Co dělat při vysokém tlaku – situace pod tlakem
Co dělat při vysokém tlaku. 10 způsobů, jak zvládat situace pod vysokým tlakem. Za deštivého dne se vám porouchá klimatizace. Někdo vás blokuje na dálnici. Šéf nebo učitel vám zadá úkol s šíleným termínem. Všichni jsme to zažili! A je příliš snadné se těchto situací zaleknout. Ukazuje se, že existují lepší a horší způsoby, jak takové chvíle zvládnout.
Obsah článku:
Co dělat při vysokém tlaku
Promluvili jsme si s odborníkem z Heart Association, abychom zjistili, proč je důležité, jak zvládáme situace pod vysokým tlakem, abychom zvládli daný okamžik a předešli chronickému stresu. Přečtěte si praktické tipy pro zvládání situací pod vysokým tlakem.
Když se stres převalí
Stres je normální reakcí na situace pod vysokým tlakem, která se projevuje jak fyzicky, tak psychicky. Tělo uvolňuje velké množství adrenalinu, zvyšuje se krevní tlak a srdeční frekvence. Reakce vašeho mozku bude brzy následovat. V podstatě jde o reakci „bojuj, nebo uteč“, náš přirozený způsob detekce nebezpečí.
Někdy nás stres motivuje k výkonu – proto se říká „pod tlakem se daří“ – a někdy nás přemůže. Pokud tento druhý pocit není kontrolován, může vést k pocitu nedostatku kontroly. Tento cyklus jen přilévá olej do ohně.
Chronický stres může mít trvalé následky a přispívat k vysokému krevnímu tlaku (hypertenzi), astmatu, zažívacím potížím, duševním poruchám, jako jsou deprese a úzkosti, a dalším. Ještě přesvědčivější: Novější výzkumy poukazují na souvislost mezi myslí, srdcem a tělem. Duševní stavy mohou být rizikovými faktory pro horší zdraví srdce a zvyšují riziko dalších srdečních problémů, pokud již srdečním onemocněním trpíte. Co dělat při vysokém tlaku.
Ale i zde jsou dobré zprávy. Na druhou stranu se zdá, že lidé, kteří mají pozitivní psychické vlastnosti, jako je vděčnost a pozitivní pohled na život, jsou na tom celkově lépe.
10 způsobů, jak se zbavit tlaku
Vaří se vám krev? Mysl pracuje na plné obrátky? Vyzkoušejte tyto tipy, abyste zabránili vyhrocení situací pod vysokým tlakem. Smích je lékem na stres.
Všimněte si stresu v počátečních fázích. Když se dostanete do stresové situace, můžete cítit, jak se vám napínají svaly, buší srdce a potí dlaně. Uvědomění si této fyzické reakce je klíčem ke zvládání stresu. Když se stres začne stupňovat, je snazší se s ním vyrovnat, než se jím nechat zahltit.
Nejdřív mysli, potom jednej
Nejdříve přemýšlejte a pak jednejte. Když je na vás vyvíjen tlak, nejednejte instinktivně. Místo toho udělejte krok zpět a analyzujte situaci. Pokud jste se s někým dostali do konfliktu a potřebujete chvilku na přeskupení, řekněte mu to. Vy – a váš vztah s ním – na tom budete lépe.
Zjistěte, co můžete (a nemůžete) ovlivnit.
Co dělat při vysokém tlaku. Určete, co můžete (a nemůžete) ovlivnit. Počasí, zpravodajství, jednání ostatních lidí… to jsou věci, které v životě nemůžete ovlivnit. Tak proč s nimi ztrácet čas? Místo toho odborníci doporučují zaměřit svou energii na to, co můžete ovlivnit. Patří mezi ně vaše vlastní chování, způsob plánování a lidé, se kterými trávíte čas.
Vyhledání rozptýlení – Co dělat při vysokém tlaku
Najděte rozptýlení. Ve stresové situaci se soustřeďte na něco jiného než na hněv, zášť nebo frustraci, kterou cítíte. Pusťte si oblíbenou písničku nebo se přitulte ke svému domácímu mazlíčkovi. Je to verze pro dospělé, jako když dítěti řeknete, aby počítalo do deseti. Dá vašemu mozku možnost na chvíli se zastavit a přemýšlet a snad i přerušit koloběh stresu.
Dýchejte
Přitom se několikrát pomalu a zhluboka nadechněte. Hluboké dýchání je jedním z nejúčinnějších způsobů snižování stresu v těle a lze ho provádět kdykoli a kdekoli. Okamžitě vás uvolní a pomůže vám snížit tepovou frekvenci. Co dělat při vysokém tlaku. Stres – vše, co potřebujete vědět o stresu
Zůstaňte pozitivní
Nezapomeňte, že vaše mysl se téměř vždy vzdá jako první a že jste fyzicky schopni více, než si myslíte. Místo toho, abyste se zabývali negativními myšlenkami, zkuste najít v okolnostech humor (samozřejmě, že se vám večer před uzávěrkou velkého projektu rozbil notebook!). Pomoci může také přetváření problémů jako příležitostí k růstu nebo pokroku. Agresivní termín může být například příležitostí naučit se nové dovednosti nebo se spřátelit s novým kolegou.
Zklidněte svůj hlas – Co dělat při vysokém tlaku
Bez ohledu na to, jak se cítíte uvnitř, snažte se svým hlasem vyzařovat klid. Pokud se vám podaří vyhnout se stresu nebo panice, uvolníte se vy i vaše okolí. Často bude váš pohled následovat tento příklad. (Stejný účinek může mít i předstírání úsměvu!)
Pochopte, že máte na výběr
Někteří odborníci poukazují na to, že stres nezpůsobuje událost nebo jiná osoba, ale naše reakce na tuto událost nebo osobu. Událost je jen událost. To, co vám ten člověk řekl, je jen to, co řekl. Můžeme dovolit, aby v nás situace vyvolávala stres, nebo se můžeme rozhodnout, že ho nebudeme vyvolávat. Už jen tato znalost může být posilující.
Mluvte o tom – Co dělat při vysokém tlaku
Duševní zdraví je stejně důležité jako zdraví fyzické a naučit se zdravě zvládat stres vyžaduje praxi. Mnozí z nás na to musí pracovat celý život! Zkuste si promluvit s někým z rodiny nebo s přítelem, který vám pomůže osvěžit váš pohled na věc. Dámské zimní boty – 8 tipů, jak si vybrat
Vydání ve službě Steam
K životu patří situace vystavené vysokému tlaku, od práce přes školu až po osobní vztahy. Vždycky bude třeba platit účty, mít blízké, kteří potřebují vaši pozornost, a dodržovat termíny.
Všichni se musíme smířit s tím, že život má své výzvy a že s každou z nich nelze bojovat. Přijetí vám umožní mnohem lépe se vyrovnat se stresem racionálním způsobem. Jinými slovy, vybírejte si bitvy! Co dělat, když se nudím – 100 aktivit proti nudě
Až vás příště život postaví před nepříjemnou situaci, obraťte se na tyto tipy – a zbavte se tlaku.