ZdravíZDRAVÍ A VÝŽIVA

Jak zlepšit zrak – 10 domácích tipů

Jak zlepšit zrak – 10 domácích rad. Pravidelné oční prohlídky jsou jen jedním z mnoha způsobů, jak zlepšit svůj zrak a předcházet úrazům nebo nemocem, které by mohly zrak poškodit.

Přečtěte si, jak si můžete zlepšit zrak bez pomoci lékařů.

 

jak zlepšit zrak

 

 Jak zlepšit zrak

1. Jezte dostatek vitamínů a minerálů

Vitamíny A, C a E a minerál zinek obsahují antioxidanty, které mohou pomoci předcházet makulární degeneraci. Jedná se o onemocnění, při kterém dochází ke zhoršení makuly – části oka, která kontroluje centrální vidění.

Zdrojem těchto důležitých živin jsou různé druhy barevné zeleniny a ovoce, např.:

 • mrkev
 • červené papriky
 • brokolice
 • Špenát
 • Jahody
 • sladké brambory
 • citrusy
 • Pro lepší zdraví očí se doporučují také potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako je losos a lněné semínko.

 

2. Nezapomeňte na karotenoidy

Ke zlepšení zraku přispívá i několik dalších živin. Patří mezi ně lutein a zeaxantin, což jsou karotenoidy, které se nacházejí v sítnici. Najdete je také v zelené listové zelenině, brokolici, cuketě a vejcích.

Lutein a zeaxantin lze užívat také ve formě doplňků stravy. Tyto karotenoidy pomáhají chránit makulu tím, že zlepšují hustotu pigmentu v této části oka a absorbují ultrafialové a modré světlo.

3. Udržujte se v kondici

Ano, cvičení a udržování zdravé váhy může pomoci nejen vašemu pasu, ale také vašim očím. Cukrovka 2. typu, která se častěji vyskytuje u lidí s nadváhou nebo obezitou, může způsobit poškození malých cév v očích.

Tento stav se nazývá diabetická retinopatie. Příliš mnoho cukru v krvi poškozuje křehké stěny tepen. Diabetická retinopatie způsobuje, že velmi malé tepny v sítnici – zadní části oka citlivé na světlo – prosakují krví a tekutinou do oka, což poškozuje zrak.

Pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi a udržování dobré fyzické kondice mohou snížit pravděpodobnost vzniku diabetu 2. a jeho četné komplikace.

 

oči a cvičení

 

Kde je nejlepší sedět v letadle – Pořadí

Co je dobré na bolavé svaly – 14 účinných tipů na bolavé svaly
 

Pivo na vlasy: jak pomocí piva docílit zdravých, hebkých a lesklých vlasů

4. Chronická onemocnění

Cukrovka není jediné onemocnění, které může ovlivnit váš zrak. Zrak mohou ovlivnit i další onemocnění, jako je vysoký krevní tlak a roztroušená skleróza. Tyto stavy jsou spojeny s chronickým zánětem, který může poškodit vaše zdraví od hlavy až k patě.

Například zánět zrakového nervu může způsobit bolest a dokonce úplnou ztrátu zraku. I když nemoci, jako je roztroušená skleróza, nelze zabránit, můžete se ji pokusit zvládnout pomocí zdravých návyků a léků.

Vysoký krevní tlak lze účinně léčit zdravou stravou, cvičením a antihypertenzivy.

 

5. Nosit brýle  Jak zlepšit zrak

Ať už hrajete raketbal, pracujete v garáži nebo děláte vědecký experiment ve škole, je nezbytné, abyste si chránili oči správnými brýlemi.

Pevné ochranné brýle jsou nezbytné, pokud hrozí, že se vám během basketbalového zápasu do oka dostanou chemikálie, ostré předměty nebo materiály, jako jsou dřevěné hobliny, kovové úlomky nebo dokonce zbloudilý loket.

Mnoho ochranných brýlí je vyrobeno z polykarbonátu, který je přibližně desetkrát tvrdší než jiné druhy plastů.

 

jak zlepšit zrak

 

6. Sluneční brýle mohou také pomoci

Sluneční brýle neslouží jen k tomu, abyste vypadali cool. Nošení slunečních brýlí je jedním z nejdůležitějších kroků ke zlepšení zraku. Sluneční brýle blokují 99 až 100 procent  UVA a UVB záření ze slunečního světla.

Sluneční brýle pomáhají chránit oči před stavy, které jsou důsledkem poškození očí. Patří mezi ně šedý zákal, makulární degenerace a pterygium – výrůstek tkáně nad bílou částí oka. Pterygium může vést k astigmatismu, který může způsobit rozmazané vidění.

Nosit klobouk se širokou krempou vám také pomůže ochránit oči před poškozením sluncem.

 

7. Dodržujte pravidlo 20-20-20

Vaše oči během dne tvrdě pracují a čas od času si potřebují odpočinout. Zátěž může být obzvláště intenzivní, pokud pracujete na počítači dlouho v kuse. Abyste si ulehčili práci, řiďte se pravidlem 20-20-20.

To znamená, že každých 20 minut byste se měli přestat dívat do počítače a podívat se na 20 sekund na něco vzdáleného 20 metrů.

 

8. Přestat kouřit

Víte, že kouření škodí vašim plicím a srdci, nemluvě o vašich vlasech, kůži, zubech a téměř všech ostatních částech těla. To platí i pro vaše oči. Kouření výrazně zvyšuje riziko šedého zákalu a věkem podmíněné makulární degenerace.

Vaše oči, plíce, srdce a další části těla se naštěstí mohou začít zotavovat z dlouholetého poškození způsobeného tabákem již několik prvních hodin poté, co přestanete kouřit. Čím déle se budete vyhýbat cigaretám, tím více to prospěje vašim cévám a sníží záněty v očích i ve vašem okolí.

 

kouření a oči

 

9. Zjistěte historii očního zdraví ve vaší rodině

Některá oční onemocnění jsou dědičná, a proto vám informace o očních chorobách, které měli vaši rodiče nebo prarodiče, mohou pomoci přijmout preventivní opatření.

Mezi dědičné choroby patří např:

 • Glaukom
 • degenerace sítnice
 • věkem podmíněná makulární degenerace
 • atrofie zrakového nervu
 • Znalost rodinné anamnézy vám může pomoci včas přijmout preventivní opatření.

 

10. Udržujte ruce a čočky v čistotě

Vaše oči jsou obzvláště náchylné k bakteriím a infekcím. Zrak mohou ovlivnit i věci, které oči pouze dráždí. Z těchto důvodů byste si měli před dotykem očí nebo manipulací s kontaktními čočkami vždy umýt ruce.

Je také nesmírně důležité mýt si ruce a dezinfikovat kontaktní čočky podle pokynů.

Kontaktní čočky byste si také měli vyměňovat podle doporučení výrobce nebo lékaře. Mikroby v kontaktních čočkách mohou vést k bakteriálním infekcím očí.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button