ZdravíZDRAVÍ A VÝŽIVA

Dřívější menstruace – 14 důvodů, proč se hovno objevilo dříve

Dřívější menstruace – 14 důvodů, proč se hovno objevilo dříve. Co způsobuje dřívější začátek menstruace?

Je to normální?

 

Časné období tu a tam obvykle není důvodem k obavám. Menstruační cyklus je u každého jiný. Váš cyklus začíná prvním dnem aktuální menstruace a končí prvním dnem následující menstruace.

Typický cyklus trvá 21 až 39 dní, takže počet dní krvácení se u jednotlivých osob liší. Většina žen krvácí dva až sedm dní. Dřívější menstruace, Pokud je váš cyklus často kratší než 21 dní – což vede k tomu, že krvácíte dříve než obvykle – může to být příznak něčeho skrytého. Přečtěte si, na které příznaky si dát pozor a kdy navštívit lékaře.

 

1. Puberta – dřívější menstruace

 

1. Puberta - dřívější menstruace

Puberta obvykle začíná mezi osmým a třináctým rokem života. Je řízena chemickými látkami v těle, které se nazývají reprodukční hormony. Tyto hormony ovlivňují váš menstruační cyklus po celé období plodnosti.

 

V prvních letech po menstruaci mohou být tyto hormony nepravidelné. To znamená, že počet dní mezi menstruacemi může být kratší nebo delší než průměr.

Puberta může také způsobit:

  • zvětšení prsní tkáně
  • ochlupení v podpaží a tříslech
  • Štěňata
  • náladovost

 

2. Perimenopauza

 

Perimenopauza

Perimenopauza je přechod do menopauzy. Obvykle začíná v polovině až na konci čtyřicátých let a trvá přibližně čtyři roky. Hladina hormonů v tomto období prudce kolísá a ovulace nemusí být každý měsíc. Dřívější menstruace. To může způsobit nepravidelnou menstruaci, takže můžete menstruovat dříve nebo později než obvykle.

Perimenopauza může také způsobit:

  • menstruace je slabší nebo silnější než obvykle.
  • vynechání menstruace
  • vaginální suchost
  • návaly horka
  • potíže se spánkem
  • Podrážděnost

3. Intenzivní cvičení – dřívější menstruace

 

Intenzivní cvičení - dřívější menstruace

Intenzivní cvičení může způsobit nepravidelnou menstruaci nebo její úplné zastavení. Tento stav je často spojován se sportovci, kteří trénují několik hodin denně. Nejčastěji se vyskytuje u sportů s omezením hmotnosti, jako je balet a gymnastika.

Cvičení má vliv na menstruaci pouze tehdy, pokud spálíte mnohem více kalorií, než sníte. Bez dostatku energie vaše tělo neprodukuje množství reprodukčních hormonů, které potřebuje pro normální ovulaci.

 

4. Kolísání hmotnosti – Menstruace o týden dříve

 

Kolísání hmotnosti - Menstruace o týden dříve

Časná, nepravidelná nebo vynechaná menstruace je často spojena s velkými změnami hmotnosti. Nepravidelnost menstruace se často vyskytuje při rychlém úbytku hmotnosti. K tomu může dojít při extrémních dietách, operaci žaludečního bypassu nebo poruchách příjmu potravy.

 

Když tělo přejde do režimu hladovění, rezervuje si energii pro základní životní funkce, jako je dýchání. Vaše tělo přestane produkovat reprodukční hormony, což vede k nepravidelné menstruaci.

 

5. Stres

 

Stres

Silný stres může narušit hladinu hormonů a způsobit nepravidelnou menstruaci. Dřívější menstruace. Pokud trpíte úzkostí nebo jste nedávno prožili traumatickou událost, může to vyvést vaše hormony z rovnováhy.

Stres může také způsobit:

  • nevysvětlitelný přírůstek nebo úbytek hmotnosti
  • potíže se spánkem
  • potíže se soustředěním

6. Změna rutiny – Častá menstruace 

Změny ve vašem běžném režimu mohou ovlivnit vaše hormony a způsobit, že menstruace přijde dříve nebo později. Některé výzkumy například naznačují, že lidé, kteří střídají denní a noční směny, například zdravotní sestry, mají často nepravidelnou menstruaci. Podobné účinky může mít i změna časového pásma.

Vědci přesně nevědí, proč k tomu dochází, ale může to souviset s narušením cirkadiánního rytmu. To pak může narušit hladinu spánkového hormonu melatoninu. Je zapotřebí dalšího výzkumu, který by prozkoumal souvislost mezi melatoninem a reprodukčními hormony.

 

7. Léky na ředění krve – Menstruace po 21 dnech

 

Léky na ředění krve - Menstruace po 21 dnech

Užívání léků na ředění krve (antikoagulancií) může prodloužit menstruaci a způsobit silné krvácení. Antikoagulancia se přirozeně uvolňují během menstruace, aby pomohla ztenčit děložní sliznici a umožnila její odtok z pochvy. Užívání antikoagulancií může tento proces urychlit a způsobit silnější krvácení.

 

8. Hormonální antikoncepce

Hormony obsažené v hormonální antikoncepci přímo ovlivňují ovulaci a menstruaci. Pokud užíváte antikoncepční pilulky, načasování příští menstruace bude záviset na tom, kdy jste během cyklu začala užívat pilulky a zda užíváte týden placebo (připomínací pilulky).

 

Ostatní hormonální antikoncepce, jako je nitroděložní tělísko (IUD) a injekce Depo-Provera, může během prvních dvou až tří měsíců způsobovat nepravidelnou menstruaci. Mezi nežádoucí účinky patří nepravidelná menstruace nebo každodenní průlomové krvácení.

 

Když si zvyknete na hormonální antikoncepci, můžete také pocítit:

  • Křeče
  • bolest prsou
  • bolesti hlavy
  • Nevolnost

 

9. Nouzová antikoncepce – Dřívější menstruace

 

Nouzová antikoncepce (EC) se používá ke snížení rizika otěhotnění po nechráněném pohlavním styku. Jako EC můžete dostat EC tablety nebo si můžete nechat zavést měděné nitroděložní tělísko.

Pilulky EC obsahují hormony, které narušují normální proces ovulace. To může vést k dřívější nebo pozdější menstruaci. Pokud pravidelně užíváte tablety EC, může být vaše menstruace nepravidelná.

 

Nezřídka se stává, že po zavedení nitroděložního tělíska lékařem dojde k průlomovému krvácení. Vaše děloha si na nitroděložní tělísko zvykne až po několika měsících, během nichž můžete krvácet denně nebo nepravidelně.

Měděná nitroděložní tělíska mohou také způsobovat:

  • silná menstruace
  • silné menstruační křeče
  • křeče nebo bolesti zad

10. Některé pohlavně přenosné infekce (STI)

Sexuálně přenosné choroby, jako jsou chlamydie a kapavka, jsou poměrně časté. Tyto bakteriální infekce obvykle nevyvolávají žádné příznaky. Když se objeví, je známo, že způsobují špinění mezi menstruacemi nebo krvavý výtok.

Mohou také způsobit:

  • bolest při sexu
  • bolest nebo pálení při močení
  • bolesti břicha

11. Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)

PCOS je běžný stav způsobený hormonální nerovnováhou. Postihuje 1 z 10 žen ve fertilním věku. Mnoho lidí neví, že trpí PCOS, dokud nemají problémy s otěhotněním. Může ji také způsobit:

  • nepravidelná menstruace
  • vynechání menstruace
  • nadměrné ochlupení obličeje nebo těla
  • akné
  • přibývání na váze

12. Endometrióza – dřívější menstruace

Endometrióza vzniká, když tkáň podobná endometriu začne růst mimo dělohu v oblastech, jako jsou vaječníky, břicho a střeva. Postihuje přibližně 11 % žen ve věku 15 až 44 let.

Kromě neočekávaného krvácení může endometrióza způsobit:

  • silné menstruační křeče
  • chronické bolesti zad
  • bolest při nebo po sexu

13. Nekontrolovaná nebo nediagnostikovaná cukrovka

U nediagnostikované nebo špatně léčené cukrovky je hladina cukru v krvi chronicky vyšší než normálně. Jedna studie z roku 2011 zjistila, že mnoho lidí s cukrovkou 2. měla v letech před stanovením diagnózy nepravidelnou menstruaci.

Diabetes může také způsobit:

  • zvýšená žízeň
  • zvýšená potřeba močení, zejména v noci.
  • pomalé hojení
  • náhlý úbytek hmotnosti

14. Onemocnění štítné žlázy – dřívější menstruace

Odhaduje se, že u jedné z osmi žen se během života objeví onemocnění štítné žlázy. Nemoci štítné žlázy způsobují, že vaše tělo vytváří více nebo méně hormonů štítné žlázy, než vaše tělo potřebuje. Tento hormon je nezbytný pro řadu tělesných funkcí, včetně metabolismu a menstruačního cyklu.

 

Vaše individuální příznaky budou záviset na tom, zda je vaše štítná žláza nedostatečně nebo nadměrně aktivní. Kromě předčasné menstruace se u vás může vyskytnout:

 

Jaký je rozdíl mezi časnými menstruačními a implantačními příznaky?

K implantaci dojde, když se oplodněné vajíčko uchytí na děložní sliznici. Objevuje se jeden až dva týdny po početí. Implantace nemusí vždy vyvolat příznaky. Když se objeví příznaky, zahrnují lehké krvácení nebo křeče. Krvácení je obvykle slabší než při normální menstruaci a obvykle nevyžaduje použití tamponu nebo vložky.

Pokud jste od poslední menstruace měla nechráněný pohlavní styk nebo pokud vaše antikoncepce selhala, můžete zvážit nákup několika volně prodejných těhotenských testů. Můžete si ji vzít nyní, ale na přesný výsledek může být ještě příliš brzy. Pokud můžete, počkejte s testem až týden po začátku pravidelné menstruace. Můžete také navštívit svého lékaře, který vám výsledky potvrdí.

 

Jaký je rozdíl mezi příznaky předčasné menstruace a potratu?

Potrat je ztráta těhotenství. K většině potratů dochází během prvního trimestru. Často se objevuje dříve, než si člověk uvědomí těhotenství, takže může být obtížné odlišit obzvláště silnou menstruaci od potratu.

  • Potrat může způsobovat větší křeče a bolesti zad než normální menstruace.
  • Pokud bylo těhotenství delší, z pochvy vychází růžový výtok, krevní sraženiny nebo kousky tkáně plodu.
  • Pokud se domníváte, že jste potratila, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Jak poznám, že jsem těhotná – Příznaky těhotenství

Pokud jste vyloučili neobvyklou tkáň a můžete ji odstranit, vezměte ji s sebou. Lékař vyhodnotí tkáň a na jejím základě stanoví diagnózu. Váš lékař také provede vyšetření pánve a ultrazvuk, aby zjistil, zda došlo k potratu. V některých případech může být nutné odstranit přetrvávající tkáň z dělohy.

 

Jak se vyrovnat s dřívější menstruací

Způsob, jakým budete menstruaci řešit, bude záviset na tom, co podle vás způsobuje její předčasný příchod. Ve většině případů se předčasná menstruace vyřeší sama během jednoho nebo dvou měsíců.

Možná se vám podaří vrátit svůj cyklus do normálu, pokud:

  • Používejte menstruační aplikaci. Aplikace pro sledování menstruace umožňují zaznamenávat každodenní příznaky. Časem si můžete všimnout určitého vzorce toku. Své záznamy můžete také sdílet se svým lékařem při příští návštěvě.
  • Buďte připraveni. Mějte v tašce nebo v práci několik dámských vložek, tamponů nebo tamponů, abyste nebyli zaskočeni. Pro větší ochranu zvažte investici do sady menstruačního prádla. Dochází vám energie? Kupte si vložky, tampony a tampony.
  • Každou noc spí osm hodin. Abnormální spánkové vzorce mohou způsobit, že se menstruace rozladí. Pokud pracujete v noci, snažte se udržovat svůj cirkadiánní rytmus a spěte přes den v tmavém a klidném prostředí.
  • Jezte zdravou a vyváženou stravu. Správná výživa je klíčem ke zdravému reprodukčnímu systému. Pokud nepřijímáte dostatek kalorií, vaše tělo nemůže produkovat hormony, které potřebuje k pravidelnému fungování.
  • Netrénujte příliš tvrdě. Když spálíte více kalorií, než přijmete, vaše tělo nemá dostatek energie na dostatečnou produkci reprodukčních hormonů. Zvažte doplnění stravy vysokokalorickými proteinovými koktejly. Koupit je můžete zde.
  • Zvládejte svůj stres. Psychický stres může ovlivnit váš menstruační cyklus. Pokud vás tíží domácí nebo pracovní život, najděte si čas na sledování pořadu, který vás baví, procházku nebo cvičení jógy.
  • Udržujte si zdravou hmotnost. Obezita může narušit reprodukční hormony. K dosažení zdravé váhy vám může pomoci zahájení cvičebního plánu s přítelem nebo vstup do podpůrné dietní skupiny, jako je Weight Watchers.

 

Kdy navštívit lékaře  – Dřívější menstruace

Časná menstruace obvykle není známkou ničeho vážného. Pokud však máte silnou bolest nebo nepříjemné pocity, měli byste navštívit lékaře. Pokud jste potratila nebo máte podezření, že jste potratila, měla byste také okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Pokud se u vás nevyskytují žádné závažné příznaky, můžete si vše regulovat doma. Zvažte sledování menstruace v průběhu následujících dvou až tří měsíců, abyste zjistili, jaká je doba, proudění a další příznaky. Pokud se situace neuklidní, obraťte se na svého lékaře. Na základě těchto informací může vyhodnotit váš cyklus a poradit vám další postup.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button