CestováníHISTORIE A DINOSAUŘI

Obelisk 10 nejúžasnějších obelisků na světě

Obelisk je vysoký a kuželovitý sloupovitý monument se čtyřmi stranami a tvarem připomíná pyramidu . Původně byly obelisky monolitické, ale postupem času se stavělo stále více obelisků z více kamenů. Některé moderní obelisky mají dokonce vnitřní prostory. Podívejme se na 10 nejúžasnějších obelisků na světě.

10. Zděný obelisk – Istanbul, Turecko

10. Zděný obelisk - Istanbul, Turecko


Zděný obelisk se nachází v Istanbulu. Je postavena z hrubě opracovaných kamenů a dosahuje výšky 32 m. Tento byzantský obelisk nechal postavit Konstantin VI. Údajně byl zdoben bronzovými deskami a koulí na vrcholu. V době čtvrtých křižáků a janičářů však byla výzdoba rozkradena a památka utrpěla těžké škody.

9. Lateránský obelisk – Řím, Itálie

9. Lateránský obelisk - Řím, Itálie


Jedná se o největší egyptský monolitický obelisk na světě, který se nachází v italském Římě. Původně měl být přivezen do Konstantinopole. Konstantin II. ji odvezl do Alexandrie a v roce 357 ji opět poslal do Říma. Rozpadla se a pohřbila ji země, aby byla v roce 1588 vykopána a obnovena. Nyní má podstavec, který je zdoben nápisy v hieroglyfech.

Československý vlčák – kříženec vlka a německého ovčáka

8. Luxorský obelisk – Egypt

8. Luxorský obelisk - Egypt


Luxorské obelisky patří mezi největší obelisky na světě. Obelisk Twin Towers je starý více než 3 000 let a je postaven u Luxoru na východním břehu Nilu v Egyptě, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Ten vpravo představila egyptská vláda ve Francii v roce 19. století a stojí v Paříži, kde se jí také říká Kleopatřina jehla. Jeho dvojče stojí v Egyptě.

7. Kleopatřina jehla – Paříž

7. Kleopatřina jehla - Paříž


Kromě pařížského Luxorského obelisku, který sem byl přenesen zpoza egyptského Luxorského chrámu, se zde nacházejí další dva obelisky, nazývané také Kleopatřiny jehly. Tyto dvě pobočky se nacházejí v New Yorku v USA a v Londýně ve Velké Británii. Tyto dva pocházejí z města Heliopolis, dnes známého jako Káhira v Egyptě, a jsou vyrobeny z červené žuly s egyptskými hieroglyfickými nápisy.

6. Chrám Re-Atum Obelisk – Egypt

6. Chrám Re-Atum Obelisk - Egypt


Chrámový obelisk Re-Atum, běžně označovaný jako obelisk z Heliopole, se nachází v Al-Mataríji v Káhiře v Egyptě a stojí na svém původním místě. Obelisk, který nechal postavit Senuret I. z dvanácté dynastie, je jedním z nejúžasnějších obelisků na světě, protože je jediným dochovaným pozůstatkem Heliopole, jednoho z nejstarších egyptských měst na okraji Káhiry, v úplných troskách.

5. Washingtonův památník – USA

5. Washingtonův památník - USA


Washingtonův památník ve Washingtonu, hlavním městě Spojených států, je moderní obelisk připomínající prvního amerického prezidenta George Washingtona.   Stránka  je vyrobena ze žuly, mramoru a modrého rutilu a je celá z kamene. Se svými 169 m je to nejvyšší obelisk a kamenná stavba na světě s výtahem a 897 schody.

Plešatění a jak mu čelit , Vypadávání vlasů u mužů

4. Obelisco de Buenos Aires – Argentina

4. Obelisco de Buenos Aires - Argentina
Obelisco de Buenos Aires, jeden z nejúžasnějších obelisků na světě, je ikonou a národní historickou památkou hlavního města Argentiny , Buenos Aires. Byl postaven na památku 400. výročí prvního založení města a je spojen s jeho noční zábavou. Punto Obelisco je zóna LED, která ho obklopuje.

3. Vatikánský obelisk – Vatikán

3. Vatikánský obelisk - Vatikán


Vatikánský obelisk je egyptský , který se nachází v papežské enklávě Vatikán uvnitř Říma. Na svém současném místě byl postaven v roce 1586, náměstí bylo navrženo o sto let později. Monolit je 25 m vysoký a na vrcholu je ozdoben křížem.

2. Obelisk Srirangapatna – Indie

2. Obelisk Srirangapatna - Indie


Srirangapatna Obelisk se nachází ve městě Srirangapatna ve státě Karnataka v Indii. Je to památník na památku útoku na pevnost Srirangapatna, při kterém Britové prolomili hradby a zaútočili na Tipu Sultanovu jednotku. Stojí uprostřed soustředné řady schodů. Má jedinečnou konstrukci s dělovými koulemi, které podpírají podlouhlý kuželový výstupek.

1. Axumský obelisk – Etiopie

1. Axumský obelisk - Etiopie
Axumský obelisk v etiopském Axumu je jednou z nejznámějších stél/obelisků na světě, jedná se o starobylý axumský obelisk starý přibližně 1700 let. Tato 160 tun vážící žulová věž je zdobena dvěma falešnými dveřmi a okenními ozdobami na všech stranách. Půlkruhový tvar na vrcholu jej odlišuje od běžných obelisků s pyramidovými vrcholy a je označen jako hvězda.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button