PtáciPTÁCI A PAPOUŠCI

Alexander Bearded – Chov a péče

Alexander Fousatý. Pokud máte zájem o chov papouška, může být Alexandr vousatý skvělou volbou. Tento horský papoušek obývá jehličnaté borové a dubové lesy a také horské rododendronové lesy až do nadmořské výšky kolem 4000 m. Hnízdí ve velkých dutinách vysokých stromů. Alexandr vousatý je známý svou krásnou barvou a inteligencí. Pokud se ho rozhodnete chovat, budete potřebovat prostornou klec a vybavení, které mu umožní aktivity.

 

Alexander Bearded

 

Alexander Bearded

 

 

Při správné péči se Alexandr vousatý může dožít až 40 let. Jeho strava by se měla skládat z dobré směsi semen pro střední papoušky, granulí, čerstvého ovoce a zeleniny. Ovoce a zelenina by se měly podávat v malých dávkách, aby se nezkazily. Papoušek by měl mít stále čerstvou vodu a občas může dostat sušenky, vlašské ořechy, nesolené arašídy apod.

Alexander vousatý je velmi aktivní papoušek, a proto bude vyžadovat aktivitu a prostor. Proto je důležité poskytnout mu prostornou klec a vybavení, které mu umožní aktivity. Zbytečně drahé hračky nejsou pro papoušky vhodné, protože je okamžitě zničí. Kromě větví mu nabídněte i silnou kůru a nařezané dřevo v různých délkách svázané provazem.

Chov a péče

 

Chov a péče

 

 

Pokud se rozhodnete chovat papouška Alexandera vousatého doma, musíte mu poskytnout správné prostředí a péči, aby se cítil dobře a byl zdravý. V této části se dozvíte, jak se starat o svého papouška.

Voliéry a klece

Papoušek vousatý Alexandrův potřebuje dostatek prostoru k pohybu a přeletu. Proto je důležité zajistit dostatečně velkou voliéru nebo klec. Klec pro jednoho papouška by měla mít rozměry alespoň 60 x 60 x 100 cm. Pokud chcete chovat více papoušků, musíte zvětšit i klec.

Voliéra nebo klec by měla být umístěna na místě, kde není průvan a kde není vystavena přímému slunečnímu záření. Papoušek vousatý Alexandrův rád hnízdí v dutinách stromů, takže klec nebo voliéra by měla mít také vhodné dutiny pro hnízdění.

Potraviny

Správná výživa je důležitá pro zdraví a pohodu papouška vousatého Alexandera. Strava by měla obsahovat směs semen pro střední papoušky, pelet, čerstvého ovoce a zeleniny. Je důležité nezapomínat na pravidelné pití čerstvé vody. Papoušek Alexandr vousatý má také rád sušenky, vlašské ořechy, arašídy, ale ty by se měly podávat jen v malých porcích, aby se nezkazily. Papoušek vlnkovaný: Chov a péče

Hračky a zábava

Papoušek vousatý Alexander má rád hračky a zábavu. V kleci nebo voliéře by měly být umístěny různé hračky, jako jsou zrcadla, úkryty, kusy dřeva, provazy a podobně. Hračky by se měly pravidelně obměňovat, aby papouška neomrzely stejné věci.

Je důležité věnovat papouškovi Alexandrovi vousatému dostatek pozornosti a péče. V případě problémů jsou k dispozici veterinární kliniky, které se specializují na ptáky.

Plemeno a poddruhy Alexander Bearded

 

Plemeno a poddruhy Alexander Bearded

 

 

Pokud se rozhodnete chovat papouška Alexandrijského, můžete se setkat s několika poddruhy. Patří mezi ně Alexandr Veliký, Alexandr Malý, Alexandr Číňan a Alexandr Vousatý Růžovoprsý.

Alexandr Veliký

Tento druh papouška má dlouhý ocas a vysoký hlas. Jeho opeření je převážně zelené s modrými pruhy na krku a na peří. Alexandr Veliký je poměrně velký papoušek a potřebuje dostatek prostoru k pohybu. Jeho strava by se měla skládat z granulí, ovoce a zeleniny.

Alexander Malý

Na rozdíl od svého většího bratra je Alexandr menší menší a jeho opeření je převážně zelené s červeným krkem a posypem. Tento druh papouška je vhodný pro ty, kteří mají méně prostoru pro chov. Jeho strava by se měla skládat z granulí, ovoce a zeleniny. Horský papoušek charakteristiky, chov a cena

Alexandr Čínský

Tento druh papouška má převážně zelené opeření s černými pruhy na hlavě a krku. Alexandr čínský je poměrně tichý papoušek a je vhodný pro ty, kteří nemají rádi hlučná zvířata. Jeho strava by se měla skládat z granulí, ovoce a zeleniny.

Alexandr vousatý Růžovokřídlý

Tento druh papouška má převážně zelené opeření s růžovým krkem a kropítky. Růžovobradý Alexandr je ze všech poddruhů nejmenší a je vhodný pro ty, kteří mají k chovu méně prostoru. Jeho strava by se měla skládat z granulí, ovoce a zeleniny.

Výchova mláďat

 

Výchova mláďat

 

 

Chov papoušků je zodpovědná práce, která vyžaduje trpělivost a péči. Pokud se rozhodnete chovat Alexandrského vousáče, měli byste být připraveni na odchov mláďat. V této části se dozvíte, jak správně pečovat o mláďata. Papoušek senegalský Cena, charakteristika a chov

Inkubace vajíček

Inkubace vajec je kritickou fází vývoje mláďat. Vejce by měla být inkubována při teplotě kolem 37,5 °C a vlhkosti vzduchu kolem 60-70 %. Inkubace trvá přibližně 28 dní. Po 21 dnech by mělo být vajíčko osvětleno, aby bylo vidět, zda se správně vyvíjí.

Let a vývoj mláďat

Po vylíhnutí se mláďata musí postarat o to, aby se dostala do hnízda. Pokud se vylíhnou v nevhodnou dobu, může to vést k problémům s přeletem. Mláďata musí být krmena vhodnou stravou, která se obvykle skládá z masa, ovoce a zeleniny.

Po několika týdnech se mláďata začnou učit létat a procvičovat křídelní svaly. Je důležité nechat je cvičit v bezpečném prostředí a nechat je přirozeně se rozvíjet. V této fázi je důležité zajistit, aby měla dostatek potravy a vody a aby byla v bezpečí před predátory.

Odchov mláďat Alexandrovců je obecně náročný proces, který vyžaduje velkou trpělivost a péči. Pokud se rozhodnete pro chov těchto papoušků, měli byste se připravit na to, že to bude sice tvrdá práce, ale také velmi zajímavá a obohacující zkušenost. Šampon na vlasy

Zajímavosti a trivia Alexander Bearded

 

Zajímavosti a trivia Alexander Bearded

 

 

Hlasový projev

Alexandr Vousatý je známý svým hlasovým projevem. Tento druh papouška patří mezi „pronikavější druhy“ a jeho hlas lze označit za ostrý a hlasitý. Pokud chcete mít doma vousatého Alexandra, musíte se připravit na to, že bude křičet a vydávat různé zvuky. Tento druh papouška má velmi dobrou paměť, takže si dokáže zapamatovat různá slova a fráze.

Dimorfismus

Alexandr vousatý má výrazný pohlavní dimorfismus. To znamená, že samice a samci se liší barvou a velikostí. Samice mají větší tělo a jsou o něco tmavší než samci. Na rozdíl od samic mají samci světlejší peří a výraznější růžovou barvu na hrudi.

Mutace

V poslední době se v chovu Alexandrovců objevily různé mutace. Nejčastější jsou mutace, které ovlivňují barvu peří. Například mutace lutino znamená, že papoušek má žluté peří místo obvyklé zelené barvy. Opálová mutace zase způsobuje, že peří má různé barvy a odstíny.

Pokud si chcete pořídit papouška Alexandera vousatého, musíte se připravit na to, že tento druh papouška vyžaduje zvláštní péči a pozornost. Musíte se ujistit, že má dostatek potravy, vody a prostoru k pohybu. Kromě toho byste měli být připraveni na to, že bude křičet a vydávat různé zvuky.

Zdraví a prevence Alexander Fúzatý

 

Zdraví a prevence Alexander Fúzatý

 

 

Při péči o Alexandra vousatého je velmi důležité dbát na jeho zdraví a prevenci nemocí. V této části se dozvíte o některých základních opatřeních, která můžete učinit, aby byl váš papoušek zdravý a vitální.

Vitamíny a doplňky stravy

Aby byl váš Alexandr vousatý zdravý, je důležité mu dodávat dostatek vitamínů a minerálů. Vhodné jsou doplňky stravy obsahující vitaminy A, B, C, D a E, vápník a železo. Tyto vitamíny a minerály pomáhají udržovat zdravé opeření, kosti a svaly a zlepšují imunitní systém papouška.

Koupel a hygiena

Koupání a sprchování je pro Alexandra vousatého důležité pro udržení zdravého opeření a kůže. Doporučuje se jednou týdně ji vykoupat v teplé vodě a poté vysušit fénem. Při koupání můžete do vody přidat také speciální koupelové soli pro papoušky, které pomáhají udržovat zdravou kůži a opeření.

Kromě toho je také důležité udržovat klec v čistotě a dodržovat papouščí stravu. Pravidelné čištění klece a výměna vody v napáječce pomáhá udržovat čisté prostředí pro papouška. Důležité je také zajistit mu čerstvou stravu a dostatek vody, aby bylo hydratované.

Při chovu alexandrů je také důležité sledovat hladinu hluku v okolí. Hlučné prostředí může mít negativní vliv na jeho zdraví a chování. Proto je vhodné umístit klec na klidné místo v domě a minimalizovat hluk v jejím okolí.

Závěr

 

V tomto článku jsme se dozvěděli o chovu a péči o papouška vousatého Alexandera. Tento druh je velmi aktivní a potřebuje dostatek prostoru k pohybu, proto je důležité zajistit dostatečně velkou klec. Alexandr vousatý je také velmi hlučný, takže byste měli být připraveni na jeho křik.

Při krmení papouška Alexandrova vousatého byste měli nabízet standardní směs semen pro střední papoušky, pelety, hodně čerstvého ovoce a zeleniny v malých dávkách. Důležité je také dodávat mu 1-2krát týdně čerstvou vodu a sušenky, vlašské ořechy a nesolené arašídy.

Při péči o vousáče Alexandrova byste mu měli pravidelně čistit klec a poskytnout mu dostatek větví a hrubé stromové kůry k okusování. Důležité je také věnovat mu dostatek pozornosti a stimulovat ho hračkami a aktivitami.

Protože je každý papoušek jedinečný, je důležité přizpůsobit péči o papouška Alexandrova vousatého jeho individuálním potřebám. Pozorujte jeho chování a reakce na různé podněty a podle toho upravte svou péči.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button