Kuriozity z živočišné říšeZAJÍMAVOSTI O ZVÍŘATECH

Nejzajímavější mořští živočichové

Nejzajímavější mořští živočichové. Přemýšlíte o mořských živočiších, jejich velikosti a tvaru? Máme několik mořských živočichů, kteří vás překvapí svou velikostí a schopnostmi. Zde je seznam nejlepších zvířat:

Nejzajímavější mořští živočichové

 

1. Japonský pavouk krab

Japonský vorvaň je poměrně odolný hlubokomořský tvor. Tento krab je známý tím, že má největší rozpětí nohou ze všech korýšů – až 3,6 metru od klepeta ke klepetu – a vypadá jako přerostlý pavouk. Navzdory své velikosti není krab japonský dravý. Místo toho se svými dlouhými vřetenovitými končetinami pomalu pohybuje po mořském dně a hledá mrtvé a rozkládající se látky. Další zajímavost – mladí japonští krabi se někdy zdobí houbami nebo mořskými řasami, pravděpodobně aby se maskovali před predátory.

Japonský pavouk krab

 

2. Chobotnice Flapjack

Chobotnice Flapjack je bezesporu roztomilá. Její velké oči, zašpičatělé ruce s pavučinami a ploutve na krunýři připomínající uši dělají tuto chobotnici rozkošnou. Chobotnice lopatkovitá tráví většinu času na mořském dně, kde může ležet naplocho a připomínat palačinku – odtud její jméno. Když je čas k pohybu, chobotnice lopatkovitá plave nebo se vznáší nad mořským dnem, mává ploutvemi a pulzuje pavučinami, takže vypadá spíše jako pulzující želé než jako chobotnice. Na rozdíl od mnoha druhů mělkovodních chobotnic nemá inkoustový vak a nemůže měnit barvu, aby se maskovala.

Chobotnice Flapjack

 

 

3. Morče Nejzajímavější mořští živočichové

Název sviňucha mořská možná vznikl podle růžového zbarvení těla a záliby v bahnitém mořském dně, ale ve skutečnosti se jedná o druh mořské okurky. Tento podivný, ale překvapivě roztomilý tvor má na břiše, na zádech a kolem úst trubicové nožky. Sviňucha tráví dny prohrabáváním bahnitých usazenin na mořském dně a pojídáním kousků odumřelých řas a živočichů spadlých z hladiny. Když se na mořské dno potopí něco velkého, například padající velryba, shromáždí se poblíž obrovská stáda sviňuch, aby si pochutnala na bohatých organických usazeninách rozkládající se mršiny.

Morčata by mohla být hlubokomořskými chůvami. Naši výzkumní partneři z Výzkumného ústavu mořských savců (MBARI) často pozorují mladé kraby, kteří lezou na sviňuchy nebo se pod nimi schovávají – možná se tak mladí krabi chrání před predátory.

Morče Nejzajímavější mořští živočichové

 

4. Obrovský izopod

Tito hlubinní živočichové se podobají svým vzdáleným příbuzným, drobným broukům, které najdeme v mnoha zahradách. Jeho velikost – obří izopod může dorůst až 16 centimetrů! Tento kolosální korýš se pomalu potuluje po mořském dně a živí se mrtvými živočichy. Vyskytuje se v hlubokých studených vodách a vydrží hloubku přes 7 000 metrů!

Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

Akvarijní rostliny – 10 nejlepších rostlin a jak o ně pečovat

Akvárium : 9 tvorů, kteří ho udělají roztomilejším

5. Mořský anděl

Mořští andělé jsou malí plovoucí mořští plži, kteří díky průhlednému tělu a ladným mávajícím křídlům vypadají spíše nebesky než jako plži. Tito obyvatelé chladných mořských hlubin jsou modifikovaní plži – svalnaté nohy, které jsou u plžů běžné, se vyvinuly v křídlovité výběžky pro silné plavání ve volné vodě a jejich schránky se ztratily.
Nenechte se zmást jejich andělským vzhledem – mořští andělé svými tykadly a tykadélky vytahují ostatní plovoucí šneky z ulit a požírají je. Loví výhradně druhy mlžů, které by měly být negativně ovlivněny změnou klimatu a okyselováním oceánů.

Mořský anděl

 

6. Obří larva Nejzajímavější mořští živočichové

Navzdory svému jménu je obří larva dlouhá méně než 10 cm. Tento malý, volně plavající bezobratlý živočich je však neuvěřitelným architektem slizu. Obří larvy vytvářejí ze slizkého hlenu složitou strukturu, která může mít až tři metry v průměru – vlastní palác smrků. Tuto strukturu využívá k zachycení potravy v mořském sněhu, který se snáší z vyšších vod. Pokud se slizový filtr ucpe, obří larva ho rychle odhodí a vytvoří si nový. Opuštěný slizový dům klesá na mořské dno, kde poskytuje důležitou potravu a živiny ostatním živočichům v hlubokém moři.

7. Krevní hřebenatka

Jméno je sice strašidelné, ale toto zvíře je úchvatně krásné. Srdcovitý a tmavě karmínově zbarvený rosolovitý plž je pokrytý drobnými řasami, které jej neustále obrušují a pohánějí ve vodě. Když světlo dopadá na řasy, láme se a vytváří třpytivý obraz. V hlubinách, kde tato krvavá hřebenatka žije, je paradoxně díky svému červenému zbarvení pro predátory téměř neviditelná. Červené světlo se v temném hlubokomořském prostředí této želé ztrácí a biologové se domnívají, že její barevné červené vnitřnosti pomáhají ukrývat biologicky svítící kořist, která, pokud stále svítí, by se mohla stát i potravou želé.

Krevní hřebenatka

 

8. Mořské ryby

Rybáci mají výstižný název, protože jsou to ryby, které loví svou kořist. Těmto divoce vyhlížejícím hlubinným rybám vyrůstá z čenichu tyčinkovitý přívěsek s malým orgánem na špičce, který obsahuje miliony bakterií produkujících světlo. Tento rybářský prut vrhá svítící světelný bod přímo nad rybí tlamu – dokonalé lákadlo, které přiláká zvědavou kořist. Pak už jen sedí a čeká, až kolem propluje nic netušící ryba. V mořských hlubinách je málo kořisti, takže tato rybářská strategie může rybám pomoci šetřit energii při lovu dalšího úlovku.
Chcete další ohromující informace o těchto zubatých rybách? U některých druhů se drobný parazitický sameček zuby přichytí na mnohem větší samičku, až je do ní v podstatě vcucnut – jejich kůže a cévy splynou a mnoho orgánů se rozpadne. Samec začne získávat všechny potřebné živiny z její krve. Samice je brzy schopna využít (to málo, co z ní zbylo) svého partnera k rozmnožování a kladení vajíček.

Mořský vlk

 

9. Obrovský sifonofor 

Sifonofor vypadá spíše jako hloupý provázek než jako zvíře – jeho dlouhý provazovitý tvar plovoucí hlubinami oceánu může dosahovat délky až 40 metrů. Stejně jako všechny sifonofory je to soubor vysoce specializovaných pracovních částí. Některé části loví kořist, jiné tráví potravu, některé části se rozmnožují a jiné řídí aktivitu plaváním. Tento sifonofor je bioluminiscenční – vytváří vlastní světlo. Když do něčeho narazí, jeho stonek se rozzáří jasným modrým světlem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button