Pěstování rajčat – 10 tipů pro pěstování
Pěstování rajčat je často impulsem k založení zeleninové zahrady a každý milovník rajčat sní o tom, že vypěstuje dokonalá rajčata: pevná, ale šťavnatá, sladká, ale pikantní, aromatická a bez vad.
Obsah článku:
Pěstování rajčat
Pokud zakládáte rajčata ze semen, dejte sazenicím dostatek prostoru, aby se mohly rozvětvit. Ano, to znamená, že sazenice prořeďte na jednu silnou rostlinu v buňce nebo malém květináči. Slabé a menší sazenice by měly být seříznuty ve prospěch nejlépe rostoucích. Stísněné podmínky brzdí jejich růst, což je stresuje a později vede k onemocnění. Nejkaloričtější potraviny – 10 vysoce kalorických potravin
Sazenice rajčat přesaďte do vlastních 8cm květináčů krátce poté, co se jim objeví první sada pravých listů.
2. Zajistěte dostatek světla
Sazenice rajčat potřebují silné a přímé světlo. V zimě jsou dny krátké, takže ani umístění u slunného okna jim nemusí poskytnout dostatek přirozeného světla. Pokud je nepěstujete ve skleníku, je nejlepším řešením používat na rostliny umělé osvětlení po dobu 14 až 18 hodin denně.
Aby rajčata rostla spíše bujně než vřetenovitě, udržujte mladé rostliny jen několik centimetrů od zářivek. Jak budou sazenice růst, bude třeba zvýšit osvětlení (nebo snížit počet rostlin). Až je budete chtít vysadit ven, vyberte pro ně nejslunnější část zeleninové zahrady.
3. Zapněte ventilátor – Pěstování rajčat
Rostliny rajčat se musí pohybovat a kývat ve větru, aby se vytvořily silné stonky. To se přirozeně děje venku, ale pokud zakládáte sazenice v interiéru, musíte zajistit určitý druh cirkulace vzduchu. Dvakrát denně na pět až deset minut zapněte ventilátor a vytvořte si průvan. Tento malý časový úsek bude mít velký význam. Pěstování rajčat. Co dělat, když se nudím
Další možností je několikrát denně jemně třít rukou tam a zpět horní část rajčete po dobu několika minut. Je to sice trochu náročnější, ale jako bonus se budete potírat jejich úžasnou rajčatovou vůní.
4. Předehřátí zahradní půdy
Rajčata milují teplo. Ve skutečnosti začnou růst až po udržení vysokých teplot půdy i vzduchu. Situaci v půdě můžete urychlit tím, že několik týdnů před výsadbou zakryjete místo výsadby černým nebo červeným igelitem. Tyto dodatečné stupně tepla v půdě se projeví v dřívějším růstu rajčat.
Fólii můžete odstranit před výsadbou, ale některé výzkumy naznačují, že červený plastový mulč má další výhodu, a to zvýšení výnosů rajčat. Pěstování rajčat. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků
5. Pohřbít stonky
Rostliny rajčat sázejte hlouběji, než jsou v květináči, až po několik horních listů. Při tomto způsobu výsadby se rajčatům podaří vytvořit kořeny po celé délce stonku. Více kořenů vytváří silnější rostlinu.
Můžete vykopat hlubokou jámu nebo jednoduše vykopat mělký příkop a rostlinu položit stranou. Rychle se narovná a začne růst směrem ke slunci. Dávejte pozor, abyste do zakopaného stonku nezarazili kůl nebo klec na rajčata.
6. Mulčování rajčat po prohřátí půdy – Pěstování rajčat
Pokud se nechystáte nechat na půdě igelit, počkejte s mulčováním, dokud se půda neohřeje. Mulčování sice šetří vodu a zabraňuje rozstřikování půdy a chorobám přenášeným půdou na rostliny, ale pokud ho položíte příliš brzy, zastíní a ochladí půdu. Protože rajčata milují teplo, nechte na jaře půdu prohřát sluncem. Pokud se teploty přes den a v noci udrží, můžete přidat vrstvu mulče, která pomůže udržet vlhkost.
7. Odstraňování spodních listů – O pěstování rajčat
Když jsou rajčata vysoká asi 2 až 3 metry, odstraňte listy ze spodní části stonku. Jedná se o nejstarší listy, na kterých se obvykle jako první objevují problémy s houbami. Když se rostliny rozrostou, spodní listy jsou nejméně osluněné a proudí k nim nejméně vzduchu. Protože jsou tyto listy blízko země, mohou se na ně snadno rozprašovat patogeny přenášené půdou. Jejich odstranění pomáhá předcházet plísňovým onemocněním. Účinným prostředkem proti houbovým chorobám se zdá být také týdenní postřik kompostovým čajem.
10. Seštípněte a ořežte, abyste získali více rajčat
Výhony, které se objeví na spojnici dvou větví, zaštípněte a odstraňte. Nerozmnožují se a odebírají energii zbytku rostliny.
Zbytek rostliny však odřízněte opatrně. Můžete prořezat několik listů, aby se k dozrávajícím plodům dostalo sluneční světlo, ale právě listy jsou zdrojem fotosyntézy a cukrů, které dodávají rajčatům jejich chuť. Méně listů znamená méně sladkých rajčat.