BEESZemědělská zvířata

Výživa včel a jejich potrava – med, pyl, nektar

Výživa včel je velmi důležitá, včely se živí medem, pylem a nektarem. Včelí potrava musí obsahovat všechny potřebné živiny včetně bílkovin.

 

výživa pro včely

 

 

Pyl

 

Pyl je také zdrojem lipidů pro včely medonosné v rozmezí od 0,8 % do 18,9 %. Lipidy jsou ve fetální fázi metabolizovány na prekurzory potřebné pro budoucí biosyntézu. Vitamíny rozpustné v tucích A, D, E a K nejsou považovány za esenciální, ale bylo prokázáno, že významně zlepšují počet odchovaných plodů. Medonosné včely přijímají fytosteroly z pylu a produkují 24-methylencholesterol a další steroly, protože nemohou přímo syntetizovat cholesterol z fytosterolů. Zdravé včely mají schopnost selektivně přenášet steroly na larvy prostřednictvím plodové potravy. Přečtěte si

Včelí produkty.

 

čím se včely živí

 

Nektar

 

Nektar sbírají dělnice jako zdroj vody a sacharidů ve formě sacharózy. Dominantními monosacharidy v potravě včel jsou fruktóza a glukóza, ale nejčastějším cirkulujícím cukrem v hemolymfě je trehalóza, což je disacharid složený ze dvou molekul glukózy.Včely dělnice potřebují 4 mg využitelných cukrů denně a larvy potřebují pro správný vývoj přibližně 59,4 mg sacharidů. 

 

Voda – výživa pro včely

 

Včely medonosné potřebují vodu k udržení osmotické homeostázy, k přípravě tekuté potravy pro včelstvo a k ochlazování úlu odpařováním. Potřebu vody včelstva lze zpravidla pokrýt sběrem nektaru, protože obsahuje velké množství vody. Občas v horkých dnech nebo při nedostatku nektaru sbírají včely vodu z potoků nebo rybníků, aby uspokojily potřeby včelstva. Zajímalo vás někdy, jak včely komunikují? Přečtěte si

jak včely komunikují.

 

Kolik potravy spotřebuje jedna včela

 

Včely medonosné získávají všechny své nutriční potřeby z rozmanité kombinace pylu a nektaru. Pyl je jediným přirozeným zdrojem bílkovin pro včely medonosné. Dospělé včely dělnice spotřebují 3,4-4,3 mg pylu denně, aby pokryly potřebu 66-74 % bílkovin v sušině.

 

čím se včely živí

 

Pro správný vývoj jedné larvy je třeba 125-187,5 mg pylu nebo 25-37,5 mg bílkovin. Potravní bílkoviny se štěpí na aminokyseliny, z nichž deset je pro včely považováno za esenciální: methionin, tryptofan, arginin, lysin, lyzin, histidin, fenylalanin, izoleucin, treonin, leucin a valin. Z těchto aminokyselin potřebují včely medonosné nejvyšší koncentrace leucinu, izoleucinu a valinu, ale pro odchov včelstva jsou nutné zvýšené koncentrace argininu a lysinu.

 

Výživa včel a včelích larev

 

Kromě těchto aminokyselin jsou pro odchov larev nezbytné některé vitaminy skupiny B, včetně biotinu, kyseliny listové, nikotinamidu, riboflavinu, thiaminu, pantotenátu a především pyridoxinu. Pyridoxin je nejčastějším vitaminem skupiny B, který se v mateří kašičce vyskytuje, a jeho koncentrace se v průběhu krmné sezóny mění. Nejnižší koncentrace jsou v květnu a nejvyšší v červenci a srpnu. Včely bez pyridoxinu v potravě nebyly schopny odchovat včelstvo. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků .

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button