Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Sharplaninac pes: charakteristika plemene

Šarplaninský pes, známý také jako šarplaninec, je plemeno pasteveckého psa původem z Balkánu, konkrétně z horské oblasti Šar Planina v bývalé Jugoslávii. Tento velký a silný pes byl původně vyšlechtěn k ochraně a pasení ovcí, ale díky svým výjimečným vlastnostem se stal oblíbeným hlídacím psem a společníkem.

 

Šarplaninac

 

Šarplaninac

 

Charakteristickými vlastnostmi šarplanince jsou jeho síla, odvaha a oddanost. Tento pes je tvrdohlavý vůči cizím lidem a statečně chrání svého majitele a jeho rodinu. Je to pes s nezávislou povahou, který potřebuje zkušeného majitele a důslednou výchovu. Ve správných rukou však může být šarplaninec věrným a oddaným společníkem na celý život.

Používání Šarplaninacu se nyní rozšířilo i mimo Balkán. Tento pes se používá jako pastevecký pes, hlídací pes, ale také jako společník. Díky svým výjimečným vlastnostem a charakteru je oblíbený nejen v rodinách, ale i v různých profesních oblastech.

 

Charakteristika plemene

 

Charakteristika plemene

 

Výška a hmotnost

Šarplaninec je velké molossoidní plemeno se silnou stavbou těla a konstitucí. Průměrná výška mužů je 62 až 66 cm a žen 59 až 63 cm. Průměrná hmotnost se pohybuje kolem 35 až 45 kg u samců a 30 až 40 kg u samic.

 

Barva a srst

Páskovec šarlatový má hustou, hrubou a na dotek hebkou srst, která mu poskytuje ochranu před nepřízní počasí. Barva srsti může být od světle až po tmavě šedou. Přijímají se všechny barvy, včetně bílé, černé, hnědočerné a žluté. Srst vyžaduje pravidelnou péči, včetně kartáčování a koupání.

 

Zdraví a péče

Sharplanin je relativně zdravé plemeno, ale může trpět některými zdravotními problémy, jako je dysplazie kloubů. Proto je důležité věnovat pozornost jeho péči a zdraví. Sharplanety potřebují pravidelný pohyb a cvičení a také kvalitní stravu.

 

Temperament

 

Temperament

 

Šarplaninský pes je nezávislý a silný pes, který má silný ochranitelský instinkt. Je to pes, který je velmi vázaný na svého majitele a rodinu a je ochoten je vždy chránit. Pes s velkým sebevědomím a sebeúctou, který vyžaduje důsledný výcvik a socializaci. Je vhodný pro zkušené majitele, kteří mu mohou věnovat dostatek pozornosti a péče.

 

Historie a původ obce Šarplaninac

 

Historie a původ obce Šarplaninac

 

Balkánský původ

Šarplaninský pes je plemeno, které pochází z Balkánského poloostrova. Jeho původ je odvozen od ilyrského ovčáka, který byl chován v pohoří Šar v Makedonii a Severní Makedonii. Toto plemeno bylo vyhledávaným pasteveckým a hlídacím psem na celém Balkáně. Sharplaninac je známý svou odvahou a schopností hlídat stáda v obtížných podmínkách.

 

Použití v armádě

Šarplaninec byl také používán v armádě jako vojenský pes. Jeho silná postava a vynikající schopnost hlídat a bránit z něj udělaly skvělého společníka pro vojáky. Vojenské jednotky používaly šarplaniny k různým úkolům, například k hlídkování, střežení objektů nebo dokonce k vyhledávání a záchraně zraněných vojáků.

V současné době je Šarplaninac stále populárnější i mimo Balkánský poloostrov. Díky svým vynikajícím vlastnostem je skvělým společníkem pro zemědělce a pastevce. Toto plemeno je velmi věrné a oddané svému majiteli, a proto se stává oblíbeným mezi milovníky psů.

V minulosti byl Šarplaninac využíván také při pátrání a záchraně obětí bombových útoků. Jeho vynikající čich a schopnost pracovat i v obtížných podmínkách z něj udělaly skvělého pomocníka hasičů a záchranářů.

Šarplaninac je celkově pes s velmi bohatou historií, který se stal součástí kultury a tradic Balkánského poloostrova. Jeho vynikající vlastnosti z něj dělají skvělého společníka pro lidi, kteří potřebují spolehlivého a věrného psa.

 

Chov a výchova šarplaninců

 

Chov a výchova šarplaninců

 

Šarplaninský ovčák je plemeno, které vyžaduje pečlivou výchovu a trpělivý výcvik. Při správné výchově může být pes skvělým společníkem pro rodinu. Zde je několik tipů, jak správně chovat a vychovávat šarplaninského ovčáka.

 

Školení a vzdělávání

Šarplaninský ovčák je velmi inteligentní a bystrý pes, ale také velmi nezávislý. Proto je důležité začít se vzděláváním co nejdříve. Se psem by se mělo zacházet důsledně, ale nikdy by neměl být fyzicky trestán. Místo toho by měl být odměněn za dobré chování.

Výcvik by se měl zaměřit na poslušnost, ale také na sociální interakci. Šarplaninský pastevecký pes by měl být vystaven různým situacím, aby se naučil, jak se v různých situacích chovat. Měl by se naučit, jak se chovat k ostatním psům a lidem. Ovčácký pes – 10 nejlepších plemen pro práci na salaši

 

Péče

 

Šarplaninský ovčák má hustou srst, která vyžaduje pravidelnou péči. Srst by se měla česat a kartáčovat alespoň dvakrát týdně. V období línání je třeba psa častěji kartáčovat, aby se minimalizovalo vypadávání srsti.

Pes by se měl koupat pouze v nezbytných případech. Příliš časté koupání může poškodit srst a kůži psa. Uši by se měly pravidelně čistit a zuby by se měly čistit alespoň dvakrát týdně.

Šarplaninský ovčák je velmi aktivní pes a potřebuje dostatek pohybu. Proto by měl být pes pravidelně venčen a měl by mít přístup k dostatečnému prostoru. Pokud pes žije v bytě, měl by být pravidelně venčen a mít přístup k dostatečnému prostoru pro pohyb. Pokud pes žije na statku nebo na zahradě, měl by mít dostatek prostoru k pohybu a měl by být chráněn před nebezpečím.

Šarplaninský ovčák je skvělým pasteveckým psem a je také výborným hlídacím psem. Pokud je pes správně vychován a vycvičen, může být skvělým společníkem pro rodinu. Šampon na vlasy

 

Zdraví a péče

Zdravotní problémy

Šarplaninský pes patří mezi plemena, která se obecně těší dobrému zdraví. Jako každé plemeno však může i šarplaninec trpět některými zdravotními problémy. Mezi nejčastější zdravotní problémy tohoto plemene patří dysplazie kyčelních kloubů. Toto onemocnění může být dědičné a může způsobovat bolesti a pohybové problémy. Kromě toho může Scarplaninac trpět také očními a kožními chorobami.

Pro minimalizaci rizika těchto onemocnění je důležité věnovat pozornost výběru plemenné linie a pravidelné veterinární péči. Pravidelné prohlídky u veterináře, správná výživa a dostatek pohybu pomohou udržet psa v dobré kondici a zabránit vzniku zdravotních problémů.

 

Péče o kabát

Sharplaninac má hustou srst, která vyžaduje pravidelnou péči. Důležité je srst vyčistit a odstranit z ní nečistoty a odumřelé chlupy. Pravidelné koupání není nutné, ale pokud pes zapáchá nebo je špinavý, může být nutné ho vykoupat.

Sharplaninac navíc dvakrát ročně líná a během tohoto období může být nutné jej častěji kartáčovat a používat speciální kartáče a hřebeny k odstranění přebytečné srsti. Úprava srsti je důležitá nejen z estetických důvodů, ale také pro zdraví psa, protože umožňuje udržovat srst čistou a zdravou.

Závěrem lze říci, že šarplaninský pes je zdravé plemeno, které vyžaduje pravidelnou veterinární péči a péči o srst. Při pravidelné péči a správné výživě může být šarplaninec pro svého majitele skvělým a zdravým společníkem.

 

Šarplaninac v různých zemích

 

Šarplaninac v USA

Pes šarplaninec se stal v USA populárním již v 70. letech 20. století. let minulého století. V současné době je šarplaninec uznáván Americkým kynologickým klubem (AKC) a Spojeným kynologickým klubem (UKC). V USA se šarplaninec používá jako pastevecký pes, ale také jako hlídací pes a společník. Plemeno šarplaninac je velmi inteligentní a nezávislý pes, který potřebuje výcvik a socializaci již od útlého věku.

 

Šarplaninac v Srbsku a Makedonii

Šarplaninský pes pochází z Balkánského poloostrova, a proto je v Srbsku a Makedonii velmi oblíbený. Šarplaninac je jedním z nejznámějších plemen psů v Srbsku a Makedonii a je také národním symbolem těchto zemí. Šarplaninec se používá jako pastevecký a hlídací pes, který chrání stáda před divokou zvěří a zloději.

V Srbsku a Makedonii je mnoho chovatelů šarplaninců, kteří se snaží udržet plemeno čisté a zdravé. Proto se v těchto zemích konají také výstavy, kde mohou majitelé předvést své šarplanince a získat ocenění za jejich vzhled a povahu.

V obou zemích je šarplaninec považován za velmi cenné a ušlechtilé plemeno, které je třeba chránit a zachovat.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button