Kolik máme žeber – vše o žebrech
Kolik máme žeber? Obecně se má za to, že muži mají o jedno žebro méně než ženy. Tento mýtus má možná kořeny v Bibli a v příběhu o stvoření Evy, která byla stvořena z jednoho z Adamových žeber. Tento mýtus je jen neprokázaná, falešná víra. Náboženští vůdci jakéhokoli vyznání ji již nepřijímají jako fakt.
Obsah článku:
Kolik žeber mame
Naprostá většina lidí se rodí s 12 páry žeber, celkem 24, bez ohledu na pohlaví.
Výjimku z tohoto anatomického pravidla tvoří lidé, kteří se narodili se specifickými genetickými anomáliemi. Může se jednat o příliš mnoho žeber (nadpočetná žebra) nebo příliš málo žeber (ageneze žeber).
Příčiny odchylek v počtu žeber
Krční žebra
Krční žebro je genetická mutace, která způsobuje, že se někteří lidé rodí s jedním nebo dvěma žebry navíc mezi základnou krku a klíční kostí. Kolik žeber máme.c
Lidé, kteří se s tímto onemocněním narodili, mohou mít jedno žebro navíc na jedné straně nebo jedno žebro navíc na obou stranách. Tato žebra mohou být plně zformovaná kost nebo se může jednat o vlákna tkáně, která neobsahují žádnou kost.
Cervikální žebro je stav, který může postihnout obě pohlaví.
Mnoho lidí, kteří trpí tímto onemocněním, nemá žádné příznaky a neví, že ho mají. Jiní pociťují nepříjemné pocity, jako je bolest krku nebo necitlivost, způsobené tlakem krčního žebra na nervová zakončení nebo cévy.
Krční žebro může mít za následek stav zvaný thoracic outlet syndrome (TOS). TOS se obvykle objevuje v dospělosti a může postihnout více mužů než žen. Ne u každého, kdo má krční žebro, se vyvine TOS.
Trisomie 21 (Downův syndrom)
Downův syndrom je chromozomální porucha. Lidé narození s Downovým syndromem mají někdy jedno žebro navíc nebo jich 12 chybí. Žebro. Ne každý člověk s Downovým syndromem má abnormality v počtu žeber.
Spondylocekální dysplazie
Tato vzácná autozomálně recesivní porucha je také známá jako spondylokostální dysostóza. Jedná se o abnormální vývoj žeber a páteře. Kromě skoliózy a srostlých nebo deformovaných obratlů mohou mít lidé narození s tímto onemocněním srostlá žebra nebo jim žebra mohou zcela chybět. Kolik máme žeber.
Spondylothorakální dysplazie
Spondylothorakální dysplazie je autozomálně recesivní onemocnění. Je také známá jako spondylothorakální dysostóza. Děti narozené s tímto onemocněním mají srostlá žebra a srostlé obratle. Mají také velmi malé hrudní dutiny, což může způsobit vážné problémy s dýcháním. Kdy vyrazit na Island – počasí a doprava
Goldenharův syndrom (okuloaurikulo-vertebrální spektrum)
Goldenharův syndrom je vzácný vrozený stav, který způsobuje abnormality páteře, uší a očí.
Děti narozené s Goldenharovým syndromem mohou mít jedno nebo dvě částečně utvořené nebo chybějící uši a nezhoubné výrůstky na očích. Mohou mít také nedostatečně vyvinutou čelist a lícní kosti a chybějící, srostlá nebo neúplně vytvořená žebra.
Jak se léčí abnormality žeber? Kolik žeber mame
Abnormality žeber není třeba léčit, pokud nezpůsobují problémy, jako je abnormální růst, problémy s dýcháním nebo bolest.
Některé deformace žeber mohou být zachyceny ultrazvukem ještě před narozením dítěte. Jiné se mohou projevit až po porodu, pokud má vaše dítě menší hrudník nebo potíže s dýcháním. V tomto případě se léčba zaměří na podporu dýchání.
Chybějící žebra se někdy korigují chirurgicky pomocí zařízení zvaného vertikálně rozšiřitelné titanové žebro (VEPTR). Velikost VEPTR lze upravovat podle toho, jak dítě roste. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků
Problémy s páteří, jako je skolióza, lze léčit chirurgicky nebo pomocí ortézy.
Pokud se nevyskytují žádné problémy s držením těla, dýcháním nebo chůzí, může být nutné pouze pozorné vyčkávání.
Dospělým s krčními žebry, kteří začnou pociťovat příznaky spojené s TOS, může být chirurgicky odstraněno nadbytečné žebro nebo žebra.
Závěr Kolik mame žeber
Příběh Adama a Evy vedl některé lidi k přesvědčení, že muži mají o jedno žebro méně než ženy. Není to pravda. Naprostá většina lidí má 12 sad nebo 24 žeber bez ohledu na pohlaví.
Lidé, kteří se narodili s určitými chorobami, mohou mít příliš mnoho nebo příliš málo žeber. Tyto stavy nevyžadují vždy léčbu. V mnoha případech vám lékař doporučí opatrně vyčkat.