ELEKTROTECHNIKAElektrotechnika

Spouštění třífázových asynchronních motorů

Spouštění třífázových asynchronních motorů

Spouštění třífázových asynchronních motorů nakrátko

Přímé připojení motoru k síti – motor je přímo připojen k síti pomocí spínače nebo stykače. Toto je nejjednodušší a nejlevnější způsob spuštění. Motor na však může v důsledku velkého rozběhového proudu způsobit pokles napětí v síti nebo reakci ochran. Proto se tento způsob spouštění používá pouze pro motory s výkonem do maximálně 3 kW. Pokud má odběratel elektřiny vlastní transformátor, může připojit motory nakrátko přímo k síti, pokud jejich výkon nepřesáhne 50 % výkonu transformátoru.

Řízení otáček třífázových asynchronních motorů

Spouštění pomocí přepínače hvězda – trojúhelník

– Tento způsob startování se používá u motorů s menším výkonem a středním výkonem . Motor, jehož stator je vinut do trojúhelníku pro napětí U, se spouští připojením do hvězdy o napětí U/. To způsobuje, že výstřelový proud i výstřelový moment jsou třikrát menší.

Proto jsou motory bez zátěže (kotoučové pily, obráběcí stroje, ventilátory … Pro tento rozběh se používají speciální přepínače, kterými se při rozběhu třífázové statorové vinutí nejprve zapojí do hvězdy a po rozběhu se pro běžný provoz zapojí do trojúhelníku.

Začínáme s autotransformátorem

– je vlastně nízkonapěťové spouštění. Autotransformátor má obvykle několik odboček pro volbu vhodného převodového stupně a tím i rozběhový proud a rozběhový moment. Rozběhový proud a rozběhový moment klesají s kvadrátem převodového poměru autotransformátoru.

Pokud například. Při převodu autotransformátoru 2:1 se rozběhový proud a také rozběhový moment sníží o čtvrtinu. Tento způsob startování je vhodný pro motory do 15 kW.

Startování pomocí startovací spojky

– V tomto případě se motor spouští naprázdno (bez zatížení) a teprve po dosažení téměř jmenovitých otáček je připojen k poháněnému stroji pomocí rozběhové spojky. Rozběhový proud se nesníží, ale jeho trvání se zkrátí na zlomek sekundy, takže je pro síť méně nebezpečný. Na stránkách se dnes rozběhové spojky používají jen výjimečně.

Spouštění třífázových asynchronních kroužkových motorů

Kroužkové motory se spouštějí rotorovým spouštěčem, který obvykle postupně zvyšuje odpor rotorového vinutí. Spouštěč má tři sady rezistorů se stejnými odpory , které jsou spojeny tříramennou pákou a tvoří uzel.

Plešatění a jak mu čelit , Vypadávání vlasů u mužů

Vhodně odstupňovanými rezistory lze nastavit libovolnou velikost rozběhového proudu. Po dokončení rozběhu je třeba startér vypnout, protože odpory nejsou dimenzovány na trvalou zátěž.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button