Okrasné rostlinyOKRASNÉ ROSTLINY

Jarní květiny – 20 květin, které kvetou na jaře

Jarní květiny – 20 květin, které kvetou na jaře. Nic nepředznamenává konec zimy tak jako veselé jarní květiny. Jarní květiny, od prvních sněženek a narcisů až po prvosenky, slouží zahrádkářům jako „jarní ukazatel“, který odpočítává dny do doby, než se teploty opět zvýší a my budeme moci trávit více času na zahradě.

Proč pěstovat jarní květiny

 

Jarní květy jsou důležité také pro opylovače. Mnoho opylovačů, včetně čmeláků a některých motýlů, v zimě přezimuje a po probuzení ze zimního spánku se spoléhá na jarní květy, které jim poskytují nektar a pyl. Nektar z jarních květů dodává opylovačům energii k letu a hledání partnera nebo místa k hnízdění, zatímco pyl z jarních květů pomáhá čmelákům začít klást vajíčka pro další generaci čmeláků.

 

Jak vybrat jarní květiny do zahrady

 

Při výběru jarních květin je důležité myslet na to, kde je plánujete pěstovat. Většině z nich se nejlépe daří na plném slunci nebo v lehkém stínu – pokud jsou pěstovány na slunném místě, vykvetou dříve, protože půda, ve které rostou, je zahřívána sluncem. Zvažte také, zda chcete pěstovat jarní květiny v květináči nebo v zemi, zda chcete dočasnou nebo trvalou expozici a zda sázíte cibuloviny, které se obvykle vysazují na podzim.

Zvažte také barevné kombinace. Pokud sázíte jarní cibuloviny, přemýšlejte o barvách květin – budou se vzájemně doplňovat, nebo se budou střetávat? Rozkvetou současně, nebo postupně?

 

Jarní květiny

 

Jarní květiny

 

Níže uvádíme seznam 20 našich oblíbených jarních květin.

 

1. Susan bělokorá

 

Primrose

Nádherná prvosenka bezbarvá je jednou z našich nejoblíbenějších jarních květin se světle žlutými květy a svěže zelenými pomačkanými listy. V průběhu let se primulky rozrostou do trsů, které lze rozdělit a přesadit po zahradě, aby se zvětšila jejich plocha. Primulky jsou ve vhodných podmínkách samosprašné a dodávají zahradě přirozený vzhled. Existují také kultivované formy známé jako „polyanthus“, které kvetou v různých barvách včetně jasně fialové, červené a růžové.

Primulky se nejlépe pěstují ve vlhké půdě v polostínu mezi sněženkami a jinými jarními květinami.

Květiny: březen až květen
Výška x plocha: 20 cm x 35 cm

 

2. Sněhová vločka

 

Sněhová vločka

Sněženky patří k nejčasněji kvetoucím jarním květinám, někdy kvetou již v lednu. Na výběr jsou druhy Galanthus nivalis a větší kultivary s různými tvary květů, jako je Galanthus ‚S. Arnott‘ a Galanthus elwesii ‚Abington Green‘. Sněženky se v průběhu let postupně shlukují, takže je lze snadno vykopávat, dělit a přesazovat pro větší výstavu.

Nejlepších výsledků dosáhnete, když sněženky vysadíte „zelené“ po odkvětu v březnu a dubnu.

Květiny: leden až březen

Výška x plocha: 12 cm x 5 cm

3. Šafrán Tommasini

 

Šafrán Tommasini

Šafrány jsou jedny z nejveselejších jarních květin, které poskytují čmelákům hojnost pylu. Většina květů je fialová, ale můžete si koupit i žluté a bílé odrůdy. Vyrůstají z cibulovitých stvolů, které je nejlepší sázet na podzim, a nejlépe rostou na plném slunci ve vlhké, ale dobře propustné půdě. Šafrány lze pěstovat jednotlivě v květináčích, v mezerách na okraji zahrady nebo přirozeně v trávníku.

Květiny: únor až duben

Výška x plocha: 15 cm x 5 cm

4. Narcis

 

Narcis

Bylo by vůbec jaro jarem bez narcisů? Tyto veselé žluté květy kvetou i v těch nejnáročnějších podmínkách a nabízejí barevný nádech v době, kdy na zahradě téměř nic jiného nekvete. K pěstování je k dispozici velký výběr narcisů, včetně bíle a lososově růžově kvetoucích odrůd, vysokých typů a zakrslých narcisů „Tete-a-Tete“, stejně jako časně a pozdě kvetoucích odrůd. Pokud máte narcisy opravdu rádi, můžete vysadit různé rané a pozdní odrůdy, aby vám na zahradě kvetly od února do května.

Sázejte do vlhké, ale dobře propustné půdy na plném slunci, do země nebo do květináčů.

Květiny: únor až květen

Výška x plocha: 30 cm x 5 cm

5. Hyacint

 

Hyacinthe

Hyacinty jsou krásné jarní květiny, které v posledních letech upadly v nemilost, protože vypadají trochu staromódně. Hodí se však do květináčů, jsou velmi voňavé a na začátku roku nabízejí příval jarních barev a vůní. Na výběr jsou fialové, růžové a bílé odrůdy. Hyacinty vysazujte do vlhké, ale dobře propustné půdy na plném slunci. Popínavé rostliny – 28 nejlepších popínavých rostlin.

Květiny: březen až duben

Výška x plocha: 25 cm x 10 cm

6. Tulipán

 

Tulipán

Tulipány jsou jedny z nejoblíbenějších jarních květin a mají různé barvy, tvary a velikosti. Vyberte si pestrobarevné tulipány pro veselou expozici nebo vínové a bílé tulipány pro dramatičtější vzhled. Můžete si také koupit nařasené tulipány a tulipány s květy pivoněk, které budou vypadat jinak. Přestože tulipány nejsou u opylovačů oblíbené, jsou na jaře cenným doplňkem jarních květináčů a okrajových expozic. Tulipány zasaďte do vlhké, ale dobře propustné půdy na plném slunci.

Květiny: tulipány: duben až květen

Výška x plocha: 45 cm x 20 cm

7. Lesní pták Wren

 

Lesní pták Wren

Nebuddies jsou veselé, nízké modré květy. Jsou ideální pro výsadbu v přední části záhonu nebo v kombinaci s tulipány a narcisy pro vytvoření živé jarní expozice. Rostliny, které neopadávají, se snadno samy vysazují, ale jakmile vykvetou, začnou vypadat ošuntěle a je lepší je vytrhnout a na jejich místo zasadit něco jiného. Rostliny pro jezero :7 nejkrásnějších vodních květin na světě.

Květiny pěstujte ve vlhké, ale dobře propustné půdě v polostínu.

Květiny: duben až červen

Výška x plocha: 20 cm x 15 cm

8. Cheirant fragrant

 

Cheirant fragrant

Květy jsou oblíbené v jarních záhonových expozicích. Většina nástěnných květin je dvouletá, takže je třeba je vysévat koncem jara, aby byly připraveny ke kvetení na jaře následujícího roku. Nebo si kupte květiny s holými kořeny pro podzimní výsadbu. Čiranty jsou tmavě červené a žluté. Pěstujte je ve vlhké, ale dobře propustné půdě na plném slunci až v polostínu.

Květiny: březen až duben

Výška x plocha: 50 cm x 50 cm

 

Jarní květiny 9. Plíce

 

Jarní květiny 9. Plicník

Plicník lékařský je nádherná trvalka, která snáší více stínu než jiné jarní květiny. Jméno dostal podle znaků na listech, které měly připomínat nemocné plíce. Květy mohou být fialové nebo růžové. Plicník lékařský je velmi oblíbený u včely chlupaté, jedné z prvních včel, která se na jaře probouzí ze zimního spánku. Pro dosažení přirozeného jarního vzhledu zasaďte plicník s prvosenkami a nasturciemi.

Květiny: březen až duben

Výška x plocha: 35 cm x 45 cm

 

10. Kostkovaná koruna

 

Kostkovaná koruna

Checkered Crown je krásná jarní cibulovina z čeledi liliovitých. Má šachovnicově vzorované květy v odstínech fialové a růžové, ale můžete si pořídit i bílé odrůdy. Třapatku pěstujte ve vlhké půdě v polostínu.

Květiny: březen až duben

Výška x plocha: 35 cm x 45 cm

Jarní květiny 11. Chmel

 

Jarní květiny 11. Čemeřice

Čemeřice kvetou od konce zimy do jara v různých barvách květů včetně bílé, růžové a tmavě fialové. K dispozici je celá řada čemeřic, včetně nejčasněji kvetoucí vánoční růže, čemeřice černé, až po později kvetoucí hybridy čemeřic. 
Jak pečovat o orchidej
.

Květy pěstujte ve vlhké půdě v polostínu.

Květiny: leden až duben

Výška x plocha: 45 cm x 45 cm

12. Iris se síťkou

 

Iris se síťkou

Časně kvetoucí kosatce mají jemné, voňavé fialové květy se žlutými znaky. Dorůstají do výšky pouhých 15 cm a jsou ideální pro pěstování v květináčích a pro alpské expozice na stole nebo okenním parapetu. Nejlepších výsledků dosáhnete, když je zasadíte do květináčů.

Květiny: leden až duben

Výška x plocha: 15 cm x 15 cm

13. Heather

 

Heather

Vřesovce zimní a jarní, Erica carnea a Erica x darlyensis, kvetou v době, kdy kvete jen málo jiných rostlin. Jsou magnetem pro čmeláky a brzy na jaře jsou důležitým zdrojem pylu a nektaru. Na rozdíl od letně kvetoucích vřesovců snášejí tyto odolné vřesovce neutrální až zásaditou půdu. Vysaďte je do květináčů s dalšími jarními květinami nebo dopředu na slunný okraj.

Květiny: prosinec až duben

Výška x plocha: 50 cm x 100 cm

14. Tavolin zima

 

Tavolin zima

Tavolíny časné jarní jsou časně kvetoucí trvalky s jasně žlutými květy. Výborně se hodí pro zpřírodnění trávníků a dobře se kombinují se sněženkami. Zvolte slunné až částečně zastíněné místo s vlhkou, ale dobře propustnou půdou. Stejně jako u sněženek je po odkvětu vysazujte „zelené“.

Květiny: leden až únor

Výška x plocha: 13 cm x 10 cm

Jarní květiny 15. Poniklec

 

Jarní květiny 15. Poniklec

Pulsatilla vulgaris je krásná pozdně jarní květina, která je tradičně symbolem Velikonoc. Má hedvábně fialové hvězdicovité květy, které kontrastují s kapradinami. Pastinák pěstujte v dobře propustné půdě na plném slunci.

Květiny: duben až květen

Výška x plocha: 20 cm x 20 cm

16. Modřiny

 

Modřiny

Hroznové hyacinty, Bruises, jsou malé, na jaře kvetoucí cibuloviny s jasně modrými květy. Přestože mají společné jméno s hyacinty, nejsou příbuzné. Vysaďte je na přední okraj záhonu, do trávy nebo do květináčů. Buďte opatrní – snadno se šíří. Pokojové rostliny 30 nejkrásnějších pokojových rostlin.

Květiny: duben až květen

Výška x plocha: 20 cm x 10 cm

17. Německý kosatec

 

Německý kosatec

Německý kosatec je oblíbený, vysoko rostoucí kosatec, který kvete na mečovitých listech od května do června. Každý květ se skládá z velkých vnějších a vnitřních okvětních lístků, tzv. sepálů a fallů. Chloupky rostoucí podél středu okvětních lístků daly kosatci německé jméno.

Německý kosatec vysaďte na teplý, slunný záhon do vlhké, ale dobře propustné půdy. Dbejte na to, aby byl kosatec umístěn nad úrovní půdy a po většinu dne na plném slunci – to zajistí spolehlivé kvetení.

Květy: květen-červen

Výška x plocha: 90 cm x 10 cm

Jarní květiny 18. Náprstek

 

Jarní květiny 18. Náprstník

 

Náprstníky kvetou od pozdního jara do léta a překlenují tak období mezi jarními a letními trvalkami. Náprstníky mají tradičně růžovofialové trubkovité květy s krásným skvrnitým vnitřkem, ale můžete si pořídit i odrůdy s bílými a oranžovými květy. Většina náprstníků je dvouletá, což znamená, že kvetou a dávají semena ve druhém roce, ale stále častěji jsou k dispozici i víceleté náprstníky.

Kapradiny pěstujte ve vlhké, ale dobře propustné půdě na slunci až ve stínu. Dvouleté druhy se snadno samy vysévají.

Květy: květen-červen

Výška x plocha: 1,8 m x 90 cm

19. Česnek

 

Česnek

Česneky jsou cibulovité trvalky, obvykle s kulovitými fialovými květy. Kvetou od konce jara do léta a jsou oblíbené včelami. Jsou to vynikající řezané květiny, a to jak v čerstvých, tak v sušených květinových vazbách.


Pěstování česneku
ve vlhké, ale dobře propustné půdě na plném slunci, ideálně mezi jinými listnatými rostlinami, které skryjí jejich nevzhledné pruhované listy.
Rostliny do stínu – 11 pokojových rostlin do stínu.

Květy: květen-červen

Výška x plocha: 20 cm x 15 cm

Jarní květiny 20. Konvalinky

 

Jarní květiny 20. Konvalinky

Konvalinka je nízko rostoucí, rozrůstající se trvalka s obloukovitými stonky bílých zvonkovitých květů. Je ideální pro pěstování na stinných okrajích a v lesích. Dobře se hodí jako řezaná květina. Vypadávání vlasů.

Konvalinky vysazujte do vlhké půdy v polostínu.

Květiny: duben až květen

Výška x plocha: 25 cm x 30 cm

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button