Čínské hůlky – legendy, jak je používat a tabu
Čínské jídelní hůlky – legendy, jak je používat a tabu. První jídelní hůlky se používaly za dynastie Šang kolem roku 1200 př. n. l. Byly vyrobeny z bronzu a používaly se hlavně k vaření. Po nástupu dynastie Chan (206 př. n. l. – 220 n. l.) se hůlky začaly používat k jídlu a jejich používání se rozšířilo do dalších asijských zemí včetně Japonska, Vietnamu, Koreje a Thajska. V dnešní době se hůlky vyrábějí z mnoha různých materiálů a jsou stále oblíbenější po celém světě.
Obsah článku:
Čínské hůlky Historie hůlek
Podle historika dynastie Chan Sima Qiana (~145-~86 př. n. l.) se jídelní hůlky používaly již před dynastií Shang, přibližně před 4000 lety. Archeologická analýza šesti bronzových jídelních hůlek vyzdvižených z ruin města Yin poblíž Anyangu v provincii Henan (město Šang založené kolem roku 1400 př. n. l.) dospěla k závěru, že nejstarší dochované hůlky byly používány jako kuchyňský nástroj. Před nástupem dynastie Chan používali lidé v severní Číně lžíce k jídlu prosné kaše, která byla v té době základní potravinou.
Za dynastie Han se rýže stala základní potravinou a hůlky se používaly jako náčiní k jídlu rýže a dalších potravin. V té době se vedle jídelních hůlek používaly i lžíce. Až do vlády dynastie Ming (1368-1644) byly hůlky hlavním jídelním nástrojem ve všech částech Číny.
Zajímavá legenda o hůlkách
O tom, jak byly hůlky vynalezeny, koluje zajímavá legenda. Říká se, že Jiang Ziya (1128-1015), slavný vojenský mudrc, který pomáhal císařům dynastie Zhou (1046-421 př. n. l.) v boji proti dynastii Shang, vynalezl hůlky…
Jednoho dne mu Ťiang Ce-jaova žena uvařila maso. Když se Ťiang Ce-ja chystal vzít maso a sníst ho, vletěl oknem dovnitř pták a klovl ho. Maso nesnědl a spěchal ptáka chytit. Ťiang Ce-ja věděl, že jde o božského ptáka, a tak předstíral, že ho zahání, a zahnal ho na opuštěnou stráň. Božský pták seděl na bambusové větvi a šeptal: „Jiang Ziya, měl bys to maso nabrat hůlkami z bambusových vláken.“
Ťiang Ce-ja uposlechl pokynů božského ptáka, spěšně vytáhl dvě hůlky z bambusového vlákna a vrátil se domů.
Když ho manželka vyzvala, aby maso znovu snědl, vložil Ťiang Ce-ja do mísy dvě tyčinky z bambusového vlákna, aby maso udržel. Najednou uviděl hedvábné bambusové tyče syčící proud zeleného kouře. Ťiang Ce-ja předstíral, že o otravě neví, a řekl své ženě: „Jak může maso kouřit? Je jedovatý?“ Při těchto slovech Jiang Ziya zvedl maso a nabídl ho své ženě k ústům. Jeho žena zbledla a spěšně vyšla ze dveří.
Ťiang Ce-ja věděl, že tyto tyčinky z bambusových vláken jsou darem, který mu poslal božský pták, protože bambusové tyčinky se dají použít k odhalení jedu. Od té doby používá při každém jídle dvě tyčinky z bambusového vlákna.
Po vyprávění tohoto příběhu se nejen jeho žena neodvážila znovu otrávit, ale i sousedé se naučili jíst bambusovými tyčemi. Později stále více lidí jedlo hůlkami a tento zvyk se předával z generace na generaci.
Materiály pro výrobu hůlek – čínské hůlky
Bambusové čínské hůlky
Bambus je již dlouho nejoblíbenějším materiálem používaným k výrobě jídelních hůlek, protože je levný, snadno dostupný, snadno se štípe, je odolný vůči teplu a nemá výrazný zápach ani chuť.
Dřevo
K výrobě dřevěných hůlek se používá také cedrové, santalové, teakové a borové dřevo. Stejně jako bambusové hůlky jsou i dřevěné hůlky lehké, funkční a snadno se vyrábějí… se správným dřevem. Některé dřeviny mohou při dlouhodobém používání hnít, štěpit se, třískat se, kazit se v potravinách apod., a proto nejsou vhodné.
Kovové čínské hůlky
Kovové hůlky se snadno čistí a jsou mnohem odolnější než ostatní. Většina kovových hůlek je vyrobena z nerezové oceli, která je cenově stejně výhodná jako bambus (díky své trvanlivosti). Některé jsou vyrobeny z titanu a stříbra, které jsou dražší než ostatní hůlky.
V dynastických dobách se věřilo, že stříbrné hůlky zčernají, pokud se setkají s otráveným jídlem. V současné době je známo, že stříbro nereaguje na arzen nebo kyanid, ale pokud se použijí zkažená vejce, cibule nebo česnek, může sirovodík, který se z nich uvolňuje, způsobit změnu barvy stříbrných prutů.
Plastové
Plastové hůlky jsou v současné době levné. V Číně však nejsou oblíbené, protože jsou velmi kluzké a není snadné s nimi nabírat jídlo.
Nefrit a další materiály
Bohatí lidé však často měli hůlky z nefritu, zlata, bronzu, mosazi, achátu, korálu, slonoviny a stříbra. Ve starověku je používala královská rodina nebo bohaté rodiny. Nefritové nebo zlaté hůlky se dnes uchovávají jako suvenýry nebo umělecké sbírky.
Různé styly čínských hůlek
V Číně
Čínské jídelní hůlky mají kulatý nebo čtvercový průřez se zúženými konci. Jsou mnohem delší než jiné styly. Většina čínských jídelních hůlek je dlouhá přibližně 25-30 cm. V čínských restauracích se často používají melaminové, ocelové nebo plastové hůlky, protože jsou levné a odolné. Bambusové a dřevěné hůlky se běžně používají v domácnosti nebo při jídle s sebou. V Číně se usiluje o snížení počtu jednorázových jídelních hůlek.
Japonsko
Japonské hůlky jsou kratší a ostřejší než čínské. Ženy běžně používají kratší hůlky. Existují také malé tyčinky určené pro děti. Mnoho japonských jídelních hůlek má na konci kulaté drážky, které zabraňují vyklouznutí jídla. Japonské palačinky – nejlepší a nejchutnější recept
Korea
Na rozdíl od jiných asijských zemí jsou v Koreji mnohem oblíbenější kovové hůlky než hůlky z jiných materiálů. Většina z nich je vyrobena z nerezové oceli. Bohaté nebo zámožné rodiny používají stříbrné nebo bronzové hůlky. Aby kov neklouzal, má většina korejských jídelních hůlek plochou stranu pro lepší úchop.
Vietnam
Vietnamské hůlky jsou mnohem delší než hůlky jiných asijských zemí. Často jsou silnější a větší než ostatní. Konce určené k jídlu jsou menší. Většina vietnamských jídelních hůlek je vyrobena z bambusu nebo dřeva, přičemž ve vietnamských vesnicích je nejoblíbenější bambus.
Thajsko
V porovnání s ostatními asijskými zeměmi jsou v Thajsku mnohem oblíbenější nože, vidličky a lžíce než jídelní hůlky, protože západní kuchyně je zde populárnější. Od doby, kdy čínští přistěhovalci zavedli používání jídelních hůlek, se v mnoha thajských restauracích podávají asijské pokrmy s hůlkami.
- 17 fotografií ukazujících nebezpečí v oceánu
- Nejkrásnější ostrov Top 10 nejkrásnějších ostrovů světa
- Největší knihovny Top 9 největších knihoven na světě
- Nejkrásnější město Top 10 nejkrásnějších měst na světě
Jak používat hůlky
Neexistuje jen jeden správný způsob používání hůlek. Zde je uveden standardní způsob držení a používání hůlek:
1. Prsty a palcem jedné ruky uchopte dvě hůlky a držte je jako tužky asi ve dvou třetinách zúženého konce pro jídlo. Největší zlatý nuget Top 15 největších nugetů
2. Pak držte horní (pohyblivou) tyčinku jako psací pero (ovšem s větší částí tyčinky vyčnívající ven) a spodní (nepohyblivou) tyčinku nechte spočívat na prsteníčku.
3. Nabírejte jídlo pohybem horní hůlky a spodní hůlku držte v klidu palcem a prostředníkem.
4. Chcete-li oddělit kus jídla na dva kusy, vyvíjejte kontrolovaný tlak na hůlky a oddělujte je od sebe. To vyžaduje hodně cviku.
Etiketa hůlek a tabu – čínské hůlky
Při používání hůlek v Číně je třeba dbát některých tabu a běžných konvencí:
1. Neukazujte hůlkami (nebo ukazováčkem) na ostatní. Považuje se to za projev neúcty. Při jídle také nemávejte hůlkami ve vzduchu a nehrajte si s nimi.
2. Neklepejte hůlkami na linku: považuje se to za žebrání.
3. Nemíchejte jídlo hůlkami, abyste našli, co chcete. Je to velmi neslušné (a nehygienické).
4. Neotáčejte tyčemi, t. j. nepoužívejte je obráceně (abyste neztratili tvář).
5. Nikdy nestrkejte hůlky do jídlazejména ne v rýži. Pouze při pohřbech se hůlky zapichují do rýže na oltáři, kde vypadají jako svítící tyčinky, které se na oltáři také pálí za zemřelé.
6. Necucejte hůlky. Považuje se to za neslušné chování.
7. Nikdy nepřekrývejte ani nekřižujte tyče. Při jídle s ostatními není slušné překračovat hůlky. Považuje se za nevlídné nebo za projev nespokojenosti, když se hole nechají zkřížené.
8. Neupusťte tyčinky úmyslně. Pouštět hůlky je nezdvořilé chování, zejména při jídle se staršími lidmi.
9. Nepoužívejte nestejně dlouhé tyče. V čínské kultuře připomínají nestejně dlouhé hůlky pohřební záležitosti, což je považováno za nepříznivé.
Čínské hůlky jako dárek: významy
Pro nové páry:
Hůlky pro novomanžele (jako svatební dar) znamenají, že se k sobě dokonale hodí (jako se k sobě hodí dvě hůlky), a vyjadřují naději, že se jim brzy narodí syn (čínský výraz pro hůlky je kuaizi, což zní jako kuai zi, což znamená „rychle syn“).
Čínské hůlky Pro milovníky:
Posílání hůlek mezi milenci znamená přání věčné lásky a přání, aby se nikdy nerozešli a nerozdělili.
Pro přátele:
Hůlky mezi přáteli znamenají rovnost, hluboké přátelství a harmonii.
Čínské hůlky Pro učitele:
Darování hůlek učiteli znamená poctivost a čestnost a také velkou odměnu.
Pro starší osoby:
Hůlky znamenají věčné štěstí a dlouhověkost, pokud je dáte starším lidem.
Pro děti:
Hůlky darované mladým lidem znamenají přání rychlého a zdravého růstu. Hůlky (kuai /kwhy/) se v čínštině vyslovují stejně jako slovo „fast“. Chlapecké zimní boty – Jak správně vybrat
Pro zahraniční přátele:
Hůlky mohou znamenat udržování dlouhých mezinárodních přátelství s přáteli.
Pro obchodní partnery:
Hůlky znamenají dlouhodobou spolupráci mezi obchodními partnery.