PtáciPTÁCI A PAPOUŠCI

Papoušek Jacko charakteristiky a péče

Papoušek žako – schopnost žaka mluvit a napodobovat zvuky dělá z tohoto středně velkého papouška okouzlujícího společníka. Majitelé afrických papoušků šedých často uvádějí, že jejich papoušci šedí často mluví v souvislostech a zdají se být velmi dobře naladěni na emoce svých majitelů. Papoušek africký je nejen špičkový mluvka – tento pták je také známý svou mimořádnou inteligencí, která mu vynesla přezdívku „Einstein ptačího světa“.

 

Papoušek Jaco

 

Papoušek Jaco

 

Papoušek žako je jedním z nejtalentovanějších mluvících/imitujících ptáků na světě, díky čemuž má mezi milovníky ptáků dobrou pověst. Nejenže milovníci ptáků milují tohoto inteligentního ptáka, ale je to jeden z nejznámějších druhů i pro nováčky – papouška afrického šedého zná každý. Tento papoušek je jedním z nejstarších druhů psovitých šelem chovaných lidmi, záznamy o něm pocházejí již z biblických dob. Nenápadná krása a neokoukaný postoj udržují tohoto papouška na vrcholu popularity.

 

Papoušek je na první pohled středně velký, prachově šedý papoušek. Téměř jako holub – ale při bližším zkoumání zjistíme, že má jasně červený ocas. Chytré oranžové oči a úžasný vroubkovaný vzor na opeření.

 

Původní region/přírodní prostředí

 

Přírodní prostředí původního regionu

 

Afričtí šedí papoušci obvykle obývají savany. Pobřežní mangrovy, lesy a okraje lesů v rámci jeho areálu v západní a střední Africe. Větší z poddruhů afrických papoušků šedých je označován jako africký papoušek šedý konžský. Tento pták má ve skutečnosti mnohem širší přirozený areál v Africe, včetně jihovýchodní části Pobřeží slonoviny, Keni a Tanzanie. Šedý africký poddruh Timneh se vyskytuje na malém území podél západního okraje Pobřeží slonoviny a v jižní Guineji. Jejich potravu ve volné přírodě tvoří především palmové ořechy, semena, plody a listí. Papoušek Alexandr Veliký

 

Péče a krmení papouška Jacko

 

Péče a krmení

Ne nadarmo je africký šedý často považován za papouška s vysokou inteligencí – tento pták má nejen velkou slovní zásobu, ale také schopnost rozpoznat význam slov a frází.

 

Afričtí šedí papoušci potřebují spoustu hraček, které jsou výzvou pro jejich inteligenci, například hračky na hledání potravy a hlavolamy. Zdá se, že africké šedé kočky jsou obzvláště citlivé na stres a rozruch ve svém prostředí, takže je lze uklidnit, pokud umístíte jeden roh klece ke stěně, a ne doprostřed místnosti. Papoušek zpěvný

 

Afričtí šedí papoušci jsou náchylnější k nedostatku vitaminu A/beta-karotenu, a proto jim prospívá konzumace zeleniny s vysokým obsahem beta-karotenu, jako jsou vařené sladké brambory a čerstvé zelí. Dalším problémem je nedostatek vitaminu D, zejména u šedých papoušků s nedostatečnou stravou. Nabídka vyváženého granulovaného krmiva jako základní stravy afrických šedých zvířat pomáhá předcházet nedostatku vitamínů a minerálů. Šedé plemeno, které dostává granulovanou stravu, obvykle nepotřebuje přidávat do krmiva vitamínové doplňky.

 

Osobnost & chování

Většina ptačích fanoušků se domnívá, že papouška žako by měl chovat pouze zkušený nadšenec. Je to složitý papoušek, velmi citlivý a více než náročný. Jsou také okouzlující a brilantní, ale toto spojení citlivosti a rozumu může vést k problémům s chováním. Jsou to zvířata zvyku a i malá změna rutiny může citlivou šedou znervóznit. Kromě jiných zlozvyků mají sklon k vytrhávání a žvýkání peří.

 

Afričtí šedí papoušci jsou společenští papoušci, kteří potřebují hodně času, ale nejsou to „domácí“ papoušci. Snesou i trochu drbání na hlavě a mazlení, ale nemají rádi intenzivní fyzický kontakt, i když některým jedincům nevadí ani malé tulení. Každý pták má individuální chutě a preference. Z chrta se může stát „pták pro jednu osobu“, i když se s ním každý člen domácnosti od začátku stýká.

 

Řeč a zvuk

Velká část přitažlivosti šedých zvířat spočívá v jejich schopnosti mluvit. Patří k nejlépe mluvícím papouškům a dokáže opakovat slova a fráze, které slyší jen jednou nebo dvakrát. Tento pták dosahuje plné mluvní schopnosti kolem jednoho roku věku a většina jedinců se stává schopnými imitátory mnohem dříve.

 

Papoušek šedý má nejen vynikající slovní zásobu, ale výzkum ukázal, že tento druh papoušků dokáže porozumět tomu, co říká. Nejznámější CAG, Alex, a jeho kolegyně, Dr. Irene Pepperberg, mohou být důvodem popularity tohoto druhu a jistě i jeho vysoké prestiže. Alex a Dr. Pepperberg spolu pracovali 30 let na Brandeisově univerzitě až do jeho nešťastné smrti v roce 2007 v důsledku katastrofické příhody související s arteriosklerózou („kornatěním tepen“). Během tří desetiletí výzkumu naučil doktor Pepperberg Alexe rozpoznávat a identifikovat předměty, barvy a tvary. Alex také dokázal pochopit pojmy stejný a odlišný, kategorie a dokonce uměl počítat předměty. Přestože Alex byl na cestě k mnohem složitějším myšlenkovým procesům, včetně toho, jak číst, jeho afričtí kolegové Griffin a Arthur (alias „warty“) pokračují ve spolupráci s doktorem Pepperbergem ve snaze dosáhnout toho, čeho dosáhl Alex, a ještě dál.

 

Ale jen proto, že jsou šedé kočky inteligentní a mohou raději mluvit než křičet, je chybou se domnívat, že nejsou hlučné. Nejsou tak hlasití a vytrvalí jako některé jihoamerické druhy, ale naučí se domácí zvuky a ke zděšení ošetřovatelů je neúnavně používají. Představte si neustále pípající mikrovlnnou troubu nebo šíleně zvonící mobilní telefon, aniž byste si mohli dovolit luxus vypnout je. Jak změkčit vlasy: 5 přírodních způsobů

 

Zdraví a běžné podmínky Papoušek Jacko

Afričtí šedí ptáci jsou obzvláště náchylní k draní peří, nedostatku vápníku, vitaminu A a vitaminu D, respiračním infekcím, psitakóze a onemocnění zobáku a peří psitaků.

 

Pořiďte si žábu papouška

 

Pořiďte si žábu papouška

Existují dva odlišné poddruhy afrických papoušků šedých: africký papoušek šedý konžský (Psittacus erithacus erithacus). Nazývá se také červenoocasý šedý a CAG a africký timneh šedý (Psittacus erithacus timneh) nebo TAG. Velcí konžští šedí byli často označováni jako „kamerunští“. Kdysi se totiž myslelo, že jde o poddruh z této oblasti, ale ve skutečnosti se větší ptáci pašovali do Kamerunu a tato země byla uvedena v jejich vývozních dokladech. Tito ptáci se vyskytují v různých velikostech a odstínech šedé. Ale protože jejich přirozené prostředí je velmi rozsáhlé. Bez ohledu na zbarvení nebo velikost se však stále jedná o stejný poddruh. Papoušek Alexandr Veliký: Charakteristika druhu a péče.

 

Ze dvou poddruhů je oblíbenější druh CAG, který je větší, má šarlatový ocas a černý zobák. TAG je menší a má mnohem tmavší šedé tělo. Téměř černý, s rohovitým zobákem a ocasem zbarveným od vínové po tmavě šedou nebo černou. Oba ptáci jsou stejně dobrými společníky.

 

Africké šedé papoušky lze spíše pořídit ve specializovaných obchodech s ptáky nebo u chovatelů. Africké šedé papoušky někdy nabízejí k adopci organizace na záchranu/adopci ptáků.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button