LIDSKÉ TĚLOZdraví

Kolik máme obratlů – Lidská páteř

Kolik máme obratlů? Mezi hlavní části páteře patří obratle (kosti), ploténky, nervy a mícha. Páteř podpírá tělo a pomáhá vám chodit, otáčet se a pohybovat se. Disky, které chrání obratle, mohou být věkem nebo úrazem stlačeny, což může vést k herniaci disku. Cvičením lze posílit svaly jádra těla, které podpírají páteř, a předcházet tak zraněním a bolestem zad.

Kolik máme obratlů

 

Kolik máme obratlů

 

Páteř se skládá z 33 obratlů (malých kostí), které tvoří páteřní kanál. Páteřní kanál je tunel, ve kterém se nachází mícha a nervy a který je chrání před poraněním. Většina obratlů se pohybuje tak, aby umožňovala rozsah pohybu. Nejspodnější obratle (křížová kost a kostrč) jsou srostlé a nepohybují se. Kolik máme obratlů.

Co je to páteř

 

Co je to páteř

Páteř neboli kostrč je ústřední podpůrnou strukturou těla. Spojuje různé části pohybového aparátu. Páteř vám pomáhá sedět, stát, chodit, otáčet se a ohýbat. Úrazy páteře, onemocnění míchy a další problémy mohou poškodit páteř a způsobit bolesti zad.

Jaké jsou části páteře

 

Jaké jsou části páteře

Zdravá páteř má tři přirozené křivky, které tvoří tvar písmene S. Tyto křivky tlumí nárazy na tělo a chrání páteř před zraněním. Páteř se skládá z mnoha různých částí:

  • Obratle: Kolik máme obratlů? Páteř se skládá z 33 obratlů (malých kostí), které tvoří páteřní kanál. Páteřní kanál je tunel, ve kterém se nachází mícha a nervy a který je chrání před poraněním. Většina obratlů se pohybuje tak, aby umožňovala rozsah pohybu. Nejspodnější obratle (křížová kost a kostrč) jsou srostlé a nepohybují se.
  • Facetové klouby: tyto páteřní klouby mají chrupavku (kluzkou pojivovou tkáň), která umožňuje vzájemný pohyb obratlů. Obličejové klouby umožňují kroucení a otáčení a zajišťují pružnost a stabilitu. V těchto kloubech se může vyvinout artritida, která způsobuje bolesti zad nebo krku.
    Meziobratlové ploténky: tyto ploché, kulaté polštářky se nacházejí mezi obratli a slouží jako tlumiče nárazů páteře. Každá ploténka má měkký gelový střed (nucleus pulposus), který je obklopen pružným vnějším prstencem (annulus). Meziobratlové ploténky jsou pod stálým tlakem. Může dojít k prasknutí kýly a úniku části gelové hmoty z jádra. Hernie (nazývaná také vyhřezlá, sklouzlá nebo prasklá ploténka) může být bolestivá.
  • Mícha a nervy: mícha je sloupec nervů, který prochází páteřním kanálem. Mícha se táhne od lebky až do dolní části zad. Třicet jedna párů nervů se rozvětvuje skrze obratlové otvory (neurální otvory). Tyto nervy přenášejí zprávy mezi mozkem a svaly.
  • Měkké tkáně: Obratle jsou spojeny vazy, které udržují páteř ve správné poloze. Svaly podpírají páteř a pomáhají vám v pohybu. Šlachy spojují svaly s kostmi a pomáhají při pohybu.

 

 

  1. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků
  2. Motivace zaměstnanců – Jak motivovat lidi

Jaké jsou segmenty páteře

 

Jaké jsou segmenty páteře

33 obratlů tvoří pět různých segmentů páteře. Tyto segmenty začínají na krku a pokračují až k hýždím (zadní části těla):

  • Krční páteř: horní část páteře má sedm obratlů (C1 až C7). Tyto krční obratle umožňují otáčení, naklánění a kývání hlavou. Krční páteř tvoří dovnitř obrácený tvar písmene C, který se nazývá lordotické zakřivení.
  • Hrudní (střední část páteře): hrudní neboli hrudní část páteře má 12 obratlů (T1 až T12). Žebra jsou připojena k hrudní páteři. Tato část páteře se mírně prohýbá a směrem dozadu vytváří tvar písmene C, který se nazývá kyfotické zakřivení.
  • Bederní (dolní část zad ): pět obratlů (L1 až L5) tvoří dolní část páteře. Bederní páteř podpírá horní část páteře. Je spojena s pánví a nese většinu váhy těla i zátěž při zvedání a nošení předmětů. Mnoho problémů s páteří se vyskytuje v oblasti bederní páteře. Bederní páteř se ohýbá dovnitř a vytváří lordotické zakřivení ve tvaru písmene C.
  • Kost křížová: Tato kost ve tvaru trojúhelníku se spojuje s kyčlemi. Pět křížových obratlů (S1 až S5) během vývoje dítěte v děloze splynulo, což znamená, že se nepohybují. Křížová kost a kyčelní kost tvoří prstenec zvaný pánevní pás.
  • Kostrč: Tento malý kousek kosti, který se nachází v dolní části páteře, tvoří čtyři srostlé obratle. Svaly a vazy pánevního dna se upínají na kostrč.

 

Jaké stavy a poruchy postihují páteř – Kolik obratlů má páteř

 

Jaké stavy a poruchy postihují páteř - Kolik obratlů má páteř

Až 80 % lidí někdy trpí bolestmi zad. Obratle a ploténky se mohou s věkem opotřebovávat a způsobovat bolest. Mezi další onemocnění, která ovlivňují zdraví páteře, patří:

  • artritická onemocnění, jako je ankylozující spondylitida (AS).
  • Natažení a vykloubení zad.
  • vrozené vady, jako je rozštěp páteře.
  • Kostní ostruhy (zubaté hrany na obratlích, které tlačí na míchu a nervy).
  • Zakřivení páteře (skolióza a kyfóza).
  • Neuromuskulární onemocnění, jako je amyotrofická laterální skleróza (ALS).
  • Poranění nervů včetně spinální stenózy, ischiasu a stlačených nervů.
  • Osteoporóza (slabé kosti).
  • Poranění páteře včetně zlomenin páteře, hernie plotének a ochrnutí.
  • Nádory páteře a rakovina.
  • infekce páteře, jako je meningitida a osteomyelitida.

Jak si mohu udržet zdravou páteř – Kolik mám obratlů?

 

Jak si mohu udržet zdravou páteř - Kolik mám obratlů?

Silné zádové svaly mohou chránit páteř a předcházet problémům se zády. Snažte se alespoň dvakrát týdně provádět cviky na posílení zad a protahování. Cviky, jako jsou například prkna, posilují jádro těla (břišní, boční a zádové svaly) a poskytují páteři větší oporu. Mezi další ochranná opatření patří:

  • Při zvedání předmětů pokrčte kolena a udržujte rovná záda.
  • V případě potřeby zhubněte (nadváha zatěžuje páteř).
  • Udržujte správné držení těla.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button