O ZEMÍCHZajímavosti

Zajímavosti o Mexiku 25 zajímavostí o Mexiku

Zajímavá fakta o Mexiku. Většina lidí si Mexiko obvykle představuje jako plážové letovisko nebo zkorumpovaný narkobaronský stát. Většina lidí však nezná fakta o Mexiku, jeho kultuře a lidech.

Zajímavosti o Mexiku 25 zajímavostí o Mexiku

Zde je 25 zajímavostí o Mexiku :

 

Obsah článku:

1. Skutečný název Mexika není Mexiko

Zajímavá fakta o Mexiku 

Skutečný název Mexika je Spojené státy mexické (Estados Unidos Mexicanos). Země je rozdělena na 31 států a federální distrikt.

Každý stát má své vlastní zákony, předpisy a policii, podobně jako Spojené státy. Když jste v jiné zemi, než ve které žijete, je váš telefon prakticky vždy v roamingu.

 

2. Hlavním městem Mexika nebylo až do roku 2016 Mexico City

Většina lidí si vždy myslela, že hlavním městem Mexika je Mexico City. Ve skutečnosti bylo hlavním městem Distrito Federal (DF) – Federálního distriktu, V roce 2016 byl název města oficiálně změněn na CDMX (Ciudad de Mexico).

Může to být matoucí, protože metropolitní oblast Mexico City leží na území DF a je součástí státu Mexiko. Pouze obyvatelé DF však mohou říci, že žijí v hlavním městě.

 

3. Mexické burritos se jí pouze na severu země.

 

Mexické burritos se jí pouze na severu země.

Zajímavá fakta o Mexiku 

Zdá se, že mexickou kuchyni milují všichni, a to natolik, že ji UNESCO nedávno zařadilo na seznam nenahraditelného kulturního dědictví lidstva. Ačkoli mimo Mexiko je to, co lidé označují jako „mexické jídlo“, ve skutečnosti nejčastěji Tex-Mex.

V Mexiku například nikdo nejí burritos ve stylu Chipotle nebo burritos plněné rýží (vím, že burritos jsou v severním Mexiku populární, ale měl jsem na mysli burritos z amerických řetězců rychlého občerstvení).

Nejenže většina pravých mexických jídel není příliš pálivá ani ostrá – ve skutečnosti jsou kyselá díky velkému množství limetek (španělsky nazývaných citrony).

 

Co je třeba vědět o Mexiku Mexická jídla

4. Mexická španělština není jako ostatní španělské jazyky

Jak jsem se zmínil v předchozím článku o mexickém slangu, mexická španělština je jedinečná. Například torta v Mexiku neznamená koláč, ale sendvič.

Sope také není polévka, ale takzvaná „mexická pizza“ (samozřejmě to není skutečná pizza, ale je to podobné pojetí pizzy – těsto, omáčka a náplň).

 

5. Občané USA jsou v Mexiku nejpočetnější skupinou přistěhovalců.

Není žádným tajemstvím, že mexičtí občané tvoří největší část obyvatelstva Spojených států narozeného v zahraničí. Na druhé straně tvoří občané USA nejpočetnější skupinu přistěhovalců v Mexiku. Podle sčítání lidu z roku 2010 žije v Mexiku více než 750 000 občanů USA.

Ano, znamená to, že do Mexika se přistěhovalo více Američanů než Mexičanů do USA. 

6. V Mexiku se nachází 34 památek světového dědictví UNESCO.

Mexiko má na svém území 34 památek UNESCO. Seznam zahrnuje historická centra měst jako Guanajuato, Mexico City a Puebla, desítky starobylých ruin, agávová pole v Tequile a mnoho dalších.
7. Toaletní papír by se neměl házet do záchodu.
Mexiko se v tomto ohledu nijak neliší od ostatních míst ve Střední Americe, zejména s ohledem na skutečnost, že se nenachází ve Střední Americe, ale v Severní Americe. Toaletní papír by se měl vyhazovat do koše, nikoli do záchodové mísy. Není divu, že si mnozí Latinoameričané v zahraničí těžko zvykají na splachování toaletního papíru do záchodu.

8. Mexiko má v metru a autobusech vagony pouze pro ženy

Zajímavá fakta o Mexiku

Navzdory stereotypu, že mexické ženy jsou neustále zneužívány, jsou ženy v Mexiku ve skutečnosti poměrně privilegované. V Mexico City jezdí autobusy pouze pro ženy a v metru jsou speciální úseky pro ženy.

Někomu to možná nepřipadá jako velké privilegium, ale uvedu příklad Turecka, kde jsou ženy ve veřejné dopravě neustále zneužívány a nikdo se je nesnaží nijak chránit.

Turecká vláda ani neuvažuje o vytvoření speciální sekce pouze pro ženy. Mexičtí muži jsou také velmi kabrňáci, což znamená, že ženám vždy otevírají dveře, vyzvedávají je před schůzkou a obvykle za vše platí.

Podle výzkumu provedeného v roce 2013 v Mexico City se paradoxně ukázalo, že mnoho žen ve skutečnosti raději používá obecnou část metra než část určenou pouze pro ženy, protože muži jim laskavě uvolní místo, zatímco ostatní ženy ne.

9. První tiskárna v Severní Americe se nachází v Mexico City.

První tiskařský stroj v Severní Americe byl použit v roce 1539 v Mexico City v Casa de la Primera Imprenta de América (Dům první tiskárny Ameriky). Dlouho předtím, než se začal používat ve Spojených státech.

První tiskárna

 

10. Mexické děti nedostávají dárky k Vánocům

Zajímavá fakta o Mexiku 

Nebojte se, děti dostanou dárky, a možná je dostanou dokonce dvakrát. Větší oslavy se však konají na Tři krále 6. prosince. Leden.

11. Mexičané neslaví 5. Květen. Den nezávislosti je 16. září

Mexiko vyhlásilo nezávislost 27. září 1821, ale začátek války za nezávislost byl 16. Září 1810 – den, který se slaví jako Den nezávislosti.

Cinco de Mayo není mexický den nezávislosti, ale pouze připomínka bitvy u Puebla v roce 1862, kdy Mexiko zvítězilo nad francouzskou armádou. Ve skutečnosti se slaví pouze v Pueble a mezi mexickými přistěhovalci ve Spojených státech.

 

12. Mexiko má nejstarší univerzitu v Severní Americe

Lidé si obvykle myslí, že Mexiko je součástí Latinské Ameriky, a proto se nachází v Jižní nebo Střední Americe. Mexiko je však ve skutečnosti součástí Severní Ameriky, stejně jako USA, Kanada a karibské ostrovy.

Proto má Mexiko nejstarší univerzitu v Severní Americe. Mexickou národní univerzitu (UNAM) založil v roce 1551 španělský král Karel V., tedy 85 let před Harvardem.

 

Mohlo by vás zajímat:

 

13. Mexiko se každým rokem potápí

Zajímavá fakta o Mexiku 

Mexico City má nejvyšší nadmořskou výšku a je nejstarším městem Severní Ameriky. Ale nejen to. je také postaven nad ruinami velkého aztéckého města Tenochtitlán na jezeře.

Na rozdíl od Aztéků, kteří vytvořili důmyslné systémy hrází a kanálů k regulaci záplav, však Španělé trvali na vysušení dna jezera, jakmile okusili, kolik práce vyžaduje udržení jejich vodní existence.

V důsledku toho se Mexico City propadá rychlostí 6 až 8 palců ročně, protože čerpadla čerpají vodu pro rostoucí počet obyvatel města.

 

14. Mexiko má nejmenší sopku na světě

Mexiko se nachází uprostřed „ohnivého kruhu“, kterému se také říká cirkumpacifický pás. Zde se odehrává téměř 90 % zemětřesení na světě a přibližně 81 % sopečných erupcí na planetě.

Je to jediné místo na světě, kde žije vzácný králík zvaný sopečný, který žije v blízkosti sopek.

V Mexiku se nachází také nejmenší sopka na světě, Cuexcomate. Tato sopka se nachází kousek od města Puebla a měří roztomilých 43 metrů, což je sotva malý kopec.

15. Mexická telefonní čísla mohou být zvláštní

Zajímavá fakta o Mexiku 

Řekněme, že moje mobilní telefonní číslo v Mexiku je 55 59 89 51 56. Pokud nyní voláte nebo posíláte zprávu z jiného mobilního telefonu, vytočíte přesně toto číslo. Pokud voláte z místního telefonu, musíte před číslo přidat (0-44).

Pokud posíláte SMS ze zahraničního mobilního telefonu, musíte přidat (+52), ale pokud chcete volat ze zahraničního čísla, musíte přidat (+52 1).

 

16. Zajímavosti o Mexiku  Jaguáři žijí v Mexiku

Největší divokou kočkou v Severní Americe je jaguár, který se vyskytuje v jižních džunglích Mexika. Můžete je také vidět poskakovat kolem mayských ruin. Dávejte si pozor, až se budete pohybovat v okolí tamních cenotů!

Zajímavosti o Mexiku  V Mexiku žijí jaguáři

 

17. Mexický vynálezce vytvořil první antikoncepci na světě

Na chemickou sloučeninu přišel 25letý mexický chemik Luis Ernesto Miramontes Cardenas. V roce 1951 provedl první syntézu norethisteronu, který se stal hlavní složkou prvních antikoncepčních pilulek.

18. Mexiko je domovem největších starověkých pyramid na světě

Největší pyramidou na světě je Velká pyramida v Cholule v Mexiku. Je to také největší památka, jaká kdy byla na světě postavena, nepočítáme-li pyramidy v Gíze.

19. Mexiko není zemí třetího světa Zajímavá fakta o Mexiku 

Termín „třetí svět“ vznikl během studené války jako jedno ze tří geopolitických rozdělení řádu. Země, které se spojily s USA, byly považovány za „první svět“, země, které se spojily se Sovětským svazem, byly „druhý svět“ a země, které se nespojily, byly „třetí svět“.

Přestože studená válka skončila před 25 lety, pojem „třetí svět“ se v hovorové řeči stal synonymem pro chudobu, zatímco ostatní dva pojmy se vytratily.

Pokud seřadíme země podle HDP na obyvatele, Mexiko se nachází někde mezi Tureckem a Brazílií. Jako každý vyspělý stát nabízí řadu moderních hotelů, chat a exkluzivních restaurací.

Na druhou stranu je rozdíl mezi chudými a bohatými poměrně velký – zatímco některé domácnosti mají služebnou a šoféra, většina ostatních nemá ani na živobytí.

 

20. V Mexiku se nemůžete holit a řídit Zajímavá fakta o Mexiku 

V roce 2008 zavedlo mexické město Torreon pokuty za používání make-upu nebo holení elektrickým holicím strojkem během řízení. Nehod na silnicích bylo zjevně příliš mnoho.

 

21. Barevná televize byla vynalezena v Mexiku

Bez Mexika by byl svět ještě dlouho černobílý. Guillermo González Camarena byl vynálezcem, který vytvořil chromoskopický adaptér pro televizní zařízení, což byl první systém barevného televizního přenosu.

Zajímavostí je, že mu bylo pouhých 17 let a udělal to během 2. světové války! První oficiální barevné vysílání proběhlo v roce 1946 z Mexico City.

22. Yucatán byl údajně pojmenován podle zájmena

Název poloostrova vznikl v důsledku záměny mezi Mayi a španělskými conquistadory. Podle místní legendy se jeden z objevitelů zeptal místního obyvatele na jméno poloostrova. Odpověděl: „Já vím: Ma’anaatik ka t’ann, což znamená „nerozumím ti“.

 

23. V Mexiku existuje 59 druhů kukuřice

 

Kukuřice Zajímavosti o Mexiku

Zajímavá fakta o Mexiku 

Co se týče významu slov popisujících kukuřici, Mexiko je jako severní pól a slova pro sníh.

Obecně se však kukuřici říká maiz, ale v různých tvarech existují pro kukuřici různá slova. To není překvapivé, protože mexická kukuřice se vyrábí v 59 odrůdách.

Mexičané pěstují tuto důležitou plodinu již po staletí a navzdory hrozbám plynoucím z mezinárodních obchodních dohod a dovozu geneticky modifikovaných plodin zemědělci pokračují v tradici pěstování kukuřice, sběru semen a uchovávání odrůd pro budoucí generace.

24. Zajímavosti o Mexiku  Caesar salát byl vynalezen v Mexiku.

Podle legendy vynalezl salát italsko-americký restauratér Caesar Cardini v roce 1924 v mexické Tijuaně. Podle deníku The Telegraph vlastnil Cardini v turistické destinaci restauraci, aby „přilákal Američany frustrované prohibicí.

 

25. Mexická ekonomika je na vzestupu

Podle MMF je Mexiko 15. největší ekonomikou světa a 11. největší z hlediska parity kupní síly. Některé z nejprodávanějších vozů značky Volkswagen se částečně vyrábějí v Mexiku a tato země se stala novým centrem výzkumu a vývoje.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button