KoněPÉČE O KONĚ

Kůň – Porozumění koni , vše o koních

Kůň – Porozumění koni . Kůň je býložravec , který žije spíše ve stádech. Příbuzný koně , Koně sluch , oči , vlastnosti , dravci … 

 

Charakteristika koně 

 

Equus caballus neboli kůň je savec. Koně, osli a poníci se vyvinuli z malého psovitého tvora zvaného hyrakoterium. Lidé se běžně dívají na vývoj koně jako na přímou linii, kterou lze vysledovat až k jednomu druhu, ale tak to není. V průběhu věků vzniklo mnoho druhů a poddruhů, z nichž každý se vyvíjel v závislosti na konkrétním prostředí.

Kůň má několik vodítek pro svůj vývoj. Výrůstek na kosti pod kolenem a námele pod nártem jsou zbytky nehtů na nohou. Palmární kosti (druhá a čtvrtá metatarzální kost dorzálně a metakarpální kost anteriorně) a kanonické kosti (třetí metatarzální a metakarpální kost) byly prsty. Kůň v podstatě stojí na špičkách prstů a na špičkách nohou.

con porozumění mu

Primitivní koně byli malí a měřili maximálně 1,5 m. Moderní rodina koní se dělí na tři skupiny: těžké koně, lehké koně a poníky. Velikost moderního koně se pohybuje od 50 cm do 2 m .

Předpokládá se, že současný kůň pochází ze čtyř primitivních typů koní: ponyho, který pravděpodobně vznikl v severozápadní Evropě, ponyho, který pravděpodobně vznikl v severní Evropě a Asii, koně, který pravděpodobně vznikl ve střední Asii , a pouštního koně, který pravděpodobně žil v západní Asii. Fosilní důkazy naznačují, že byli předky všech plemen poníků a koní.

Divocí koně v Americe vyhynuli. Na západních kontinentech existují fosilní doklady pravěkých koní. Klimatické změny možná donutily primitivní koně překročit pevninský most do severní Asie. Dnes žijící divocí koně, jako například mustangové nebo poníci z ostrova Assateague, nejsou tak úplně divocí – utekli ze zajetí a přizpůsobili se novému prostředí.

Kůň a příbuzní

Muly, kříženci osla (jack) a samice koně (klisna), jsou kříženci a obecně se nemohou množit. Hříbata jsou potomky samice osla (jenny nebo jennet) a samce koně (hřebce).

Koně Převalského jsou považováni za poslední skutečně divoké koně. Dalšími zástupci čeledi Equus jsou ongři, zebry, osli a kiangové. Každý z nich se vyvinul pro život ve svém specifickém prostředí; často v horkých a suchých podmínkách, které by normální kůň jen těžko zvládal  číst :
9 věcí, které jste nevědělio koních Převalského

Charakteristika

Kůň není přežvýkavec jako skot, který má více žaludků. Kůň má jeden žaludek a dlouhý trávicí trakt. Jsou to býložravci se specializovanými stravovacími nároky.

charakteristika podvodu

Koňské zuby rostou po celý život. Mléčné zuby koním vypadávají přibližně ve dvou až třech letech a nahrazují je zuby dospělých, jejichž ploché plochy jsou uzpůsobeny k uchopení vláknitých travin a listů.

Kůň – Průměrná délka života

Životnost koně je přibližně 25 let. Poníci se dožívají více než 30 let a muly až 40 let.

zub koňského života

Predátor nebo kořist

Jejich fyziologie a chování jsou takové, že život zvířete závisí na reflexech a rychlosti úniku před predátory. Jejich kostry jsou podobné lidským kostrám, ale ramena nejsou zapuštěna do jamky. To umožňuje delší dojezd za běhu.

Koně jsou stádní zvířata a ve skupinách nacházejí bezpečí. Pro koně může být stresující, když žijí sami nebo jsou odděleni od svých společníků, pokud se s nimi manipuluje nebo se na nich jezdí.

Kůň  Oči

Oči koně umožňují téměř 360stupňové vidění. Díky tapetum lucidum, které odráží dostupné světlo do oka, vidí dobře i při slabém osvětlení. Vidí dál než lidé, i když vidí méně barev. Poloha oka umožňuje binokulární i monokulární vidění. Vidí dopředu pomocí binokulárního vidění. Boční a zadní vidění je monokulární. Mají také nikotinovou blánu neboli „třetí víčko“, které pomáhá chránit oko před prachem a nečistotami při pastvě. Koně 

Sluch

Základna koňských uší je velmi pružná. Dokážou otáčet ušima a rozpoznávat zvuky před sebou a za sebou. Uši používají také k vyjadřování emocí.

o koních

Používá se

V průběhu své historie s lidmi sloužil kůň k mnoha účelům. Koně se nejprve používali jako potrava. Historikové se domnívají, že byli nejprve používáni jako tažná zvířata. Používaly se k zemědělským pracím, boji, zábavě a dopravě. Tahali vše od děl po bárky. Byly nezbytným dopravním prostředkem pro přepravu krav, kdy měly za úkol hnát dobytek na dlouhé vzdálenosti a tahat omnibusy po ulicích města.

Vypadávání vlasů? Jezte těchto 9 potravin, abyste zabránili vypadávání vlasů

S rostoucí oblibou a výkonem spalovacího motoru se využití koně změnilo z pracovního na rekreační. Některé kultury dodnes jedí koně a používají je k tahání nákladů a pluhů. Tyto praktiky jsou však buď odsuzovány, nebo zmizí. Moderní milovníci koní mohou s koněm nebo poníkem provozovat stovky sportů a aktivit a mnozí z nich jsou chováni jen pro radost z vlastnictví. Koně

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button