Popínavé rostliny – 28 nejlepších popínavých rostlin
Popínavé rostliny – 28 nejlepších popínavých rostlin. Zde je výběr nejlepších popínavých rostlin. Všechny popínavé rostliny, včetně oblíbených druhů, jako je pámelník nebo jasmín, mají společnou úspěšnou strategii, kdy se při přístupu ke slunečnímu světlu spoléhají na oporu jiných rostlin nebo předmětů. Díky tomu není třeba investovat velké prostředky do tvorby podpůrných tkání, jako je dřevo stromů, a popínavé rostliny nepodléhají obvyklým omezením růstu.
Obsah článku:
Nejlepší popínavé rostliny pro zahradu
Intenzivní růst s sebou samozřejmě nese své problémy – intenzitu růstu je třeba pečlivě přizpůsobit vhodnému prostoru a případně omezit jeho intenzitu.
Pileostegia viburnoides
Samosprašná, stálezelená, snášející stín, s bílými pěnivými květy na konci léta. Tato pnoucí hortenzie má pomalý růst, což znamená, že po zakořenění nemusí tolik omezovat.
Pavinichův Henryho – Parthenocissus henryana
Tato virginská popínavá rostlina pocházející z Číny má vkusně panašované listy, které se na podzim zbarvují do zářivých červených odstínů. Je samosprašná a snáší zastínění severní stěny.
Hydrangea anomala subsp. petiolaris
Je opadavá, ale v sezóně zcela pokryje svůj prostor velkými zelenými listy a bílými krajkovými květenstvími. Další pnoucí hortenzie, která rychle pokryje stinnou stěnu. Hortenzie: popis, péče a pěstování
Jasminum nudiflorum – Jasminum nudiflorum
Tréninkem a řezem ihned po odkvětu ji lze přimět k tomu, aby získala podobu popínavé rostliny. Při troše volnosti tento zimní jasmín v zimě a brzy na jaře bohatě kvete.
Konfederační jasmín – Trachelospermum jasminoides
Vůně „falešného jasmínu“ není tolik podobná pravému jasmínu, ale je stejně silná. Jasmín konfederační je poměrně odolný, i když podobný jasmín asijský (Trachelospermum asiaticum) je údajně odolnější. Nejlépe se mu daří na slunné stěně. Mohlo by vás také zajímat:
Rostliny do koupelny : 17 rostlin do koupelny
Hedera algeriensis ‚Gloire de Marengo‘ – Hedera algeriensis ‚Gloire de Marengo‘
Hodí se k osvětlení tmavých stěn bez zbytečného rozruchu. Statný, samovýsevný, přizpůsobivý břečťan pestrý s elegantními lesklými bílými listy.
Telmanniana – Lonicera x tellmanniana
Zemitá rostlina, které chybí vůně, ale její sytě oranžové květy jsou velmi vzrušující. Snáší zastínění a lze ji každoročně prořezávat odstraňováním kvetoucích výhonů.
Cobaea scandens – Cobaea scandens – Rychle rostoucí popínavé rostliny
Rychle rostoucí popínavé rostliny. Nejmohutnější ze všech jednoletých popínavých rostlin a trvalka v bezmrazém podnebí. Ze semen dokáže pokrýt překvapivou plochu zvonkovitými květy od konce léta až do prvních mrazíků v jednom roce.
Schizophragma integrifolium
Podobně jako Hydrangea anomala, i když budete potřebovat více trpělivosti. Tato popínavá rostlina se vyznačuje tvarem a velikostí sterilních kvítků, které obklopují květenství.
Zvonek – Ipomoea tricolor ‚Heavenly Blue‘
Ve středomořském klimatu je to trvalka, která zde může dosáhnout dostatečné intenzity, aby byla patrná již od pozdního dubnového výsevu, aniž by byla příliš nápadná. Kvete, dokud ji nezastaví mrazy.
Ostřice laločnatá – Ipomoea lobata
Zajímavý zástupce čeledi hrnkovitých s květy, které jsou v raném stádiu poupěte současně intenzivně oranžové a žluté a dozrávají do krémové barvy. Popenec vysejeme koncem dubna a přesadíme jej až po pominutí nebezpečí mrazů. Mohlo by vás také zajímat :Kdy vysadit gladioly? Od výsadby po pěstování.
Clematis viticella – Odolné popínavé rostliny
Plodný plamének s modrými květy, podobný Sissinghurstově ‚Perle d’Azur‘, ale s o něco menšími květy a lepší odolností proti plísni. Na jaře ji silně zastřihněte a sledujte, jak roste. Odolní horolezci. Clematis a jeho pěstování
Bomarea multiflora
Popínavá bylina příbuzná Alstroemerii, která vyrůstá z hlízy. Bomarea multiflora může být přes zimu chráněna silným mulčem. Něco tak úžasného si zaslouží trochu úsilí.
Ipomoea coccinea
Tato pravá letnička s jemným habitem a nápadnými šarlatovými květy je vzácná a zaslouží si častější pěstování. Jednoduše ze semen zasetých koncem dubna a vysazených po pominutí nebezpečí mrazu.
Solanum laxum ‚Album‘
Popínavá rostlina s množstvím květů, které vypadají křehce a svěže až do prvních mrazíků. V zimě zkraťte boční větve na 15 cm. Je citlivá, proto ji umisťujte opatrně.
Rhodochiton atrosanguineus
‚Purple Bellflower‘ vytváří krásné květy po celé délce svých stonků a vypadá efektně, když roste podél vodorovných větví nebo větviček. Lze ji vysévat koncem dubna nebo v srpnu a přezimovat bez mrazů.
Lapageria – Lapageria rosea Stálezelené popínavé rostliny
Je úžasně krásná, ale vyžaduje stín, úkryt, dobrou drenáž (a dostatek letní vláhy), pomalu roste a je zřejmě ambrózií pro slimáky. Stálezelené popínavé rostliny. Mohlo by vás také zajímat :
Jak pečovat o orchideje – 10 nejlepších tipů pro péči.
Clematis ‚Frances Rivis‘
Dobře kvetoucí raný plamének s kývavými květy, které mají na jaře velký půvab. Dobře se jí bude dařit v částečném listnatém stínu jako součásti lesního porostu. Po odkvětu ji mírně zastřihněte, pokud vůbec.
Stálezelené popínavé rostliny Clematis ‚Alba Luxurians‘
Jeden z nejmohutnějších plaménků. Každé jaro je silně zastřihněte, budete překvapeni, jakou pokryvnost získáte za jednu sezónu. Hojně kvete od července do září. Stálezelené popínavé rostliny.
Růže ‚Svatební den‘
Kvetoucí růže mají tu příjemnou vlastnost, že v průběhu zrání mění barvu, od světle primulové až po bílou. Jednotlivá stádia se objevují vedle sebe v každém vícenásobném květenství. Popínavé rostliny.
Clematis ‚Bill MacKenzie‘ – Pnoucí rostliny
Vytrvalý, bujný plamének, který nabízí nápadné květy a semeníky po celou dlouhou sezónu. Je odolný vůči suchu a extrémnímu chladu, ale nejlépe se mu daří na plném slunci.
Mochyně – Lonicera periclymenum ‚Serotina‘ Nenáročné tažné rostliny
Půdopokryvná rostlina s výrazným zbarvením a dlouhou dobou kvetení. Bujně rostoucí a občas nepořádný druh, který lze v zimě udržet v mezích opatrným odstraňováním odumřelých výhonů. Nenáročné tažné rostliny.
Rose ‚Chevy Chase‘ – Pnoucí rostliny
Bouřlivá růže s nádechem bohatosti. Květy jsou malé, dvojité, karmínové, s těsně seskupenými okvětními lístky. Skvěle se hodí v kombinaci s tmavými lesklými listy vzrostlého dřínu, který je vhodným hostitelem.
Rose ‚The Garland‘ – Pnoucí rostliny
Tato růže je vždy nejzajímavějším pohledem na zahradě. Může se extrémně zvětšit.
Wisteria floribunda ‚Alba‘ – Vistárie floribunda ‚Alba‘ – Vláčkodárné rostliny
Vlečné rostliny. Často se pěstuje v ostře řezaných patrech na stěně, pokud se však ponechá volně na stromech, vyhledává sluneční světlo, aby dobře kvetla, a získá něco ze svého přirozeného charakteru. Mohlo by vás také zajímat :
Pokojové rostliny 30 nejkrásnějších pokojových rostlin.
Coignetova réva – Vitis coignetiae – Popínavé rostliny
Vinná réva v přesnějším smyslu: blízký příbuzný hroznů. Pěstuje se pro své velké listy, které se na podzim krásně zbarvují. Skvělý způsob, jak oživit stálezelené stromy.
Pnoucí růže – Rosa ‚Paul’s Himalayan Musk‘ – Pnoucí rostliny
Robustní růže s jemnými květy. Ideální pro vyzvednutí velkého stromu. Chvíli potrvá, než se uchytí, ale až se tak stane, odmění se vám půvabem, vůní a spoustou květů. Přečtěte si :
Jak změkčit vlasy: 5 přírodních způsobů
Plamének horský – Clematis montana var. grandiflora Rubens
Je známá svou mimořádnou životaschopností, díky níž je obtížné ji zadržet. Její růst stonků může vypadat poněkud neuspořádaně, zejména v zimě. Ale vše bude odpuštěno, až rozkvete.