CelebritySLAVNÉ OSOBNOSTI

Pan Bean – vše, co potřebujete vědět

Pan Bean je britský sitcom vytvořený Rowanem Atkinsonem a Richardem Curtisem, produkovaný společností Tiger Aspect a s Atkinsonem v hlavní roli. Sitcom se skládá z 15 epizod, které napsal Atkinson spolu s Curtisem a Robinem Driscollem; Ben Elton se podílel na scénáři pilotní epizody. Seriál původně vysílala televize ITV, a to od pilotního dílu 1. Leden 1990 a skončil s „Nejlepší kousky pana Beana“ 15. Prosinec 1995.

 

Pan Bean

 

Pan Bean

 

Seriál je založen na postavě, kterou Atkinson původně vytvořil během svého magisterského studia na Oxfordské univerzitě, a zaměřuje se na pana Beana. Atkinson ho popsal jako „dítě v těle dospělého muže“, který řeší různé problémy spojené s každodenními úkoly a často přitom způsobuje otřesy. Seriál Pan Bean byl ovlivněn herci z oblasti fyzické komedie, jako byl Jacques Tati, a herci z raných němých filmů.

 

Během svého původního pětiletého vysílání se Pan Bean setkal s širokým ohlasem a přilákal velké množství televizních diváků. Epizodu „Potíže s panem Beanem“ vidělo 18,74 milionu diváků a seriál získal řadu mezinárodních ocenění, včetně Zlaté růže. Od té doby se série prodala do 245 zemí po celém světě. Inspiroval animovaný spin-off a dva celovečerní filmy, Atkinson se znovu objevil jako pan Bean na zahajovacím ceremoniálu Letních olympijských her 2012 v Londýně, v televizních reklamách a několika skečích pro Comic Relief. Tento pořad je velmi atraktivní ve stovkách oblastí po celém světě, protože kromě uznání, které si vysloužil v původním vysílání, používá jen velmi málo srozumitelných dialogů, takže je přístupný i lidem, kteří neumějí anglicky nebo umí anglicky jen velmi málo.

 

Původ

Postava pana Beana vznikla v době, kdy Rowan Atkinson studoval magisterský obor elektrotechniky na The Queen’s College v Oxfordu. Skeč s Beanem byl uveden na Edinburgh Fringe na začátku 80. let. let. Podobná postava jménem Robert Box, kterou rovněž hrál Atkinson, se objevila v jednorázovém sitcomu televize ITV z roku 1979 Canned Laughter, jehož scény byly použity i ve filmu z roku 1997.

 

Jedno z prvních Beanových vystoupení se uskutečnilo na komediálním festivalu Just for Laughs v kanadském Montrealu v roce 1987. Když ho koordinátoři programu zařadili do programu festivalu, Atkinson trval na tom, aby vystupoval ve francouzském programu, a ne v anglickém. Vzhledem k tomu, že ve svém projevu neměl vůbec žádný francouzský dialog, nemohli koordinátoři programu pochopit, proč chce Atkinson vystoupit ve francouzském pořadu. Ukázalo se, že Atkinsonovo vystoupení na festivalu bylo pro jeho postavu zkušební platformou a chtěl si vyzkoušet, jak si jeho fyzická komedie povede na mezinárodní scéně s neanglicky mluvícím publikem.

 

Pan Bean zemřel

 

Pan Bean zemřel

 

O jménu postavy bylo rozhodnuto až po natočení první epizody. Pan Bean Died zkoumal několik dalších jmen ovlivněných zeleninou, například „Pan Květák“.  Pan Bean zemřel Atkinson uvedl, že ho ovlivnila dřívější komediální postava Monsieur Hulot, kterou vytvořil francouzský komik a režisér Jacques Tati. Atkinson také zmínil vliv Petera Sellerse. Pan Bean zemřel, který již dříve hrál podobné postavy „pochybných šprtů“, zejména Hrundiho Bakshiho ve filmu Partička (1968) a inspektora Clouseaua ve filmech o Růžovém panterovi.

 

Pan Bean zemřel

 

Stylisticky se Pan Bean také podobá raným němým filmům, sází výhradně na fyzickou komiku a pan Bean mluví jen velmi málo dialogů (ačkoli stejně jako jiné hrané sitcomy z té doby obsahuje směšnou stopu). To umožnilo, aby se série prodávala po celém světě bez výrazných změn dialogů. V listopadu 2012 řekl Atkinson deníku The Daily Telegraph, že hodlá s touto postavou odejít do důchodu, a uvedl, že „když má někdo po padesátce dětskou povahu, začíná to být trochu smutné“. V roce 2016 však Atkinson změnil názor a prohlásil, že s hraním pana Beana nikdy neskončí. Komedie o trávě 10 komedií o kouření trávy.

 

Pan Bean herec

 

Pan Bean herec

Titulní postava a hlavní hrdina. Pan Bean, kterého hraje Rowan Atkinson, je dětinský šašek, který při svých každodenních úkolech používá různé neobvyklé plány a výmysly. Pan Bean žije sám v bytě č. 2 na Arbour Road 12 v Highbury a téměř vždy je vidět ve svém charakteristickém tvídovém saku a úzké červené kravatě. Obvykle také nosí digitální hodinky s kalkulačkou. Pan Bean mluví jen zřídka, a když už promluví, je to obvykle jen pár zamumlaných slov pronesených komicky slabým hlasem. Jeho křestní jméno (pro ostatní si říká Bean) a povolání, pokud nějaké má, není nikdy uvedeno. V první filmové adaptaci je v jeho pasu v kolonce „jméno“ uvedeno „pan“ a je vyobrazen jako zaměstnanec ochranky v Národní galerii v Londýně.

 

Pan Bean si často neuvědomuje základní aspekty fungování světa a v pořadu se obvykle objevují jeho pokusy o činnosti, které by se za normálních okolností považovaly za jednoduché, jako je plavání, používání televize, zařizování interiéru nebo návštěva kostela. Velkou část humoru tvoří jeho originální (a často absurdní) řešení problémů a naprostá neúcta k ostatním při jejich řešení, stejně jako jeho malichernost a občasná zlomyslnost.

 

Rowan Atkinson jako pan Bean

 

Pan Bean herec
Rowan Atkinson

 

V titulkové sekvenci druhé epizody padá pan Bean z oblohy v paprsku světla za doprovodu sborového zpěvu Ecce homo qui est faba („Hle, člověk, který je fazole“). Rowan Atkinson jako pan Bean, kterou v roce 1990 zazpíval sbor katedrály v Southwarku. Rowan Atkinson jako pan Bean. Úvodní sekvence byla ve druhém a třetím díle původně černobílá, čímž chtěli producenti zdůraznit jeho postavení „obyčejného člověka, který se dostal do centra pozornosti“. V pozdějších epizodách však pan Bean padá z noční oblohy na opuštěnou londýnskou ulici s katedrálou svatého Pavla jako kulisou.

Na konci třetího a šestého dílu je také v příslušných scénách v pozadí (černá scéna ve třetím díle a scéna na ulici v šestém díle) zobrazen, jak je vcucnut zpět do nebe. Pokud jde o úvodní titulky, Atkinson přiznal, že Bean „má lehce mimozemský aspekt“: v epizodě The Animated Series „Double Trouble“ byl jeho mimozemský aspekt využit v dějové linii, v níž se dostane do vesmírné lodi s mimozemšťany, kteří vypadají přesně jako on a dokonce mají vlastní plyšové hračky. V očividné poctě závěru ho mimozemšťané pošlou domů v paprsku světla a s hudbou podobnou úvodu původního seriálu Pan Bean. Zda je Bean mimozemšťan, není jasné.

 

Irma Gobb

Dlouholetá přítelkyně pana Beana, Irma Gobbová (hraje ji Matilda Zieglerová), se objeví ve třech epizodách. Ve filmech „Prokletí pana Beana“ a „Pan Bean jede do města“ je tato postava označována pouze jako „přítelkyně“. Bean se k ní chová poněkud bezohledně a zdá se, že ji považuje spíše za kamarádku a společnici než za milostný zájem. Žárlí však, když tančí s jiným mužem na diskotéce ve filmu „Pan Bean jede do města“, a rozhodně očekává, že ji o Vánocích požádá o ruku ve filmu „Veselé Vánoce, pane Beane“; jeho neúspěch vede k tomu, že ho nadobro opustí. Přesto se později znovu objevil ve filmu Mr. Bean: The Animated Series. V knize Deník pana Beana se dozvídáme, že Bean se s Irmou Gobbovou seznámil v místní knihovně. Zieglerová hrála také servírku, matku a policistku.

 

Ve skeči Comic Relief „Torvill & Bean“ doprovází Beana společnice, kterou ztvárnila Sophie Thompsonová a jejíž celkový vzhled se podobá Gobbovi. 10 nejlepších kung-fu filmů, které byste měli rozhodně vidět.

 

Teddy

 

Teddy je medvídek pana Beana a pravděpodobně jeho nejlepší přítel. Tento malý hnědý medvídek je pletený podivín s knoflíkovýma očima a končetinami ve tvaru klobásy, které vždy skončí zlomené napůl nebo v jiném stavu zničení a znetvoření. Ačkoli je Teddy neživý, pan Bean často předstírá, že je živý: vždy mu koupí vánoční dárek nebo se ho snaží ráno nevzbudit.

Například když pan Bean zhypnotizuje Medvídka, luskne prsty a medvídkova hlava se zakloní, jako by okamžitě usnul. (Bean podepřel Teddyho hlavu prstem.) Teddy je často zasvěcen do různých plánů pana Beana a v případě nouze slouží jako nástroj nebo jiné předměty; byl dekapitován („Pan Bean v pokoji 426“), použit jako jeho štětec („Udělejte si to sám, pane Beane“) a zmenšen v pračce („Tee Off, pane Beane“). Teddy je také „domácím mazlíčkem“ pana Beana ve filmu „Vlasy pana Beana z Londýna“, kde je použit k výhře v soutěži o domácího mazlíčka.

 

Film o panu Beanovi 

 

Film o panu Beanovi

 

V průběhu let prošel Teddy několika změnami. Když debutoval film „Potíže s panem Beanem“, měl menší hlavu. O dvě epizody později dosáhla jeho hlava současné velikosti, ale neměl „oči“. Film Mr bean dokud si Bean nepřiložil zlaté hůlky k obličeji. „Oči“ byly nahrazeny dvěma malými bílými knoflíky přišitými na Teddyho obličej, aby mu dodaly osobitý vzhled.

 

Film o panu Beanovi

 

Po skončení natáčení věnoval Atkinson Teddyho Muzeu plyšových medvídků Gylese Brandretha ve Stratfordu nad Avonou. V roce 2008, po uzavření muzea, byl Teddy prodán v aukci za 180 liber. Nejlepší parodie Top 5 filmových parodií.

 

Pan Bean auto Mimi

 

Auto pana Beana

 

Auto pana Beana, citronově zelený British Leyland Mini 1000 Mark 4 z roku 1977 s matně černou kapotou.Auto pana Beana Mimi.  Stala se ústřední postavou několika anekdot. Například když v něm byl oblečený Bean. Řídil, zatímco seděl na židli připevněné na střeše nebo se snažil vyhnout pokutě za parkování. Pan Bean car Mimi, který vyrazil vchodem. V pilotní epizodě byl Beanův vůz původně oranžový BMC Morris Mini 1000 Mark 2 z roku 1969 (registrační značka RNT 996H). Nakonec však byl omylem zničen při nehodě mimo obrazovku.

V průběhu celého sitcomu Bean zamyká šroubem a visacím zámkem namísto zámku namontovaného na autě. Což v několika epizodách představovalo běžící gag. Ve dvou epizodách předvedl další a inovativní bezpečnostní opatření. Když místo klíče sundal volant, což v jedné epizodě odradilo zloděje auta. V epizodě „Zpátky do školy, pane Beane“ je Beanovo Mini v rámci demonstrace dodatečně rozdrceno tankem. Který nahradil identický Mini (registrační číslo ACW 497V) určený k předvedení svým vlastním. Zajištění parkovacího místa. Když ho ztratí, odstraní z jeho zbytků visací zámek a závoru. Ačkoli Mini bylo rozdrcené. Přesto se v dalších dílech objevuje ve stejných barvách a se stejnou poznávací značkou (SLW 287R) jako rozdrcené auto.

 

V sérii byly použity tři Minisy v zelené a černé barvě. Stejně jako dva další, které byly natřeny ve stejném barevném provedení. Bez motoru však nádrž rozdrtili. Vůz Mr Bean Mimi Jeden z hlavních vozů byl také rozdrcen tankem. Během natáčení se mnoho dílů vyměňovalo z jednoho vozu do druhého. Včetně kapot, lemů kol, mřížek, volantů a zadních světel. Někdy i potahy dveří a sedadel řidiče. 10 nejlepších hororů podle skutečných událostí.

 

Pan Bean auto Mimi
 

 

Po skončení natáčení byl jeden z původních vozů Minis prodán společnosti Kariker Kars k pronájmu pro různé akce a poté byl dočasně vystaven jako hlavní atrakce v muzeu společnosti Rover Group. V roce 1997 ho koupilo muzeum Cars of the Stars, které ho několik let vystavovalo a později prodalo jednomu muzeu ve Spojených státech. Hlavní Mini je v soukromém vlastnictví a blíží se ke konci renovace na jihu Anglie.

 

K propagaci filmu Mr Bean: The Animated Series byla použita replika vozu Mini s registrační značkou DRW 221T. Toto Mini je v současné době vystaveno v Národním muzeu automobilů v Beaulieu a jeho replika je vystavena také v Londýnském muzeu automobilů.

 

Auto pana Beana

 

Mini se mělo objevit v první filmové adaptaci seriálu pod registračním číslem C607 EUW. Pan Bean ve filmu projíždí se svým Mini obchodem Harrods, aby se vyhnul dopravní zácpě. Přestože byla tato sekvence natočena, do finálního střihu se nedostala. V červnu 2018 se Mini z prvního filmu prodalo za 70 000 dolarů. Mini nakonec debutovalo na velkém plátně, když se objevilo ve filmu Prázdniny pana Beana pod poznávací značkou YGL 572T. Na rozdíl od předchozích Mini (které byly zelené Austin Citrony) je Mini ve filmu „Nissan Amarillo Yellow“. Ve filmu se objevila i druhá verze Mini ve stejném barevném provedení, ale s levostranným řízením, kterou řídila ženská postava Sabine, jež se přátelila s Bean (hrála ji Emma de Caunes).

 

Mini se znovu objevilo ve filmu Mr Bean: The Animated Series pod registračním číslem STE 952R. V roce 2015 se pan Bean vrátil ve skeči pro Comic Relief, v němž jede se svým Mini na pohřeb. Toto Mini mělo stejnou poznávací značku jako to v animovaném spin-offu. Dobře Seriály Top 10 nejlepších seriálů.

 

Reliant

 

Od pilotního dílu vede pan Bean dlouhodobý spor s neviditelným řidičem tříkolky. Světle modrý Reliant Regal Supervan III z roku 1972 (registrační značka GRA 26K), který se obvykle převrací. vyjíždění z parkovacího místa atd. Když je Bean ve svém Mini, většinou si výsledků nevšimne. Tyto nehody se také staly průběžným gagem celého seriálu. V části „Tee Off, Mr. Bean“ Bean stopuje a Reliant mu zastaví. Ale Bean, který auto pozná, dělá, že ho nevidí, dokud neodjede. Jak změkčit vlasy.

 

Reliant se znovu objeví v seriálu Pan Bean.  Animovaný seriál se objevuje pod registračním číslem „DUW 742“ a opět se stává obětí pana Beana v jeho Mini. V epizodě „Young Bean“ je poprvé odhalena totožnost řidiče Reliantu. No, v epizodě „Car Wars“ řidič po panu Beanovi, který ho léta zneužíval. Rozzlobí se, má toho dost a rozhodne se pomstít. Že mu dá ochutnat jeho vlastní medicínu.

 

Další postavy Pan Bean

Ačkoli je pan Bean jedinou významnou postavou programu, ostatní se obvykle objevují jako protipóly jeho různých výkonů. Kromě jeho přítelkyně Irmy Gobbové (Matilda Zieglerová) se v každé epizodě objevují další postavy. Vedle Atkinsona se však v seriálu objevuje několik významných britských herců a komiků v různých vedlejších postavách. Mezi nimi Owen Brenman, Richard Briers, Roger Sloman, Angus Deayton, Stephen Frost. Nick Hancock, Christopher Ryan, Paul Bown, Caroline Quentin, Danny La Rue, Roger Brierley, Roger Lloyd-Pack, Rupert Vansittart. David Battley, David Schneider, Richard Wilson a Rudolph Walker. Vansittart a Walker se později objevili po boku Atkinsona ve filmu Tenká modrá linie.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button