Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Chorvatský ovčák: charakteristika plemene

Chorvatský ovčák, známý také jako chorvatský ovčák, je středně velké plemeno pocházející z Chorvatska. Toto starobylé plemeno používali chorvatští pastevci po staletí k pasení a hlídání stád krav, ovcí, koz a prasat. Přestože se jedná o nejstarší chorvatské národní plemeno, je mimo Chorvatsko poměrně neznámé.

 

Chorvatský ovčák

 

Chorvatský ovčák

 

Chorvatský ovčák je pracovní plemeno, které je vysoce ceněné pro svou inteligenci, věrnost a učenlivost. Má výraznou černou srst s krátkou srstí na hlavě a nohách. Tělo je o něco delší než vysoké a silueta je téměř čtvercová. Plemeno bylo uznáno FCI ve skupině 1 pod standardem č. 1. 277. Ve své domovině je oblíbeným pracovním a společenským psem díky svému vynikajícímu temperamentu a všestranné povaze.

V tomto článku se podíváme na historii, vlastnosti a temperament chorvatského pasteveckého psa. Probereme také jeho roli jako pracovního a společenského psa, jeho zdravotní stav a potřeby péče a jeho popularitu v Chorvatsku i mimo něj. Ať už jste potenciální majitelé, psí nadšenci nebo vás toto fascinující plemeno prostě jen zajímá, tento článek vám poskytne ucelený přehled o chorvatském ovčáckém psu.

 

Historie a uznání plemene

 

Historie a uznání plemene

 

Chorvatský pastevecký pes je nejstarším chorvatským národním plemenem a pomáhal chorvatským pastevcům při práci se stády krav, ovcí, koz a prasat. Navzdory svým vynikajícím vlastnostem a atraktivnímu vzhledu je chorvatský ovčák mimo svou vlast stále velmi neznámý. Ani milovníci psů, kteří si myslí, že se v psích plemenech orientují, možná neznají název „chorvatský ovčák“.

Plemeno se datuje od 14. století, kdy se používal k ochraně stád a domácností. Postupem času se však plemeno dostalo na pokraj vyhynutí. V roce 1935 však začalo organizované úsilí o oživení plemene a jeho uznání. Kmenové práce začaly v roce 1935. Trvalo mu 34 let, než získal spojence v jejich podnikání a dosáhl uznání svých důvěrníků.

V roce 1969 byl chorvatský ovčák oficiálně uznán Mezinárodním kynologickým svazem (FCI), který také stanovil jeho standard. Dnes je to málo známé, ale velmi vzácné plemeno. Chorvatský ovčák je považován za pracovní plemeno a používá se také jako hlídací pes.

 

Charakteristika a vzhled

 

Charakteristika a vzhled chorvatského pasteveckého psa

 

Chorvatský ovčák je středně velký pes, který má vzpřímené a pozorné oči a uši. Jeho krk je silný a svalnatý a hlava má vždy černou barvu. Tento pes má krátkou srst na hlavě a nohách a dlouhou srst na krku a zadní straně nohou.

Důležitými proporcemi tohoto psa jsou jeho čtvercová silueta a relativně malý poměr hlavy k tělu. Hlava je klínovitá, délka čenichu je úměrná délce temene a celkové délce hlavy. Spánky jsou rovné a nadočnicové oblouky jsou dobře vyvinuté. Má suché tváře a viditelnou čelní rýhu. Jeho lebka je oválná a má vystouplou meziprstní kost. Sklon čela je mírný a jeho tlama je dobře tvarovaná s přední hranou čenichu.

Chorvatský ovčák má nůžkový skus a jeho klíšťata jsou silná a dobře vyvinutá. Rty jsou tenké, napjaté a pružné a jejich uzavřený koutek je viditelný. Jeho viditelné sliznice jsou kaštanově hnědé a oči mandlového tvaru s živým pohledem. Jeho oční otvor je těsný a oční víčka jsou trojúhelníková. Kdy je pes dospělý: vývojové fáze a znaky dospělosti

Celkově je chorvatský ovčák živý, pozorný a skromný pes s velmi temperamentní povahou.

 

Povaha a temperament

 

Povaha a temperament Chorvatský ovčák

 

Chorvatský ovčák je inteligentní, bystrý a temperamentní pes, který je ostražitý a vytrvalý. Díky své povaze je vynikajícím strážcem a ochráncem. Je to pes, který má silný instinkt chránit svého majitele a jeho majetek. Je velmi oddaný a věrný svému majiteli a rodině.

Je to pes, který má velmi vyvinutý smysl pro hierarchii a rád by byl veden majitelem, který mu dokáže dát jasné a pevné vedení. Zároveň je to pes, který vyžaduje hodně pohybu a cvičení. Díky své živé povaze je vhodným společníkem pro aktivní lidi, kteří se rádi věnují sportu a venkovním aktivitám.

 

Chorvatský ovčák je také velmi inteligentní a bystrý pes. Má schopnost rychle se učit a pamatovat si naučené triky a povely. Jeho inteligence mu umožňuje rychle se přizpůsobit novým situacím a okolnostem. Je to pes, který vyžaduje mentální stimulaci a výzvy.

Celkově je chorvatský ovčák temperamentní, ale také velmi oddaný a věrný svému majiteli. Díky své povaze je výborným hlídačem a ochráncem, ale také skvělým společníkem pro aktivní lidi, kteří rádi sportují a pohybují se v přírodě.

 

Péče a výživa

Chorvatský ovčák je poměrně nenáročné plemeno, co se týče výživy a péče. Stejně jako každý pes však potřebuje správnou péči a stravu, aby si udržel své zdraví.

 

Výživa

Obecně je chorvatský ovčák považován za velmi skromného. Speciální dieta není vzhledem k jeho dobré fyzické kondici obvykle nutná. Přesto byste měli zajistit, aby váš pes dostával všechny potřebné živiny prostřednictvím krmiva. Jak často krmit štěně – 6 klíčových faktorů

Při výběru krmiva pro chorvatského ovčáka je důležité vybrat kvalitní krmivo, které obsahuje dostatek bílkovin, tuků, vitaminů a minerálních látek. Je důležité, aby se pes nepřejídal, protože obezita může způsobit zdravotní problémy.

Kromě krmiva by měl mít pes stálý přístup k čisté vodě. Je také důležité, abyste sledovali jeho stravovací návyky a případně se poradili s veterinářem, pokud si všimnete nějakého neobvyklého chování.

 

Péče

 

Péče

 

Chorvatský ovčák je poměrně aktivní plemeno a potřebuje dostatek pohybu a obohacení. Je důležité, aby měl dostatek pohybu a pravidelných procházek, aby byl v dobré fyzické kondici.

Kromě toho je důležité, abyste pravidelně pečovali o jeho srst a zuby. Zuby by se měly čistit alespoň jednou týdně, aby se předešlo vzniku zubního kamene a onemocnění zubů. Srst by se měla kartáčovat alespoň jednou týdně, aby se zabránilo tvorbě uzlíků a kožních problémů. Jak často koupat psa v bytě

Důležité je také pravidelně navštěvovat veterináře kvůli preventivním prohlídkám a očkování. Tímto způsobem se předchází zdravotním problémům a nemocem. Šampon na vlasy: nejlepší rady a účinky

Obecně platí, že pokud se o svého chorvatského ovčáka řádně staráte a poskytujete mu odpovídající stravu a péči, bude to zdravý a spokojený pes.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button