FARMOVÉ KONĚKoně

12 nejtěžších plemen koní na světě

Typičtí koně, které můžete vidět ve filmech, váží kolem 500 kg, ale existuje mnoho speciálních plemen koní, kteří vypadají jako obři.Tato plemena koní byla většinou vyšlechtěna a chována pro práci.Jejich mohutná svalnatá těla lidé využívali k přepravě zboží i k práci na polích a stěhování dřeva v lesích.Podívejte se na 12 nejtěžších plemen koní na světě.

 

Zde je 12 nejtěžších plemen koní na světě, od nejlehčího po nejtěžší:

 

1.Fjordský kůň
2.Irish cob
3.Dole Gudbrandsdal
4.Fríský kůň
5.Russian Heavy Draft
6.Dutch cold blooded
7.American Cream Carriage Horse
8.Nárazový punč
9.Belgičan chladnokrevný
10.Clydesdale kůň
11.Percheron (Percheron)
12.Shirský kůň

 

To jsou koně, které běžně vídáte tahat náklad, jako jsou vozy a kočáry, místo aby jezdili. Vzhledem ke své velikosti mají kromě výšky také sílu a svalovou hmotu, a proto jsou ve srovnání s jinými plemeny vyšší. Kříží se také s menšími koňmi pro různé dovednosti.

 

Nejtěžší koně na světě

Nyní následují podrobnější informace o těchto plemenech koní. Nezapomeňte však, že každý kůň dosáhne jiné velikosti. Proto se místo pevného čísla uvádějí průměrné hmotnosti a výšky jednotlivých plemen.

1. Fjordský kůň

 

1. Fjordský kůňPrůměrná hmotnost: 408-544 kg
Průměrná výška: 132 – 142 cm

Fjordský kůň je ze všech plemen na tomto seznamu nejkratší a nejlehčí. Jsou známé svou ostnatě pruhovanou hřívou. Plemeno pochází z Norska a je známé jako jedno z hlavních vikingských plemen.

 

Pokud jste Fjorda nikdy neviděli v reálném životě, pravděpodobně jste ho viděli ve filmu Frozen od Disneyho. Patří mezi nižší tažné koně a jejich výška obvykle spadá do oficiální kategorie „pony“. Protože je však toto plemeno považováno za tažného koně, nejsou považováni za poníky.

 

2. Irský koláč

 

2. Irský koláč

Průměrná hmotnost: 500 – 725 kg
Průměrná výška: 140 – 150 cm

Toto plemeno se vyskytuje v různých barvách, ale známé je především pro svou černobílou stříbrnou barvu, což znamená, že mají černé a bílé skvrny s bílým obličejem. Jsou také známí svou dlouhou hřívou a ocasem a dlouhou srstí kolem nohou. Díky svému úchvatnému vzhledu jsou oblíbení ve výstavním kruhu a na soutěžích. Zpravidla se používají pro pracovní nebo rekreační jízdu, protože péče o ně může být při jiných sportech náročná.

3. Dole Gudbrandsdal

 

Dolů po Gudbrandsdalu nejtěžších plemen koní na světě

Průměrná hmotnost: 545 – 590 kg
Průměrná výška: 140 – 160 cm

Překvapivě je to dnes nejrozšířenější plemeno v Norsku. Tradiční norské plemeno existuje ve dvou typech. Jeden je lehčí, Dole Trotter, a druhý je tradiční Dole, který je mnohem výkonnější a lepší na tahání, zatímco Dole Trotter se používá hlavně na ježdění.

4. Fríský kůň

 

Fríský kůň


Průměrná hmotnost: 590 – 680 kg
Průměrná výška: 142 – 170 cm

Toto plemeno je známé svou výraznou černou srstí, dlouhou hřívou a ocasem a dlouhou srstí kolem kopyt. Fríští koně jsou vysoce ceněni ve výstavním kruhu pro různé účely, včetně práce, westernového potěšení nebo her, nebo herectví, které se skládá ze základů a jízdy na koni.

5. Russian Heavy Draft

 

Russian Heavy Draft

Průměrná hmotnost: 635 – 680 kg
Průměrná výška: 140 – 150 cm

 

Stejně jako u amerického krémového kočárového koně není žádným tajemstvím, odkud toto plemeno pochází. Je o něm známo, že má velkou sílu a v průměru dokáže utáhnout více, než je jeho tělesná hmotnost.  Zvláštností, kterou je toto plemeno proslulé, je mléko, které produkuje v hojném množství. Toto mléko se pak fermentuje a pije jako alkoholický nápoj. Toto plemeno koní si oblíbil ruský spisovatel Lev Tolstoj.Rozhodně patří na seznam nejtěžších plemen koní na světě. Viz také
10 nejkrásnějších plemen koní 

 

6. Chladnokrevní Holanďané

 

Chladnokrevní Holanďané

Průměrná hmotnost: 680 – 770 kg
Průměrná výška: 150 – 165 cm

 

Holandský chladnokrevník pochází z Holandska a je dalším zavalitým, malým, ale svalnatým plemenem. Toto plemeno, které se původně používalo pro práci na farmě, se přesunulo do drezurního kruhu, podobně jako americký krémový kůň. Používá se také pro chovatelské účely.

Jsou také nejtěžším holandským plemenem koní nebo poníků. Předkové chladnokrevných Holanďanů , to byli tehdejší dříči , kteří vykonávali většinu těžké práce.

7. Americký smetanový kočárový kůň

 

Americký smetanový kočárový kůňPrůměrná hmotnost: 680 – 815 kg
Průměrná výška: 150 – 160 cm

Všichni koně tohoto plemene pocházejí ze stejné klisny. Narodila se v Lowe, kde bylo plemeno oficiálně založeno. Její potomci byli známí pro své krémové šampaňské srsti a rychle se stali populární na výstavách.

American Cream je především výstavní kůň, vzácný,  účastníky výstav velmi ceněný. Jsou to krásní koně, jedineční svým zbarvením a dobrým chovem.

8. Suffolk Punch

 

Suffolk Punč nejtěžších plemen koní na světě

Průměrná hmotnost: 725 – 910 kg
Průměrná výška: 152 – 162 cm

Suffolští koně, známí také jako Suffolk punch, jsou na svou výšku překvapivě těžcí. Jsou to velmi malí, kulatí koně. Mají širší hrudník a ramena než ostatní na tomto seznamu.

 

Je však důležité si uvědomit, že suffolk je zřídkakdy kůň s nadváhou. Místo toho mají velmi silnou a svalnatou postavu. Proto se stávají oblíbenými pro práci v lesích.

9. Belgický chladnokrevný

 

Belgický chladnokrevník z nejtěžších plemen koní na světě

Průměrná hmotnost: 815 – 1090 kg
Průměrná výška: 160 – 180 kg

Belgický tažný kůň je nejoblíbenějším tažným koněm , v současnosti předčí všechna ostatní plemena. Ačkoli mohou dosahovat stejné velikosti jako shirští koně, jak vidíte, obvykle se pohybují v nižším váhovém pásmu a jen občas mají těžkou váhu.

 

Považují se za nejpodobnější koním, které používali rytíři ve středověku v bitvách. Proto jsou častou volbou renesančních jezdců, tedy jezdců, kteří rádi bezpečně napodobují středověké jezdecké praktiky.

10. Kůň Clydesdale

 

Clydesdalský kůň z nejtěžších plemen koní na světěPrůměrná hmotnost: 725 – 1090 kg
Průměrná výška: 160 – 180 cm

Koně Clydesdale pravděpodobně znáte z nechvalně známých reklam na pivo, které běží během Super Bowlu. Kromě své velikosti jsou známé také dlouhou bílou srstí na nohou.

 

Stejně jako ostatní plemena byl i Clydesdale využíván především k přepravě zboží. Stejně jako shirský kůň pracují stále stejně, ale mají mnohem větší pověst.

11. Percheron (Percheron)

 

Percheron (Percheron) z nejtěžších plemen koní na světěPrůměrná hmotnost: 860 – 950 kg
Průměrná výška: 160 – 170 cm

Peršeron je jen o něco menší než kůň shirský. Koně se stále využívají především k tahání nákladů, i když místo funkčnosti se dnes peršeroni běžně chovají pro styl plnokrevníků a drezurních koní.

12. Shirský kůň

 

Shirský kůň z nejtěžších plemen koní na světěPrůměrná hmotnost: 815 – 1090 kg
Průměrná výška: 160 – 180 cm

 

Shirský kůň je potomkem velmi známého anglického koně, tzv. Velký kůň, rytířský válečný kůň středověku, byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako největší kůň na světě. Byl to valach jménem Samson, který se narodil v roce 1846 v Anglii a jeho oficiální měření bylo provedeno, když mu byly čtyři roky. V té době měřil v kohoutku 220 cm a dosáhl hmotnosti 1524 kg.

Později bylo plemeno pravděpodobně kříženo s dovezenými frískými hřebci a v 16. až 17. století bylo kříženo s frískými hřebci. 17. století s vlámskými koňmi. Zakladatelem plemene byl hřebec Packington Blind Horse, který žil v letech 1755 až 1770. O sto let později, v roce 1878, byla založena plemenná kniha. V roce 1884 bylo podle názvu hrabství pojmenováno hrabstvím.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button