Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Polský nížinný ovčák: charakteristika plemene

Polský nížinný ovčák, známý také pod názvem Polski Owczarek Nizinny, je středně velké plemeno psa, které pochází z Polska. Tito psi byli původně vyšlechtěni k pasení ovcí a hlídání majetku. Dnes jsou však polští nížinní ovčáci oblíbenými společníky a rodinnými psy.

 

Polský nížinný ovčák

 

Polský nížinný ovčák

 

Polský nížinný ovčák je plemeno s dlouhou a hustou srstí, která pokrývá celé tělo včetně obličeje a nohou. Toto plemeno má mírně obdélníkové tělo a středně velkou hlavu, která je úměrná jeho tělu. Jejich chůze se nazývá. procházka s medvědem. Polští nížinní ovčáci jsou teritoriální, věrní a láskyplní. Mají dobrou paměť a k cizím lidem jsou mírně nedůvěřiví.

Pokud hledáte psa, který vám bude věrným společníkem a bude vám oddaný, polský nížinný ovčák může být skvělou volbou. Tito psi jsou inteligentní a mají velkou schopnost učit se novým věcem. Jsou to věrní společníci, kteří ochotně brání své majitele a jejich majetek.

 

Historie a původ

 

Historie a původ

 

Polský nížinný ovčák, známý také jako Polski Owczarek Nizinny, je starobylé plemeno psa, které bylo vyšlechtěno v Polsku po druhé světové válce. Toto plemeno se vyvinulo ze starých pasteveckých psů s huňatou srstí, kteří přišli na Panonskou nížinu. Polský nížinný ovčák se používal jako ovčácký a hlídací pes.

V roce 1955 byl polský nížinný ovčák oficiálně uznán Mezinárodní kynologickou federací (FCI) a bylo mu přiděleno číslo 251. Od té doby se stal oblíbeným po celém světě a je známý svou inteligencí, věrností a schopností pracovat jako ovčácký pes. Polští psi všech 5 plemen psů z Polska

Polský nížinný ovčák je středně velký, má mohutné tělo a dlouhou, hustou srst. Je to teritoriální a svalnatý pes, který je snadno ovladatelný. Toto plemeno je klasifikováno jako ovčácký a pastevecký pes v 1. FCI a v 1. sekce ovčáckých psů bez vyšetření.

Dnes je polský nížinný ovčák chován po celém světě a je oblíbeným psem díky své přátelské povaze a schopnosti pracovat jako ovčácký pes.

 

Charakteristika a temperament

 

Charakteristika a temperament

 

Polský nížinný ovčák je živý, temperamentní a nezávislý pes. Má ostražitou povahu, je velmi vnímavý a inteligentní. Je to pes, který se snadno ovládá, ale zároveň si zachovává nezávislost. Jeho povaha je přizpůsobivá a vyrovnaná, což z něj dělá vynikajícího společníka.

Svým majitelům je věrný a oddaný, ale na každého nového člověka upozorní svým ostražitým chováním. Je to aktivní pes, který potřebuje dostatek pohybu a fyzické aktivity. Je odolný vůči nepříznivým klimatickým podmínkám, takže je vhodný i pro venkovní aktivity.

 

Polský nížinný ovčák má vynikající paměť a dokáže se rychle učit novým věcem. Díky své povaze je vynikajícím hlídačem a pasáčkem, ale také skvělým rodinným psem. Je to pes, který se dokáže dobře přizpůsobit svému okolí a svým majitelům.

Vzhledem k jeho temperamentu a schopnostem je důležité, aby byl polský nížinný ovčák dobře socializovaný a vychovaný. Jeho vynikající schopnost učení a přizpůsobivá povaha mu však umožňují být poslušným a věrným společníkem svého majitele.

 

Fyzické vlastnosti Polský nížinný ovčák

 

Fyzické vlastnosti Polský nížinný ovčák

 

Polský nížinný ovčák je středně velké plemeno psa s robustní stavbou těla. Samci měří v kohoutku 45-50 cm a váží kolem 20 kg, zatímco samice jsou o něco menší, měří 42-47 cm a váží kolem 20 kg. Jejich tělo je pokryto hustou srstí, která může mít různé barvy, včetně bílé, černé, šedé a hnědé.

Polský nížinný ovčák má svalnaté tělo, které mu umožňuje být odolným a silným psem. Má krátké a silné nohy se silnými tlapami, které mu umožňují snadný pohyb v různém terénu. Má krátký a silný krk, který mu umožňuje držet hlavu vysoko a být ve střehu.

 

Polský nížinný ovčák má charakteristické štíhlé uši, které jsou vztyčené a zakončené zaoblenými špičkami. Jeho oči jsou středně velké a tmavé. Jeho srst může být jednobarevná nebo může mít skvrny různých barev, včetně bílé, černé, hnědé a šedé.

Celkově je polský nížinný ovčák silný a odolný pes s krásnou srstí a výraznýma ušima. Jeho svalnatá postava mu umožňuje být aktivním a hravým, ale zároveň klidným a neagresivním psem. Šampon na hnojení vlasů

 

Podrobnosti o vzhledu

Polský nížinný ovčák je středně velký pes s robustní stavbou těla a hustou srstí. Jeho vzhled je zavalitý, ale zároveň elegantní. Pes má mohutnou hlavu a středně velké oči, které jsou hluboce posazené a tmavě zbarvené. Jeho uši mají trojúhelníkový tvar a volně visí dolů. Kohoutek je dobře upevněný a krátký.

Ocas polského nížinného ovčáka je buď velmi krátký, nebo zcela chybí. Dříve se ocas kupíroval, dnes je to zakázáno. Tělo psa je mírně obdélníkové a má středně velká ramena. Krk je silný a dobře nasazený, kříže jsou široké a silné.

 

Tělo je dobře osvalené a jeho hloubka je větší než délka. Hřbet je rovný a silný, bedra jsou široká a silná. Končetiny jsou rovně stavěné a mají silné kosti. Horní část těla je dobře vyvinutá a tlapky jsou kulaté a pevné. Drápy jsou tmavé a silné.

Stehna jsou dobře osvalená a relativně krátká. Podpatky jsou nízké a mají mírně skloněný tvar. Polský nížinný ovčák působí celkovým dojmem robustního a mohutného psa s elegantním vzhledem.

 

Srst a kůže

Polský nížinný ovčák má hustou a huňatou srst, která pokrývá celé tělo. Vlasy, které mu rostou na čele, ho charakteristickým způsobem zakrývají a padají mu až k očím. Srst může být hladká nebo zvlněná s jemnou podsadou. Všechny barvy a skvrny jsou povoleny.

Péče o srst a kůži polského nížinného ovčáka vyžaduje pravidelnou péči. Srst by se měla kartáčovat alespoň jednou týdně, aby se zabránilo tvorbě uzlíků a matné srsti. Kromě toho by se srst měla pravidelně stříhat, aby byla v dobrém stavu.

Kůže polského nížinného ovčáka by měla být pružná a zdravá. Pokud se objeví jakékoli kožní problémy, například svědění nebo vypadávání srsti, je důležité okamžitě vyhledat veterinární péči.

 

Důležitou roli při udržování zdravé srsti a kůže hraje také výživa. Kvalitní strava s dostatkem vitamínů a minerálů pomáhá udržovat lesklou a zdravou srst a kůži. Je důležité zajistit, aby byl pes dostatečně hydratovaný a měl dostatek pitné vody, což také přispívá ke zdravému stavu srsti a kůže.

Celkově je důležité věnovat srsti a kůži polského nížinného ovčáka dostatečnou péči, aby byly v dobré kondici a pes byl zdravý a spokojený.

 

Zdraví a péče Polský nížinný ovčák

 

Zdraví a péče Polský nížinný ovčák

 

Polský nížinný ovčák je obecně zdravé plemeno, které se průměrně dožívá 12 až 14 let. Aby se udržely v dobrém zdravotním stavu, potřebují pravidelnou péči a pozornost.

Jednou z nejdůležitějších věcí v péči o toto plemeno je pravidelná péče o srst. Polský nížinný ovčák má hustou a huňatou srst, kterou je třeba každých šest až osm týdnů kartáčovat a upravovat, aby se zabránilo zplstnatění a podráždění kůže. Kromě toho je třeba kontrolovat a čistit jejich uši a tlapky, aby se předešlo infekcím.

 

Je také důležité, aby měl polský nížinný ovčák dostatek pohybu a pravidelné fyzické aktivity. Toto plemeno se nejlépe cítí v domě s přístupem na zahradu, kde se může volně pohybovat. Pravidelné procházky a hraní s páníčky jsou pro něj velmi důležité.

Protože je polský nížinný ovčák poměrně velký pes, může být náchylný k některým zdravotním problémům, jako je dysplazie kyčelních kloubů a oční problémy. Je důležité, aby majitelé sledovali svého psa a brali ho na pravidelné veterinární prohlídky, aby těmto problémům předešli.

 

Školení a chování

Polský nížinný ovčák je inteligentní a učenlivý pes, který se snadno učí novým věcem. Jeho výcvik by měl být pozitivní a motivující, protože toto plemeno není odolné vůči příliš tvrdé ruce. Je důležité zahájit výcvik v co nejranějším věku, aby se předešlo vzniku špatných návyků.

Tento pes má dobrou paměť a dokáže si zapamatovat mnoho povelů a cviků. Výcvik by měl být systematický a postupný, aby pes nebyl zmatený. Je důležité si uvědomit, že polský nížinný ovčák je pracovní pes a potřebuje fyzickou i psychickou stimulaci. Školení by proto mělo být zaměřeno také na rozvoj jeho schopností a dovedností.

 

Polský nížinný ovčák je dobrý hlídač a dokáže ochránit svůj domov i rodinu. Jeho přirozeně ochranářská povaha však může vést k agresi vůči cizím lidem nebo jiným zvířatům. Proto je důležité, aby byl pes socializován a veden k rozlišování přátelských a nepřátelských situací.

Celkově je polský nížinný ovčák věrný a oddaný společník, který dobře vychází s dětmi a jinými domácími zvířaty. Jeho trénink by měl být zaměřen na posílení jeho pozitivních vlastností a potlačení těch negativních.

 

Standard plemene a chyby

Polský nížinný ovčák je plemeno, které musí splňovat určitý standard plemene, aby se mohlo účastnit soutěží a výstav. Standard plemene určuje vlastnosti a vzhled, které by měl pes splňovat. Standard plemene polský nížinný ovčák byl stanoven FCI (Mezinárodní kynologickou organizací) a je uznáván také ČMKU (Slovenským kynologickým svazem).

Podle standardu plemene by měl mít polský nížinný ovčák výšku v kohoutku 45-50 cm u psů a 42-47 cm u fen. Musí odpovídat typu užitku, nesmí být tedy nižší, než předepisuje norma, nesmí být slabý nebo citlivý. Chyby, které se mohou vyskytnout, jsou jakékoli odchylky od uvedených bodů. Vyhodnocení chyby závisí přímo na stupni odchylky.

 

Podle standardu plemene by měl mít polský nížinný ovčák zavalitý vzhled a huňatou dlouhou srst. Je to středně velký pes, který není ani příliš živý, ani příliš klidný, je klidný a neagresivní. Má přátelskou a otevřenou povahu, je aktivní, hravý a vytrvalý.

Závady, které se mohou vyskytnout, jsou například nevhodná barva srsti, nevhodná velikost, nevhodný tvar hlavy, nevhodné uši nebo ocas. Mohou se vyskytnout také vady chůze a pohybu, charakterové vady a vady chování. Každá chyba je posuzována individuálně a záleží na hodnotící komisi.

Pro zlepšení plemene a udržení jeho kvality je důležité dodržovat standard plemene a minimalizovat chyby. Chovatelé by měli do chovu vybírat pouze ty nejlepší jedince a zajistit, aby jejich potomci byli zdraví a splňovali standard plemene.

 

Závěr

Polský nížinný ovčák je plemeno psa, které má mnoho vynikajících vlastností. Je to věrný společník, který se stará nejen o svého majitele, ale i o ostatní zvířata v domácnosti. Tento pes má dobrou paměť a je mírně nedůvěřivý k cizím lidem.

Polský nížinný ovčák byl původně vyšlechtěn jako ovčácký a hlídací pes. Dnes je však také psem společníkem. Jeho veselá osobnost zdobí polská pole a farmy už od jeho 13 let. století. Jedná se tedy o jedno z nejstarších plemen v této zemi.

 

Tento pes je vhodný jako společník pro rodiny s dětmi, ale i pro starší lidi. Jeho loajalita a oddanost jsou neocenitelné. Polský nížinný ovčák se snadno učí a je velmi poslušný. Jeho výcvik není obtížný, ale vyžaduje trpělivost a důslednost.

Vzhledem ke své původní funkci ovčáckého a hlídacího psa je polský nížinný ovčák vhodný i jako pes hlídací. Jeho inteligence a všímavost z něj dělají vynikajícího hlídače, který dokáže bránit nejen svého majitele, ale i jeho majetek.

Díky svým vlastnostem a vynikající povaze je polský nížinný ovčák ideálním společníkem pro každého, kdo hledá věrného a oddaného psa.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button