DesignDESIGN

Výška kuchyňských skříněk – jaké by měly být rozměry

Výška kuchyňských skříněk – jaké by měly být rozměry. Průvodce standardními rozměry kuchyňských skříněk. Kuchyňské skříňky na míru lze vyrobit v jakémkoli rozměru, ale pokud kupujete hotové nebo skladové skříňky nebo například předem smontované skříňky, musíte si vybrat ze standardních rozměrů, které dodržují téměř všichni výrobci.

 

Výška kuchyňských skříněk – jaké by měly být rozměry

 

Výška kuchyňských skříněk - jaké by měly být rozměry

 

Obvykle to není problém, protože skříně se dodávají v impozantní škále skladových velikostí a protože lze použít různé výplně a příslušenství k vyplnění téměř jakéhokoli prostoru. Standardizované rozměry skříně nejsou nijak omezující. Naopak standardní výšky, hloubky a zejména šířky skříněk usnadňují navrhování kuchyně, protože rozestupy jsou předvídatelné.

Spodní skříňky, nástěnné skříňky a vysoké speciální skříňky mají vlastní řadu standardních rozměrů. Při výběru velikosti spodních skříněk nezapomeňte, že rozměry se udávají od podlahy po horní okraj skříňky. Do výšky se nezapočítává tloušťka pracovní desky, která bude na horní straně spodních skříněk.

Výška, hloubka a šířka kuchyňských spodních skříněk

 

Výška, hloubka a šířka kuchyňských spodních skříněk

Základní kuchyňské skříňky instalované přímo na podlahu jsou základními tahouny kuchyňského designu. Leží na nich kuchyňské skříňky, jsou v nich instalovány dřezy, myčky nádobí a sporáky a jsou v nich uloženy hrnce a pánve. Zdá se, že spodní kuchyňské skříňky dělají všechno.

Spodní kuchyňské skříňky jsou ze všech kuchyňských skříněk nejdražší, a to z dobrého důvodu: hodně toho po nich chceme. Kuchyňské spodní skříňky také pomáhají utvářet půdorys kuchyně.

Při nákupu polotovarů nebo skladových předmontovaných skříněk jsou kuchyňské spodní skříňky obvykle k dispozici v následujících rozměrech:

Rozměry kuchyňské linky

 

Rozměry kuchyňské linky

Výška bez pracovní desky 82,5 cm
Výška s pracovní deskou 85 – 90 cm
Hloubka (zepředu ke stěně), bez
pracovní deska 60 cm
Hloubka s pracovní deskou 63 – 66 cm
Standardní šířky 30, 45, 60, 75, 80, 90, 120 cm

 

Výška kuchyňských spodních skříněk

 

Výška kuchyňských spodních skříněk

Výška kuchyňské dolní skříňky je rozměrem, který je nejméně variabilní. Prakticky všechny spodní skříňky jsou z výroby dodávány s výškou 82,5 cm, avšak pro tělesně postižené uživatele a další osoby, které vyžadují jinou výšku, lze udělat výjimku.

 

Stavební předpisy a přijaté konstrukční postupy kladou důraz na přístupnost a nesprávná výška je jediným aspektem, který může způsobit, že spodní skříňka nebude přístupná. Výška kuchyňských skříněk. Pokud jsou vyžadovány různé výšky – například v kuchyni pro vozíčkáře – je obvykle nutné vyrobit skříňky v různých výškách na zakázku.

 

Po přidání pracovní desky je konečná výška většiny spodních skříněk 85-90 cm v závislosti na použitém materiálu pracovní desky. Výška je flexibilní. Výška kuchyňských skříněk.

Často se říká, že desky by se měly přizpůsobit uživateli. Vzhledem k individuálním potřebám se někdy používají desky nízké až 80 cm a vysoké až 95 cm, ale tyto výšky vyžadují výrobu na míru.

 

Tip

Vyšší lidé mohou ocenit vyšší skříňky: výšku standardních skříněk můžete zvýšit použitím vlastního rámu skříňky, který lze zakrýt lopatkou a lištou, aby nebyl nápadný.

 

Hloubka spodní kuchyňské skříňky

 

Hloubka spodní kuchyňské skříňky

Hloubka spodních kuchyňských skříněk se měří od přední vnější hrany skříňky ke stěně.

Spodní úložné skříňky jsou obvykle hluboké 60 cm (bez přesahu pracovní desky). Hlubší spodní skříňky ztěžují přístup k zadní části linky nebo k zapojení spotřebičů. Pokud jste někdy měli problém dosáhnout na předměty ve slepém rohu (kde se dvě sady skříní stýkají v pravém úhlu), víte, že vzdálenost větší než 60 cm se rychle stává obtížnou.

Vzhledem k tomu, že pracovní desky obvykle přesahují spodní skříňky v přední části, měří celková hloubka (s pracovní deskou) obvykle 63-65 cm, v závislosti na detailech hran.

Pro zvláštní případy jsou k dispozici také skříně s hloubkou 30, 35 a 45  cm. I když ne všichni výrobci je nabízejí.

Šířka spodní kuchyňské skříňky

 

Šířka spodní kuchyňské skříňky

Šířka spodní skříňky je velkou proměnnou a každá skříňka bývá zaměřena na konkrétní použití. Šířky se obvykle pohybují od 20 do 120 cm a vybírají se podle prostorových potřeb a specifických funkcí:

  • Šířky kuchyňských skříněk
  • 20, 30, 45, 60 cm Výplňové skříňky lze vybavit výsuvnými skříňkami, těmito úzkými pojízdnými regály, které jsou ideální pro ukládání plechů na pečení nebo koření.
  • 75 cm Jednoduchý dřez
  • 85 cm Dvojité umyvadlo, odsazené
  • 90 cm Dvojdřez s dvojitým umyvadlem
  • 120 cm Největší velikost spodní skříňky, která se běžně používá v kuchyních.

 

Výška, hloubka a šířka kuchyňské nástěnné skříňky

 

Výška, hloubka a šířka kuchyňské nástěnné skříňky

Nástěnné skříňky slouží k ukládání potravin a lehkého kuchyňského nářadí. Připevňují se pomocí šroubů přímo ke sloupkům stěny. V některých případech, například při vytváření řady horních skříněk nad poloostrovem nebo ostrůvkem, mohou být skříňky zavěšeny pod stropem nebo připevněny k převislým podhledům.

Nástěnné skříňky jsou nejviditelnějším prvkem v kuchyni a slouží jako výkladní skříň. Zároveň jsou to právě kuchyňské skříňky, které se používají nejvíce.

Někteří majitelé ušetří tím, že si koupí základní skříňky, ale připlatí si za nástěnné skříňky, které mají více doplňků, například skleněné vložky nebo osvětlení ve skříňce.

Rozměry kuchyňských nástěnných skříněk

 

Rozměry kuchyňských nástěnných skříněk

Standardní výšky 30, 40, 45, 60, 75,90, 105 cm
Standard Standardní hloubky 30, 40, 45, 60 cm
Standardní šířky 20 až 120 cm

Výška kuchyňské nástěnné skříňky

 

Výška kuchyňské nástěnné skříňky

Výška nástěnných skříněk je obvykle omezená, protože se musí vejít mezi pult a strop.

Běžné výšky nástěnných skříněk jsou 30, 90 a 105 cm. Ve standardních kuchyních jsou nástěnné skříňky obvykle 75 nebo 90 cm vysoké a prostor nad nimi je uzavřen podhledy. Japonské nože – 10 nejlepších pro vaši kuchyni

Tam, kde skříně sahají až ke stropu, jsou logickou volbou skříně o délce 120 cm.

Nad chladničku se elegantně vejde nástěnná skříňka o průměru 30 cm nebo 40 cm. Tím vznikne úzký prostor mezi chladničkou a dnem skříňky. Horní část skříňky se obvykle dotýká stropu kuchyně a je k němu připevněna.

 

Hloubka kuchyňské nástěnné skříňky

 

Hloubka kuchyňské nástěnné skříňky

Maximální hloubka nástěnných skříněk je 60 cm, protože nesmí přesáhnout hloubku spodních skříněk, ale častěji se používají mělčí skříňky, aby se maximalizoval prostor pro pracovní desku.

Nástěnné skříňky mají nejčastěji hloubku 30 cm, protože to je dobrý kompromis mezi úložným prostorem v kuchyňských skříňkách a pracovním prostorem na pracovní desce pod skříňkou. Skříňky s menší hloubkou jsou navíc bezpečnější pro montáž na stěnu. Hluboké skříně, zejména pokud jsou přetížené talíři a potravinami, by mohly být vytrženy ze stěn. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

Nad mikrovlnnými troubami je běžná hloubka skříněk 38 až 45 cm.

Nástěnné skříňky umístěné nad chladničkou jsou jedinou výjimkou z neformálního pravidla, že nástěnné skříňky musí být mělké. Vzhledem k hloubce většiny chladniček (45 až 90 cm) musí být nástěnné skříňky umístěné nad chladničkami stejně hluboké nebo se jí alespoň blížit. Skříňka o hloubce 60 cm je proto standardní.

 

Šířka kuchyňské nástěnné skříňky

 

Šířka kuchyňské nástěnné skříňky

Šířka nástěnných skříněk se pohybuje od 20 do 120 cm, skříňky širší než 90 cm se však instalují jen zřídka. Nejběžnější je 75cm jednodveřová nebo dvoudveřová nástěnná skříň vedle sebe, která nabízí nejlepší proporce pro většinu úložných potřeb.

 

Výška, hloubka a šířka vysoké kuchyňské skříňky

 

Výška, hloubka a šířka vysoké kuchyňské skříňky

Většina kuchyní má alespoň jednu extra vysokou skříňku, často umístěnou ve výklenku vedle lednice. Tyto vysoké skříně se někdy nazývají spížní nebo užitkové skříně. Vysoké kuchyňské skříňky mohou sahat od podlahy až ke stropu, jak se na jejich název sluší.

Rozměry vysokých kuchyňských skříněk

 

Rozměry vysokých kuchyňských skříněk

Výška 210 nebo 250 cm
Hloubka 30 nebo 60 cm
Šířka 30, 60 nebo 90 cm

Výška kuchyňské skříňky

 

Výška kuchyňské skříňky

Vysoké kuchyňské skříňky jsou nejčastěji vysoké 210 nebo 250 cm. Skříňka vysoká 240 cm sahá ve standardní místnosti od podlahy ke stropu, zatímco skříňka vysoká 210 cm poskytuje 30 cm prostoru pro dýchání a může nabídnout jednotnou linii s okolními nástěnnými skříňkami.

 

Hloubka vysokých kuchyňských skříněk

 

Hloubka vysokých kuchyňských skříněk

Vysoké skříně jsou obvykle k dispozici s hloubkou 30 nebo 60 cm. Varianta 30 cm se obvykle používá pro spížní skříně, kde se skladují zavařeniny, zatímco skříně 60 cm jsou vhodné jako užitkové skříně na košťata, mopy a spotřebiče. Výsuvné a posuvné kování může skříňkám o šířce 60 cm dodat více funkčnosti. Venkovní kuchyně: co byste měli vědět

Šířka vysokých kuchyňských skříněk

 

Šířka vysokých kuchyňských skříněk

Vysoké skříně jsou obvykle k dispozici v šířkách 30, 60  a 90 cm :

  • 30 cm: Úzké spížní skříně pojmou mnohem více potravin, než si myslíte, zejména pokud jsou vybaveny úložným příslušenstvím. Navíc se vejdou do jinak zanedbaných prostor.
  • 60  cm: Jedná se o dobrou střední variantu, která se hodí do mnoha domácností.
  • 90 cm: Pokud chcete výsuvné dveře a úložné prostory na dveřích skříněk, budete potřebovat širší kuchyňskou spíž.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button