský kůň, původem ze Skotska, je jedním z nejznámějších tažných plemen na světě. Toto plemeno je sice obvykle menší než kůň shirský, ale ve 20. století se vše výrazně změnilo, včetně výšky.

Standard plemene vyžaduje, aby koně měřili 1,63 až 1,83 m a vážili 820 až 910 kg. Mohou však být, a často také jsou, větší. Aby se kůň kvalifikoval, musí měřit 1,83 m a vážit mezi 820 a 1 040 kg.

King LeGear, kůň plemene Clydesdale , byl jedním z nejlepších koní, kteří kdy existovali. Měřil neuvěřitelných 2,08 m a vážil 1338 kg.

Tito koně se stále používají v zemědělství, lesnictví a pro další účely, které vyžadují jejich sílu. Díky svému krásnému vzhledu a bílým opeřeným kopytům jsou často k vidění na výstavách koní.
Navzdory své popularitě je clydesdalský kůň, stejně jako mnoho jiných tažných plemen, v některých zemích bohužel stále na pokraji vyhynutí.

Stejně jako u mnoha jiných starších plemen neexistuje přesný záznam o tom, kdy plemeno vzniklo, i když můžeme vysledovat obecný trend od poloviny 19. století. století díky dovozu vlámských hřebců do Skotska. Definitivním předkem je klisna Lampits z roku 1806 a černý hřebec Thomson, známý jako Glancer.

1. Shirský kůň

 

Shirský kůň z největších plemen koní na světě největší

 

 

Shirští koně jsou největším plemenem koní na světě. Tito koně váží od 816 do 1 088 kg a jsou impozantně velcí. Stejně jako ostatní plemena tažných koní byli selektivně vyšlechtěni pro velkou průmyslovou a zemědělskou práci.

Používaly se zejména k přepravě piva z pivovarů, což se praktikuje dodnes, a také k lesním pracím a rekreační jízdě. Jsou dokonce považováni za jedno z nejlepších plemen koní pro začátečníky!

Dnes je plemeno v ohrožení. Během druhé světové války se jejich počet snížil téměř na úroveň vyhynutí.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button