Slovenský jazyk

Karel Čapek Devět pohádek Čtenářský deník

Karel Čapek Devět pohádek Čtenářský deník. O čtenářském deníku Šťastná hospodyňka. Karel Čapek Devět pohádek Čtenářský deník.

 

spisovatel: Karel Čapek
ilustrátor:Jozef Čapek
nakladatelství: Mladé letá, Bratislava

 

Karel Čapek - Devět pohádek Čtenářský deník

Karel Čapek

(1890-1938) Byl to významný český spisovatel. Začal tvořit se svým bratrem Jozefem. Psal romány, divadelní hry a pohádky pro děti, včetně knihy o pejskovi a kočičce, kterou ilustroval Jozef Čapek.

O šťastném správci domu

 

Karel Čapek - O šťastném hospodáři Čtenářský deník

Byl na světě jeden hospodář, který si říkal, že je nejnešťastnějším člověkem na světě. A přesto mu nechybělo téměř nic. Myslel si, že má špatnou ženu, starou kozu, psa, který neštěká, a krávu, která mu nedává mléko. Proto si myslel, že má špatnou ženu, protože ho posílala okopávat brambory nebo sekat kozám trávu.Jednoho dne se vydal do světa a skončil v hospodě.Skončil ve Faltově hospodě, kde vypil svůj hněv, pak lítost a nakonec i dobré úmysly.A když všechno vypil, hostinský mu řekl, aby šel domů a vyspal se.Hostinský se jmenoval Jíra a hostinského žena byla Jíra. Jíra přemýšlel, jestli je lepší jít domů po dvou nebo po čtyřech, po křivolaké nebo po rovné, příkopem nebo po silnici.Jak tak šel, najednou mu hlas řekl, že bude spát na tři žádosti, aby tolik nespala. Mária Jančová Čtenářský deník Příběhy staré matky.

 

Žira slíbil, že až se něco podaří, přestane tolik naříkat. Jíra si pomyslel, že žádostí bude dost, a pak ho napadlo, že by se měl raději poradit se svou ženou. Pak nějak nemohl najít cestu domů, a tak si říkal, že kdyby mohl, už by byl doma. Ale jakmile to řekl, byl doma. a teprve pak mu došlo, že už jedno přání vyslovil. pak si řekl, že musí být opatrný , ale už vyslovil druhé přání a třetí bylo, aby se jeho žena probudila, a teprve když se jeho žena probudila, přišel k rozumu. Byl tak rozzlobený, že už neměl žádné přání, ale slíbil, že přestane naříkat a zlobit se. Pak mu jeho žena řekla: „Zkus to vyřešit. A slíbil, že to udělá.

Jak změkčit vlasy: 5 přírodních způsobů

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button