KoněPÉČE O KONĚ

jízda na koni v zimě 11 tipů

Jízda na koni v zimě přináší mnoho otázek . Na co si dát pozor ? Co všechno je třeba vzít v úvahu? Je to pro koně bezpečné ? Připravili jsme pro vás 11 tipů.

Připravte svého koně (a sebe) na jízdu v chladném počasí

 

Co může být krásnějšího než procházka a projížďka na koni během zimních dnů . Zimní počasí sníh a kůň vytváří nádherné kouzlo . Abyste si takový zážitek plně užili, připravili jsme pro vás 11 tipů, na co se připravit, jak se chovat a hlavně rady ohledně bezpečnosti. přejeme příjemné čtení .Je jízda na koni v zimě bezpečná?  

 

Zimní podkovy

 

zimní podkovy

 

Stejně jako my lidé máme letní zimní boty, má je i kůň. Jen jeho boty jsou podkovy. V chladném zimním počasí jsou silnice a chodníky příliš namrzlé a mohou klouzat . Abyste předešli pádům a zraněním koně, je dobré ho podkovat zimními botami. Speciální podkovy zabraňují uklouznutí a také se do nich nedostane sníh. 

 

Hluboký sníh 

 

procházka s koněm

 

Pokud se chystáte jezdit ve sněhu, kde by se váš kůň mohl brodit , mějte na paměti, že v takovém terénu je pro koně těžší mít zátěž. Proto při jízdě hlubokým sněhem sesednete z koně, abyste si usnadnili cestu. Kůň by se mohl rychle vyčerpat.

 

Čím pomaleji jedete 

 

jízda v zimě jízda v zimě

 

Z hlediska bezpečnosti i zdraví koně je lepší postupovat pomalu. Některá místa se mohou zdát bezpečná, ale pod sněhem může být kluzký led. Když kůň jede pomaleji, může lépe udržet stabilitu. Na druhou stranu v chladném počasí trvá  koním déle, než zahřejí svaly , takže je lepší startovat pomaleji. 

 

 

Mokrý kůň může nastydnout 

 

Po jízdě je dobré věnovat pozornost srsti koně . Mělo by být dostatečně suché , pokud necháte mokrého koně v chladu, větru nebo vlhku, může nastydnout. Je dobré koně osušit nebo použít deku, která odvádí vlhkost ze srsti. Jízda na koni v zimě je velkým dobrodružstvím a zážitkem i pro vašeho koně. 

 

Udržujte svaly v teple

 

udržet svaly koně v teple při jízdě v zimě.

Pokud je váš kůň zvyklý na teplo stáje a deky , doporučujeme při jízdě používat deku. Zejména na začátku, než se kůň sám zahřeje. Pro nikoho není příjemné ocitnout se z ničeho nic v mrazu. 

 

Oblečení ve vrstvách

 

Podívejme se však také na jezdce. Je dobré se oblékat ve vrstvách , při práci s koněm se snadno zpotíte, takže je výhodou mít oblečení, které se dá snadno svléknout. Nejlepší jsou látky, které odvádějí pot a rychle schnou, což je výhoda pro všechny zimní sportovní aktivity. Existuje spousta spodního a svrchního oblečení vyrobeného speciálně pro jezdce .Pod helmou je také dobré nosit čepici nebo kuklu.

Noste bezpečnou obuv

 

V chladném počasí je dobré mít nohy pěkně v teple. Toho se dosáhne pěknou kožešinou nebo jinou teplou vložkou . Dále věnujte pozornost kvalitě podrážky obuvi, dokud vám neuklouzne. Zimní boty jsou často poměrně objemné, takže si vyberte takové, které se vejdou do třmenů.

 

Zabraňte tvorbě sněhových koulí 

 

Pokud se vašemu koni při jízdě na koni tvoří na kopytech sněhové koule, natřete spodní část kopyt vazelínou.

 

Vyhněte se  nebezpečí

 

Při jízdě se vyhýbejte místům, kde se pod sněhem mohou skrývat díry , větve , zamrzlé rybníky nebo jiná nebezpečí. Pokud váš kůň zakopne o něco, co je pod sněhem, může spadnout a zranit sebe i vás. 

 

Zahřátí ozubeného kola 

 

ZUB

 

Studené udidlo může být pro koně nepříjemné. Proto je dobré ji před jízdou zahřát , buď tak, že ji budete mít vždy na teplém místě , nebo alespoň chvíli před jízdou v ruce .

 

Přineste si občerstvení 

 

příroda na koni v zimě jízda na koni v zimě

 

  Na cestu je dobré si vzít termosku s horkým čajem a něco k jídlu. Za suchého počasí můžete být rychle dehydratováni, proto nezapomeňte pít hodně vody. Navíc, co je příjemnějšího než si vychutnat šálek teplého čaje někde vysoko na kopci na místě s tak krásným výhledem a s koněm , zvířetem, které tolik milujete, po svém boku. Přečtěte si také
Kompletní péče o koně v zimních měsících
 
a jak vyčistit termosku

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button