CestováníHISTORIE A DINOSAUŘI

Starověké ruiny 10 nejúžasnějších starověkých ruin na světě

Starověké ruiny 10 nejúžasnějších starověkých ruin na světě. Po celém světě se nachází mnoho fascinujících starověkých ruin, od rozpadajících se měst až po chrámy, které odolaly zkoušce času. Mnohé z těchto starověkých společností byly neuvěřitelně inovativní a pokrokové. Stačí se podívat na jejich pečlivé urbanistické plánování a neuvěřitelné technické úspěchy, z nichž některým stále ještě plně nerozumíme.

 

A přestože se od těchto pravěkých lidí můžeme mnohé naučit, nejvíc nás možná fascinuje to, co nevíme. Některé z nejúchvatnějších starověkých ruin jsou plné tisíciletých záhad, které zamotají hlavu i těm nejzvídavějším.

 

10. Karnak

 

Karnak

Chrámový komplex Karnak v egyptském Luxoru je impozantní svou velikostí. Rozkládá se na ploše větší než většina starověkých měst a je posetá chrámy, svatyněmi, obelisky a svatyněmi. Její stavba trvala více než 2 000 let a každý egyptský faraon zde zanechal svou architektonickou stopu.

 

Když už tu budete, zastavte se a obdivujte Posvátné jezero a nedalekého žulového brouka skarabea. Říká se, že když ho sedmkrát obkroužíte, budete mít štěstí v lásce.

 

9. Borobudur

 

Borobudur

Borobudur v Indonésii je největší buddhistický chrám na světě, který byl vytvořen ze dvou milionů bloků sopečného kamene. Pochází z 9. století a nakonec zchátrala, dokud nebyla v roce 1800 znovuobjevena. Od té doby byla obnovena do své původní krásy a při východu slunce je velmi oblíbená.

 

Památník Borobudur se skládá ze šesti čtvercových plošin, na které navazují tři kruhové plošiny. Od základny pyramidy vede cesta osvícení přes tři úrovně buddhistické kosmologie, svět forem a svět bezforemnosti. Zdobí ji více než 2 000 reliéfů a 500 soch Buddhy, z nichž každá představuje jedno buddhistické učení.

 

Starověké ruiny 8. Teotihuacan

 

Starověké ruiny 8. Teotihuacan

Teotihuacán se nachází na okraji dnešního Mexika a je jedním z nejznámějších aztéckých archeologických nalezišť. Aztékové ji však ve skutečnosti nepostavili. Navzdory mnoha teoriím si nikdo není zcela jistý, kdo ho postavil. Aztékové jej však pojmenovali a učinili jej svým vlastním, když na opuštěné město narazili.

 

V době svého největšího rozkvětu bylo největším městem na západní polokouli a nacházely se v něm četné obytné komplexy a pyramidy, z nichž některé byly stejně velké jako pyramidy v Gíze. Dnes jsou jeho hlavní atrakcí dvě ikonické pyramidy, Chrám Slunce a Chrám Měsíce. Projděte se po třídě mrtvých a navštivte citadelu a chrám Opeřeného hada. Vypadávání vlasů? Jezte těchto 9 potravin, které zabraňují vypadávání vlasů.

7. Moai

 

Moai

Ikonické jsou sochy Moai na Velikonočním ostrově v Polynésii, z nichž nejvyšší váží více než 80 tun. Ve skutečnosti je na obrázku pravděpodobně poznáte, i když jste o nich ještě neslyšeli.

 

Těchto více než 800 soch, z nichž většina je obrácena směrem od moře, vytesali obyvatelé Rapa Nui ze sopečného popela někdy mezi lety 400 a 1500 našeho letopočtu. Každá z těchto obrovských monolitických soch, které byly pravděpodobně vytvořeny pomocí primitivních čedičových krumpáčů, vznikala téměř rok.

 

Existuje mnoho teorií, proč byly postaveny, mimo jiné jako způsob, jak uctít významné předky rodu, a kvůli víře, že se tím zlepší půda.

6. Koloseum

 

Koloseum

Koloseum, jedna z nejznámějších římských zřícenin, bylo starověkou gladiátorskou arénou. Amfiteátr s kapacitou 50 000 míst, který byl odhalen v roce 80 n. l., se používal k různým akcím. Patřily k nim zápasy se zvířaty a krvavé gladiátorské soutěže, v nichž soutěžící bojovali na život a na smrt.

 

Architektura Kolosea je působivá i na dnešní poměry. Vnější stěny tvoří tři úrovně oblouků zakončených jónskými, dórskými a korintskými sloupy. V dobách své největší slávy byly zdobeny travertinovými a mramorovými sochami.

 

V horním patře bývala obrovská markýza, která chránila diváky před nepřízní počasí. Dnes si můžete prohlédnout samotné Koloseum nebo ho spojit s návštěvou nedalekého Forum Romanum a Palatinu.

Starověké ruiny 5. Čínská zeď

 

Starověké ruiny 5. Čínská zeď

Velká čínská zeď, která se rozkládá v 15 čínských provinciích, knížectvích a autonomních oblastech, je nejdelší stavbou na světě vytvořenou člověkem. Skládá se z řady oddělených částí hradeb a příkopů, které byly postaveny v průběhu šesti čínských dynastií jako obrana proti útočníkům.

 

Některé části zdi jsou již více než 2 000 let staré a jsou v troskách. Zajímavé je, že těm, kteří by se chtěli pokusit překonat celou délku Velké čínské zdi, by to trvalo přibližně 18 měsíců.

4. Petra

 

Petra Jordánská

Růžové město Petra je starobylé pouštní město, které před tisíci lety vytesali kočovníci do růžových pískovcových skal. Je těžké uvěřit, že město ležící v Jordánsku mezi Rudým a Mrtvým mořem bylo kdysi plné zelených zahrad, paláců a rušných trhů. Zříceniny hradů na Slovensku – 11 zřícenin hradů.

 

Procházka, projížďka na velbloudech nebo oslech po ruinách Petry vám naopak odhalí opuštěné jeskyně, chrámy a hrobky ukryté uvnitř městských hradeb. Za prohlídku stojí už jen fasáda, ale za pozornost stojí i interiér s královskou hrobkou ve stylu Indiana-Jones. Až 95 % starověkého města Petra zůstává dodnes neobjeveno.

3. Machu Picchu

 

Machu Picchu

Machu Picchu je jedním z nejznámějších míst starověké říše Inků, které si můžete zaškrtnout na svém seznamu. Tato historická pevnost leží ukrytá v peruánských horách. Starověké ruiny.

 

Objevil je až v roce 1911 badatel Bingham, a to ještě jen náhodou. Ve skutečnosti jel stopem do jiného města známého jako Vilcabamba. Odhaduje se, že 60 % stavby bylo postaveno pod zemí, především kvůli opevnění a odvodnění. Dnes se k těmto opevněným ruinám dostanete pouze pěšky nebo vlakem. 

 

Starověké ruiny 2. Angkor

 

Starověké ruiny

Angkor pochází ze sanskrtského slova „nagara“ a znamená „město“. Kdysi hlavní město Khmerské říše v roce 9. do 15. století byla prosperující starověkou metropolí. Dnes je Angkor známý především díky hinduistickému chrámu Angkor Vat, který si nárokuje titul největší náboženské svatyně na Zemi.

 

Je známý tím, že se navštěvuje při východu slunce, kdy je osvětlení chrámů prostě kouzelné. Archeologický park Angkor však kromě Angkor Watu zahrnuje i mnoho dalších fascinujících památek. Starověké ruiny. Více než 1 000 chrámů je roztroušeno v lesích, rýžových polích a zemědělských oblastech. Mezi nejvýznamnější památky patří džunglí obklopený a tajemný chrám Beng Mealea s ranou knihovnou a zachovalými řezbami a chrám Bayon z 12. století. století, který označuje historické centrum starobylého města Angkor Thom.

1. Gíza

 

Gíza

Pyramidy v Káhiře, jedno z nejzáhadnějších starověkých míst na Zemi, jsou skutečně fascinující. Byly vytvořeny jako obrovské hrobky pro faraony starověkého Egypta ze čtvrté dynastie a existuje mnoho spekulací o tom, jak byly postaveny.

 

S tak precizními a dokonalými detaily jsou dalším pozoruhodným výtvorem staroegyptského inženýrství. Mnozí dokonce věří, že je postavili andělé nebo dokonce mimozemšťané. Návštěvníci mohou zaplatit za vstup do všech tří velkých pyramid. Starověké ruiny. Sloužily jako pohřební komory a byly posety poklady. Aby je faraon použil v posmrtném životě – což v průběhu let přilákalo nejednoho vykradače hrobů.

 

 Pro ty, kteří se chtějí vyhnout davům, je na okolní pouštní náhorní plošině mnoho dalších méně známých hrobek, chrámových ruin a pyramid, které stojí za to prozkoumat.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button